2020 Diamond Cup Prague: Aká bola amatérska časť súťaže?

Počas víkendu sa v Prahe konala súťaž Diamond Cup Prague. Ako vyzerala súťaž amatérok? Povie Barbora LABUDOVÁ.

Uplynulý víkend sa v hlavnom meste Česka uskutočnila dlho očakávaná medzinárodná súťaž Diamond Cup Praha. Tí najlepší z jednotlivých nominácií získali nielen cenný kov, ale tiež Elite PRO karty tak, ako to na súťažiach Diamond Cup býva zvykom. Na poslednú chvíľu dostali možnosť súťažiť v zahraničí aj Slováci. Pozrime sa, ako vyzerala súťaž bikinifitnessiek s Barborou LABUDOVOU.

Bikini Fitness do 162cm

Najnižšie dievčatá súťažili len v jednom – priamo finálovom kole. Na pódium totiž nastúpilo len 6 dievčat. Po úvodných I-walkoch bolo jasné, že sa o víťazstvo „pobijú“ Adéla Uhrová (233) a Kamila Brzobohatá (236). Obidve dievčatá boli perfektne pripravené, dominovali uvoľnenou a ladnou prezentáciou. Adéla bola veľkou favoritkou aj preto, že sa jej podarilo na tejto súťaži zvíťaziť v juniorskej kategórii, kde sa ukázali tie najlepšie juniorské bikinifitnessky, ktoré v Čechách sú. Adéla sa na pódium postavila po viac ako ročnej pauze a je zjavné, že spolupráca s Danielou Bečkovou tejto pretekárke prospieva. Nádherná forma, symetria a proporčnosť z nej robia kvalitnú pretekárku. Napokon v tejto kategórií skončila na 2. mieste, napriek tomu, že s víťazkou zdieľali rovnaké bodové skóre.

Víťazstvo si v Prahe vychutnala už spomínaná Kamila Brzobohatá (236), ktorá zvíťazila aj na Majstrovstvách Česka (report nájdeš tu) a uspela aj na Majstrovstvách Európy (v Santa Susanne skončila na bronzovej priečke). Kamile takmer nie je čo vytknúť – na pódiu pôsobí veľmi uvoľnene, vie si získať vašu pozornosť a forma je dotiahnutá. Jediné, na čo si treba dať do ďalších sezón pozor, je objem kvadricepsov. Som zvedavá ako sa bude týmto dievčatám dariť na Majstrovstvách sveta juniorov. Na 3. mieste skončila Tereza Jirkovská (238). Terka ukázala peknú proporčnosť, pozor však na pripravenosť. Najmä v zadnej póze na mňa pôsobila jej forma mäkko.

Štvrté miesto získala Kamila Bruknarová (235). Atraktívna blondínka ukázala pekný vzhľad, formu aj prezentáciu. Jedinou nevýhodou je jej pás – útlosť Kamilinej postavy spôsobuje dojem, že je pás hrubší. Mohla by to vyriešiť lepšia proporčnosť – o niečo širší chrbát a väčšie kvadricepsy (najmä laterálna hlava). Musím však priznať, že sa mi Kamila páčila viac ako Tereza. Na 5. mieste skončila Jana Kawuloková (234) a na 6. mieste výrazne staršia pretekárka z Kolumbie Luz Alba Yate Manjarres (237).

Bikini Fitness do 166cm

Aj v tejto kategórii súťažilo 6 dievčat, tentokrát však o niečo zaujímavejšie národnostné zoskúpenie - 2 Češky -  Júlia Karová a Monika Špačková, 1 Slovenka – Alexandra Subotič, 1 Poľka, 1 Maďarka a 1 Španielka. Španielska pretekárka Liza Liliana Ramirez (246) a Poľka Karolina Kiszel (244) skončili na 6. a 5. mieste bez rozdielu bodového hodnotenia. Z tejto dvojice u mňa dominovala práve poľská bikina, ktorej sa ušlo miesto v TOP 5. Na 4. mieste skončila Maďarka Julietta Sebök (245), ktorá by potrebovala dotiahnuť spodnú časť tela. Naše dievčatá si rozdelili TOP 3 umiestnenia.

Víťazkou kategórie sa stala Monika Špačková (242), ktorá ukázala peknú, dotiahnutú formu. V jednotlivých postojoch vyzerala naozaj veľmi dobre. Zapracovať by však podľa mňa mala na prejave – ani raz sa počas porovnávaní a prezentácie neusmiala širokým úsmevom, čo by bolo určite veľmi príjemným doťuknutím jej skvelej formy. Na 2. mieste skončila Júlia Karová (247) (v minulej sezóne sme ju videli súťažiť na slovenských súťažiach, tentokrát už súťažila ako Češka - pozn. Soňa Kolcunová) a Slovenka Alexandra Subotič (243) na 3. mieste. Z môjho pohľadu by som tieto dve pozície vymenila.

Subotič dominovala nad všetkými pretekárkami perfektnou pódiovou prezentáciou – od prvého kroku na pódiu strhla pozornosť, pohybovala sa veľmi ladne a odstránila chyby pri chôdzi z minulosti. Jej forma bola taká, aká má tejto nominácii prináležať. Zlepšila zadný postoj, ktorý bol veľmi dobrý už aj pred rokom. Júlia síce pôsobila ostrejšie ako Alexandra, ale len v prednom postoji. V zadnom oproti nej jednoznačne zaostávala. Obe sú však kvalitné pretekárky a teším sa na ich ďalšie vystúpenia.

Bikini Fitness do 169cm

V kategórii do 169 cm súťažilo 7 dievčat, z nich dostala každá možnosť ukázať sa vo finálovom I-walku. Mimo TOP 6 ostala slovenská bikinifitnesska Viktória Čopáková (257). Pre Viktóriu bola medzinárodná súťaž debutom v bikinifitness. Forma, ktorú ukázala v Prahe však nebola dostačujúca. Oproti súperkám v kategórií bola veľmi mäkká, navyše robila hrubé chyby v pózingu, a to najmä krčenie kolien v prednom postoji. Treba na tom rozhodne zapracovať.

Víťazkou kategórie sa stala víťazka Masters Bikini kategórie Martina Kúrková (235), ktorá v Prahe predviedla formu, look aj prezentáciu profesionálky. V kategórii Masters získala Martina aj Elite PRO kartu (a my budeme veľmi pozorne sledovať, či využije príležitosť súťažiť medzi Elite PRO masters bikinifitnesskami, kde by bola potenciálnou súperkou pre slovenské duo Košecká- Szombatová - pozn. Soňa Kolcunová). Striebro si odniesla do Poľska Aleksandra Halicka (254). Poľské pretekárky patria k tým najlepším a na 2020 Európskom šampionáte to dokázali získanými cennými kovmi. Aleksandra kvality potvrdila – viditeľne patrila k TOP pretekárkam. Lookom pripomínala juniorskú hviezdu Patrycju Slaby.

Dievčatá na treťom, štvrtom a piatom mieste boli veľmi vyrovnané súperky. Z trojice Grassingerová (251), Pauříková (252) a Novakovic (255) sa mi najviac páčila Kristýna Pauříková, ktorá má túto sezónu za sebou niekoľko víťazstiev. Pozor však na dlhú sezónu – už na tejto súťaži pôsobila „suchšie“ ako naposledy. Bola by veľká škoda, ak by bola forma na majstrovských súťažiach prepálená. Bronz však získala druhá Češka Denisa Grassingerová, ktorej forma sa zdala nedotiahnutá (najmä spodná časť tela v zadnom postoji). Kristýna skončila až na 5. mieste, zemiakovú medailu si odniesla Španielka Sanja Novakovic (255), ktorá disponuje väčším svalovým rozvojom ako zvyšok štartového poľa. Posledné miesto v TOP 6 doplnila Češka Marcela Kotková (256).

Bikini Fitness do 172cm

Jediná Slovenka v tejto kategórii Martina Gromová (181) bohužiaľ ostala za bránami finále. Forma nebola zlá, chýba jej však symetria a oproti svojim súperkám vyzerala najmä v prednom postoji masívne. Najväčšou favoritkou kategórie bola Jana Jeřábková (177), ktorá túto sezónu vyhráva všetky súťaže, ktorých sa zúčastní. Jana nie je čo vytknúť, tentokrát oživila svoj look novými modrými plavkami, v ktorých vyzerala veľmi dobre. Jej víťazstvo však nebolo také jednoznačné – striebornú Kristýnu Flídrovú (176) porazila bez bodového rozdielu, v semifinále bola dokonca Kristýna na prvom mieste. Kristýna prišla na Diamond Cup v životnej forme, pozor však na svalový objem. Už teraz objem stehien hraničí medzi bikini a wellness fitness.

Na 3. mieste skončila Julie Svitáková (179). Veľmi pekná forma, look aj prezentácia. Za TOP 3 pretekárkami sa umiestnila Sylvie Moocová (178), ktorá ukázala peknú formu. Spodný diel bikín by si však mala vytiahnuť o niečo vyššie, aby si opticky predĺžila nohy najmä v prednom postoji. Piate miesto si odniesla Rumunka Joana Crisan (182) a 6. miesto Češka Sandra Ďuricová (175). Sandra ukázala peknú symetriu, pozor však na pevnosť zadných stehien.

Bikini Fitness nad 172cm

Víťazkou kategórie sa jasne stala Natálie Myslíková (189). Víťazstvo v juniorkách jej síce o chlp ušlo, o to viac sa však tešila z tohto zlata (pripomenula by som, že nikdy sa netreba vzdávať - Naty počas súťaže na svoj instagram písala, že "dnes asi nie je jej deň na pózing" - niekedy sa úspech dostaví v kategórii, v ktorej to čakáte menej a preto bojovať treba vždy rovnako odhodlane- pozn. Soňa Kolcunová). Naty ukázala dotiahnutú formu a zmenu look-u. Najväčším mínusom stále ostáva šírka pásu a všimla som si taktiež dvíhanie ramena v prednom postoji, čo však mohlo byť spôsobené nervozitou. Na 2. mieste skončila Bieloruska Valiantsina Karatchenia (192). Atraktívna blondínka na pódiu doslova svietila. Striebro získala zaslúžene. Na bronzovej pozícii sa umiestnila Eva Budina (187) z Česka, ktorá súťažila aj v kategórii masters.

V kategórii súťažili aj dve Nemky -  Theresa Oesterreich (194) skončila na štvrtom a Nadine Riedl (193) na šiestom mieste. Piate miesto získala Češka Petra Zvoničková (191), ktorá súťažila aj v juniorskej kategórii. Chýba jej ešte nejaký svalový objem, najmä na stehnách a zadku, aby vylepšila proporčnosť. Spomenula by som aj Kristýnu Bernú (186), ktorá minulý rok dosahovala dobré výsledky aj na svetových šampionátoch. Na Diamond Cup-e sa však predviedla, bohužiaľ, vo svojej najhoršej forme a skončila na 8. mieste. Je to veľká škoda, dúfam, že si ďalším súťažením napraví renomé.

Bikini Fitness OVERALL

Absolútne víťazstvo získala víťazka kategórie do 166cm Monika Špačková. Na 2. mieste v absolútnom poradí skončila Kamila Brzobohatá a na 3. mieste Jana Jeřábková. Všetky 3 TOP súťažiace získali Elite PRO kartu. Absolútna víťazka využila aj možnosť súťažiť na Elite PRO Show Prague s profesionálkami bez straty amatérskeho statusu. Monika túto možnosť využila a skončila v Bikini Elite PRO na 3. mieste.

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!