2021 Majstrovstvá sveta vo fitness: Aké bolo ženské wellness?

Prečítajte si report zo ženských kategórií v nominácii wellness. Kto nás zaujal a kto je aktuálne najlepší na svete?

2021 Majstrovstvá sveta vo fitness a kulturistike boli najväčším podujatím, aké sme doposiaľ mali možnosť vo svete IFBB International vidieť. Počet súťažiacich vysoko prevýšil tisícku a zvýšený záujem bol aj o wellness fitness. Nielen vzhľadom na počet priaznivcov naberá táto nominácia na popularite. Na týchto majstrovstvách sveta sme videli až štyri kategórie žien, v ktorých súťažilo 12, 22, 13 a 11 pretekárok. Výraznou zmenou oproti minulým rokom bola úprava pózingu, ktorú veľmi pozorne riešil priamo na pódiu Pawel FILLEBORN. Dievčatá by mali mať váhu na jednej nohe a nemali by stáť príliš „naširoko“. Kto na pódiu zaujal?

Wellness Fitness do 158cm

Jasne najlepšou pretekárkou v tejto kategórii bola Arina MIKHAILOVA. Napriek tvrdeniu, že krátke nohy sú vo wellness výhodou, Arina má nesmierne dlhé nohy, ktoré však dostatočne osvalila a dnes je prototypom wellnessky. Na jasnom prvom mieste sme ju videli my z redakcie a aj prísni rozhodcovia. Predviedla skvelý pózing aj celkový look. Na druhom mieste napokon skončila Ekaterina KOMAROVA, víťazka z masters kategórie wellnessiek. Ekaterina rozhodne prekvapila. Má postavu, ktorá sa dokonale hodí do tejto nominácie a aj napriek tomu, že je masters pretekárkou sa jej darí dosahovať dostatočný svalový rozvoj. Bronz si domov odniesla Lovisa STENMAN zo Švédska. Ak bude na sebe Lovisa pracovať aj naďalej, môže sa prepracovať aj na vyššie pozície.

Štvrté miesto patrilo Tetiane MOSKALENKO z Ukrajiny. Tetiana patrila medzi pretekárky, ktoré zaujali na prvý pohľad, no v jej prípade bol pravdepodobne potrebný väčší svalový objem a tvrdšia forma v spodnej časti tela. Sena COBAN z Fínska predviedla formu s o čosi osvalenejším vrchom tela, v budúcnosti bude musieť zapracovať na objeme nôh a upustiť od tréningov ramien. Šieste miesto obsadila Irina KOLESNIKOVA. Spomeniem aj Češku Markétu HARTL, ktorej sa napokon ušlo až deviate miesto. Myslím, že Markéta očakávala lepšie umiestnenie, no pravdou je, že bude musieť ešte popracovať na objeme stehien. Prekvapila však veľmi peknou a sviežou vizážou.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Wellness Fitness do 163cm

Kategória s najvyšším počtom pretekárok. Až 22 žien bojovalo o semifinále, v ktorom sa napokon predstavilo 9 najlepších. A rozhodcovia to nemali jednoduché. Problémom už prestáva byť nedostatočný objem v oblasti stehien a zadku, aj keď dotiahnuť sa na svetovú špičku vie byť veľmi náročné. Pre mnohé pretekárky bola problémom nedostatočná pripravenosť, alebo priveľký objem vrchnej časti tela, čo narúšalo symetriu. Spomedzi pretekárok, ktoré v tejto kategórii neprešli elimináciou by som chcela spomenúť najmä Anamariju BASRAK. Anamarija má veľmi útlu stavbu tela a tak hoci má osvalené nohy, potrebuje ešte nabrať objem, aby boli výraznejšie. Je to však veľmi pekná pretekárka a jej najväčšou výhodou bude pravdepodobne vždy úzky pás.

Mimo finále skončili Tove NORDEN na deviatom mieste, Johanna KEIKKO na ôsmom a Franziska WEIL, ktorej sa ušla smolná siedma priečka. Šiesta skončila Sofia FAGERSTROM. O nej aj o Tove NORDEN som napísala viac v reporte z JUNIORSKÝCH KATEGÓRIÍ. Je však skvelé vidieť, že aj medzi juniorkami máme nádejné športovkyne. Irina KRASNIKOVA si domov odniesla piate miesto. Napriek tomu, že predviedla mimoriadne dobre pripravenú formu, rozhodcom pravdepodobne prekážal širší pás. Štvrté miesto sa ušlo Nórke Tahimi CEDENO-DAUDINOT.

Všetky ženy z TOP3 boli bodovo blízko seba, prvé a tretie miesto delili len tri body. Absolútnej víťazke z masters kategórie Olge KLIMOVEJ napokon rozhodcovia udelili bronzovú priečku. Verili by ste, že Olga má už štyridsať rokov? Na pódiu pôsobila veľmi sviežo a mladistvo, bola veľmi dobre pripravená. Elena SANDAEVSKAIA z Ruska, súťažiaca pod vlajkou IFBB domov odnášala striebornú medailu, o dva body ju prekonala Meri AKIEVSKA, najnovšia superstar zo Severného Macedónska, ktorá ohromila priaznivcov nominácie wellness. Považujem však za veľmi nešportové, že Elena po súťaži zdieľala fotky, na ktorých si umelo zvýraznila proporcie. Akievska ju prekonala podľa mňa najmä v zadnej póze, v ktorej je pripravenosť Akievskej viditeľná. Meri je skvelá pretekárka a verím, že spoločne s trénerom a prezidentom federácie Severného Macedónska Bobanom GJOROROSKIM budú naďalej napredovať. Svojej krajine priniesli fantastické výsledky a Meri držím prsty, aby tieto výsledky dokázala na ďalších súťažiach obhájiť.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Wellness Fitness do 168cm

Jasnou víťazkou v tejto kategórii bola Anamarija MEDAK, aktuálna absolútna šampiónka z Arnold Classic Europe. Anamarija predviedla skvelú formu, akú sme mohli sledovať už pár dní pred tým v Opave. MEDAK má len 22 rokov, čo znamená, že priestoru na zlepšovanie je ešte mnoho. Len o bod za ňou skončila Snezhana GARSHINA, ďalšia z veľkých nádejí ruského wellness. Snezhana predviedla peknú a dotiahnutú formu. Bronz si domov odniesla Caroline DANBO zo Švédska.

Pri štvrtej Micaele DI GENNARO musím spomenúť dôležitosť pózingu. Verím, že si to po niekoľkonásobnom upozorňovaní uvedomili aj samotné pretekárky na pódiu, no nejde len o postavenie nôh. Pozor si treba dávať na to, ako vysoko (nízko) držíte ruku, ktorá je vbok a tiež musíte myslieť na to, aby ste sa príliš nepredkláňali a nezakláňali. Podobné výhrady mám aj k vystúpeniu šiestej Fínky Sirke VIRKKUNEN. Piata skončila Britka Angelika PREJNA, ktorá sa mi páčila v bočných postojoch, no výrazne musí popracovať na zadnej póze.

Medzi trinástimi pretekárkami kategórii do 168cm sa nestratila ani Slovenka Natália POPROCKÁ, ktorá však do finále nepostúpila, jej forma stačila „len“ na siedme miesto. Natália však nastúpila medzi ženy ako aktuálna majsterka sveta z juniorskej kategórie a určite chce pracovať na ďalších zlepšeniach.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Wellness Fitness nad 168cm

Na súboj žien súťažiacich v tejto kategórii som sa veľmi tešila. Lara SANTINI aj Tatiana EREMINA absolvovali niekoľko dní pred majstrovstvami sveta súťaž v Grand Prix PEPA v Opave. Obe prišli v nedotiahnutej forme, Eremina predviedla zavodnenú formu, Lara vtedy nebola dostatočne pripravená a porazila ju krajanka Anamarija MEDAK. V tejto kategórii navyše súťažili aj skvelé juniorky.

Súboj napokon najlepšie zvládla Lara SANTINI. Poučená prehrou z Opavy si dala pozor na dostatočnú pripravenosť a predviedla štandardne fantastický pózing a vizáž. Avšak tohtoročný šampionát ukázal, že hoci Santini ostane navždy v histórii zapísaná ako jedna z najväčších hviezd začiatkov tejto nominácie, časy, kedy ako jediná spĺňala kritérií wellnessu sú dávno preč a aj Lara musí tvrdo pracovať, aby so súperkami držala krok. Len tri body delili od mladej hviezdy Tatianu EREMINU, ktorá je od Santini o sedemnásť rokov staršia. Tatiana má 41 rokov, no jej forma sa od Opavy omnoho zlepšila a na pódiu vyzerala veľmi sviežo a bodovala aj dobrou prezentáciou. Sama Ruska mala zo striebornej medaily veľkú radosť a niet sa čomu čudovať.

Olga FEDOROVA, 184 centimetrov vysoká wellness fitnesska bola suverénne najvyššou pretekárkou celej súťaže. Už len vďaka tomu na seba strháva pozornosť, no Olgina forma bola dobrá, hoci oproti súperkám mala o čosi menej vyrysované svaly nôh. Adrianna SZYMANOWSKA získala štvrté a Mia MIKLIS piate miesto. Obe tieto pretekárky sa predstavili aj medzi juniorkami. Posledné miesto z TOP6 si vybojovala Sabina NIHMATULLAIEVA z Ukrajiny.

Táto kategória bola zaujímavá aj pre fanúšikov slovenskej reprezentácie, pretože na pódiu sa predstavila Simona BABICOVÁ, ktorá sa len v tomto roku rozhodla prestúpiť do wellness a počas majstrovstiev sveta sa umiestnila na deviatom mieste. Myslím, že Simonina postava sa lepšie hodí do wellness a tak možno aj ona sama nájde väčší pokoj, pretože v nominácii bikini si užila mnoho reakcií, ktoré ju odkazovali na zmenu nominácie. Simona určite sama dobre vie, že poriadna príprava zameraná na wellness jej prospeje a som veľmi zvedavá, či bude následne schopná dostať sa do finále na majstrovstvách Európy či sveta.


Zdroj: eastlabsphoto.comReklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!