2022 Majstrovstvá Českej republiky: Kto zaujal?

Počas víkendu sa uskutočnili 2022 Majstrovstvá Českej republiky vo fitness a kulturistike. Kto nás zaujal najviac a ako vyzerajú víťazky jednotlivých kategórií?

Počas rovnakého dátumu sa konali vrcholné súťaže vo viacerých krajinách – súbežne sa organizovali nielen Majstrovstvá Českej republiky, Slovenskej republiky, Ruskej federácie, Litvy a aj Poľska, ale dokonca aj Diamond Cup Malta a Norway Grand Prix v meste Oslo. Výsledky ostatných súťaží vám zhrnieme v samostatnom článku. Tentokrát sme sa rozhodli zamerať špecificky na Majstrovstvá Českej republiky, ktorým sme osobitný priestor venovali aj na našom Instagrame. Radím vám - mali by ste ho sledovať, ak nechcete zmeškať žiadne novinky zo sveta fitness súťaží. Bez zbytočných slov sa teda poďme pozrieť rovno na to, ako vyzerali jednotlivé pretekárky a kto nás zaujal. Kvôli rozsiahlosti reportu sme sa rozhodli venovať len ženským kategóriám v nominácii Bikini.

Bikini do 160cm

V nominácii Bikini do 160cm pútala najviac pozornosť Natalia Díaz Gonzalez a to z jednoduchého dôvodu. Dokázala sa stať absolútnou majsterkou republiky v Bikini a to aj napriek tomu, že jej forma aj pózing sú už na prvý pohľad neštandardné. Prekvapivé je, že jasne uspela u všetkých rozhodcov a vyhrala obe kolá s ideálnym skóre 5 bodov. Natalia zaujala najužším pásom, čo sa veľmi cení aj v bikinifitness. Očividne sa snažila aj o čo najštíhlejší look a jej forma si jednoznačne zaslúži obdiv, no ...  zároveň aj zamyslenie sa nad zmenou kategórie. V konečnom dôsledku to totiž dopadlo tak, že v nominácii bikini, kde nie je žiaduca žilnatosť, sa Natalii podarilo predviesť vypruhované ramená a výrazné osvalenie nôh.

Dokonca k jej fotke, ktorú sme zdieľali na sociálnej sieti, sa vyjadrila aj maďarská medzinárodná rozhodkyňa s komentárom - ide jednoznačne o bodyfitness. Paradoxne, dievčatá sa snažia vyhnúť bodyfitnessu za každú cenu a často na súťažné pódiá prichádzajú vo formách, ktoré nielenže sú na hrane, ale často už aj za hranou bikinifitness. Snahou IFBB je postupne kategóriu bikinifitness zjemňovať, klásť dôraz namiesto na svalových objemov a prepracovanosti skôr na ženské línie a proporčnosť. Dobrým príkladom je aj (takmer) neporaziteľná Ruska Tatiana MANDOLINA, ktorá počas minulého roku odchádzala z podujatí len veľmi zriedka inak, ako so zlatou medailou na krku.

Hoci u českých rozhodcov takáto forma prešla, nezaručuje to úspech na medzinárodnom pódiu, kde by pravdepodobne išlo o niečo neakceptovateľné. Úprimne, rada by som sa mýlila, ale trendy v bikinifitness sledujeme od roku 2010 a vďaka moderovaniu vrcholných súťaží a účasti na celom podujatí, sme mali možnosť opakovane počuť na seminároch určených pre medzinárodných rozhodcov, čo je v kategórii žiaduce. Malá ukážka? Pripravili sme si teda porovnanie víťazky Natalie, svetovej šampiónky Mandoliny (bodyfitness) a overall víťazky na Majstrovstvách sveta 2022 Kateriny STOIANOVEJ.


Zdroj: eastlabsphoto.com, ronnie.cz

Pochváliť musíme Janku PAVLOVIČOVÚ, ktorá vyzerala fenomenálne najmä v bočných pózach vďaka peknému tvaru zadku. Nerozumiem však, prečo si Janka kazí zadnú pózu dvíhaním jednej nohy na špičku a ohýbaním kolena. Takýto postup by ste medzi TOP pretekárkami hľadali márne, keďže navyše zvádza k neprirodzenému sklonu pre celé telo, kde sa ramená vychyľujú z jednej priamky. Tu platí to, čo hlavný rozhodca IFBB Pavel FILLEBORN opakuje do omrzenia - predná a zadná póza majú byť identické. Tretie miesto si odniesla Tereza VINCZE. Terka bola jednou z mäkších pretekárok v štartovom poli. Hoci v Česku s touto formou neuspela, viem si celkom dobre predstaviť, že v inej krajine by ju ocenili viac, aj keď sama určite dobre vie, že by potrebovala byť ešte o málinko ostrejšia. Terka však má veľmi pekný a prirodzený look, vďaka ktorému púta pozornosť.


Zdroj: ronnie.cz

Bikini do 165cm

V Česku jednoducho bodujú o rozhodcov ostré pretekárky. To je fakt a trend, ktorý pozorujeme na súťažiach už roky. Potrebné je však brať do úvahy aj medzinárodné súťaže, na ktorých uspieť nemusí v prípade nominácie Bikini znamenať len mať najtvrdšie svaly. Samozrejme, nepripravená bikinifitnesska na medzinárodnej scéne neuspeje (resp. uspieť by nemala), ale priveľká „prepálenosť formy“ je v tejto nominácii iba na škodu.

Musím uznať, že ma tvrdšia, ostrejšia, výrazne vyrysovanejšia forma Karolíny JUDASOVEJ, ktorá bola objavom na Majstrovstvách Čiech, prekvapila. Podobne ako Natalia, aj Karolínka si musí dávať pozor na to, aby objem a pripravenosť (najmä jej spodnej časti tela) neboli až tak výrazné, že si rozhodcovia na medzinárodnej súťaži povedia – škoda, tí už patrí niekam inam. V prípade Karolínky by sme sa mohli bez problémov rozprávať aj o nominácii Wellness. Judasová bola na pódiu krásna, pózovala pekne a vyhrala jednoznačne a zaslúžene, no pokiaľ má prirodzenú predispozíciu dosahovať tak výraznú separáciu svalov na nohách, v budúcnosti bude musieť pre úspech na medzinárodnom pódiu buď pracovať na ich zjemnení alebo objeme, ktorý ju vystrelí medzi wellness špičku. Alebo v závere zbytočne formu nehrotiť.

Lucie Fiala získala striebro a prekvapila najmä dobrým pózingom, no za Judasovú ju pravdepodobne zosunul menej výrazný X-shape a širší pás. Tretia Veronika Čermáková by mohla veľmi ľahko zvýrazniť symetriu vďaka posunutiu spodného dielu plaviek vyššie a určite dosiahne progres vo výsledkoch sústredenou prácou na pózingu. O nominácii wellness by perspektívne do budúcnosti mohla rozmýšľať aj štvrtá Petra Šímová. Piata skončila Lucie Dvořáčková, posledné miesto vo finále obsadila Michaela Štěpánková.

Výraznou pomocou v príprave môže byť pre pretekárky najmä sledovanie pózingu najlepších pretekárok z majstrovstiev sveta či Európy. Nielen na našom Instagrame a YouTube nájdete množstvo videí, kde môžete vidieť, čo je preferenciou u medzinárodných rozhodcov a že lepšie je napríklad neťahať ramená dohora alebo nekrčiť kolená, čo opticky nielen skracuje nohy, ale ich aj opticky kriví. A nikdy nezabúdať, že pravidlá IFBB aktuálne vyžadujú naváženie sa na jednu nohu.


Zdroj: ronnie.cz

Bikini do 170cm

Už od prvého momentu pútala pozornosť Alice Klinkeová, ktorá sa napokon stala jasnou víťazkou. Hoci aj Alickina stavba tela ju predurčuje na výraznejší objem stehien a teda musí dbať na to, aby jej pri naberaní svalov „neposkočili“ nohy až do novej nominácie, celkovo predviedla veľmi dobrú formu a zaslúži si pochvalu.

Celkovo bola úroveň tejto kategórie naozaj vysoká. Druhá Patricie Zavřelová zaujala najmä celkovým lookom, hoci sama určite vie, že by potrebovala o čosi stiahnutejšiu formu. Veronika Majerová Jana Tomanová skončili na treťom a štvrtom mieste, no bodové výsledky zverejnené na portáli Ronnie.cz naznačujú, že ani rozhodcovia si nevedeli celkom ujasniť, ktorá z nich je lepšia a napokon Veornika uspela len o dva body. Obe môžu byť s predvedenou formou spokojné.

Piate miesto napokon získala Denisa Baštecká, šieste obsadila Tereza Ikriová.


Zdroj: ronnie.cz

Bikini nad 170cm

V tejto kategórii to bodovo nebolo také jednoznačné, ako v tých ostatných a prvá trojica výrazne odskočila od štvrtého až šiesteho miesta vo finále. Výzorom a dokonalou vizážou pútali hlavne víťazka Anna DENEMARKOVÁ a tretia Veronika JANČÁLKOVÁ. Druhá napokon skončila Klára NAJMANOVÁ. Všetky tri dievčatá mali silné stránky, ktoré pravdepodobne u rozhodcov zavážili a tak bodovali rôzne. Denemarková zaujala hlavne superdlhými nohami v prednej póze, Najmanovej uzučký pás v bočnom postoji jej určite závidí nejedna pretekárka. Jančálkovej chýbalo formu tak trochu dotiahnuť a musím pri nej spomenúť zásadnú vec – súťažné topánky vám musia padnúť ako uliate! Pri ich kúpe majte na pamäti, že plast, ktorý drží nohu vpredu sa pôsobením tepla roztiahne (áno, pod reflektormi vám bude občas veľmi teplo a počas súťaženého dňa si budete niekoľkokrát pózovať a doťahovať drobnosti). Dobrou praxou je teda zohnať si súťažné topánky o číslo menšie.

Pochváliť však musím aj štvrtú Anetu Znamenáčkovú, ktorá mala v zadnej póze šialene úzky pás a výrazný X-shape. Bude však musieť popracovať na bočných postojoch, aby predala svoje silné stránky čo najlepšie. Piate miesto obsadila Tereza Jakubičková, ktorá vyzerala neuveriteľne dobre v bočných postojoch, v prednej a zadnej však bol viditeľný muskulatúrnejší ráz formy. Dalo by sa očakávať, že po výhre najosvalenejšej a najostrejšej pretekárky v najnižšej kategórii bude podľa podobných pravidiel dobre hodnotená aj Jakubičková. Nestalo sa. Posledné miesto vo finále patrilo Nele Sejtkovej.


Zdroj: ronnie.cz

OVERALL

To,  že by vyhrala Natalia Díaz GONZALEZ so svojou mimoriadne obdivuhodnou, no bodyfitness formou v kategórii by možno niekto prehliadol. Jej overall víťazstvo však postavil zo stoličiek desiatky priaznivcov fitness a kulturistiky. Vysvetlenie tohto rozhodnutia vám poskytnúť nevieme, faktom však ostáva, že GONZALEZ uspela o bod pred JUDASOVOU, ktorej toto víťazstvo mohlo patriť.


Zdroj: ronnie.czReklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!