2021 Majstrovstvá sveta vo fitness: Tieto ženy prekvapili v nominácii Bikini

Prečítajte si predposledný zo série reportov z 2021 Majstrovstiev sveta vo fitness. Ako vyzerala súťaž v katgórii ženských bikinifitnessiek?

Bikinifitness kategórie boli zlatým klincom celého programu najväčších majstrovstiev sveta v histórii. Ženské bikini boli naplánované na koniec 4. súťažného dňa. Viac ako 200 pretekárok sa malo ukázať v 8 výškových kategóriách. Z hľadiska vysokého počtu pretekárov aj nominácii sa očakávaný čas nástupu na stage odložil o niekoľko hodín. Prvé bikini tak vyšli na pódium okolo desiatej večer. Nepriaznivé podmienky nabrali však úplne iný level v momente, kedy sa hlavný rozhodca Pawel Filleborn rozhodol zrušiť I-walky, v ktorých by mali pretekárky možnosť ukázať sa. Namiesto individuálnej prezentácie sme tak videli v každom semifinálovom kole prezentáciu výlučne chôdzou – dievčatá mali prejsť z jednej strany pódia bez zastavenia a akejkoľvek pózy.

Tento nový model porovnávania nebol vôbec šťastný riešením – opakované vysvetľovanie a napomínanie dievčat, ktoré napriek prízvukovaniu zastavili v strede pódia (a že ich bolo habadej) v konečnom dôsledku predĺžilo každé semifinále. Myslím, že ak by dievčatá dostali poriadny priestor na prezentáciu, súťaž by skončila len o pár desiatok minút neskôr. A verte, že pre pretekárky, ktoré na súťaž čakali aj viac ako 20 hodín (ak berieme do úvahy prípravy v podobe profesionálneho make-upu, ktorý museli mnohé absolvovať noc predtým), museli byť z tohto modelu semifinále viac ako sklamané. Výhodu získali tie, ktoré mali ladnú chôdzu natrénovanú rovnako ako I-walk. Mnohým však táto prezentácia absolútne nevyšla.

Bikinifitness do 158cm

V najnižšej výškovej kategórii sa ukázalo až 32 dievčat. Všetky boli porovnávané v bleskurýchlej eliminácii a do semifinále sa dostalo tak, ako v každej kategórii, len 10 najlepších. Ukázali sa tu dve Slovenky – Beáta Graňáková (751) a začiatočníčka Vanessa Geršiová (773). Pre Vaness sa súťaž skončila v eliminácii. Beáte sa podarilo ako jedinej seniorke zo Slovenska prebojovať nielen do semifinále, ale aj do TOP 6. Na jej vystúpenie sme netrpezlivo čakali. Prečo? Na slovenských pohárových súťažiach ukázala podobnú formu ako na MS 2019, ktoré sa konali v Bratislave. Forma nebola úplne dotiahnutá, no do tohtoročných MS, ktoré boli vrcholom jej sezóny, mala ešte dosť času na dosiahnutie progresu. Bea nastúpila v Santa Susanne v životnej forme a s dokonalým lookom od ruskej vizážistky. K jej vystúpeniu nemám absolútne čo vytknúť, vyzerala výborne v každom postoji. Jediné, čo mi trošičku v jej prejave chýbalo, bolo o kúsok viac sebavedomia. Svojim výsledkom potvrdila, že stále patrí k najlepším slovenským bikinifitnesskám a tak isto trénerkám, ktoré vedia o aktuálnych trendoch a aplikujú ich nie len na seba, ale aj na svoje zverenkyne (len pripomeniem, že práve Beátka je trénerka juniorskej majsterky sveta Anety Tichej a vicemajsterky sveta v artistic fitness Lucky Mikušovej). Podľa môjho názoru mohla získať aj vyššie umiestnenie – od 5. miesta ju delili len 2 a od štvrtého a tretieho miesta 5 bodov.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Na 5. mieste skončila juniorská majsterka sveta Roberta Nastase (760). Tá mala, rovnako ako Beátka bezchybný look, Roberta však oproti nej strácala v prednom postoji. Najväčšou výhodou mladej Rumunky bol útlučký pás. Na štvrtom mieste skončila Francúzska Amelie Trisson (769). Ukázala zmenený look – okrem plaviek vymenila aj celkový styling, ktorý ju zmenil takmer na nepoznanie. Už pred začiatkom súťaže bolo jasné, že Amelie bude bojovať o najvyššie umiestnenia. Bronzovú medailu získala Tatiana Kononova (763) z Ruska, avšak s rovnakým počtom bodov ako Amelie. Ak sa pozrieme na všetky aspekty súťaže, cenný kov si zaslúžila rozhodne lepšie pripravená Amelie.

Myslím, že všetci, ktorí sledujú bikinifitness vedeli, že o novej majsterke sveta v tejto kategórii sa rozhodne medzi ruskou bikini hviezdou Anastasiiou Zolotaiou (772) a pretekárkou s druhým miestom v svetovom amatérskom rankingu Mariiou Burlakou (749). Priaznivé predikcie boli naklonené najmä na stranu Ukrajinky, ktorej sa podarilo v tomto súboji zvíťaziť už na prestížnej súťaži Arnold Classic Europe. Navyše, Marii sa ten istý deň na MS podarilo získať titul absolútnej majsterky sveta v master bikini. Obe zmenili plavky, ukázali dokonalý look a o víťazstve tak rozhodovali detaily. Anastasiia má o niečo výraznejšiu symetriu ako Burlaka, no výborná pripravenosť napokon zvíťazila. Maria Burlaka sa stala aj seniorskou majsterkou sveta, s rozdielom 2 bodov.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Doplním, že do semifinále sa prebojovala aj jedna česká pretekárka Zuzana Uhlirova (755). Zuzka ukázala výbornú pripravenosť a nerobila chyby v základných postojoch tak, ako jej kolegyne z reprezentácie. Treba však zapracovať na vrchnej časti tela, ktorá oproti objemu spodnej časti zaostáva.  

Bikinifitness do 160cm

Kategória do 160cm väčšinou patrí k menej obsadeným, tentokrát v nej súťažilo 24 dievčat. Medzi nimi stáli aj dve Slovenky – Barbora Vosátková (783) a majsterka sveta z roku 2019 Katarína Klimasová (800). Pre Bašku sa súťaž skončila v eliminácii, o jej forme som písala v juniorskom reporte. Katka ukázala v porovnaní so slovenskými súťažami stiahnutú formu. Aj ona sa rozhodla pre profesionálny make-up od ruských vizážistiek. Veľká škoda, že bezchybnú tvár a nádherné vlasy, ktorými na seba strhávala pozornosť, nedokázala podčiarknuť sebavedomým vystupovaním. V eliminácii aj semifinále chýbal Katke široký úsmev. V prednom postoji oproti súperkám strácala na symetrii – ak by mala Katka ešte o niečo ostrejšiu formu, lepšie by vynikla symetria. Veľmi dobre však vyzerala v zadnom postoji. Ak by ukázala pripravenosť, ako v roku 2019, rozhodne by získala miesto v TOP 6. Napokon získala 7. miesto.


Zdroj: eastlabsphoto.com

O 3 body ju prekonala Nemka Sarah Neuheisel (799). S veľkým bodovým náskokom skončila na 5. mieste Brigitta German (791). Tá ukázala svoju životnú formu a krásny look. Škoda, že si nepotiahla spodný diel bikín o niečo vyššie, čím by si opticky predĺžila nohy a zoštíhlila pás. O bod ju prekonala Rumunka Maria Sava (796). Maria nemá ideálnu postavu pre túto kategóriu a za svoje umiestnenie môže vďačiť looku a bezchybnej prezentácii. Široký trup a krátke nohy sú jedny z najväčších nevýhod. Som si istá, že so šírkou pásu sa pracovať ešte dá, treba však podotknúť, že Maria má pravdepodobne problém s pruhom, pretože „vydutie“ brucha je výrazné pri chôdzi aj pri jednotlivých postojoch.

Bronz získala Ruska Ludmila Barkhudinova (781). Tá vyzerala veľmi pekne, nemám jej čo vytknúť. Tipovala som, že získa striebornú pozíciu, ktorú napokon získala Sandra Coskun (777). Tento výsledok bol pre mňa, bohužiaľ, sklamaním. Na Sandre mi prekážali rozsiahle tetovania, široký postoj a zle padnúce plavky (bikini podprsenka jej rozhodne nesadla dobre a spodný diel držal len na obojstrannej lepiacej páske.. tá sa však v priebehu porovnávaní odlepila a plavky sa zošuchli na bokoch dolu). Prekvapujúce je tiež, že v juniorskej kategórii skončila na 8. mieste a v seniorskej získala druhý najcennejší kov. Česť všetkým pretekárkam, no na tomto výsledku mi niečo nesedí. Víťazkou sa stala bezchybná Anastasiia Ashaeva (798). Získala ideálne skóre – 6 bodov. Musím dokonca povedať, že sa mi tentokrát páčila Ashaeva viac ako jej repre kolegyňa a kamarátka Zolotaia.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Bikinifitness do 162cm

Najväčším prekvapením prvého bloku bikinifitnessiek bol výsledok mladej Mexičanky Febe Alonzo (810). Febe predviedla veľmi dobrú formu a jej dievčenský, svieži vzhľad podčiarkli ružové bikini. Je to pre ňu rozhodne životný úspech. Konečné poradie v tejto kategórii bolo však veľmi tesné. Striebornú pozíciu získala s len o bod nižším skóre Kseniia Bruk (806). Kseniia ukázala taktiež krásnu formu a proporcie, vadil mi však predklon, ktorý opakovala v základných postojoch. Za tieto chyby boli pretekárky častokrát upozorňované.

Na bronzovej priečke skončila Ivanna Kadyrova (818) a na 4. mieste s rovnakým počtom bodov jej krajanka Olena Boiko (813). Z tejto dvojice som na vyššie umiestnenie tipovala práve Olenu, ktorá dominovala najštíhlejším pásom v kategórii, napriek tomu, že Ivanna získala minulý rok svetové prvenstvo. Piate miesto získala Maďarka Evelin Szalai (809), ktorá brázdi medzi nomináciami bikini a fitmodel. Tento rok sa rozhodla súťažiť na majstrovskej súťaži výlučne v bikinách, no túto sezónu jej forma zodpovedala skôr nominácii fitmodel. Posledné miesto vo finále obsadila Olga Eliseeva (808). Medzi Evelin a Olgou bol pri tom dvojciferný bodový rozdiel.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Bikinifitness do 164cm

Titul majsterky sveta v tejto kategórii z roku 2019 obhájila Iulia Shestakova (825) so skóre 6 bodov. Iulia je mimoriadne skúsená pretekárka. Striebro získala jej krajanka Iulia Somova (836), ktorá ukázala vynikajúcu formu a atraktívny look. Pri každej pretekárke v čiernych bikinách si však kladiem otázku, či je čierna správnou farbou na pódium. Španielka Jessica Rodriguez (839) obsadila 3. miesto aj napriek dlhšiemu trupu a kratším nohám, čím strácala oproti dvom najlepším pretekárkam. Štvrté a piate miesto získali Fínky Venla Vierto (829) a Ella Mard (830). Obidve predviedli krásny look, dobrú prezentáciu a adekvátnu formu. Fínske bikinifitnessky potvrdzovali celý šampionát, že sú obávané súperky aj pre tie najskúsenejšie bikini hviezdy. Posledné finálové miesto získala minuloročná juniorská majsterka sveta Oleksandra Sumanieieva (828).


Zdroj: eastlabsphoto.com

V tejto kategórii súťažili tri české pretekárky, no ani jedna z nich sa neprebojovala do semifinále. Ako ich všeobecný problém považujem slabú prezentáciu – mnohé z dievčat boli výborne pripravené, no pri prezentácii robili zbytočné chyby, ktorým sa dá ľahko vyvarovať. Je veľká škoda, ak talentovaná pretekárka nedokáže uspieť kvôli prezentácii, ktorú je možné natrénovať.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!