2021 Siberian Power PRO: Ako dopadol súboj Kuznetsova vs Maslovskaya?

Pred dvoma dňami vyvrcholila súťažou profesionálov Siberian Power Show. Ako dopadol súboj hlavných favoritiek – Yany KUZNETSOVEJ a Galiny MASLOVSKEJ?

Už včera som v našich týždenných novinkách napísala, že súťaž v ruskom Krasnoyarsku bola výnimočná. Organizátori na čele s Dennisom KIUCINOM očividne sledujú súťaže v kulturistike a chceli priniesť súťaž, ktorá bude skvelá po každej stránke. Pre divákov, pre rozhodcov aj pre samotných súťažiacich, ktorí si pódium užijú. PRO Show bola kombinovaná s dvoma finálnymi disciplínami súťaže strongmanov. Z profesionálnych kategórií, ktoré patria pod hlavičku IFBB Elite PRO, súťažili muži v Classic Physique a Bodybuildingu, zo žien sa predstavili len bikini.

Ako súťaž prebiehala? Najprv sa všetky pretekárky predstavili so svojimi I-walkami. Súťažné pódium bolo nasvietené dramatickým svetlom, hudobný sprievod tvorila živá hudba, ktorú za pomoci sláčika vykúzlil husľový virtuóz z Ruska. Z času na čas mohli sledujúci pozorovať, ako im naskakovala husia koža, hoci sledovali len živý prenos. Aj napriek malým organizačným zmenám, ktoré často nečakali ani diváci, ani súťažiaci, bol livestream kvalitný. Povestného „sekania“, ktoré vzniká pri väčšine živých prenosov prostredníctvom internetu, bolo málo. Aj I-walky profesionálnych bikinifitnessiek sme si mohli užiť naplno. Nasledovalo pozorovnávanie podľa čísel a vyvolávanie tých najlepších. Po ďalších kategóriách sa dievčatá znova vrátili na stage. Tentokrát predviedla svoje I-walky pätica najlepších pretekárok a znova absolvovali porovnávanie.

Report sme doplnili o dostupné fotografie. Z Elite PRO Show ich aktuálne na webe veľa nenájdete, pretože organizátori si vyhradili právo na to, aby ich ,,odklepli" najprv oni. Hneď, ako to bude možné, fotografie vymeníme za pódiové od Igora KOPČEKA, ktorý súťaž fotografoval. 

Pridali sa aj amatérky

Ako sme informovali na našom Instagrame a Facebooku, príležitosť súťažiť na PRO stagei dostali aj amatérky. V superfinále sa predstavili víťazka a strieborná medailistka z každej kategórie. Okrem Valerie FEDORENKO. O tom, prečo sa to stalo, sme písali už včera. Zopakujem, že FEDORENKO mohla zamiešať karty v superfinále a aj medzi profesionálnymi pretekárkami. V súboji napokon uspela pätica – Margush MINASYAN, Irina PIMENOVA, Anastasia ZOLOTAYA, Maria MATSKAN a Yuliya KARPINSKAYA.

Pôvodný line-up zložený z profesionálnych bikinifitnessiek sme v viac-menej priniesli ešte skôr, než bol oficiálny. Na základe podrobného sledovania scény sme vedeli, že sa predstaví Yana KUZNETSOVA, Ekaterina RYKOVA, Galina MASLOVSKAYA a Helena MANG. Príjemným prekvapením, ktoré na nás čakalo v dejisku bola aj účasť Marie GALITSKOVEJ.


Elite PRO bikinifitnessky na registrácii. Zdroj: eastlabsphoto.com/Igor KOPČEK

Tretie vyvolávanie

Napokon skončila na poslednom, desiatom mieste, práve Elite PRO pretekárka – Ekaterina RYKOVA. Ekaterina oznámila prestup do Elite PRO v roku 2020. Jej poslednou súťažou v roku 2019 boli Majstrovstvá sveta žien v Bratislave, kde sa neprebojovala v kategórii do 164cm ani do semifinále. Motivovaná neúspechom sa vrhla do prípravy a v roku 2020 si odniesla z Majstrovstiev sveta Elite PRO siedme miesto, keď porazila množstvo ostrieľaných Elite PRO pretekárok. Určite v dobré umiestnenie dúfala aj tentokrát. Ekaterina patrila k ostrejšie pripraveným pretekárkam. Do I-walku pridala aj zadnú pózu. Tú na 2020 Elite PRO Majstrovstvách sveta nerobila a domnievala som sa, že to je kvôli výraznému zaostávaniu objemu sedacích svalov za objemom svalstva na chrbte. Ekaterina v zadnej póze za súperkami zaostávala, no jednoznačne má charizmu, vyžaruje ženskosť a svoju formu vie na pódiu predať. Som zvedavá, či bude pokračovať v súťažnej sezóne.

Na deviatom mieste skončila Helena MANG. S Helenou sme vám priniesli rozhovor už skôr, v ktorom vysvetlila, že formu musí udržiavať poriadne dlho. Pravdepodobne preto prišla pomerne výrazne prerysovaná a po I-walku pôsobila trochu neisto. Helena však očividne chcela potešiť rozhodcov a pózovala v súlade s novými pravidlami – váha tela má byť na jednej nohe. O vyššie umiestnenie ju podľa môjho názoru obrala práve tvrdosť svalstva. Vzhľadom na dĺžku prípravy však chápem, prečo to dopadlo takto. Helena si zaslúži pochvalu za zlepšený pózing. Oproti Elite PRO Majstrovstvám sveta 2019 sa v tomto ohľade zlepšila neporovnateľne.

Na ôsmom mieste skončila Yuliia KARPINSKAYA – majsterka Ruska aj Sakt Peterburgu. Yulii príroda (a genetika) nadelila širšiu panvu a výraznejšie rebrá. Napriek tomu, že príležistosť súťažiť dostala spomedzi amatérok, na svoj výsledok môže byť hrdá. Atraktívny vzhľad a dobre zvládnutý pózing jej priniesol potešujúce umiestnenie. Pripomeniem, že Yuiliia skončila v amatérskej kategórii do 162cm až druhá za víťazkou Mariou Ramm. Tá v superfinále neuspela. KARPINSKAYA bude potrebovať na úspech medzi tými najlepšími z najlepších trocha hmoty a o čosi vyššiu tvrdosť.

Siedme miesto obsadila Maria GALITSKOVA. Atraktívna súťažiaca, víťazka Arnold Classic Europe, Diamond Cup Prague a World Cup v roku 2019. Pôsobí tiež ako rozhodkyňa v Rusku. Ak sa nemýlim, išlo o prvú súťaž Marie v Elite PRO a za to, čo predviedla, si zaslúži pochvalu. Hoci forma bola na môj vkus príliš tvrdá a Maria môže popracovať na istejšom pózingu či užšom páse, budila vo mne prekvapivo dobrý dojem. Ženskosť z nej priamo vyžaruje.

Zdolali aj ostrieľané pretekárky

Mariia MATSKAN – nové meno, no stará známa tvár. Mariia EVGENEVA sa totiž počas súťažnej prestávky stihla vydať! Okrem toho však tvrdo pracovala na svojej forme. Marii pózing s váhou na jednej nohe výrazne pomohol a už vo svojej kategórii amatérskych bikinifitnessiek bola neprehliadnuteľná. Skončila síce na druhom mieste za Evgeniou Ilinou, no podobne ako v prípade Karpinskej, víťazka v superfinále neuspela. MATSKAN môže byť so svojím vystúpením tiež veľmi spokojná, prekonala skúsené pretekárky z Elite PRO, získala šieste miesto a oproti roku 2019 sa veľmi zlepšila. Napriek tomu bol X-shape u dievčat, s ktorými bola Mariia v druhom vyvolávaní (Pimenova, Minasyan) výraznejší. Je dôležité poznamenať aj to, že spôsob, akým Maria na seba na stage-i strháva pozornosť, by sa od nej mohli učiť aj tie najskúsenejšie pretekárky.

Piate miesto a možnosť užiť si I-walk ešte raz dostala Margush MINASYAN, víťazka amatérskej kategórie do 160cm. Osobne si u nej viem predstaviť aj dlhší I-walk. Pripomeniem, že dievčatá súťažiace v amatérkach sú zvyknuté na podstatne kratšie I-walk prezentácie a preto je jasné, že Margush predviedla obvyklú, rýchlejšiu verziu. Výrazný X-shape jednoznačne prispel k tomu, že táto pretekárka sa môže hrdiť miestom vo finále a ziskom Elite PRO karty.

Irinu PIMENOVU mohli vidieť aj slovenskí fanúšikovia fitness, keď na majstrovstvách sveta v roku 2019 získala prvenstvo vo svojej kategórii. Na Elite PRO Show postúpila ako úspešná pretekárka zo superfinále. Medzi amatérkami vyhrala kategóriu do 158cm. Irina pôsobila pri pózovaní trochu neisto, no aj napriek tomu sa jej podarilo predať emócie, na aké sme u nej zvyknutí – ženskosť, ladnosť a veľkú dávku elegancie. Elite PRO kartu má doma a aj napriek tomu, že niekedy sa zdá, že Irina sa už zlepšiť nemôže, stále dolaďuje detaily a dosahuje lepšiu a lepšiu formu. V Irininom prípade som spomínala aj napomínanie rozhodcami medzi amatérkami na nový postoj s váhou na jednej nohe.

Keďže dlho nestála na pódiu, je pochopiteľné, že meniť pózing „za pochodu“ je ťažké. Otázne je, či budú rozhodcovia apelovať na takýto pózing aj v Elite PRO bikini. To, že v Elite PRO Show uspela Anastasia ZOLOTAYA nad Irinou o niekoľko miest napriek tomu, že v amatérskej súťaži nad ňou Irina zvíťazila, môže byť práve odkaz pre Irinu. Jej spodná časť tela je zhľadom k vrchu o dosť masívnejšia, čo by jej v budúcnosti mohlo skomplikovať situáciu. Irina by mala zadok a nohy ešte prepracovať a snažiť sa o niečo ostrejšiu podobu, najmä v zadnom postoji.


Mariia MATSKAN, Margush MINASYAN, Irina Pimenova. Zdroj: eastlabsphoto.com/Igor KOPČEK

TOP3 ako z rozprávky

Galina MASLOVSKAYA si na Siberian Power PRO odbila svoju premiéru medzi profesionálnymi bikinifitnesskami. Pre Galinu to bola veľká vec a očakávala skvelý výsledok. Úprimne, aj my v redakcii sme očakávali, že Galina bude na prvom, maximálne na druhom mieste. Nepodarilo sa, Galina skončila tretia. Čo všetko mohlo ovplyvniť jej výsledok? Spolu s Barborou LABUDOVOU sme diskutovali o tom, že Galina vyzerala kvôli svojej výške medzi ostatnými pretekárkami trochu robustne. Myslím, že ak by do finálového porovnávania postúpila Helena MANG alebo by sme mali možnosť vidieť vedľa Galiny Valeriu FEDORENKO, veľa by sa zmenilo.

Galina sama komentovala svoje vystúpenie tým, že dlho nestála na pódiu a prvý I-walk pokazila. Kto sledoval live stream, mohol vidieť drobné zakopnutie Galiny pri I-walku. Pochváliť musíme Galininu formu, makeup, úpravu vlasov, široký úsmev aj progress, ktorý dosiahla. Na pódiu bola jednoducho neprehliadnuteľná a verím, že hoci tretie miesto môže byť pre ňu sklamaním, bude pokračovať v súťažení a dokáže uspieť aj na top súťažiach v tomto roku.

Anastasia ZOLOTAYA skončila druhá v kategórii do 158cm. Jednoznačne však uspela v superfinále a počas Elite PRO Show ju čakalo prekvapenie, ktoré asi nečakala ani Anastasia sama. Obsadila jednohlasné druhé miesto. Hoci najprv vyzerala pri pózingu trochu neisto, myslím, že časom si zvykla na veľkolepý stage a prezentovala sa skvele. Výrazný X-shape, mladistvý look, mierne vyzývavý pohľad a príťažlivý zjav Anastasiu vyniesli takmer na vrchol a dnes má možnosť prestúpiť medzi profesionálky. Prekvapila ma zmena z modrých bikín na červeno-žlté, pôsobili na nej veľmi dobre.

Kráľovná je späť! Jednoznačnou víťazkou sa s ideálnym skóre 5 stala Yana KUZNETSOVA. Na Elite PRO Majstrovstvách sveta 2020 získala štvrté miesto a sama som váhala, či Yana nebude natoľko demotivovaná, že so súťažením prestane. Nestalo sa a nič lepšie sa nemohlo stať! Yana predviedla dokonalú pripravenosť, plné svalstvo, atraktívny vzhľad a elegantný pózing, ktoré jej priniesli prvé miesto. Každý, kto videl videá zo súťaže vie, že proti tomuto umiestneniu nemôžeme povedať ani pol slova. Z Yaninho výsledku sa veľmi tešíme aj my v redakcii a zo srdca športovkyni gratulujeme!

Celková úroveň súťaže bola veľmi dobrá a ani pretetkárky z amatérskych kategórií sa nestratili. Dynamiku súťaže by mohli napodobniť aj ostatné Elite PRO súťaže, ktoré sa v Európe konajú.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!