Report + fotogaléria - 2018 IFBB Majstrovstvá Slovenska juniorov, Bikinifitness

Rozhodujúce momenty z 2018 IFBB Slovenského šampionátu juniorov v Hnúšti. V akej forme súťažili bikinifitnessky?

2018 Majstrovstiev Slovenska junioriek a juniorov (konali sa túto sobotu v Hnúšti) sa zúčastnil tím EastLabs v zložení Stano Hricko, Igor Kopček plus ja a musím povedať, že to bol z hľadiska organizácie súťaže príjemný zážitok. Dušan ĎUBEK a spol. zvládli organizačné povinnosti bez zaváhania a s radosťou som si pozrela všetky kategórie junioriek - hlavne fitnessiek, na ktoré môže byť Slovensko pyšné nielen pre ich pohybové nadanie, obratnosť a silu, ale aj krásu. Ich výkonnosť a výkonnosť bodyfitnessiek v samostatnom reporte zhodnotil Igor, ja sa v reporte budem venovať kategórii bikinifitness.

Ešte predtým, ako začnem upozorňujem, že celý tento report vyjadruje môj subjektívny názor. Nebudem klamať, výsledky ma prekvapili (podobne ma prekvapili už v Nitre) a nie som zďaleka jediná. Nedávala by som to však za vinu rozhodcom, o ktorých profesionalite som presvedčená, nakoľko som si istá, že na to, ako rozhodovali mali svoje dôvody.

Bikinifitness junioriek do 160 cm

bikinifitness - výsledky Majstrovstvá Slovenska Hnúšťa
V kategórii súťažilo 11 dievčat, z ktorých najviac pútal moju pozornosť štvorica súťažiacich - Šubová, Vosátková, Ďubeková a Margušová a predpokladala som, že práve ony sa pobijú o miesto v TOP3

Nikoleta ŠUBOVÁ nastupovala v sobotu na pódium o niečo „horšia“ ako v Nitre, čomu však neprikladám veľkú váhu, s ohľadom na fakt, že súťažila dva týždne po sebe - nie na každej súťaži musí mať bikinifitnesska životnú formu. Vzhľadom na výsledky z Nitry predpokladám, že získala nomináciu na Európsky šampionát, teda „ladiť“ formu bude pochopiteľne až na túto súťaž. Jej forma mne osobne stačila a súhlasím s jej umiestnením na prvej priečke. Vytýkam líčenie, ktoré je o malý kúsok lepšie, ako minulú sezónu, avšak stále nie "to pravé orechové“. V pózovaní pôsobí roboticky, neuvoľnene, plecnato, jednoducho príliš na to tlačí,. Takéto pózovanie nemá nič spoločné s bikinárskou eleganciou (bikinárky, nevenujte tak veľkú pozornosť svojej muskulatúrnosti, tá nie je rozhodujúca; je len nástrojom na dosiahnutie ideálnych proporcií - tie sú v bikinifitness dôležitejšie, ako svaly), čo je škoda, pretože práve táto pretekárka vyniká nad ostatnými sexepílom - toho v kategórii bikinifitness nikdy nie je na škodu. V čelnej póze sa žiada ruku od lakťa nadol prisunúť bližšie k telu.

Barbora VOSÁTKOVÁ (pod trénerským vedením Juliany MELIŠOVEJ) túto sezónu milo prekvapuje. Neustále sa zlepšuje proporčne, v pózingu a aj celkovej úprave, do budúcna je potrebné pracovať na tvare nôh, ktoré kvôli svojej dĺžke opticky zaostávajú za vrchnou časťou tela. Aj v Hnúšti mala najdlhšie nohy z celej kategórie, čo je pre dievčatá s nízkym vzrastom obrovská výhoda oproti konkurencii. Čo sa pózingu týka (aj keď väčšinou radím dievčatám držať bradu v rovine so zemou), v jej prípade by pomohlo mierne nadvihnúť bradu a viac sa vytiahnuť "za temenom" (ako hovorí lektorka Zuzana NIŠČÁKOVÁ na BikiniFitness Campoch - je to podobrné, ako snažiť sa pozerať dole cez vysokú prekážku), pretože v pózach má opticky kratší krk. A tento problém ešte viac umocňuje guľatú tvár. Oprávnene skončila na druhom mieste.

Michaela ĎUBEKOVÁ (pod trénerským vedením Lucie KOŠECKEJ) dosiahla za posledných pár týždňov veľký progres. Spracovala dominantné stehná a má výnimočne pekné proporcie, ktoré sú celkom zaujímavým prísľubom do budúcna (ak vylepší zadné partie nôh a bude o niečo tvrdšia). Na pódiu pôsobila veľmi sympaticky a úpravu zvládla na jednotku. Nebudem riešiť neistotu mladých junioriek na pódiu, zvlášť nie tých, ktoré na ňom stáli len jeden-dvakrát, avšak upozorňujem na potrebu vypilovať pózing. Pripomeniem, že Ďubeková získala striebro na Majstrovstvách Slovenska dorasteniek, kde ju prekonala iba Natália MARGUŠOVÁ.

Natália MARGUŠOVÁ (pod trénerským vedením Natálie LENÁRTOVEJ), skončila na piatom mieste iba s jednobodovým odstupom za Ďubekovou a mohla skončiť aj na vyššej priečke (v podstate by ma neprekvapilo ak by Sukhovolskayu z tretieho miesta „vyhodila“ buď Natália, alebo Michaela Ďubeková - alebo obe). Margušová pozornosť pútala kvalitou aj pripravenosťou (v tej by som práve trochu ubrala, nakoľko juniorky by mali byť málinko plnšie), zaujala aj proporciami. V prednej póze ma rušila rotácia, ktorá podľa mňa nie je potrebná a na medzinárodných súťažiach (ak bude nominovaná na Európsky šampionát, kde by spoločne s Ďubekovou obe mohli súťažiť v kategórii junioriek vo veku 16-19 rokov) nebude tolerovaná. Upravila by som aj styling vlasov. Každopádne Natália je veľmi sľubná dorastenka (zopakujem - je to Majsterka Slovenska v tejto vekovej kategórii) a budeme ju sledovať.

Tretia priečka patrila Jane SUKHOVOLSKAYE, ktorá podobne ako ŠUBOVÁ nastúpila s horšou formou, ako mala v Nitre. Jana má nesporný potenciál, musí ale popracovať na bočnej a zadnej póze, navyše ako celok pôsobí málo výrazne. Pripomeniem, že výstrahu dostala už na Litpov Cup-e, kde po semifinále bola až na 5. priečke, o pár desiatok minút neskôr vo finále sa však (podľa rozhodcov) výrazne zlepšila a "poskočila" na 3. miesto. Bronz získala aj v Nitre (vďaka tomu sme predpokladali, že asi bude reprezentovať Slovensko na Európskom šampionáte), no v Hnúšti ju porazila aj stále sa zlepšujúca Vosátková. Riešenie na úspech? Vidím ho v zmene farby, dĺžky aj kvality vlasov (áno - kvalita vlasov sa dá ovplyvniť lepšou starostlivosťou aj samotnou farbou na vlasy, ktorá obsahuje ošetrujúce zložky a dodáva vlasom lesk), výraznejším líčením (odporúčam "okopírovať"  úspešnúTimeu Trajteľovú) a v zmene farby bikín, ktorá je pod pódiovými svetlami mdlá.

Šiestu priečku v tejto kategórii obsadila Kristína HARMAŇOŠOVÁ, ktorá síce za posledný rok prešla veľkou fyzickou premenou, avšak formou sa nedoťahovala na spomínanú finálovú päťku. Chýba jej potrebná kvalita, výrazne nižšie množstvo podkožného tuku. Pred pár rokmi naozaj stačilo trénovať rok, dnes je však štandard na vyššej úrovni. Výhodou HARMAŇOŠOVEJ je však jej krása a tvary, a ak na sebe zapracuje, môže v budúcnosti smelo konkurovať najlepším ruským pretekárkam. Chválim aj vytýkam pózovanie zároveň. Na jednej strane vynikala ladnosťou pohybov, na strane druhej zanedbala (vo finále) základný pózing v štvrťobratoch (optimálnu šírku chrbta treba ukázať aj vo finále, nielen v semifinále). Úprave vlasov a tváre nemám čo vytknúť.

Bikinifitness junioriek do 166cm

bikinifitness - výsledky Majstrovstvá Slovenska Hnúšťa
Pre mňa kvalitou pretekárok jasne najsilnejšia kategória, v ktorej súťažilo 12 dievčat. Štvorica SZABADOVÁ, KUPCOVÁ, TRAJTEĽOVÁ a FIDLEROVÁ medzi sebou bojovali o medailové pozície a aj keď sa to z výsledkových listín nezdá, rozdiely medzi súťažiacimi boli minimálne. Bolo celkom zaujímavé sledovať ich na pódiu a čakať na to, ako ich ohodnotí rozhodcovský zbor.

Prvú priečku nakoniec získala Timea TRAJTEĽOVÁ (členka prestížneho AMIX Teamu), ktorá predviedla svoj vysoký štandard a bodovo zvíťazila jednoznačne - pravdou ale je, že na pódiu rozdiel medzi našou najlepšou amatérskou bikinifitnesskou a dievčatami zo spomínanej trojice nebol až taký výrazný. Akokoľvek je mi to ľúto, musím byť objektívna - Szabadová a Kupcová sa jej minimálne vyrovnali a v zadných pózach ju (pre mňa prekvapujúco) obe porážali nielen proporčnosťou, ale aj formou. Myslím, že kolobeh "príprava na súťaže - ladenie formy - cestovanie na súťaž - súťaženie - cestovanie domov" si vypýtal svoju daň v podobe narušeného tréningového cyklu a je čas prijať riešenie. Trajteľovej odporúčam opäť zapracovať na šírke chrbta, pevnosti a objeme zadných stehien aj zadku, a naopak predné stehná zosubtílniť. Pódiový prejav a úprava TRAJTEĽOVEJ boli štandardne bezchybné - v tom súperky prekonala.

Bianka KUPCOVÁ ma zaujala proporciami, formou a krásou už pred rokom (vtedy získala 5. miesto na juniorských Majstrovstvách Slovenska), po roku tréningu zaznamenala jasný progres, vďaka ktorému v Hnúšti získala 2. miesto. Doriešiť detaily v pózingu, nalepiť trochu viac svalovej hmoty a máme tu výbornú pretekárku medzinárodnej úrovne.

Veronika FIDLEROVÁ (pod trénerským vedením Lucie KOŠECKEJ) nastupovala v sobotu s o čosi horšou formou ako v Nitre, na pódiu takisto pôsobila menej uvoľnene. Možno k tomu prispelo sklamanie z Nitry, kde skončila až druhá za Lenkou Hruškovou, ktorej totalpackage (v priamej konfrontácii s Fidlerovou) jednoznačne na prvú priečku nestačil (Lenka v Nitre zvíťazila iba s veľkým šťastím, pri rovnakom počte bodov, ako mala Veronika; u mňa bola Fidlerová v Nitre na jasnom 1. mieste). Bez ohľadu na výsledok z Nitry a Hnúšte (kde Fidlerová po minuloročnom titule Slovenskej juniorskej šampiónky získala až 3. priečku) odporúčam zabrať naplno, formu doladiť a stále pracovať na pózingu (doriešiť detaily, ktoré sú podstatné). Chválim celkovú úpravu, páčil sa mi aj nový strih plaviek.

Vanesa SZABADOVÁ (aj ona pod trénerským vedením Lucie KOŠECKEJ) bola pre mňa najväčším prekvapením celej súťaže! Sledujem ju už od minulej sezóny (na 2017 juniorskom Slovenskom šampionáte skončila na 6. priečke) a môžem smelo povedať, že za rok sa jej podarilo dosiahnuť úroveň, na ktorej sa jej proporčne a ani kvalitou v Hnúšti nikto nevyrovnal. Takto to má vyzerať, skvelá práca! Nedostatky? Pózovanie! Obe kolená vystrieť (mierne pokrčené kolená spôsobovali, že pri dlhom státí v póze dochádzalo k trasu, ktorý bolo aj vidieť - prispela k nemu snáď aj nervozita, no zároveň sa tým aj oberala o dĺžku nôh), uvoľniť viac celé telo, nezabúdať aj na prsty na rukách (tie by nemali byť v kŕči). Na pódiu vidno krásne každý detail (vidím ho ja, vidia ho aj rozhodcovia), takže na každom jednom musia dievčatá pracovať a - nezanedbávať ho. Celková úprava SZABADOVEJ nebola zlá ani rušivá, vyhrala by som sa viac s líčením očí. Napriek týmto chybám, Szabadová spoločne s Trajteľovou u mňa bojovali o prvé miesto. Bude chybou ak nezíska nomináciu na ME - rada by som videla, čo na ňu povedia medzinárodní rozhodcovia (jej 4. miesto na 2018 Majstrovstvách Slovenska juniorov bolo pre mňa ťažko pochopiteľným verdiktom).

Simona VÁCLAVÍKOVÁ (piata priečka) a Michaela SEGETOVÁ (šiesta priečka) sú obe sľubné talenty - páčili sa mi, majú potenciál a som presvedčená, že o nich budeme v budúcnosti ešte počuť. Zdôrazním, táto kategória bola ozdobou celej súťaže, dievčatá v nej boli veľmi vyrovnané a ktorákoľvek z nich má na úspešné súťaženie v nominácii bikinifitness.

Bikinifitness junioriek nad 166cm

bikinifitness - výsledky Majstrovstvá Slovenska HnúšťaPočtom pretekárok najsilnejšia kategória. Z 15-tich dievčat ma zaujali najviac KNAPERKOVÁ REMIÁŠOVÁ a strieborná z Liptov Cup-u PANČUŠKOVÁ.

Zlatá medaila pre Denisu KNAPERKOVÚ bola v podstate jasnou voľbou a touto cestou jej gratulujeme k jej prvému zlatu. Páči sa mi, že Denisa si zachováva útlosť pásu, ktorá je naozaj výnimočná aj napriek stúpajúcej muskulatúrnosti - pozor, tá je však miestami už na hrane. Do Európskeho šampionátu potrebuje ešte zoštíhliť stehná (nie trochu, ale trochu viac- stiahnuť nielen tuk, ale aj sval), dávala by som si pozor aj na zmeny v tvári a mimiku, ktoré z môjho pohľadu u bikinárky nie sú žiaduce. Samozrejme, registrujem, že zásah urobila do pózingu, stále to však nie je ideálne , treba ešte doladiť drobnosti tak, aby bola konkurencieschopná dievčatám z ruskej, ukrajinskej a baltskej bikinifitness školy.

Na druhom mieste skončila Karin KOLESÁROVÁ (tú do začiatku súťažnej sezóny pripravovala Natália LENÁRTOVÁ, po prestupe do nového oddielu a na súťaži na Malte sa Karin dohodla na spolupráci s Ekaterinou ABRAMOVOU), ktorá má obrovský potenciál, len ho správne využiť. Zlepšiť hlavne formu, nabrať istotu v prejave, pozor na tvar stehien, ktoré by v bikinifitness mohli byť príťažou. V Hnúšti ma však o svojom umiestnení nepresvedčila ani formou a ani prejavom - za mňa piate až šieste miesto. Som zvedavá, že či po minuloročnej nominácii na junioroský svet sa objaví v tomto roku aj v súpiske na Európsky šampionát.

Tretia priečka pre Bianku LÁSKAVÚ takisto nebolo jednoznačné. Prakticky pre ňu platí to isté ako pre HARMAŇOŠOVÚ z najnižšej kategórie. Vidno, že nemá ešte natrénované a množstvo podkožného tuku v tomto prípade nebolo adekvátne k očakávaniam. Vytýkam aj vrchný diel plaviek, ktorý by mal byť pevnejší. Láskavá sa mi však mimoriadne páči a ak sa rozhodne v súťažení pokračovať, zapracuje na sebe, mohlo by z nej niečo byť.

Viktória ŠPRLOVÁ na štvrtej priečke predviedla peknú formu, proporčne sa mi takisto páči (avšak pozor na pás, minulú sezónu bol užší), dopláca však na ustráchanosť - v Hnúšti do finále postúpila aj preto len tak tak, s rovnakým počtom bodov ako napokon siedma Vorčáková. Chybou Šprlovej je aj nervozita a nevýraznosť, preto odporúčam radikálnejšie zásahy. Aké? Zmenu farby súťažných bikín (vo svetlých farbách úplne zaniká), zmenu farby/odtieňa vlasov, radikálnejší zásah do líčenie. A doladiť treba aj prezentáciu, aj pózing. Jednoducho, ak chce pútať pozornosť rozhodcov hneď od začiatku, treba sa zbaviť ustráchaného úsmevu, dať jasne najavo svoje sebavedomie, byť výraznejšia v každej póze - to je v jej prípade jednoduchý recept na úspech.

Natáliu REMIÁŠOVÚ (pod trénerským vedením Juliany MELIŠOVEJ) som mala na niektorej z TOP3 priečok. Aj keď si stále vyžaduje dosvaliť, je proporčne veľmi pekná. Prezentácia bola príjemná, musím ale vytknúť líčenie - highlight príliš bledý, kontúry pôsobili oddelene a fľakato (do budúcna kontúrovať až tesne pred nástupom na pódium).

Michaela PANČUŠKOVÁ, ktorá skončila na poslednej finálovej priečke, si podľa mňa takéto umiestnenie nezaslúžila. Zopakujem - prekvapila 2. miestom na Liptov Cup, na Slovenskom šampionáte žien získala 6. miesto (chápem jej sklamanie) a 6. priečka jej pripadla aj v Hnúšti. Síce je pravdou, že jej forma od minulého týždňa nešla správnym smerom, ale proporčne a prezentáciou jednoznačne porážala každú jednu súperku - okrem Knaperkovej. Okrem poklesu formy jej vytýkam predovšetkým strih a aj farbu bikín, ktoré akoby jej nesedeli tak ako mali - tá farba je takisto už dávno "out". Pančušková aj vzhľadom na vek má potenciál (výška skombinovaná s mimoriadnou dĺžkou nôh, to všetko umocnené atraktívnym vzhľadom a pútavou prezentáciou), v prípade optimálne zvoleného tréningu (ktorý "nepokazí" proporčnosť) môže prísť na akúkoľvek súťaž a neunikne pozornosti skúsených, a už aj menej skúsených rozhodcov.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!