Kristína Juricová - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Fitness hviezda zo Slovenska Kristína JURICOVÁ a jej cesta medzi najlepšie pretekárky na svete. Čítajte článok Sone KOLCUNOVEJ o tom, ako sa Kristína dostala medzi absolútnu špičku. 

Kristína Juricová. Nehovorte, že ste o nej ešte nepočuli. Vekom juniorská fitnesska, ktorá však už dokázala zvalcovať nejedno pódium medzi ženskými fitnesskami a momentálne ju môžeme bez okolkov zaradiť medzi najlepšie fitnessky na Slovensku. Málokto však vie, že Kika začínala s tancom a že pôvodne nechcela v juniorskom fitness vôbec súťažiť. Práve preto som sa rozhodla vyspovedať aj Kristínu Juricovú. Aké sú teda jej najvýraznejšie výsledky spomedzi šesťdesiatich štyroch súťaží?

 • 1. miesto ... 2011 Pohárová súťaž vo fitness detí Liptovský Mikuláš (fitness dievčatá 10-11r.)
 • 1. miesto ... 2013 Šport Festival Trenčín (fitness dievčatá 12-13 rokov)
 • 2. miesto ... 2014 Majstrovstvá Slovenska vo fitness detí (dievčatá 14-15 rokov
 • 5. miesto ... 2014 Majstrovstvá sveta vo fitness detí (dievčatá 14-15 rokov)
 • 1. miesto ... 2015 Majstrovstvá Slovenska vo fitness detí (dievčatá 14-15 rokov)
 • 2. miesto ... 2015 Majstrovstvá sveta vo fitness detí (dievčatá 14-15 rokov)
 • 3. miesto ... 2015 Majstrovstvá Európy vo fitness detí (dievčatá 14-15 rokov)
 • 1. miesto ... 2016 Majstrovstvá Slovenska dorastencov (fitness dorastenky)
 • 3. miesto ... 2016 Majstrovstvá Slovenska juniorov (fitness juniorky)
 • 2. miesto ... 2016 Majstrovstvá Slovenska žien (fitness ženy OPEN)
 • 3. miesto ... 2016 Majstrovstvá Európy(fitness juniorky nad 163cm)
 • 3. miesto ... 2016 Majstrovstvá sveta juniorov (fitness juniorky nad 163cm)
 • 1. miesto ... 2017 Majstrovstvá Európy (fitness juniorky nad 163cm)
 • 1. miesto ... 2017 Majstrovstvá Európy (fitness ženy nad 163cm)
 • 1. miesto ... 2017 Majstrovstvá sveta juniorov (fitness juniorky nad 163cm)
 • 2. miesto ... 2017 Majstrovstvá sveta žien (fitness ženy nad 163cm)

Kristína JURICOVÁ – fitnesskou od malička

Prvýkrát sme ju na pódiu mohli vidieť už v roku 2009. Vtedy deväťročná Kika sa však ešte pKristina Juricovaredtým rok venovala tancu, ktorý bol pre ňu však postupom času „slabá“ aktivita. Vtedy však prišiel nápad s detským fitness. „Som veľmi rada, že tento nápad prišiel. Nakoľko som začínala v detskom fitness, mám naň doslova kopec krásnych spomienok, či už z nespočetného množstva tréningov, súťaží alebo vystúpení. Boli to také bezstarostné časy, na ktoré spomínam len veľmi šťastne,“ hovorí Kristína.

Už v detskom fitnesse sa však „vyprofilovala“ na talentovanú a perspektívnu fitnessku o čom svedčia aj jej výsledky, Už pred svojimi pätnástimi narodeninami sa stihla stať majsterkou Slovenska, vicemajsterkou sveta a dvakrát druhou vicemajsterkou Európy.

Po detskom fitness pokračovala Kika aj do juniorského, kde zažiarila doteraz najvýraznejšie. „Spočiatku som nechcela ísť súťažiť ďalej. Moja predstava bola veľmi jednoduchá – chcela som trénovať menšie deti, no rodičia a trénerka ma prehovorili, aby som to skúsila,“ vysvetľuje Kika.

Prechodom z detského fitness do juniorského sa veľa vecí zmenilo a tak začiatky neboli jednoduché. V detskom fitness si Kika na porovnávanie postavy vždy obliekala čierne plavky jednotného strihu a pózovala bosá. V juniorskom fitness sú plavky farebné a rôznorodé a pózuje sa v topánkach na opätku. Ako zvládla novú prezentáciu na pódiu? „Bola to poriadna zmena,“ smeje sa Kika pri týchto spomienkach, „mala som strach najmä z topánok, pretože predtým som nemala veľa príležitostí chodiť v nich, no je to sila zvyku a teraz to už beriem ako samozrejmosť. No a výber plaviek bol úžasný, lebo som mala možnosť sama si vybrať, čo sa mi páči,“ povedala v rozhovore Kika.

Zmenil sa aj jej tréning a Kika musela začať aj viac cvičiť, keďže postava v juniorskej kategórii vyžadovala väčšie osvalenie. „Pri detskom fitness som cvičila len s vlastným telom, prechodom do juniorskej kategórie pribudla aj príprava v posilňovni,“ vysvetľuje Kika.
Sama si dosť výrazne zakladá na pocitoch a tak aj v súčasnosti cvičí podľa pocitu. „Do svojho tréningu som začala zaraďovať viac cvikov vlastným telom, pretože som zistila, že ma to viac baví a pomáha mi aj pri silovom rozvoji pre gymnastickú prípravu,“ vysvetľuje Kika.

Vďaka juniorskému fitness však spoznala aj kus sveta, keďže majstrovstvá sveta a Európy, ktorých sa pravidelne zúčastňuje sa konajú vždy v inej, zväčša exotickej destinácii. „No nemôžem zabudnúť ani na domáce preteky, kde vždy zažívam kopec srandy, pretože máme medzi dievčatami výborné vzťahy, za čo som veľmi vďačná,“ hovorí Kika.

Kristína JURICOVÁ – úspešná jar 2017

Jej jediným cieľom bolo nominovať sa na majstrovstvá Európy. Tento cieľ zdolala a dokonca vo veľkej miere prekonala. Čo všetko však viedlo k tomu, aby sa stala v jari 2017 majsterkou Európy vo fitness žien aj junioriek? „Na slovenských súťažiach som sa dvakrát umiestnila na druhom mieste, no súťažila som s jasným cieľom nominácie, čo sa mi napokon podarilo,“ ozrejmila Kika, ktorú sme videli na majstrovstvách Slovenska žien aj junioriek.

Jej výkony neostali nepovšimnuté a samozrejme bola nominovaná na majstrovstvá Európy. „Som rada, že mi asociácia umožnila reprezentovať Slovensko. Realizačný tím nám vytvoril výborné zázemie. Vyhovoval mi aj skorší príchod, vďaka ktorému sme mali na všetko dostatok času,“ chváli Kika, ktorá tiež ocenila organizáciu šampionátu. Ako sa jej však súťažilo?

„Na pódiu som si to chcela hlavne užiť ako vždy s tým, že pre prípravu som spravila čo sa dalo a už je to len na rozhodnutí rozhodcov. Súperky boli veľmi dobre pripravené a len s malou dušičkou som rozmýšľala o umiestnení. No vždy som snívala o tom pocite, ktorý sa nakoniec splnil,“ spomína s úsmevom Kika Juricová, ktorá sama nedokázala uveriť tomu, že sa aj na ňu usmialo šťastie. S dobrými ohlasmi sa stretla aj vo svojom okolí, ktoré ju podporovalo. „Celé moje okolie pri mne stálo a verili mi, za čo im patrí jedno veľké ďakujem,“ hovorí Kika. V príprave na jeseň sa však pár vecí zmenilo a tak mladú fitnessku omnoho viac bavila. „Čím som staršia, viac spoznávam svoje telo a to čo mu vyhovuje a preto som spravila pár zmien ohľadom tréningov v posilňovni. Napríklad som zintenzívnila tréningy a zaradila iné cviky,“ prezrádza Kika.

Kristína JURICOVÁ – ešte úspešnejšia jeseň!

V jeseni absolvovala šestnásťročná fitnesska rovnako len dve slovenské súťaže. Na tých dokázala obsadiť tretie a druhé miesto. „Na oboch súťažiach to bola OPEN kategória a keďže tú svoju kategóriu by som za normálnych okolností vyhrala, bola som v podstate spokojná. Moje vyvrcholenie formy malo nastať aj tak až na majstrovstvách sveta žien a juniorov,“ objasňuje Kika. „Ako som už spomínala, so súperkami si dobre rozumieme a preto mám po slovenskej súťaži vždy pozitívne pocity a odnášam si pekné spomienky, takže tieto dve súťaže sprevádzala uvoľnená atmosféra, menej trémy a veľa smiechu,“ spomína na súťaže v Dubnici a Prešove Kika.

Po týchto súťažiach už nasledovali Majstrovstvá sveta juniorov v Bistrite v Rumunsku. Aj keď podľa mladučkej fitnessky súťaž nebola organizačne až tak dobre zvládnutá, Kika znova vyzdvihla SAFKST, ktorý celému tímu vytvoril úžasné podmienky a tak to v kombinácii s dobrou „partiou“ dievčat a chlapcov zo Slovenska bolo vnímané menej. „Na súťaži som bola celkovo dobre naladená. Fyzicky aj psychicky som sa cítila veľmi dobre, či už kvôli podpore rodičov, realizačného tímu alebo dievčat v zákulisí,“ povedala v rozhovore Kika. Prezradila aj to, že na súťaži sa vždy cíti istejšie v zostave ako v pózovaní, čo výrazne pocítila ja na tomto šampionáte a pri porovnávaní postavy cítila rezervy. „Bol to môj prvý titul majsterky sveta a o to som to prežívala intenzívnejšie. Pri vyhlasovaní výsledkov ma tiež veľmi potešilo aj to, že stupne víťazov ovládlo Slovensko,“ vyzdvihuje Kika.

V boji o absolútne víťazstvo sa stretla s Michaelou Pavleovou, s ktorou sa pozná z klubu. „Boli to malé majstrovstvá Slovenska. Alebo dokonca Trenčína,“ smeje sa Kika, ktorá sa však s veľmi úspešnou Miškou pozná dobre a obe si sú vedomé svojich silných aj slabých stránok. „dopadlo to podľa predpokladu. Sme kamarátky, navzájom si prajeme, tak ma to motivuje do ďalšej práce. Smutná môžem byť tak akurát z toho, že v absolutke sa hodnotia najlepšie z výškových kategórií len v postave a neberie sa do úvahy zostava, ale také sú pravidlá,“ prikyvuje Kika.

Absolvovala aj Majstrovstvá sveta žien v Biarritzi, odkiaľ si odnášala striebro, i keď mala rovnaký počet bodov ako víťazka. „Doplatila som na to, že postava je viac hodnotená ako zostava a môj svalový rozvoj sa ťažko porovnáva s Oksanou Orobets - omnoho staršou a skúsenejšou súperkou, čo sa ukázalo aj v tom, že sa v súboji s Miškou Pavleovou stala absolútnou majsterkou sveta,“ opisuje Kika najprv pocit smútku, no potom motiváciu. „Čerešnička na torte k tej skvelej atmosfére by bola práve zlatá medaila,“ vysvetľuje fitnesska, ktorá práve do svojho najúspešnejšieho roku 2017 vstupovala so zdravotnými problémami, kvôli ktorým nevedela, či bude môcť súťažiť. „Bol to môj najlepší rok v živote a stále nedokážem uveriť, čo všetko sa mi podarilo,“ opisuje v jednej vete rok 2017 Kika Juricová.

Kristína JURICOVÁ – aká je príprava do fitness kategórie?

„Moja príprava je najmä množstvo tréningov, úpravy v strave a neustále zdokonaľovanie zostavy a pózovania,“ hovorí Kika, ktorá si v offseason vždy oddýchne od suplementov a užíva iba minerály a minerály, no v súťažnej príprave zaradzuje aj BCAA, proteín a l-carnitine.
V kategórii fitness je charakteristická najmä zostava. Ako však vzniká? „Všetko sa začína výberom hudby, ktorá musí vždy niečím osloviť, aby som sa do nej dokázala vcítiť. Choreografiu tvoríme s mojou trénerkou Marianou Holbovou, no svojimi nápadmi sa na nej určitým spôsobom podieľajú aj rodičia,“ vysvetľuje Kika.

Nesmiernou podporou je pre Kiku Juricovú aj jej mamina, ktorá jej zatiaľ šila všetky jej plavky aj kostýmy a tak sa s ňou radí o väčšine vecí s týmto spojenými. „Samozrejme si vždy nechám poradiť aj od trénerky,“ priznáva Juricová. V make-upe a úprave vlasov je zatiaľ samouk, no ako sama vraví, stále má čo zlepšovať a raz sa chce zveriť aj do rúk odborníkov.
V poslednom roku ( a sčasti aj predtým) sme mali možnosť sledovať úbytok v radoch fitnessiek, z čoho určite nejednej aktívnej fitnesske stislo srdce. Čo je podľa mladej perspektívnej zverenkyne Mariany Holbovej príčinou tohto úbytku súťažiacich? „Nemyslím si, že deti zleniveli, veď v detskom fitness je stále množstvo šikovných pretekárok. Vzhľadom na potrebu zaradenia diéty a posilňovne je prechod z detského fitness do juniorského veľmi náročný a nie každý je to ochotný podstúpiť. V kategórií fitness je celkovo menej pretekárok, lebo pri tvrdých diétach je veľmi náročné absolvovať nácvik a prezentáciu zostavy aj postavy a preto veľa pretekárok pri výbere disciplíny uprednostní radšej bikinifitness, alebo bodyfitness kde je len prezentácia postavy,“ vysvetľuje svoj pohľad na situáciu Kika.

Kristína JURICOVÁ – čo dodala na záver?

„Na záver by som rada poďakovala asociácií SAFKST, že mi umožnila reprezentovať Slovensko a teda dosiahnuť také veľké úspechy aj v zahraničí, trénerke Marianke Holbovej a klubu Gabrhel Trenčín za prípravu a vytvorené tréningové podmienky. Ďalej nadácii StarsForStars, ktorá mi veľmi pomohla so zabezpečením prípravy a to nielen po finančnej stránke. No a v neposlednom rade ďakujem mojim rodičom, ktorí mi boli najväčšou oporou, vždy pri mne stáli a podporovali ma,“ dodáva na záver Kika Juricová, ktorej budeme všetci v roku 2018 držať prsty, aby pridala do svojej zbierky čo najviac medailí tých najvzácnejších leskov.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!