2022 Ms. Europe PRO: Víťazkou sa stala Monika ŠPAČKOVÁ

Po roku sme opäť spoznali držiteľku titulu Ms. Europe PRO. Na pódiu dominovali najmä Češky. Kto previedol najlepšiu formu?

Za nami je jedna z najočakávanejších súťaží sezóny – o titul Ms. Europe PRO sa v tomto roku bojovalo v ženskej a aj masters kategórii a hneď na úvod musíme vyzdvihnúť zásadný fakt – medzi kategóriami nebolo umožnené "cestovať". A to je dobre! Spomínam si napríklad na fantastickú súťaž Fitness Mania Classic IV v Kladne, kde dostali priestor masters aj ženské profesionálky. A bolo im umožnené štartovať v oboch vekových kategóriách. Hoci je samozrejme skvelé dať pretekárkam toľko možností, súťaž to zbytočne predlžuje a samotná masters kategória stráca svoj význam. Veríme teda, že táto dobrá prax zostane zachovaná aj do budúcna.

Okrem toho sa však musíme spomenúť aj pár nepríjemných záležitostí. Starý známy obrovský stage, ktorý poznáme z amatérskych majstrovstiev Európy či iných podujatí, ktoré sa konajú v Santa Susanne, opticky zmizol. Umiestnením LED panelov sa zmenšil a hoci efekt bol skvelý, niekedy lepšie pôsobí práve veľký stage a to najmä na prestížnych súťažiach. Najväčším problémom pre fotografov, divákov a možno aj rozhodcov bolo však svetlo. Modré blikanie a pohyby svetla pôsobili mimoriadne efektne, najmä pri exhibícii slovenského giganta Michala KRIŽÁNKA, no rovnaký svetelný efekt zostal aj pri I-walkoch súťažiacich, čo bolo naozaj zlé – dievčatá si pripravujú svoju jedinečnú prezentáciu, v ktorej sa snažia ukázať sa v tých najlepších pózach. V tomto prípade im snahu prekazili v absolútnej tme sa krútiace modré body, ktoré vytvárali nežiaduce tiene, zrážali sa s LED pozadím, ktoré bolo za pretekármi a kazili dojem z formy.

Kto z pretekárok však dokázal zaujať?

Tretie vyvolávanie

Aisha KAIPOVA sa rozhodla pre prestup do Elite PRO po neúspešných amatérskych majstrovstvách Európy v minulom roku. Hoci sa nedostala z eliminácie, zisk PRO karty na súťaži vo Francúzsku jej umožňoval prestup a tak ju od Diamond Cupu Ostrava vídame práve medzi profesionálnymi bikinifitnesskami. Aisha sa však svojou formou nevie „trafiť“ do chute rozhodcom. Po extrémne tvrdej forme, ktorú predviedla na Mr. Universe Prague tentoraz ukázala svoju mäkšiu verziu. Napriek tomu skončila na poslednom mieste.

Desiate miesto obsadila Ophelie GAVA, ktorá pôsobila na stagi nedotiahnutejšie, než na Mr. Universe Prague a tiež sa vrátila k svojmu tradičnému ružovému looku. Ophelie vyzerá na pódiu oproti súperkám odlišne aj kvôli pózingu - stabilnejší a vyrovnanejší postoj by jej určite pomohol.

Prekvapením súťaže boli pretekárky na ôsmom a deviatom mieste. Deviata Alina NESTEROVA pôsobila už na registrácii dobrým dojmom, no bolo mi ľúto, že celková forma nepôsobila dotiahnuto. Navyše Alina sa zabúdala usmievať a v jednotlivých pózach sa kývala a otáčala. Ak sa jej podarí zoštíhliť pás, zúžiť stehná a skvalitniť svalstvo, môže sa umiestňovať o niekoľko priečok vyššie. Na ôsmom mieste skončila Jia Lara ZHANG z Austrálie. V poslednej dobe sme na medzinárodných súťažiach mohli vidieť hneď niekoľko súťažiacich práve z Austrálie a bolo príjemné vidieť, že Jia „zapadla“ do Európskeho trendu. Popracovať bude musieť na užšom páse a lepšom X-shape. Napriek tomu verím, že ju ešte na súťažiach v Európe uvidíme.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Boj o TOP5

V druhom vyvolávaní sa doprostred pódia postavili Lejla ŠEČIĆ, Violeta PALAMARCHUK, Sabrina GRIMA a Veronika ZEMANOVÁ. Siedme miesto sa napokon ušlo Lejle ŠEČIĆ, ktorej porovnanie formy sme zdieľali pár hodín pred začiatkom súťaže a na Instagrame si získalo tisíce pozretí a stovky lajkov. Lejla oproti minulému roku mimoriadne zlepšila formu, no pravdepodobne je na mieste klásť si otázku, či to nebola práve mimoriadna tvrdosť, ktorá Lejlu odsunula mimo TOP5. Myslím, že oproti Ms. Universe Prague s trénerom ešte pritvrdili a hoci Lejla predviedla pre mňa doteraz najkrajší a najženskejší look, pekný a elegantný pózing a ako jedna z mála si je naozaj istá každým svojim krokom na pódiu, jej otázka na rozhodcov by mala byť smerovaná práve na level pripravenosti a X-shape, ktorý u Lejly pôsobil lepšie v Prahe.

O dva body Lejlu prekonala Violeta PALAMARCHUK. Ukrajinka si po výhre na Majstrovstvách Európy povedala, že čakania na prestup medzi profesionálky má už dosť. Violeta bola na stagi absolútne dominantná dĺžkou nôh, no práve na tie si bude musieť pri príprave dávať najväčší pozor - na stagi nesmú pôsobiť masívne. Violeta je krásna pretekárka so špičkovou prezentáciou, ktorá aktuálne presne spĺňa štandardy naváženia sa na jednu nohu a so svojou premiérou v Elite PRO môže byť spokojná. Som zvedavá, či ju na pódiu uvidíme aj v jeseni a aký progres dokáže dosiahnuť.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Zemanová vs. Grima

Sabrinu GRIMU si pravdepodobne zapamätali raz a navždy všetci priaznivci kulturistiky a fitness. Na 2021 Diamond Cup Malta zvíťazila aj napriek pózingu s hrubými chybami a s viditeľne neusporiadanou, afektovanou prezentáciou, pričom po súťaži sa hovorilo o nezvládnutí veľkého množstva alkoholu. Sabrina je však späť a je pripravená svetu ukázať, že svoju Elite PRO kartu si naozaj zaslúžila. Jej vystúpenie bolo neporovnateľne lepšie oproti tomu, ktoré predviedla pred rokom na Malte, hoci Sabrina je na pódiu stále svojrázna žena. Do Santa Susanny prišla adekvátne pripravená a dostala sa do prvého vyvolávania. Avšak pozornému oku rozhodcovského panela neušli chyby – Sabrine chýba výraznejší X-shape, ktorému by určite pomohol užší pás a širšie ramená, alebo aj posunutie spodného dielu plaviek vyššie. Znova je na mieste pripomenúť aj problém súvisiaci s viacerými Elite PRO súťažami – musia alebo nemusia sa pretekárky navažovať na jednu nohu? Sabrina Grima totiž podľa nových pravidiel požadovaný pózing nepredviedla, ale na rozdiel od Veroniky ZEMANOVEJ vo Švédsku ju za to žiadne upozornenie nečakalo.

Poraziť Grimu dokázala s rovnakým počtom bodov práve Češka Veronika ZEMANOVÁ. Veronika predviedla svoju najlepšiu formu za túto sezónu, čo je obdivuhodné, keďže podobne ako Špačková absolvovala svoju prvú súťaž ešte začiatkom apríla. Veronika porazila Grimu pravdepodobne hlavne výraznejším X-shapeom. Lepšie proporcie doplnila prirodzeným a elegantným pódiovým prejavom a medzi TOP pretekárky patrila už od prvého momentu, preto ma prekvapilo, že sa dostala až do druhého vyvolávania a Grimu musela „preskočiť“. Veronika však má geneticky dominantnejší trup a kratšie gluteály, čo mohlo spôsobiť, že stojac vedľa ostatných pretekárok vyzeral práve zadok ako jej nedostatok. Chyby boli viditeľné aj v zadnej póze, v ktorej dvíhala ramená dohora, aby ukázala chrbát či krčenie kolien pri pózingu. V situáciách, keď bojujú pretekárky o lepšie umiestnenie je potrebné myslieť na všetky detaily, môže sa vám totiž ľahko stať, že budete napínať svaly aby vyzerali čo najlepšie, no zabudnete na pózingové nedostatky.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Česká TOP3

Tretie miesto si domov nesie Jana JEŘÁBKOVÁ. Jana môže byť so svojou premiérovou sezónou v Elite PRO nadmieru spokojná – po druhom mieste z Ms. Universe Prague si vybojovala zlato na Arnold Classic South Africa a v Santa Susanne získala poslednú medailu do kompletnej zbierky – bronz. Bohužiaľ, na Jane sa pravdepodobne náročné cestovanie z tejto ďalekej krajiny podpísalo. Dúfala som, že predvedie podobnú, ak nie stiahnutejšiu formu, ako v Prahe. To sa však nepodarilo a Jana prišla o čosi mäkšia, čo pravdepodobne zavážilo aj u rozhodcov. Myslím, že v prípade lepšej pripravenosti by mohla vďaka výraznému X-shapeu prekonať aj druhú Součkovú, čo sa jej koniec-koncov aj v semifinále podarilo, po finále však „spadla“ na bronzovú pozíciu. Jana však vychytala „muchy“ na pózingu a oproti Prahe stála v užšom postoji, ktorý jej svedčí omnoho viac. Aj ona (podobne ako Grima) potvrdzuje, že stáť v navážení na jednej nohe sa pravdepodobne pri Elite PRO bikinách nestane pravidlom. Hoci pri Janinej dĺžke nôh sa ani v prípade, že by ju rozhodcovia opravili, netreba báť.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Druhé miesto si odniesla korunovaná kráľovná Ms. Universe Prague, Renata SOUČKOVÁ, ktorá patrila už pred súťažou vďaka predošlému výsledku k veľkým favoritkám. Druhé miesto získala pred JEŘÁBKOVOU len o bod, no Renata predviedla skvelý look aj dotiahnutú, tvrdú formu, hoci som mala miestami pocit, že sú jej bočné postoje nepohodlné a najistejšie sa cíti v zadnom postoji. V tom naplno vynikne jej široký chrbát a vypracované gluteály, vďaka čomu si opticky dokáže zúžiť pás, čo je v prednej póze možné len ľahkou rotáciou – a to robí Renata veľmi dobre. Součková síce stále má najdominantnejšie nohy spomedzi najlepších štyroch českých pretekárok, no v rukách má tromf, ktorým sa už žiadna pretekárka z tohto line-upu nemôže pochváliť. Stále je juniorka! A tomu by po vzhliadnutí fotiek veril málokto.


Zdroj: eastlabsphoto.com

V minulom roku, keď si titul Ms. Europe PRO preberala legendárna Yana KUZNETSOVA, sa Monika ŠPAČKOVÁ umiestnila šiesta. Aj dnes si dobre spomínam na to, že Monika sa pred súťažou stihla na slnku nepekne spáliť a celkový pobyt na pódiu jej znepríjemňovalo zarezávanie plaviek do spálenej kože, na čo pravdepodobne dodnes nespomína v dobrom. Aj tento rok sa Špačková podelila o zážitok – podarilo sa jej oliať sa len niekoľko chvíľ pred nástupom na pódium a nástrek jej museli zachraňovať doslova v hodine dvanástej. Už minulý rok sme však videli, že Špačková je pripravená byť stredobodom pozornosti – tou najlepšou na pódiu.

Prirodzene krásnu tvár a dokonalý look doteraz nepodcenila na žiadnej súťaži a jediné, čo sa jej dalo v Santa Susanne vytknúť bol chýbajúci široký úsmev. Forma, prezentácia, sebavedomie, charizma, plavky, pózing, makeup aj účes jej totiž vyšli na jednotku s hviezdičkou. Špačková je dokonalým príkladom systematickej práce, dokáže sa zlepšovať zo súťaže na súťaž, zbiera si feedback, berie si rady k srdcu a spolu s trénerom ich pretavujú do TOP umiestnení. Bola by som veľmi rada, ak by Špačková súťažila aj na jeseň, predviedla ďalší posun a dokonalou formou zabojovala aj o tituly šampiónky Arnold Classic Europe a Ms. Universe.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Ms. Europe Špačková, víťazka Ms. Universe Součková, víťazka Arnold Classic South Africa Jeřábková a pravidelne v TOP5 sa umiestňujúca Zemanová sú jasným príkladom toho, že Češky ešte nepovedali posledné slovo a dokážu konkurovať aj svetovým TOP hviezdam.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!