2020 NPC Europa PRO Championships: Mimoriadne zaujímavá súťaž bikinifitnessiek

Príležitostí na súťaženie v roku 2020 nie je veľa. Súťaž NPC Europa PRO Championships však priniesla zaujímavé výsledky.

Predminulý víkend sa španielske Alicante stalo na pár dní centrom fitness a kulturistiky. V tomto meste sa totiž uskutočnili 2020 NPC Majstrovstvá Európy, ktorých súčasťou bola aj profesionálna súťaž 2020 Europa PRO. Pozrime sa, ako vyzerala súťaž v kategórii Bikini PRO.

V tejto kategórií súťažilo veľa kvalitných pretekárok z Európy aj Ameriky a dokonca aj také, ktoré prednedávnom súťažili v Elite PRO bikinifitness. Čoraz viac pretekárok sa rozhoduje pre prestup z Elite PRO práve do NPC, pričom ide najmä o pretekárky s väčším svalovým objemom, ktoré sa medzi profíčky v tejto federácii mimoriadne hodia. Reč je o štvorici dievčat, ktoré sme minulý rok videli na pódiách Elite PRO súťaží, 3 z nich aj na súťaži Elite Pro World Championships – Ivanna Escandar, Allison Testu, Renata Nowak a Ester Garcia Diaz. Všetky štyri pretekárky súťažili medzi amatérkami na súťaži NPC Europe Championships, kde sa im podarilo zvíťaziť. Treba zdôrazniť, že zvíťaziť na tejto súťaži pre všetkých pretekárov znamenalo získať PRO kartu. To sa podarilo spomínaným pretekárkam - Ivanna Escandar s prehľadom zvíťazila v kategórii Class A, napokon sa jej dokonca podarilo získať aj titul absolútnej šampiónky. Allison Testu vyhrala v kategórii Class F, Ester Garcia v kategórii Class G a Renata Nowak v najvyššej výškovej kategórii Class H.

My v redakcii prestup týchto pretekárok do NPC kvitujeme. Všetky totiž patrili k ostrejším bikinifitnesskám s väčším svalovým objemom, čo im bolo v Elite PRO viackrát vyčítané. Každá svojim debutom v NPC však dokázala, že si zaslúži titul profesionálky aj v IFBB PRO. Prvú príležitosť súťažiť v Bikini PRO využili síce len Ivanna a Allison, rozhodne však budeme o všetkých dievčatách na ich novej ceste počuť ešte veľa.

V Bikini PRO kategórii sa ukázalo 28 dievčat. Počet svedčí o tom, že bola táto súťaž pre všetky pretekárky mimoriadne atraktívna. Prečo? TOP 3 finalistky totiž získali kvalifikáciu na 2020 Bikini Olympia, ktorá sa má tento rok uskutočniť v decembri.

Do semifinále postúpilo 15 najlepších, ostatné „získali“ delené 16. miesto, ako býva v NPC zvykom. V Alicante sa ukázalo viacero zvučných mien, na ktorých výsledok sme boli zvedaví najviac – finalistky 2019 Bikini Olympia Beatriz Biscaia z Kanady a Priscilla Leimbacher zo Švajčiarska, Francesca Stoico z Talianska, Adrianna Kaczmarek z Poľska, alebo spomínané hviezdy Elite PRO Ivanna Escandar zo Španielska a Allison Testu z Portugalska. V akej forme sa ukázali?

Absolútna víťazka 2020 NPC Europe Championships Ivanna Eacandar (137) získala 10. miesto. Ivanna predviedla výbornú formu a mimoriadne atraktívny look. So súperkami bola porovnateľná a myslím, že by nikto neprotestoval, ak by skončila aj o pár pozícií vyššie. O miesto vyššie skončila Allison Testu (138). Je zaujímavé, že ju rozhodcovia uprednostnili pred Ivanou napriek tomu, že deň pred tým spravili presný opak. Allison je pretekárka, ktorá sa v Elite PRO naozaj dlho hľadala, kým pochopila, že s formou, akú preferuje, vyhrávať v tejto federácii nebude. O prestupe do NPC mohla uvažovať už dávno, ako sa však hovorí – lepšie neskoro ako nikdy! Allison nemohla spraviť lepšie. Na pódiu vyzerala naozaj výborne, dosiahla vysokú mieru separácie, no nevyzerala vysušene. Myslím však, že by bolo kontraproduktívne ešte zväčšovať svalový rozvoj. Allison pristane forma, akú ukázala práve tu, v Alicante. Dokonca by mohla byť aj o niečo útlejšia. V ďalších sezónach by mala ustrážiť najmä rozvoj vrchnej časti tela. Pre obidve pretekárky bol tento PRO debut ako z rozprávky a som zvedavá na ich ďalšie štarty.

Ôsme miesto získala pretekárka Vanessa de Freitas (145). Ukázala adekvátnu formu, trochu mi však prekážalo jej pózovanie (najmä v zadnom postoji). O tejto pretekárke som doposiaľ veľa nepočula. Na 7. mieste skončila minuloročná finalistka Bikini Olympia Priscilla Leimbacher (153). Táto súťaž rozhodne nebola jej najlepšou. Priscilla sa neukázala v adekvátnej forme, najmä v porovnaní so svojimi súperkami. Verím však, že si na ďalších súťažiach napraví reputáciu. TOP 5 o jedno miesto ušlo pretekárke Elisabeth Perez (156). Jej najsilnejším postojom bol práve zadný, v ktorom vlasy zakryli širší pás, ktorý jej naopak uberal body v prednom postoji. Elisabeth však bola pripravená veľmi dobre.

Na 5. mieste skončila Stine Hansen (150), ktorá ma zaujala. Veľmi atraktívna pretekárka s adekvátnou formou. Síce je Stine dostatočne osvalená, na pódiu pôsobila jemne a žensky. Popri svojim súperkám strácala len mierou separácie (najmä v zadnom postoji), verím však, že na ďalších súťažiach ukáže o niečo ostrejšiu formu, čo pre ňu môže znamenať aj vyššie umiestnenie. Štvrtá sa umiestnila Phoebe Hagan (149), ktorá ukázala taktiež veľmi ženský look. Dominovala najmä v zadnom postoji.

Prvú kvalifikáciu na 2020 Bikini Olympia uchmatla Talianka Francesca Stoico (158). Francesca bola o niečo ostrejšia ako jej súperky. V prednom postoji pôsobili jej mohutné ramená rušivo, ukázala však útly driek, ktorý spomínanú tvrdosť vykompenzoval. Chcela by som podotknúť na krásny detail na jej bikinách – štras cez chrbát je dokonalé riešenie nie len pre NPC bikinifitnessky. Elegantné riešenie zapínania je oveľa krajšie ako hrubá mašľa v strede chrbta pretekárky. Striebro a druhú kvalifikáciu získala Kanaďanka Beatriz Biscaia (141). Beatriz je srdcovka viacerých fanúšikov IFBB PRO League. S formou z Alicante by Beatriz mohla súťažiť aj medzi Elite PRO bikinami, na NPC však potrebuje o niečo ostrejšiu formu. Síce v Španielsku neukázala dokonalú pripravenosť, od minulého roka dosiahla veľký progres a som veľmi rada, že ju znova uvidíme na súťaži všetkých súťaží.

Víťazkou Bikini PRO na súťaži 2020 Europa PRO v Alicante sa stala Poľka Adrianna Kaczmarek (151). Pre Adriannu je postup na Olympiu obrovským úspechom. Získala ho rozhodne zaslúžene – v Španielsku súťažila so svojou doposiaľ najlepšou formou. Niet jej čo vytknúť. Treba zdôrazniť, že spolu s Francescou sú 2 zo 6 Európaniek, ktorým sa podarilo nominovať na Olympiu.

Adrianne blahoželáme k tomuto úspechu a netrpezlivo očakávame, v akej forme sa ukáže na veľkom pódiu v Las Vegas. Dúfajme, že sa 2020 Olympia napokon v decembri uskutoční.

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!