2021 Majstrovstvá sveta vo fitness: Aká bola súťaž v kategórii wellness juniorky?

Na doposiaľ najväčších majstrovstvách sveta, aké svet IFBB zažil, sme mohli vidieť aj skvelé pretekárky z nominácie wellness. Kto nás zaujal medzi juniorkami?

Kto sledoval 2021 IFBB Majstrovstvá sveta vo fitness a kulturistike, dokáže zhodnotiť, o aké obrovské podujatie išlo. Doteraz rozdelené IFBB Majstrovstvá sveta juniorov, master, žien a mužov sa spojili a vzniklo päťdňové podujatie, ktoré dalo zabrať organizátorom, fotografom, moderátorom, trénerom aj samotným členom výprav a športovcom, ktorí čakali na svoj čas na pódiu celé hodiny. Kategória wellness nastúpila na súťažné pódium v sobotu, spoločne s kulturistami tvorili zlatý klinec dňa. A treba uznať, že aj juniorky už dnes chápu, o čom wellness je. Časy, kedy sme kritizovali pretekárky za to, že sú len „nepripravené bikinifitnessky“ vo väčšine prípadov pominuli. Ako vyzerali tri juniorské kategórie v nominácii wellness? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Junior Wellness 16-20 rokov

OPEN kategória ponúkla síce len štyri pretekárky, no z pohľadu Slovákov išlo o tú najzaujímavejšiu. Od momentu, keď na pódium vykročila Natália POPROCKÁ bolo jasné, že sledujeme novú Majsterku sveta. Treba tiež pripomenúť, že Natália je prvou slovenskou víťazkou medzinárodnej majstrovskej súťaže v nominácii wellness. Natália získala zlato úplne jednoznačne a musím povedať, že zmena kategórie jej prospela. Po jej poslednej súťaži medzi bodyfitnesskami som mala pocit, že Natália sa trápila a hľadala cestu do novej kategórie. Viem, že v hre bola aj nominácia women’s physique, o ktorej hovorila ešte dávnejšie v našom PODCASTE. Ako wellnesska pôsobí Poprocká sviežo a napriek tomu, že ako bodyfitnesska sa ťažkým tréningom nôh takmer nevenovala, za pomerne krátky časový úsek dokázala dosiahnuť formu, vďaka ktorej zvíťazila. Som zvedavá, aký progress dokáže dosiahnuť počas nasledujúcich mesiacov, keď sa jej príprava 100% sústredí na novú nomináciu. Oproti svojim súperkám vyzerala Natália omnoho vyzretejšie nielen prejavom, ale aj svalovým rozvojom, čo je jej veľkou výhodou. Jedno je isté – v Santa Susanne sa zrodila hviezda!

Druhé miesto získala len 17-ročná Rumunka Mara ZIDARESCU. Mara získala druhé miesto jednoznačne. Je však potrebné ďalej pracovať na svalovom objeme, celkovom looku a prezentácii. Tunde VEGH, ktorá ešte na jar súťažila medzi fitnesskami si tentokrát skúsila nomináciu wellness. Tunde má len 16 rokov, no ak chce aj naďalej súťažiť, na pódium by mala priniesť omnoho stiahnutejšiu formu, popracovať aj na proporčnosti a masívnosti dolnej časti tela.  Mimoriadne sympatická bola však jej radosť z tretieho miesta zo štyroch pretekárok. Nechýbali ani slzy! Štvrtá napokon skončila Nela BUKAČOVÁ z Česka. Hoci je Nela mimoriadne pekné dievča, myslím, že sama dobre videla, že na dosiahnutie úrovne, na akej je napríklad Natália, potrebuje predviesť o niekoľko kilogramov tuku „ľahšiu“ formu.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Junior Wellness 21-23 rokov do 163cm

Veková kategória 21-23 rokov bola výškovo rozdelená. V kategórii do 163cm sme videli 7 pretekárok. Taktiež ich čakalo priamo finále a zdá sa, že rozhodcovia v tom vôbec nemali až tak jasno. Víťazkou sa stala Meri AKIEVSKA zo Severného Macedónska, ktorá o pár minút po zisku zlatej medaily získala aj titul Absolútnej šampiónky a o pár hodín pridala titul a OVERALL zo ženskej kategórie. Meri sa tak stala prvou Macedónkou, ktorá domov doviezla takéto úspechy.  Jej forma bola tvrdšia, osvalenejšia, pripravenejšia. Spoločne s trénerom Bobanom GJOROSKIM však musia ustrážiť, aby Meri nabudúce neprišla príliš „prepálená“ najmä vo vrchnej časti tela. Práca ju čaká aj na prezentácii. Meri však dokázala poraziť skúsené šampiónky a ak sa bude naďalej zlepšovať, môžeme sa tešiť na množstvo podobných úspechov.

Druhá skončila napokon len o jeden bod Fínka Sofia FAGERSTROM. Sofia bola od Meri svalovo o čosi menšia, no prišla dobre pripravená a do karát jej hral aj krásny look. Takmer všetky fínske pretekárky predviedli celkový look na mimoriadne vysokej úrovni, za čo ich veľmi chválime. Tretie miesto si odniesla minuloročná medailistka z Majstrovstiev sveta juniorov Natalia GRZYB z Poľska. Natalia predviedla dobrý look, no k vyššiemu umiestneniu jej pravdepodobne chýbala o čosi väčšia tvrdosť a svalový objem nôh. Tove NORDEN, ktorá skončila na štvrtom mieste, je naozaj pekná pretekárka, no bohužiaľ oproti súperkám pôsobila príliš útlo, aj keď má skutočne osvalené nohy. Najmladšou pretekárkou v kategórii bola Dilara DENIZ z Turecka, ktorá skončila piata. Asi som si však nikdy nepriala viac, aby niekto opravil svoj pózing priamo na pódiu. Dilara je dobrá wellness pretekárka, no pózing bol naozaj zvláštny, s veľkým predklonom, ramenami vytiahnutými zbytočne vysoko a rukou vysoko vbok. Ak mierite na medzinárodnú súťaž, jednoznačne by ste mali ovládať pózing vo vašej kategórii, úlohou pódiového rozhodcu nie je učiť vás ho. V prípade Dilary ju pózing určite obral o lepšie umiestnenie. Dinaly INACIO, ktorá skončila šiesta, bude musieť zapracovať na tvrdosti svalov a zmeniť look – účes, ktorý predviedla, sa na pódium nehodí. Siedme miesto obsadila Beatrix BALIZS z Maďarska.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Junior Wellness 21-23 rokov nad 163cm

Aj v tejto kategórii bola víťazka jasná. Anamarija MEDAK, absolútna víťazka Arnold Classic Europe a víťazka 2021 Grand Prix PEPA Opava (kde porazila ja Laru Santini) pútala pozornosť od prvej chvíle. Anamarija má výrazne dlhší trup, vďaka čomu má jednu z najideálnejších postáv do wellness. Slušná prezentácia a pózing, dotiahnutý look, správna pripravenosť - to všetko hralo Anamariji do karát a zaslúžene zvíťazila. Nová hviezda nominácie wellness porazila aj minuloročnú Svetovú šampiónku, mimriadne atraktívnu Miu MIKLIS (z IFBB Svetového šampionátu juniorv v Rumunsku), ktorá si napokon domov odniesla striebro. Pozor však na to, aby aj v záverečnej fáze prírpavy si dokázala udržať svoj atraktívny vzhľad. Mii chýbala v porovnaní s víťazkou pripravenosť nôh a vadilo mi aj kladenie ruky vbok zbytočne vysoko v bočnom postoji. Celkovo však so svojím vystúpením môže byť spokojná, prehrala s mimriadne silnou súperkou. Tú však môže už pri najbližšej príležitosti poraziť.

Tretie miesto si odniesla domov Poľka Adrianna SZYMANOWSKA, ktorá má predpoklad stať sa jednou z najlepších wellness fitnessiek, no popracovať bude musieť na celkovom looku. Makeup, ktorý zvolila v Santa Susanne bol príliš svetlý a vlasy musia byť úhľadnejšie upravené, ak chce na pódiu vyniknúť vo vysoko vyčesanom cope. Vzhľadom n avek ju samozrejem čaká aj súsatvená práca na proporčnosti postavy.

Nilay ARACI z Turecka si domov odniesla štvrté miesto. Ak popracuje na proporčnosti a nabudúce zvolí mladistvejší look, Nilay môže byť taktiež perspektívnou pretekárkou. Michelle SCHERER z Luxemburska zostala na poslednom, piatom mieste. Jej cieľovou destináciou pritom nemusí byť wellness. Ak dokáže prísť dostatočne pripravená, môže súťažiť aj v bikini. Celkový look bol však skvelý a patril medzi najlepšie v celej juniorskej wellness niminácii.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Už onedlho prinesieme na našom portáli reporty zo ženských kategórii bikini aj wellness. Novinky vám pravidelne prinášame aj na našom instagrame, kde nás nezabudnite sledovať.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!