10 mýtov o silovom tréningu

O silovom tréningu sa povedalo už veľa, a to aj ľudia, ktorí jeho účinok nikdy neokúsili na vlastnej koži. Ktoré mýty sú najčastejšie a kde je pravda? Prečítajte si v článku od Andrey FEDOROVEJ.

1. CVIČENÍM S VÁHAMI ŽENY NABERÚ SVALY AKO MUŽI

Jedna z najčastejších obáv nás žien, ktoré sa rozhodujú, či začať cvičiť s váhami alebo radšej nie - lebo ,,sa z nich stanú muži“. Omyl, vážené dámy. Silový tréning má pre ženské telo veľké množstvo benefitov, a rozhodne sa z nás muži nestanú. Oproti mužom máme rozdielne množstvo hormónov, rozdielnu genetiku a s ňou spojenú genetickú predispozíciu. Museli by sme trénovať enormne veľa a zjesť obrovské množstvo jedla, ak by sme chceli dosiahnuť veľký svalový rozvoj. Prirodzenou cestou by to aj tak jednoduché nebolo. A čo tie fotky bodyfitnessiek zo súťaží, ktoré majú svalov viac ako sa vám páči? Podstatné je uvedomiť si, že tieto ženy sú pretekárky a pre dosiahnutie takejto súťažnej formy musia urobiť naozaj všetko. Sú to roky driny, prispôsobovania tréningu a stravy pre dosiahnutie týchto cieľov. Ak si stanovíš cieľ cítiť sa dobre a vyzerať lepšie, s vhodne nastaveným tréningovým plánom je silový tréning pre splnenie tvojich očakávaní naozaj to správne orechové.

2. KEĎ CHCEM VIDIEŤ PROGRESS, MUSÍM CVIČIŤ ČO NAJČASTEJŠIE

Omyl. Všetkého veľa škodí a platí to aj pri cvičení. Svaly potrebujú dostatočnú regeneráciu. Prečo? Cvičením narúšame vnútorné prostredie svalových buniek, ktoré sa pomocou autoreparačných procesov ,,opravujú“ – a tým sa stáva sval silnejším a odolnejším na ďalšiu záťaž. Je to podstatou hypertrofie, preto veľké množstvo tréningov s cieľom dosiahnuť progres rýchlejšie je skôr kontraproduktívne. Platí to obzvlášť u začiatočníkov. Pamätajme si – svaly rastú počas oddychu.

3. POTREBUJEM ZHODIŤ Z BRUCHA – MUSÍM CVIČIŤ LEN BRUCHO

Tuk nie je možné spáliť lokálne. Ak chceš schudnúť z brucha neznamená to, že máš cvičiť len bruško. Ak chceš zhodiť tuk z vnútorných stehien, nespáliš ho nekonečnými sériami na stroji na addukciu. Tuková hmota pre naše telo predstavuje zdroj energie. Len systematicky zostaveným tréningom, v ktorom dosiahneme celkové spaľovanie kalórií a vhodným upravením stravy sa dostaneme do kalorického deficitu, s ktorým môžeme očakávať zmeny v podobe ,,zhodenia z bruška“.

4. CVIČENÍM DOSIAHNEME RAST SVALOV, NA SPAĽOVANIE TUKU JE LEPŠIE KARDIO

Niektoré si možno hovoríte, že vy svaly nepotrebujete a chcete len schudnúť a byť štíhlejšie. Kvôli tomu vám na pálenie tuku príde vhodnejšie robiť len kardio. Faktom ale je, že anaeróbny tréning vyššej intenzity pomáha k lepšiemu spaľovaniu tuku na tvorbu energie ako aeróbny. Pri silovom tréningu teda spaľujeme dosť kalórií a navyše formujeme naše krivky. Avšak kardio by sme nemali vylúčiť úplne. Je kompenzačným mechanizmom silového tréningu v zmysle úpravy krvného tlaku a ovplyvnení hrúbky steny srdca. Dôležité je podotknúť, že aj pri dynamickom strečingu sa spáli pomerne dosť kalórií, tak ani rozcvičku určite nevynechávajme.

5. ŽENY BY MALI CVIČIŤ ROVNAKO AKO MUŽI

Tieto zastaralé názory ešte stále kolujú medzi niektorými nadšencami navštevujúcimi fitness centrá. Dnes už ale vieme, že ženské telo je iné, ako mužské a preto by sme aj pri zostavovaní tréningu k nemu mali pristupovať inak. Aké sú hlavné dôvody prečo by mali ženy cvičiť inak ako muži? Ženy zvládajú viac opakovaní, väčší tréningový objem, vyhovuje im viac pomalšie a kontrolované tempo, nepotrebujú tak dlhé prestávky ako muži a regenerujú rýchlejšie. Rozdielom medzi mužským a ženským tréningom sa podrobnejšie venujeme v tomto článku

6. SILOVÝ TRÉNING POŠKODZUJE KĹBY

Silový tréning si vyžaduje pomalé a kontrolované pohyby na rozdiel od iných športov, napr. aj behu. Čo sa deje s našim pohybovým systémom ak začneme s technicky správnym silovým tréningom? Postupne dochádza k zosilneniu svalov, šliach, väzív a ostatných kĺbnych štruktúr. Navyše so silovým tréningom je spojený aj vhodný strečing, ktorým si zachovávame plný rozsah pohyblivosti, čím naše kĺby premazávame a dochádza tak k lepšej tvorbe synoviálnej tekutiny. Pri správnej technike cvičenia, s ktorou je spojená adekvátna váha, správne fixovanie polohy a uvedomenie si svalov, ktoré majú cvik vykonávať naše kĺby posilňujeme a znižujeme tak aj riziko osteoartrózy.

7. CVIČENIE S VÁHAMI JE LEN PRE KULTURISTOV A FITNESSKY

Ak si myslíte, že do fitness centier chodia len športovci, ktorí sa pripravujú na súťaž, opak je pravdou. Posilňovne už dávno nie sú len pre kulturistov a okrem posilňovacích strojov sú vybavené aj radov pomôcok vhodných na zdravotné a kompenzačné cvičenia. Preto fitness centrá čoraz viac navštevuje bežná populácia s cieľom cítiť sa zdravotne lepšie. Miesto pôsobenia si tu okrem trénerov našli dokonca aj fyzioterapeuti, ktorí pomocou silového tréningu cielene pôsobia na zdravotný stav svojich klientov.

8. AK CHCEM PROGRES, MUSÍM MAŤ PO TRÉNINGU SVALOVKU

Dodnes pomerne rozšírený mýtus ktorý nebol potvrdený. Poriadna svalovka neindikuje väčší nárast svalov alebo lepší tréning. Výskumy tiež dokazujú, že za svalovku nemôže kyselina mliečna, ako si to ľudia myslia, ale už spomínané narúšanie a autoreparácia vnútorného prostredia – svalovka je vlastne zápal s ktorým sa telo vysporiada a je neskôr silnejšie a odolnejšie. Preto si naše telo postupne zvykne na určitý tréningový plán a svalovky sú menšie. Avšak každý z nás sme rozdielny a prežívame aj rozdielnu intenzitu bolesti svalov po silovom cvičení. Takže nie, svalovka nie je nevyhnutná a dobrý tréning môžeš odcvičiť aj bez nej.

9. ZAČALA SOM CVIČIŤ, TAKŽE SI MUSÍM KÚPIŤ PROTEÍN

Veta, ktorú môžeš počuť najmä od madých dievčat (ale aj chlapcov). Nie, nemusíš, lepšie urobíš ak budeš jesť zdravé potraviny v dostatočnom množstve a v dostatočnom nutričnom zastúpení. Proteín nie je žiaden superdoplnok, z ktorého ti narastú svaly. Je to rýchlejšie sa vstrebajúca bielkovina, ktorá slúži ako doplnok stravy. Základ jedálnička by mal pozostávať z hodnotných potravín.

10. SILOVÝ TRÉNING NIE JE VHODNÝ PRE STARŠÍCH ĽUDÍ

Ale je. Samozrejme teraz nehovoríme, že máte zobrať svojich starých rodičov do fitka a chcieť od nich aby spolu s vami cvičili. Silové cvičenia predstavujú bezpečný a účinný prostriedok na prevenciu a liečbu celého radu ochorení. Zvyšujú svalovú silu a udržujú telesnú kondíciu. Predchádzajú vzniku osteoporózy, keďže podporujú rast a pevnosť kosti. Znižuje sa tak riziko zranení pri páde. Samozrejme, tréning pre starších by mal byť taktiež prispôsobený a vhodne nastavený.

Ako sa hovorí, najlepším liekom je pohyb. Silový tréning má radu benefitov, pre ktoré sa určite oplatí ho vyskúšať. Neprináša žiaden dôvod aby sme sa ho mali báť. Báť by sme sa mali viac toho, žeby sme mohli byť slabý.



Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!