Minerály a vitamíny - najviac zanedbávaná zložka potravy nielen u športovcov, ale aj u bežných ľudí. Ako sa v nich orientovať?
Sú neorganického pôvodu a prirodzene sa vyskytujú v pôde. Medzi základné minerálne prvky patrí vápnik, draslík, horčík, zinok, meď, železo, sodík a selén. Okrem vody (tvoriacej 60 – 70% tela) je naše telo vyskladané z bielkovín a minerálov. Ich význam? Stavebná rola vápniku v kostiach, význam železa pre anemické ženy, úloha chrómu je napomáhať inzulínu doručiť bielkoviny, sacharidy a ďalšie látky do svalov, a pod.
Sa radia medzi organické látky. Niektoré vitamíny sa tvoria v ľudskom tele. Napríklad vitamín D je syntetizovaný v pleti vystavenej slnečnému žiareniu. Vitamín K je produkovaný mikroorganizmami v tráviacom trakte. Spektrum vitamínov ďalej získavame z pestrých potravinových zdrojov z ktorých niektoré sú živočíšneho pôvodu. Napríklad vitamín B 12 sa nachádza v hovädzom mäse, pečeni, vajciach alebo syre. Pokiaľ ste vegetariánka alebo vegánka je veľmi náročné ho pokryť a preto najspoľahlivejšie je ho dodávať injekčnou formou, pretože zo suplementácie a fermentovaných potravín sa vstrebáva len obmedzene.
Vitamíny sa delia do dvoch základných skupín:
Vitamíny rozpustné v tukoch: A, D, K, E sú v tele prenášané prostredníctvom tukov a skladované v telesných tukových tkanivách a pečeni. Keďže sú skladované v tuku, udržia sa v tele dlhšie ako vitamíny rozpustné vo vode, medzi ktoré patria vitamíny C a B.
Prečo stále vštepujeme, že jesť treba pestro? Lebo rôzne druhy potravín vám zaručia aj rôzne druhy vitamínov a minerálov. Napríklad hovädzie mäso obsahuje vysoké množstvo železa, mlieko vám dodá vápnik, orechy a semená poskytujú vitamín E.
Je pravda, že kvalita potravín je v dnešnej dobe trošku diskutabilná, taktiež fitness ako šport má extrémne požiadavky na telo – na príjem vitamínov, preto väčšina športovcov užíva vitamínové a minerálové doplnky výživy. Tu platí rovnica: extrémny šport = extrémne nároky .
12% ženskej populácie vo veku 19-50 rokov má nedostatok železa. Trom percentám je diagnostikovaná anémia. Dlhodobý nedostatok železa vedie k zníženej tvorbe krviniek, čo má za následok nedostatok kyslíku v tele (anémia). Tá spôsobuje nízku hladinu energie vyplývajúcu z nedostatočnej cirkulácie kyslíku v tele.
U športujúcich žien sa môže rozvinúť stav, ktorý je charakteristický nepravidelnosťou či stratou menštruačného cyklu, ďalej to môžu byť poruchy príjmu potravy a osteoporóza – rednutie kostí. Tá sa prejavuje predovšetkým u žien, ktoré radikálne vylučujú mliečne výrobky zo svojej potravy.
Nedostatkom vitamínov sú ohrození:
Nechajte si záležať na pestrosti vašej stravy, nepúšťajte sa do extrémov, ktoré vám v konečnom dôsledku nijak nepomôžu. Keď na to budete zabúdať, budete častejšie chorí a aj vaše výsledky nebudú zodpovedať vašej snahe.
Zdroje:
CLARK, N., Sportovní výživa. Praha: Garda 2009.
FOŘT, P., Výživa nejen pro kulturisty.
Foto:
Instagram
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!