Wellness na 2022 Majstrovstvách Európy: Kto zaujal?

2022 Majstrovstvá Európy sú za nami. Poďme sa spoločne pozrieť na to, kto zaujal v nominácii Wellness, kde súťažilo niekoľko skvelých Sloveniek.

Na 2022 Majstrovstvách Európy sa nepredstavili súťažiaci z Ruska, pre ktorých platil zákaz vydaný ako reakcia IFBB po vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajine. Práve ukrajinskí pretekári však napokon na súťaž pricestovali a dokázali, že patria medzi európsku špičku. Samozrejme, zohľadňujúc kvalitu, ktorú roky dokazujú ruské pretekárky, je namieste pripomienka, že s ich účasťou mohli výsledky tohtoročného Európskeho šampionátu vyzerať úplne inak. Avšak v nomináciách Wellness a Bikini súťažilo množstvo skvelých slovenských pretekárok. Poďme sa spoločne pozrieť na to, aké výsledky dosiahli.

Wellness do 158cm

Práve táto kategória bola pre mňa potvrdením toho, čo tvrdím už od minulého roka – pre Fínsko sa stávajú fitness nominácie národným športom. Iba v kategórii do 158cm súťažilo z 12-tich pretekárok 5 Fínok, ktoré obsadili od 5. po 9. miesto. Zlato si však napokon domov odniesla Ukrajinka Tetiana MOSKALENKO, vekom už masters pretekárka, ktorá získala OVERALL titul vo svojej vekovej kategórii a pamätať si ju môžeme aj z minuloročného svetového šampionátu. Medzi ňou a druhou Monikou KUPIS z Poľska bol len jednobodový rozdiel. Monika prišla dobre pripravená a mala naozaj nezabudnuteľný, žiarivý look, no práve uprednostnenie Tetiany nám dalo jasný signál, ktorý sa ešte niekoľkokrát počas vystúpení wellnessiek potvrdil – rozhodcovia dali prednosť „tvrdšej“ forme.

Prekvapením pre mňa bola aj bronzová Simona LEBER z Francúzska. Tá síce musí popracovať na ladnejšom pózingu a jemnejšom looku, no jej celkový svalový objem a proporčnosť boli adekvátne. Aj štvrté miesto putovalo do Francúzska zásluhou pretekárky Joelle MICHACA, u ktorej už bol viditeľný o čosi menší svalový objem než u predchádzajúcich menovaných pretekárok. Práve na uprednostnenie tvrdších svalov doplatila aj piata Raquel SANTOS z Fínska. U šiestej Elin LIEWENDAHL môžeme tiež predpokladať zosunutie na nižšie priečky kvôli nedotiahnutému pózingu a širšiemu pásu.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Wellness do 163cm

Keď na pódium nastúpi absolútna majsterka sveta junioriek aj žien, je jasné, že všetci majú veľké očakávania. Práve to sa stalo aj v prípade Meri AKIEVSKEJ zo Severného Macedónska, ktorá v minulom roku absolútne dominovala na svetovom šampionáte. Meri v tomto roku zmenila look, no predviedla štandardne skvelú formu a dokázala úplne jasne zvíťaziť. Na chrbát jej však druhým miestom dýchala na krk Dinaly INACIO z Francúzska, ktorá sa ukázala v dobrom svetle, no Meri objemom svalov dominovala. Tretie miesto získala Holanďanka Jeanette SOLLI.

Štvrté miesto si po víťazstve v mladšej juniorskej kategórii odniesla Slovenka Natália KOLENIČKOVÁ. Natália sa sama na Instagrame niekoľkokrát vyjadrila, že forma nedopadla podľa jej predstáv. Natália je napriek svojmu veku aktuálne s vysokou pravdepodobnosťou tou najlepšou wellnesskou, akú na Slovensku máme (a aj v Šuranoch som rátala s tým, že zvíťazí). Sama však určite vidí medzery, ktoré stále v porovnaní s medzinárodnou konkurenciou má – zapracovať musí na objeme gluteálov a ramien, dotiahnuť drobnosti v pózingu a hodili by sa možno o čosi menšie súťažné topánky, vďaka ktorým by si bola v jednotlivých pózach a aj pri chôdzi istejšia. Natália však má výhodu úzkeho pásu a skutočne jedinečný objem kvadricepsov, ktorý obstojí aj v medzinárodnej konkurencii.

Piate miesto obsadila Írka Leticia PIMENTA, ktorá strácala najmä v proporčnosti a len o bod dokázala poraziť šiestu Francúzsku menom Candan SEMRA.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Wellness do 168cm

Kategória, ktorú ovládla Španielka Sara PASCUAL bola počtom pretekárok najmenšou – predstavilo sa v nej len 7 dievčat, ktoré tak nastupovali priamo do finálového I-walku. Musím priznať, že v prípade Sary mi vadilo krčenie jednej nohy v prednej a zadnej póze, čo považujem za zbytočné a taktiež hrubší pás v bočných postojoch. Chápem však rozhodnutie rozhodcov, ktorí odsunuli Bettiinu MOTTONEN na druhé miesto, pretože jej k dokonalej forme naozaj chýbalo ešte o čosi stiahnuť. Väčšina fínskych reprezentantiek však zaujala krásnym lookom a Bettiina nebola výnimkou. Bronz putoval zásluhou Niny GLAVINY do Chorvátska. Nina je masters pretekárkou a predpokladám, že ak bude aj naďalej súťažiť, staví na tvrdšie tréningy nôh a pokúsi sa zväčšiť objem stehien.

Ďalšia Fínka Pinja LUKKONEN skončila na štvrtom mieste. Aj v Pinjinom prípade, podobne ako v prípade jej reprezentačnej kolegyne, by bola pre rozhodcov pravdepodobne ideálnejšia o čosi ostrejšia forma. Piate miesto získala Sanni LAHTINEN, taktiež z Fínska. Spomínala som už, že Fíni boli na šampionáte mimoriadne úspešní, však? Verím, že po tom, ako si dievčatá na vlastnej koži skúsili súťaženie na Majstrovstvách Európy nabudúce prídu v tvrdšej forme a výsledkovo poskočia o niekoľko priečok vyššie. Šieste miesto si domov odniesla Srbka Valentina STRUGAREVIC, siedma skončila Aleksandra LUTT.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Wellness nad 168cm

Už od začiatku pútala pozornosť dokonalá Francúzska Mathilde TARDIEU. Úzky pás jej opticky ešte zvýrazňoval už tak do Wellness absolútne adekvátne osvalené stehná a navyše išlo o veľmi peknú pretekárku s dobre zvoleným lookom a dobrou pripravenosťou. Mathilde jednoducho žiarila a zaslúžene vyhrala v oboch kolách úplne jasne. Striebro si domov odniesla absolútna víťazka junioriek Jeanne KASSEL z Nemecka. Je neuveriteľné, že Jeanne sa narodila v roku 2000, keďže jej svaly pôsobia mimoriadne vyzreto a dosiahla aj patričnú tvrdosť. Jeanne môže byť s výsledkom jednoznačne spokojná, hoci druhé miesto, prirodzene, zamrzí. Len o bod za Nemkou skončila Poľka Paulina ZAWLOCKA, ktorá však pôsobila skutočne neuveriteľne masívne.

Štvrté miesto s poriadnym bodovým odskokom získala Simona BABICOVÁ. Popravde, je mi trochu ľúto toho, že Simona stratila svoj X-shape a výrazne hrubší pás jej opticky ovplyvňuje aj stehná, ktoré tak pôsobia menšie. Simona predviedla tvrdšiu formu, než na 2021 Majstrovstvách sveta a viditeľný je aj progress, s ktorým môže byť spokojná, no rozhodcovia hľadali ešte o čosi stiahnutejšie tvary a najmä v zadných postojoch som u Simony mala pocit, že sa jej pod kožou ešte drží tuk.

Piate miesto patrilo Niine KAUNISTO z Fínska, pri pohľade na ktorú je naozaj len veľmi ťažké uveriť, že vekom patrí do kategórie masters. Napriek mäkšej forme, ktorá bola pravdepodobne zdrojom nižšieho hodnotenia, som ju mala v osobnom hodnotení pred Babicovou najmä kvôli jasnej dominancii stehien, ktorá je, koniec koncov, zmyslom nominácie wellness. Verím však, že Niina dokáže prísť ešte lepšie pripravená.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Šieste miesto získala Kateřina MORAWCOVÁ z Česka, ktorá tak len o bod predbehla Slovenku Viktóriu GÉMEŠIOVÚ. Úprimne ma toto rozhodnutie zaskočilo, Morawcová bola síce adekvátne tvrdá, no chýbal jej X-shape, dojem kazili chyby v pózingu (nenaváženie sa na jednu nohu a posadenie ramien príliš nízko pri pózach, čo dávalo viac vyniknúť trapézom, než svalom chrbta).

Je však jasné, že svojou pripravenosťou porazila Gémešiovú – proporčne lepšiu a značne elegantnejšiu pri pózingu. Viktóriu pokladám za jedno z najväčších slovenských želiezok v ohni. Ak dokáže ešte o čosi zväčšiť objem stehien, no zároveň zachovať štíhlosť pásu a spolu s trénerom nastavia prípravu tak, aby dokázala prísť tvrdšia, hravo môže preskočiť aj Babicovú. Uvidíme, ako sa k svojim výsledkom postavia a aké zmeny nastanú v ich príprave.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Už v najbližších dňoch vám prinesieme aj report z nominácie Bikini, v ktorom sme sa pozorne pozreli na všetky ženské kategórie. Nezabudnite preto sledovať aj náš InstagramReklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!