2019 Majstrovstvá sveta juniorov - aká bola súťaž bikinifitnessiek?

Barbora LABUDOVÁ vám v reporte z Majstrovstiev sveta juniorov prináša podrobný report. Kto uspel, kto sa ukázal ako perspektívny pretekár a kde sú chyby? Dozviete sa v článku. 

Uplynulý víkend privítalo hlavné mesto Maďarska niekoľko desiatok juniorských pretekárov, ktorí sem prišli bojovať o najlepšie možné umiestnenia. Slovenská reprezentácia v Budapešti nemohla chýbať. Kto z našich reprezentantiek štartoval v nominácii bikinifitness? Ako uspeli a kto sa stal juniorskými majsterkami sveta? Povie vám Barbora Labudová.

Bikini fitness 16-20y up to 163cm

Kategória Bikini Fitness od 16 - 20 rokov mala byť pôvodne len jedna - open. Vzhľadom na celkový počet pretekárok v tejto kategórií (27), sa vedenie rozhodlo rozdeliť pretekárky do dvoch výškových kategórii. Spomedzi 11 bikín v nižšej kategórii (do 163cm) bolo na prvý pohľad jasné, kto sa pobije o najcennejší kov. Poľka Natalia Csajkowska (26) a naša reprezentantka Zuzka Kardošová (32) značne vynikali od zvyšku štartového poľa. Zuzka od posledného štartu dokázala stiahnuť masívnosť stehien a po vystúpení v Budapešti jej nemám čo vytknúť. V prednom a zadnom postoji bola takmer dokonalá, objem stehien je však v porovnaní so súperkami viditeľne väčší v bočných postojoch. Vzhľadom, výrazom aj prezentáciou na seba strhávala pozornosť. Otázne bolo, koho rozhodcovia uprednostnia.
Natalia Csajkowska je od Zuzky výrazne vyššia, na čo v konečnom dôsledku naša reprezentantka doplatila - Poľka Kardošovú porazila. Čím? Dlhšími nohami, výraznejším X-shapeom, či výraznou tvárou - dôvodov mohlo byť niekoľko, Csajkowska sa však rozhodcom páčila viac a získala titul Majsterky sveta. Zuzka odchádza z ďalších juniorských majstrovstiev so striebrom na krku. Kardošová je zároveň jedinou našou reprezentantkou, ktorej sa podarilo v nominácii bikinifitness získať medailové umiestnenie. Dokázala, že patrí k juniorskej špičke, čo je jasným odkazom pred Majstrovstvami sveta v Bratislave - rozhodcom sa Kardošová páči, ak sa jej podarí prísť v rovnako subtílnej forme, bude mať veľkú možnosť uspieť.
Bronz získala Laura Stalinkeviciute (34). Atraktívna blondínka z Litvy prišla na juniorský šampionát v dotiahnutej forme, vyzerala dobre v každom postoji - oproti Kardošovej a Czajkowskej však značne zanikala.
Na štvrtom mieste skončila Estónka Alina Bolshakova (29). Alina bola jednou z najútlejších pretekárok.
Piate miesto získala druhá slovenská reprezentantka v tejto kategórii - Barbora Vosátková (31). Ako som už spomínala v predošlých reportoch, jej najväčšou výhodou sú dlhé nohy. Baška vyzerala dobre, čo ma však mrzí je, že podľa mňa neprišla v najlepšej forme, akú môže dosiahnuť. Verím, že sa jej budúcu sezónu podarí prísť na stage tvrdšia.
Top 6 uzatvára maďarská reprezentantka Lilla Szakacs (25), ktorú som ja osobne vo finálovej šestke nevidela. Na jej miesto som tipovala napriek plnšej forme rakúsku pretekárku Anastasiiu Tarasovu (28), ktorá skončila až na 8. pozícii.

Bikinifitness 16-20y over 163cm

Vo vyššej kategórii sme videli aj elimináciu, do ktorej nastúpilo 17 pretekárok. Do semifinále napokon postúpilo TOP 10. V tejto kategórii nesúťažila ani jedna Slovenka, mali sme však možnosť vidieť 3 české reprezentantky. Kategóriu vyhrala Poľka Ewelina Weiss (36), pri pohľade do výsledkovej listiny však vidíme, že nie jednohlasne. Výrazne jej šliapali na päty Češky, ktoré doplnili TOP 3 - strieborná Adela Kostíková (42) aj bronzová Júlia Svitáková (47).
Na štvrtom mieste skončila Maďarka Ildikó Varga (41). Adela, Júlia aj Ildikó mali po semifinále rovnaký počet bodov. Adela ich porazila nielen pripravenosťou, ale aj najlepšou symetriou.
Piata skončila Christin-Amani Kiiviikas (40) z Estónska, ktorej 4. miesto ušlo len o jediný bod.
Na poslednom finálovom mieste skončila rakúska pretekárka Claudia Denner (48). Claudia súťažila na môj vkus príliš ostrá, stupeň pripravenosti pripomínal skôr kategóriu bodyfitnes. V bočných postojoch dvíhala ruku veľmi vysoko pod prsia, s čím má problém viacero pretekárok. Apelujem na všetky - treba si na to dať pozor.

Bikini Fitness 21-23y do 160cm

V najnižšej výškovej kategórii súťažilo rovnako ako predošlý deň 11 pretekárok. Hneď v semifinále mi pohľad padol na poľskú bikinifitnessku Patrycju Slaby (154), ktorá prišla vo vynikajúcej forme - bola veľmi subtílna (Patrycja má mimoriadne úzky pás), napriek tomu však nestrácala na plnosti svalov.
Zaujala ma tiež ,,pretekárka v ružových plavkách" - Merve Akosman (150). O tejto bikine som pred tým veľa nepočula. Merve mala jednoznačne najvýraznejší X-shape z celého štartového poľa. Upútala ma tiež pretekárka z Litvy s číslom 158 - Skaiste Danileviciuite, ktorá bola v tejto kategórii najlepšie pripravenou. Myslela som si, že Patrycju rozhodcovia uprednostnia aj kvôli tomu, že ju už poznajú z iných medzinárodných súťaží. Moje dohady však neboli správne a prvenstvo získala Turkyňa Merve Akosman. Napriek tomu, že možno nebola najatraktívnejšou, jej forme nechýbalo takmer nič. Čo by som zmenila je príliš široký predný a zadný postoj. Striebro získala spomínaná Litovka Skaiste a bronz zas Patrycja Slaby.
Na 4. mieste skončila Cátia Lopes z Portugalska.
Piate miesto obsadila Švédka Elin Almare (157), o ktorej si dovolím tvrdiť, že bola lepšia ako Cátia, ktorá ju porazila.
TOP 6 zatvorila Maďarka Hajnalka Iklodi (155).

Bikini Fitness 21-23y do 166cm

V strednej výškovej kategórii štartovali 3 slovenské pretekárky - Martina Velecká (164), Alexandra Subotič (175) a Jana Stachová (176). Táto kategória štartovala s najvyšším celkovým počtom pretekárok - 21. Dievčatá nastúpili na elimináciu v mimoriadne veľkej konkurencii. Do finálovej 11ky postúpili Velecká a Stachová.
Pre Subotič sa, bohužiaľ, súťaž skončila v eliminácii. Saška nastúpila v Budapešti vo svojej vrcholnej forme, na pódiu však zjavne nebola vo svojej koži. Jej nervozita bola viditeľná najmä na výraze. Napriek tomu si myslím, že do semifinále postúpiť mohla. Nevýhodou bol aj fakt, že vedľa Sašky stála takmer jasná víťazka Sanna Paasima (174) z Fínska. Sanna má štíhly pás, subtílnu formu a na pódiu bola v zástupe dvadsiatky dievčat neprehliadnuteľná.
Martina Velecká vyzerala v Budapešti dobre, k forme jej nemám čo vytkúť. Do budúcich sezón musí popracovať na pózingu, chôdzi a výraze, aby si bola na pódiu istejšia. Oproti niektorým súperkám pôsobila trošku placho. Vo výsledkovej listine ju vidíme na 10.mieste.
Janka Stachová (176) skončila tesne za bránami finále - na 7. mieste. Toto umiestnenie jednoznačne zamrzí, Janka však doplatila na šírku svojho pásu, ktorá je v porovnaní so súperkami väčšia najmä v prednom postoji. Pravdou ale je, že vynikala v dĺžke nôh a šírke pliec. Jej forma v Budapešti bola najlepšou počas celej sezóny. Navyše, jej prezentácia bola na javisku jednou z najlepších. Zo súťaže na súťaž sa Stachová zlepšuje a v Budapešti spravila všetko pre čo najlepšie umiestnenie, napriek tomu to však nestačilo na postup do finále.
V dueli o postup ju porazila Nemka Anna Riedl (173). Túto pretekárku som videla vo výsledkoch o niečo nižšie najmä kvôli kratším nohám, rozhodcom sa však zjavne páčila.
Na 5. mieste skončila Maryna Myts (167) z Ukrajiny. Strieborná medailistka v juniorskej kategórii z ACE neprišla v najlepšej forme, v akej sme ju mohli vidieť. Finálové umiestnenie si však jednoznačne zaslúžila.
Bronz unikol o jednu priečku Španielke Lidii Fernandez (179). Jej umiestneniu, úprimne, nerozumiem. Myslím, že mi dajú viacerí za pravdu, že v semifinále skončili lepšie pripravené pretekárky.
Bronz získala reprezentantka Turecka Hande Akosman (180). Veľmi podobná svojej (predpokladám) sestre Marve Akosman, víťazke nižšej kategórie. Pokojne mohla získať aj striebro.
To však putovalo fínskej reprezentácii, konkrétne Iide Peltonen (163). Jej najsilnejším bol zadný postoj, kde vynikala objemom aj tvrdosťou sedacích svalov.
Víťazkou sa stala už spomínaná Sanna Paasimaa (174).

Bikini Fitness nad 166cm

Aj v najvyššej kategórii nastúpili tri Slovenky - Natália Lamancová (187), Zuzana Šnajderová (192) a Michaela Pančušková (201). Z našej trojice prešla elimináciou len Miška Pančušková.
Natália výrazne strácala oproti svojim súperkám - chýba jej svalová hmota. Svojou aktuálnou formou patrí do nominácie Fit Model.
Zuzka mala v Budapešti z môjho pohľadu viacero defektov - širší pás, štíhlejšie nohy a neistý výraz. Taktiež by sa hodila do nominácie Fit Model. Nám ostáva len dúfať, že vedenie SAKST bude nad otvorením tejto nominácie uvažovať.
Miška bola spolu so Zuzkou Kardošovou pred juniorským šampionátom našim najväčším želiezkom v ohni - aktuálne patrí k našim najlepším bikinifitnesskám. Na slovenských súťažiach ešte nenašla súperku, ktorá by ju bola schopná poraziť.
Po nastúpení do eliminácie sme sa zhodli, že Michaela veľmi vyniká spolu s jednou českou súperkou, ktorá stála zhodou okolností vedľa nej - Natália Myslíková (200). O to väčším (nepríjemným) prekvapením bolo, že ju rozhodcovia nevybrali do prvého porovnávania. Vrchol bol však okamih, kedy ju nevybrali ani do druhého vyvolávania. Rozhodcom sa očividne nepáčila napriek tomu, že veľmi podobná pretekárka do prvého porovnávania vyvolaná bola a nakoniec celú kategóriu vyhrala.
Naozaj nerozumiem jej zaradeniu do 3. porovnávania a bohužiaľ, musím konštatovať, že je to pre Slovensko veľmi zlý signál. Rozhodcovský panel zostrelil jednu z aktuálne najlepších a výsledkovo najúspešnejších slovenských bikín týždeň pred Majstrovstvami sveta žien. Môžeme len špekulovať, či rozhodcom nebolo po chuti, že bola Pančušková o niečo mäkšia ako víťazka Myslíková... Napriek spomínanému bola v mojom pomyslenom rebríčku v najhoršom prípade na bronzovej priečke. Jej konečný výsledok bol pre nás naozaj nepochopiteľné 9. miesto ( a naša šéfredaktorka Soňa KOLCUNOVÁ to viackrát pomenovala ako športovú tragédiu).
Zlato získala spomínaná Myslíková (200). Nastúpila o niečo tvrdšia ako Miška, boli však veľmi porovnateľné. Na druhom mieste skončila Ana-Marija Krizic (186) z Chorvátska.
Bronzovú medailu získala Lisa Maus (195) z Nemecka. Lisa patrila k útlejším pretekárkam v tejto kategórii.
TOP 3 uniklo o jedno miesto Češke Kristýne Flidrovej (189). Atraktívna blondínka ma zaujala najmä v zadnom postoji. Nerozumiem však, prečo v ňom (aj v prednom) nemala dopnuté kolená - zbytočne si opticky skracovala nohy.
Piata skončila Kristína Berná (198) z Česka a TOP 6 v tejto kategórii uzatvorila Poľka Wiktoria Gasior (190). V prípade tejto pretekárky mi veľmi vadilo výrazné tetovanie - myslím, že všetky bikinárky by si mali výrazné tetovania na stage zakrývať.

Bikini Fitness OVERALL

Absolútne víťazstvo získala Natalia Csajkowska (26). K jej absolútnemu titulu majsterky sveta nemôže mať nikto výhrady, svoje súperky porazila jednoznačne. Aj napriek tomu, že vo svojej kategórii súťažila deň pred tým, prišla na stage v top forme.

Už tento víkend sa v Bratislave uskutočnia Majstrovstvá sveta žien. Z juniorských reprezentantiek by mali štartovať Kardošová, Stachová a Pančušková. Pevne verím, že príde každá minimálne v takej forme, v akej sa ukázali v Budapešti. Všetkým trom, predovšetkým Miške chcem odkázať, aby sa nevzdávali a potiahli posledný týždeň do úspešného konca. Ja verím, že sa v Bratislave bude rozhodovať spravodlivo a že vyhrajú tie najlepšie. Priebeh Majstrovstiev sveta nezabudnite sledovať cez priamy prenos na instagrame @bikinifitness.sk.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!