Bikinifitnessky na 2022 Arnold Classic Europe: Kto na pódiu zaujal? 2. časť

V druhej časti reportu z 2022 Arnold Classic Europe sa pozrieme na výškové kategórie do 166cm, do 169cm, do 172cm a nad 172cm. Kto prekvapil a kto získal absolútne víťazstvo?

Súťaž 2022 Arnold Classic Europe sme mali možnosť sledovať z bezprostrednej blízkosti a na pódiu sa objavilo niekoľko známych bikinifitnessiek aj nové tváre, ktoré nás prekvapili. Celú súťaž výrazne ovplyvnili nové pokyny týkajúce sa pózingu. Hlavný rozhodca a predseda rozhodcovskej komisie Pawel Filleborn totiž všetky dievčatá pravidelne upozorňoval, aby nerozťahovali chrbát. Latissimus má podľa nových pravidiel byť „semi-flexed“, takže napoly roztiahnutý. Tieto upozornenia dievčatá rozladili ešte viac, než keď boli pred niekoľkými mesiacmi po prvýkrát na pódiu napomínané, aby preniesli váhu na jednu nohu. Na druhej strane bolo jasné, že veľa dievčat sa pripravuje na neskoršie súťaže a formy neboli stopercentné. Poďme sa pozrieť na to, kto na pódiu dominoval.

Bikini do 166cm

Dvanásť pretekárok v tejto kategórii sa postaralo o fantastický súboj o prvenstvo. Napriek tomu, že presne polovica dievčat z pôvodného line-upu skončila už v semifinále, na pódiu sme videli naozaj zaujímavú kategóriu. Príjemne ma prekvapila napríklad Fínka Riina KIIKKALA – z Fínska chodia na súťaže veľmi talentované pretekárky, pravidelne však prichádzajú v mäkšej forme, než vyžadujú rozhodcovia. Ak by dokázali zapracovať na tomto nedostatku, Fínsko by mohlo patriť medzi najlepšie krajiny vo fitness. Pochvalu si zaslúžia aj Biljana MILOSEV z Nórska a Daria ODNOSTEBLETS, ktoré sa tiež na pódiu nestratili

Šieste miesto obsadila Nadia CANNELLI. Piata Mara ZIDARESCU predviedla veľmi dobrú formu a dokazuje zvyšujúcu sa úroveň rumunských bikinifitnessiek, no veľkým nedostatkom bol u nej strnulý pózing. Na štvrtom mieste skončila Ronja WEMHONER z Nemecka. Ak by Ronja predviedla stiahnutejšiu formu, pravdepodobne by sa jej podarilo ešte o čosi zúžiť pás, na čom by mala do budúcnosti pracovať, aby zvýraznila X-shape a pri pózingu nemusí ťahať ramená zbytočne dohora.

Obrovským prekvapením pre mňa bola Zuzanna JEDRZEJCZAK, ktorá si domov odniesla okrem absolútneho víťazstva z beginners kategórie aj bronz zo ženskej kategórie. Napriek dlhšiemu trupu bola Zuzanna neprehliadnuteľná. Hoci napríklad na druhú Katerynu SPIEVAKOVU strácala tvrdosťou svalov, ako nováčik v bikini sa Zuzana nemá za čo hanbiť a verím, že na sebe bude ďalej pracovať. Spomínaná strieborná Spievakova mala k víťazstvu naozaj veľmi blízko, no X-shapeom a celkovou prezentáciou ju prekonala krajanka Khrystyna KARANHEL. Khrystyna bola napriek geneticky širšiemu pásu v dobrej forme a navyše veľmi peknú prezentáciu a dobre zvolenú vizáž. Rozdiel medzi prvou a druhou pretekárkou bol napokon len 2 body.

Bikini do 169cm

Spolu v tejto kategórii súťažilo 14 pretekárok. Z dievčat, ktoré sa nedostali do finále musím spomenúť Češku Anetku Ernest. Má veľký potenciál, no na pódiu pôsobila veľmi neisto, v prezentácii robila chyby (napríklad ťahanie ramien dohora a nenaváženie sa na jednu nohu), hoci forma nebola vôbec zlá. Aj takéto situácie však dievčatá učia, že pódiová prezentácia je dôležitá a môže o mnohom rozhodnúť. Aj Sandra WYSZOMIRSKA (7. miesto) by podľa mňa mohla atakovať vyššie priečky, ak by pôsobila na pódiu uvoľnenejším dojmom a lepšie pózovala. O tom, že aj pretekárky z Karibiku by mohli na európskych súťažiach zamiešať karty svedčí aj ôsme miesto Laury MORVILLE. Ak využije svoj mimoriadne úzky pás a svalovou hmotou podporí X-shape, môže sa stať ďalšou úspešnou pretekárkou z Karibiku.

Šieste miesto si domov odniesla Slovenka Rebeka DUDUSOVÁ. Pre Rebeku (ktorá súťažila v minulosti v bodyfitness) očividne nie je problémom dosiahnuť dobrú pripravenosť – oproti ostatným pretekárkam v line-upe bola dokonca výrazne viac žilnatá a v porovnaní s dievčatami v TOP3 aj výrazne musklatúrnejšia. Najväčší problém som však videla vo vizáži (vlasy padajúce do očí sa dajú ľahko opraviť vlnou na ofine) a prezentácii – Rebeka musí popracovať na plynulosti pohybov a ich ladnosti aj jednotlivých pózach.

Ďalším príkladom toho, že fínska škola má dobre nakročené, no potrebné je prísť v tvrdšej forme, je Johanna MARJONIEMI na piatom mieste. Štvrté miesto si odniesla Galiya MOISSEYEVA, ktorá mi výzorom trochu pripomínala absolútnu majsterku sveta Katerynu Stoianovu. Moisseyeve by však určite viac lichotil širší postoj a vyrovnať musí svalový rozvoj vršku tela a nôh. V mimoriadne tesnom súboji o prvenstvo zostala Agne KIVISELG na treťom mieste. Verím, že Agne ešte nekončí a na najbližších súťažiach predvedie lepšiu formu.

S rovnakým počtom ako tretia KIVISELG skončila na druhom mieste Rumunka Ioana BIRSAN. Ioana reprezentuje prirodzene skôr štíhlejší trend bikinifitnessiek, no k dokonalosti chýbalo práve majstrovské zvládnutie prezentácie. Kráľovnou tejto kategórie sa znova stala Viktoriia LYSENKO z Ukrajiny. Pretekárky na treťom a druhom mieste prekonala len o jediný bod. Fantastická Lysenko predviedla nielen nový look, ale aj zlepšenie čo sa týka svalov – bola mierne svalnatejšia, než si ju väčšina ľudí pamätá a vďaka tomu zvýraznila svoj X-shape.

Bikini do 172cm

Z pätnástich pretekárok do finále nepostúpila ani Slovenka Darina VLČÁKOVÁ. Darinke ušlo finále len o jediný bodík, čo určite zamrzí, no vešať hlavu nemusí – je vidieť, že zapracovala na svalovom objeme a získala ďalšie skúsenosti, ktoré jej môžu pomôcť smerom k príprave na vrcholné súťaže. Predpokladám, že sa Darinka pokúsi prísť v o čosi stiahnutejšej forme a osobne by ma zaujímalo, aký look čo sa týka makeupu a účesu by jej poradili skúsené vizážistky (prevažne z Ruska a Ukrajiny), ktoré na tieto súťaže prichádzajú.

Šieste miesto získala Saga GRANLUND z Fínska, ktorá ma na pódiu naživo veľmi zaujala, no potrebuje vychytať niekoľko múch pri pózingu (ťahanie ramien dohora) a tiež zlepšiť formu. Piate miesto obsadila France PRICE. Štvrtá Justyna JASKO mala v Seville početný fanklub a jej vystúpenie bolo naozaj neprehliadnuteľné aj vďaka skvelej úrovni pripravenosti, no najmä v prednej póze Justyne chýbal výraznejší X-shape. Bronzovú medailu si domov odniesla Nataliia KUZUB, ktorú len o jeden bod prekonala Ewelina KOZIKOWSKA. Ewelina pôsobila na stagei tiež veľmi príjemným dojmom, no tiež predpokladám, že bude pracovať na vybalansovaní vrchnej a spodnej časti tela a stiahnutejšej forme. Zlato získala Alizee JURAS, ktorá patrila od prvej chvíle k jasným favoritkám kategórie pripravenosťou, celkovým lookom aj pódiovou prezentáciou.

Bikini nad 172cm

V tejto kategórii sme mohli vidieť aj elimináciu, keďže súťažilo až 18 pretekárov. Z dievčat, ktoré neprešli do semifinále by som rada spomenula Evitu QENAJ, ktorá síce nemala zlú formu, no na pódiu pôsobila nevýrazne a celkový dojem najviac kazil výraz, na ktorom musí popracovať. V semifinále skončili tri pretekárky, ktoré jednoznačne stoja za zmienku.

Až dvanásta skončila Yelizaveta MALAKOVA, ktorá sa počas jarnej sezóny prezentovala v dobrom svetle. Yelizaveta sa bude pravdepodobne sústrediť na stiahnutie formy, no prekážal mi aj pózing, pri ktorom sa celá nakláňa na jednu stranu. Prekvapilo ma však, že ju rozhodcovia videli až na dvanástom mieste. O bod prekonala Bulharku aj Natália LUKAČKA zo Slovenska. Na Natáliin návrat na pódiá som sa tešila a znovu dokázala, že na sebe pracuje – viditeľný bol progress v zvýraznení X-shapeu a zmenila aj vizáž, no na to, aby Natália dokázala konkurovať dievčatám v TOP6 by potrebovala vyššiu úroveň pripravenosti.

V konečnom poradí siedmej Marii ZHUKOVEJ ušlo finále o jediný bod. Predviedla veľmi pekný look aj prezentáciu a dotiahnutú formu. V tejto kategórii patrila medzi moje favoritky a osobne nevidím veľa dôvodov, prečo pred ňou rozhodcovia uprednostnili krajanku Corinnu PULVERICH. Piate miesto získala Xeniya IVANOVA, ktorá reprezentuje podobný štíhly trend bikini ako napríklad Lysenko, no v Xeniyinom prípade by bolo žiaduce pridať svaly a zlepšiť pózing, aby pôsobil menej roboticky a strnulo. Štvrté miesto patrilo Anne KUZMINE.

Bronz putoval do Kazachstanu zásluhou Anastassiye ZHDANOVICH. Anastassiya predviedla výrazný X-shape a neprehliadnuteľný look, no aj v jej prípade by bolo vhodné mať viac svalov. Na pódiu sa vie veľmi prirodzene hýbať, hoci by mala pracovať na ladnosti pohybov, zlepšiť jednotlivé pózy a nezabúdať na úsmev. Striebro si vybojovala Ebru KOCABAS z Nemecka, ktorej najväčšou súperkou bola víťazka Valentina KARATCHENIA. Valentina predviedla síce mäkšiu formu, no výraznejší X-shape a look, ktorý sa nedal prehliadnuť. Po minulom roku, v ktorom ju z pódia na Arnold Classic Europe odprevadil do zákulisia pódiový rozhodca kvôli tomu, že jej prišlo na stagei zle, sa jej podaril fantastický reparát.

Bikini OVERALL

V boji o absolútnu víťazku napokon uspela víťazka kategórie do 162cm Nataliia HRABARCHUK, ktorá o dva body prekonala druhú Viktoriju VOLODKOVIC. Tretia Alizee JURAS získala rovnaký počet bodov ako Volodkovic. Aj boj o absolútne víťazstvo tak bol veľmi tesný.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!