2021 Elite PRO Malta: Čo sme (ne)videli na pódiu v nominácii bikinifitness

V nedeľu sme mohli sledovať prvú Elite PRO súťaž v tomto roku. Ako vyzerala súťaž bikinifitnessiek a prečo vzbudila také vášne?

Veľmi rada by som tento report začala písať tak, ako vždy. Spomenula by som, že na pódiu sme na Elite PRO Malta videli 17 pretekárok, pričom niektoré súťažili aj medzi Masters bikinifitnesskami, ktoré mali na Malte svoju samostatnú kategóriu. Tento report však bude iný, pretože musí byť. Livestream, ktorý pre sledovateľov zadarmo prostredníctvom facebooku zrealizoval portál Evolution of Bodybuilding, sledovali stovky ľudí a videli, kto napokon medzi bikinifitnesskami zvíťazil. Sabrina GRIMA, ktorá získala status profesionálky v roku 2020 na domácej súťaži na Malte, sa rozhodla to využiť. Už pred rokom sme mohli sledovať, že rozhodcom sa Sabrina veľmi páči, na registrácii Elite PRO pretekárok neušla pozornosti Igora KOPČEKA. Čo sa teda stalo na pódiu, aké chyby sme videli a koho chceme pochváliť?

Víťazka Sabrina GRIMA

To, čo víťazka 2021 Elite PRO Malta Sabrina GRIMA predviedla na pódiu nebola prezentácia, na ktorú sú fanúšikovia IFBB a Elite PRO zvyknutí. Napriek tomu, že je potrebné rešpektovať rozhodnutie rozhodcovského zboru a vážiť si ich prácu, netreba prehliadnuť skutočnosť (aj bez toho aby sme akokoľvek súdili to, že víťazka je z krajiny, v ktorej sa súťaž konala), že Sabrina na pódiu predviedla v základných postojoch hrubé a neprehliadnuteľné chyby. S využitím aktuálnych nových pravidiel (tzv. červená karta) by tieto prešľapy určite „neprešli“ u súťažiacich na amatérskej scéne napríklad na IFBB Majstrovstvách Európy alebo Fitness Sports Games. Bez ohľadu na ich výkonnosť. Čo je možné víťazke bez problémov vyčítať? Prejav bol neprirodzene afektovaný, miestami až neusporiadaný. Bikinifitness si síce vyžaduje schopnosť strhnúť na seba pozornosť rozhodcovského zboru, no spôsob, akým to robila Sabrina, nie je možné považovať za nasledovania hodný. Navyše, treba mať nesutále na pamäti, že pózing by mal byť vždy podľa platných IFBB pravidiel, ktoré musia platiť pre každého – aj (a hlavne) pre profesionálov.

Pripomeniem, že iba nedávno sme boli svedkom toho, že hviezda amatérskeho bikinifitness Irina PIMENOVA, bola nekompromisne diskvalifikovaná z Majstrovstiev Európy 2021 na základe nesprávneho pózovania. Aj napriek tomu, že ide o reálnu bikinifitness superstar, ktorá má na konte cenné tituly. Bol Sabirinin prejav v súlade s pravidlami? Ak bolo čo vyčítať Pimenovej, odpoveď je jasná – určite nie.

Škoda, že Sabrina nestavila na to osvedčené, čo jej prinieslo zlato v OVERALL súťaži bikinifitnessiek na 2020 Diamond Cup Malta. Tentokrát zvolila výraznejšiu vizáž, spodný diel plaviek jej nedržal na mieste a z času na čas skĺzol (ak nastane tento problém, mnoho dievčat to rieši prilepením si plaviek o telo a pravidelne tento nedostatok kontrolujú). Účes sa Sabrine kvôli divokým pohybom na pódiu a častému prehadzovaniu vlasov zo strany na stranu rozstrapatil, vlasy mala miestami v ústach a neprejavila vôľu si ich uhladiť, aby vytvorila dojem ukážkovej, decentnej a príjemnej prezentácie pravej šampiónky. Napríklad tak, ako to bolo v prípade striebornej Linny Bejarano Real. Napriek tomu, že Sabrina Grima skončila na jasnom prvom mieste, v našom internom hodnotení figurovala aj kvôli spomínaným hrubým chybám výrazne nižšie (aj mimo TOP10), chápeme však radosť jej fanúšikov a netrpezlivo budeme čakať, aké výsledky bude dosahovať na ďalších súťažiach.

TOP 5: Kto nás zaujal?

Ako ste si mohli všimnúť, rozhodla som sa napísať tento report v opačnom garde a tak sa najprv pozrieme na zvyšok TOP 5. Na druhom mieste skončila Linna REAL. Nebudem klamať, keď ostali na pódiu stáť so Sabrinou GRIMOU ako posledné dve, nemala som najmenšie pochybnosti o tom, že Linna bude odchádzať so zlatom. Ide o ukážkovú pretekárku, ktorá sa z roka na rok zlepšuje a myslím si, že pôsobenie v Elite PRO jej dalo ďalší impulz. Linna ukázala na Malte dobrú vizáž, perfektný V-shape a príjemnú formu, ktorú doplnila pózingom s minimom chýb. Linna sa umiestnila v roku 2020 na Majstrovstvách sveta Elite PRO na treťom mieste, no podľa mňa jej životná forma ešte len príde, pretože konštantná práca na celkovej vizáži a forme prináša ovocie. Som veľmi rada, že Linna súhlasila s rozhovorom, ktorý budete môcť na našom portáli prečítať v nasledujúcich týždňoch.

Aleksanda DIMITROVA odchádzala domov s bronzovou medailou. Aleksandra patrí medzi pretekárky, ktoré ma na Malte prekvapili. Aj napriek tomu, že pre niektorých nemusí mať ideálnu stavbu tela kvôli prirodzene širším pleciam, konečne predviedla adekvátnu formu, príťažlivý look a peknú prezentáciu. Aj keď Aleksandra nefigurovala v mojej osobnej TOP3, viem, že za tým, čo predviedla na Malte stojí kopa práce a verím, že sa bude naďalej zlepšovať.

Na štvrtom mieste skončila Anna Mary PETERSON z Holandska. Peterson mala omnoho mäkšiu formu, než zvyšok TOP5, pričom by podľa mňa na tak vysoké umiestnenie potrebovala o čosi tvrdšie svaly. Celkovo sa na ňu však pozeralo príjemne.

Piate miesto si domov odniesla Lejla ŠEČIĆ. Osobne som ju videla v TOP3, aj keď Lejla potrebuje zapracovať na presune váhy na jednu nohu počas pózingu, keď nie je potrebné krčiť kolená. Lejla však predviedla veľmi pekný look, dostatočnú pripravenosť svalstva a dokázala na seba strhnúť pozornosť, keďže ide o mimoriadne peknú pretekárku. Ako sa jej bude dariť na 2021 Arnold Classic Europe uvidíme už o pár dní.


Zdroj: eastlabsphoto.com

TOP 10: Koho musíme spomenúť?

Na šiestom mieste skončila víťazka súťaže Masters Bikini – Valeria PIPOLI. Na to, že Valeria je masters pretekárkou sa jej podarilo dosiahnuť dobrú pripravenosť, v budúcnosti by mohla vyskúšať aj look s rozpustenými vlasmi, no som si istá, že dobré umiestnenia z Malty ju povzbudia do ďalšej práce.

Spomenúť musíme aj Veroniku ZEMANOVÚ. Po prvýkrát po dlhšom čase sa umiestnila mimo TOP5, čo bol určite šok, no Veronika prišla štandardne dobre pripravená a podľa môjho názoru nie je dôvod vešať hlavu. Nové plavky so štrasovými prvkami jej sedia dobre, forma nebola príliš mäkká ani príliš ostrá. Rozhodne je potrebné počkať na 2021 Arnold Classic Europe, kde sa rozhodne o novej šampiónke. A keďže je aktuálne „z hry von“ Yana KUZNETSOVA a Veronika má množstvo skúseností z medzinárodných pódií, musí sa svedomito pripravovať a ukázať v Seville to najlepšie čo v nej je!

Z TOP 10 by som rada spomenula aj Lisu Marie GRAHAM. Lisa začala spolupracovať so Shelby NEVES, dosiahla progress a aj napriek tomu, že patrí medzi naozaj útle pretekárky dokázala zaujať. Kus práce ju však čaká v pózingu, pri ktorom mi vadilo prílišné dvíhanie ramien dohora.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Na koho mimo TOP10 upriamiť pozornosť?

Som zvedavá na ďalšie vystúpenia Andrey HORVATH z Maďarska. Napriek tomu že je masters pretekárka, predviedla veľmi mladistvý look a je pred ňou kus práce na nedostatkoch, no súťaž na Malte mohla byť dobrým impulzom.

Do TOP 10 sa však „nezmestila“ ani Jana TEDER, ktorá sa dostala medzi desiatku najlepších na 2020 Elite PRO Majstrovstvách sveta a zvíťazila na 2020 Elite PRO Majstrovstvách sveta masters. Jana má veľmi jemný prejav a útlu kostru, no myslím si, že dúfala v lepšie umiestnenia, než jedno mimo TOP10 a jeden bronz v Masters kategórii.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Čo dodať na záver?

Elite PRO Malta je za nami. Odporúčam počkať si na 2021 Arnold Classic Europe a pozorne ho sledovať. Verím, že tam uvidíme množstvo zlepšení, skvelé formy, pretekárky ukážu to najlepšie čo v nich je a rozhodcovia reálne posúdia chyby a prednosti všetkých, ktorí na súťaži nastúpia.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!