2019 IFBB Elite PRO Majstrovstvá sveta - v akej forme súťažili bikinifitnessky?

Report zo súťaže IFBB Elite PRO World Championships je tu. Kto zaujal šéfredaktorku Soňu KOLCUNOVÚ na pódiu najvyššej súťaže v Elite PRO? 

Druhý ročník Elite PRO Majstrovstiev sveta mal určite väčšiu sledovanosť ako ročník prvý. To je nespochybniteľný fakt. Mnohí sledovali túto udalosť vďaka livestreamu na youtube. Pódium bolo nasvietené mäkkým svetlom (to viac vyhovuje video prenosom, ako fotografom), pozadie bolo neutrálne, nepôsobilo veľmi chladne ani veľmi teplo. Streamu sa dajú vytknúť tradičné chyby, ktoré robia tí, ktorí so snímaním bodybuilding/fitness súťaží nemajú veľa skúseností – veľa detailných záberov, zbytočné pohyby kamerou. Ak chcete najlepšie vidieť, v akej kondícii súťažia bikinifitnessky, potrebujete pohľad spredu, nie detailný záber na plavky niektorej pretekárky. Aj preto väčšinu súťaží natáčame vlastnou technikou, výsledky nášho snaženia nájdete na Instagramovom profile Bikinifitness.SK, na web portáli EastLabs.SK, alebo Youtube kanáli EastLabs Video.

Myslím, že súťaž bikinifitnessiek bola najnabitejšou kategóriou na týchto Majstrovstvách sveta. Ukázali sa aj bikinifitnessky, ktoré sme doposiaľ nemali možnosť v Európe vidieť a aj preto bola súťaž zaujímavá. Výsledky Elite PRO Majstrovstiev mnohých prekvapili (spomeňme štvrté miesto Michala Križánka v bodybuildingu, piate miesto Kuznetsovej, alebo piate miesto Daniletsa v Classic Physique). Poďme sa preto pozrieť na formu jednotlivých pretekárok na druhých Elite PRO World Championships.

Súťaž začínala elimináciou, kde som hneď tušila, že niektoré výkonnostne silné pretekárky týmto sitom neprejdú. A to aj napriek tomu, že všetky pretekárky boli veľmi kvalitne pripravené a bolo vidieť, že každá sa chcela na tomto vrcholnom podujatí ukázať v čo najlepšej forme.

Kto z mojich favoritiek neprešiel elimináciou?

Spomeniem Poľku Renatu NOWAK. Renata ma zaujala formou, páčila sa mi jej proporčnosť aj celkový look, ktorý na pódiu predviedla. Nevidela som dôvod, prečo by nemohla byť v semifinále.

Cez elimináciu neprešla ani Kristina NARBUTAITYTE. Okrem toho, že Kristina tak trochu ťahala ramená dohora, kvôli čomu jej zanikal krk som jej nemala čo vytknúť – bola som presvedčená, že minuloročná medailistka Elite PRO Svetového šampionátu sa dostane do TOP10. Kristina je krásna pretekárka, vždy prinesie pekný celkový package. Prečo sa nedostala do TOP10? Na to odpoveď nedostaneme.

Zaujala ma aj Avernell MODEST z Jamajky, ktorá má veľký potenciál. Chýbala mi u nej však prepracovanosť svalstva. Nevýhodu pri tejto Jamajčanke som videla aj pózingu - nebol podľa európskych štandardov. Avšak, vidieť pretekárku z takejto krajiny súťažiť v Elite PRO divízii je pre Elite určite dobrá správa.

Štandardne dobre pripravená prišla aj v Maďarsku pôsobiaca a za Maďarsko súťažiaca Ukrajinka Karina GAVRIKOVA, taktiež by som neprotestovala, ak by sa prebojovala do TOP10.

2019 Elite PRO World Championships – Bikinifitness SEMIFINÁLE

Pre mňa najviac nepochopiteľným momentom pre mňa bolo vypadnutie Mariny MOCANU už v eliminácii resp. „postup do rozostrelu“ o miesto v semifinálovej desiatke. Pred semifinále bol medzi pretekárkami ešte priamy rozstrel – o jedno, jediné voľné miesto v TOP10 napokon bojovali Češky Veronika ZEMANOVÁ, Marina MOCANU, Maďarka Karina GAVRIKOVA a Poľka Renata NOWAK. Z tejto (výkonnostne mimoriadne vyrovnanej) štvorice bola pre mňa miernou favoritkou práve Marina. Prečo?

Marina mala podľa mňa už tradične výnimočnú proporčnosť a myslím, že sme ju v lepšej forme ešte nevideli. Bola dostatočne tvrdá (ak vezmeme do úvahy, že v Tarragone sa očividne rozhodcom páčili tvrdšie svaly), atraktívny celkový vzhľad spomínať ani nemusím. Osobne vidím stále v rozhodovaní Elite PRO bikinifitnessiek akýsi zmätok - raz uspejú pretekárky vyrysované, raz uspejú subtílnejšie, raz uspejú oba typy. Ako sa má teda pretekárka pripraviť? Čo je aktuálny trend? Na tieto otázky vám neviem dať odpoveď.

Do semifinále sa nakoniec dostali v číselnom poradí Ivanna ESCANDAR, Helena MANG, Shelby NEVES, Oksana OLEINIK, Yana KUZNETSOVA, Oksana BRYGIDYR, Melina KELTANIEMI, Lenka MYSLIVCOVÁ, Veronika Zemanová a Ramona ŽIAUBERYTÉ.

  • Na desiatom mieste skončila Helena MANG. Prišla dobre pripravená, očividne sa snažila aj o atraktívny vzhľad a z úspechu má určite veľkú radosť.
  • Deviata skončila Veronika ZEMANOVÁ.
  • Na ôsmom mieste sa umiestnila Oksana OLEINIK. Oksanu sme po dlhšej odmlke mohli sledovať na súťaži v „našich končinách“, keďže naposledy súťažila v Číne na Belt&Road. Na Oksanu sa vždy pozeralo dobre, má peknú prezentáciu, atraktívny vzhľad a uspela pravdepodobne aj kvôli tomu, že je pretekárkou, ktorá má vždy dobrú formu.
  • Siedma skončila atraktívna Češka Lenka MYSLIVCOVÁ.
  • Šieste miesto patrilo Ivanne ESCANDAR, ktorá mohla uvažovať aj nad finále. Z TOP10 bikinifitnessike by som ju osobne do finále bez problémov zaradila. Ivanna zo súťaže na súťaž dokazuje, že je konkurencieschopnou pretekárkou, na ktorú sa dobre pozerá, pracuje na nedostatkoch, zlepšuje sa.

2019 Elite PRO World Championships – Bikinifitness FINÁLE

Do finále sa napokon prebojovali Shelby NEVES, Yana KUZNETSOVA, Oksana BRYGIDYR, Melina KELTANIEMI a Ramona ŽIAUBERYTÉ. Osobne si myslím, že ak by každá súťažiaca mala možnosť predviesť sa v tzv. I-walku, výsledky eliminácie by boli úplne iné. A rovnaké tvrdenie si dovolím povedať aj o semifinále. Bohužiaľ, podľa aktuálne platných trendov v Elite PRO organizácii, možnosť ukázať svoju výkonnosť v I-walku majú iba finalistky. A výsledky finále priniesli obrovské prekvapenia. Dovolím si povedať, že mnohý z nás, ktorí sledujeme bikinifitness, sme ostali v nemom úžase. Prečo?

Osobne som boj o prvé miesto videla medzi Oksanou a Yanou. Aj preto moje prekvapenie bolo obrovské, keď rozhodcovia 5. miesto napokon nadelili Yane Kuznetsovej. Na Yane je pre mňa ťažké hľadať chyby v proporčnosti (aj keď sa sporadicky objavujú špekulácie nad „naturálnosťou“ jej dokonalého zadočku) a neviem, či by som vôbec nejaké našla aj pri dôkladnom skúmaní. Ak rozhodcovia hľadali prepracovanú formu, Yana im ju ponúkla. Ak hľadali objem zadku, vyšperkovaný pózing a atraktívny vzhľad, Yana im to ponúkla. Dokonca sa mi zdalo, že jej útly pás pôsobil ešte štíhlejšie ako inokedy. Osobne som vôbec neprotestovala, ak by Yana skončila na prvom/druhom mieste.

Na štvrtom mieste skončila Shelby NEVES z Juhoafrickej republiky, ktorá je pre kategóriu bikinifitness neštandardnou pretekárkou. Má veľa prerysovaného osvalenia na ramenách a výrazné kocky na bruchu, čo nie je ideálom pre bikinifitness. S výsledkom však musí byť nadmieru spokojná - určite si málokto pred súťažou trúfol povedať, že Shelby porazí kráľovnú Yanu. Shelby sa to podarilo, možno trošku prekvapivo. A že to nebol výsledok náhodný, svoju úroveň musí potvrdiť na ďalších súťažiach.

Tretia skončila na hranici medzi bikinifitness/bodyfitness dlhodobo pohybujúca sa Ramona ŽIAUBERYTÉ. Na Ramonu sa pozeralo určite lepšie ako v Madride. Mala (tradične) výrazný X-shape, čo nie je u nej štandardom, bola o niečo mäkšia forma. A rozhodcovia ju ocenili! Nič to však nemení na fakte, že je taktiež netypickou pretekárkou, ktorá však vie upútať na seba pozornosť.

Po vyhlásení tretieho miesta na pódiu ostali stáť už iba 2 bikinifitnessky a ja som takmer 100% verila vo víťazstvo Ukrajinky BRYGIDYR. Pohľad do výsledkových listín ukáže, že som sa až tak nemýlila, ak som ju považovala za favoritku. V životnej forme súťažiaca Oksana prehrala o jeden, jediný bod s koncepčne úplne inou Melinou! Čo (v mojich očiach) Oksanu posúvalo na absolútnu špičku Elite PRO bikinifitnessiek? Úzky pás, optimálne osvalenie ramien, pevnosť, tvar a guľatosť zadku, optimálna forma (športový, atraktívny vzhľad a nie vyrysovanosť na kosť) a bezchybná prezentácia. Tak som videla Oksanu BRYGIDYR, ktorá ak by skončila na prvom mieste, nikto by nemohol povedať ani jedno slovo proti.

Titul však obhájila výzorovo podstatne jemnejšia Melina KELTANIEMI, ktorá aj počas roka opakovane dokazovala, že patrí výsledkovo medzi TOP bikinifitnessky Elite PRO divízie. Úprimne, nie som si však istá, či jej pripravenosť v kombinácii s proporčnosťou a pomerne neštandarou prezentáciou boli na tomto šampionáte hodné výhry. Melina má na prvý pohľad nezvyčajný pózing, pravdou ale je, že oproti súťaži vo Fínsku sa prestala krčiť v kolenách (tzn. ako sa vo svete bikinifitness hovorí – prestala sedieť na koňovi obkročmo), čo jej výrazne prospelo. Ako? Opticky sa jej predĺžili nohy. Možno jej k víťazstvu pomohla aj očividná jemnosť skobinovaná s doslova s nežným úsmevom. Faktom je aj to, že Melina (napriek tomu, že pre mňa nie je klasickou bikinifitness súťažiacou) ako jediná z TOP5 finalistiek bola blondýnka, ako jediná mala „nečervené“ plavky a prirodzene (asi) na seba pútala väčšiu pozornosť sedemčlenného rozhodcovského zboru. K skvelému úspechu jej a priateľom vo Fínsku gratulujem!

Záver

Zlato z 2019 Elite PRO World Championships v kategórii bikinifitness je teda po druhýkrát za sebou „doma vo Fínsku“ a opäť sa z neho teší Melina KELTANIEMI. Yane KUZNETSOVEJ (a jej fanúšikom) ostali oči pre plač a jej post „šampiónky a bikinifitnessstar“ sa po výsledkoch Tarragona otriasa v základoch. Obrovský potenciál ukázala Ukrajinka BRYGIDYR a po dvoch „nevydarených“ Elite PRO Svetových šampionátoch je tu opäť otázka – dočká sa KUZNETSOVA v Elite PRO Bikinifitness divízii titulu Majsterky sveta? Odpoveď sa dozvieme až o rok.

Na záver dodám, že v Tarragone sa nepodarilo uspieť ani jednému víťazovi zo súťaže Arnold Classic Europe. Medzi ženami však dokázali obhájiť tituly všetky minuloročné víťazky - okrem fitness šampiónky Orobets. Ďalšie súťaže sú pred nami. A ja si myslím, že Elite PRO sa oplatí sledovať! Hlavne prostredníctvom našej stránky BikiniFitness.SK, alebo IG profilu – tam postupne budeme pridávať ďalšie a ďalšie videoklipy z tejto súťaže. Ďakujeme vám za vašu podporu.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!