2023 Elite PRO Mr. Universe Prague: Ako sa zmenia trendy v nominácii bikini?

Pražské Elite PRO súťaže sú jedny z najlepších na svete. Ako vyzerali profesionálne bikinifitnessky na 2023 Mr. Universe Prague?

Súťaže organizované pod hlavičkou IFBB a Elite PRO v Prahe patria už druhý rok medzi tie najlepšie na svete. A nie je to len kvôli pódiu, cenám či korunkám pre víťazky kategórií. Úroveň týchto súťaží je najmä medzi profesionálmi skutočne vysoká a bikinifitnessky čaká vždy naozaj tuhý boj o finále. Pravdupovediac, ak by sme nerátali Arnold Classic Europe a teda profesionálne Majstrovstvá sveta, v Prahe ide o najlepšie obsadené súťaže. Už po tretíkrát však skvelú atmosféru, zvyšujúcu sa úroveň a perfektné formy zatienili nejasnosti v rozhodovaní. Aké umiestnenia si profesionálky odniesli?

Stálice aj PRO debuty

Ako každý raz, aj tentokrát musíme vyzdvihnúť, že všetkých 16 pretekárok dostalo už v semifinále možnosť predviesť sa v I-walku. Presne takto by to totiž malo vyzerať na profesionálnych súťažiach. Nikto nechce odísť len so štyrmi štvrťobratmi v eliminácii.

Šestnáste miesto si domov odniesla Nemka Joana NOWAK, pätnásta skončila pri svojej premiére v Elite PRO divízii Írka Brigitta GERMAN. Vzhľadom na pripravenosť vrchnej časti tela som u Brigitty čakala aj tvrdšie svalstvo nôh. V pózingu si ambiciózna Írka musí dávať pozor na padanie ramena v zadnej póze, čo môže nechcene kaziť symetriu.

Štrnáste miesto obsadila Marin Diaz Yaima zo Švajčiarska. Marin je krásna pretekárka, no v jej prípade by bolo určite vhodnejšie zvoliť viac vykrojený spodný diel plaviek, ktorý by umožňoval potiahnuť boky plaviek vyššie, čo opticky predĺži nohy.

Viac od súťaže určite čakala aj Nemka Mascha STUTZ. Po treťom mieste z Elite PRO Jan Tana Classic pravdepodobne očakávala, že sa umiestni na vyšších priečkach a pravdupovediac, vzhľadom na výber pretekárok do prvých dvoch vyvolávaní sme to očakávali aj my. Stále si myslím, že by Mascha mala v zadnej póze stáť na vystretých kolenách – aj napriek tomu, že je to mimoriadne vysoká pretekárka, čo ju robí neprehliadnuteľnou. Dvanáste miesto si odniesla Simona STOJANOVSKA zo Severného Macedónska.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Pred bránami finále

Na pódium sa po dlhšej pauze vrátila Marina MOCANU, ktorú si mnoho fanúšikov fitness pamätá ešte z jej legendárnych súbojov o prvenstvo s Yanou Kuznetsovou v roku 2019. Na spomínanom Jan Tana Classic predbehla Maschu Stutz a skončila druhá. Tentokrát všetci čakali, že bude znova bojovať o TOP priečky. Pravdou je, že Marina pôsobila mäkším dojmom, ako vo Švédsku a zmeny v pózingu by jej pomohli podčiarknuť dobré proporcie, no zopakujem to, čo som napísala vyššie a čo nižšie v článku rozoberiem – vzhľadom na výber pretekárok do prvých dvoch vyvolávaní mohla byť aj s touto formou Marina v TOP5.

Desiate miesto prisúdili rozhodcovia Lejle ŠEČIĆ. Tá je jednou z muskulatúrnejších pretekárok, no na Mr. Universe Prague predviedla jemnejší look, než vo Švédsku, hoci pravdou ostáva, že jej X-shape za ostatnými pretekárkami zaostáva a lepší mohol byť aj účes. Lejla je však jednou z pretekárok, ktoré sa na štýl rozhodovania môžu právom hnevať. Nie je totiž jasné, či by mala prinášať tvrdšiu alebo mäkšiu formu a od čoho závisí jej výsledkové kolísanie.

Fantastický úspech môže sláviť Kateřina OTTOVÁ. Ako druhá v overall súťaži amatérskych bikinifitnessiek nastúpila do konkurencie štrnástich profesionálok a domov odišla s deviatym miestom a skalpom Stutz, Mocanu či Šečić. Pravdou však je, že Katka ešte má čo doháňať. Jej forme chýbala „profícka“ tvrdosť, svaly a aj výraznejší X-shape a popravde ma jej umiestnenie prekvapilo. Pre mladú pretekárku, akou Katka je, však určite pôjde o skvelú motiváciu do ďalšieho súťaženia.


Zdroj: eastlabsphoto.com

O päť bodov ju porazila Maria-Andreea OSVAT z Rakúska, siedme miesto si odniesla pri svojej Elite PRO premiére Alizée JURAS z Francúzska. Som úprimne zvedavá, ako sa bude Alizée dariť počas ďalších súťaží a či sa jej celkový package podarí vybalansovať natoľko, aby dokázala prinášať na pódium formu, ktorá bude konkurovať tým najlepším pretekárkam.

Posledné miesto pred bránami finále sa tentokrát ušlo Natálii MYSLÍKOVEJ. Z jej návratu na súťažné pódiá v roku 2022 sme boli nadšené a je vidieť, že Natália na sebe od jesene poriadne zapracovala. Od svojich amatérskych čias nabrala Natália svalovú hmotu a o čosi málo sa jej podarilo vylepšiť aj X-shape, ktorý však kvôli pásu stále za tými najlepšími zaostáva. Na súťaž v pražskom Hiltone prišla Natália poriadne pripravená a predviedla elegantný I-walk, hoci by sa mi viac páčil pózing s vystretými kolenami a hlavou ťahajúcou sa dohora. Na pódiu však aj vzhľadom na svoju výšku pôsobí Natália mimoriadne mohutne a preto pre ňu budú určite smerodajné aj umiestnenia typovo podobných (vysokých a muskulatúrnejších) bikinifitnessiek na iných súťažiach.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Kto sa dostal do TOP5?

To, čo sme videli v rámci boja o finálové umiestnenia a teda najlepšiu päticu však priviedlo mnohých do rozpakov. Už v prvom vyvolávaní sme videli typovo úplne rozdielne pretekárky – Melissu Seaforth, Juliu Svitákovú, Anetu Tichú a Moniku Špačkovú. V prvom kole boli u rozhodcov na prvom mieste so zhodným počtom bodov 7 tri pretekárky – Tichá, Svitáková a Špačková. Renata SOUČKOVÁ mala v prvom kole až 17 bodov a len o jediný bodík vyhrala mikrosúboj o finále nad Myslíkovou.

Už počas dňa bolo od hlavného rozhodcu v amatérskej súťaži Pawla FILLEBORNA niekoľkokrát prízvukované, že v nominácii bikini nejde o najširší chrbát ani najväčšie svaly. Jeho úmysly sú tým, ktorí sledujú dianie na fitness scéne, úplne zrejmé – Filleborn sa snaží o zjemnenie kategórie pri zachovaní patričnej tvrdosti svalstva. Ako ideálny príklad môžeme uvádzať štíhle a elegatné tvary trojice Rusiek Zolotaia-Pimenova-Maslovskaya. Môžeme teda predpokladať, že niektorí rozhodcovia – plne si uvedomujúc úmysly šéfa rozhodcovskej komisie – tak na popredné priečky vybrali „mäkšie“ pretekárky (v tomto prípade Seaforth a Tichú). V Česku však dlhodobo pozorujeme trend tvrdých a osvalených pretekárok, ktoré v nominácii bikini víťazia. Objemom, tvrdosťou a celkovou pripravenosťou jednoznačne víťazila Svitáková – preto sa niektorí rozhodli umiestniť ju na popredné priečky. V TOP5 tak nastal absolútny zmätok. Všetky pretekárky by si mali uvedomiť, že ide o subjektívny šport a zatiaľ, čo preferencie hlavy rozhodcovskej komisie sú jasné, každý rozhoduje podľa vlastného uváženia a najmä na českých súťažiach zvyčajne s tvrdými a svalnatými pretekárkami v TOP5 rátame. Prečo sa však pri stanovení mäkšieho a ženskejšieho trendu do finále nedostala Mocanu či Juras a ak hľadáme najtvrdšie pretekárky zo štartového poľa, prečo zostali „na ocot“ Stutz a Šečić? To sa pravdepodobne nikdy nedozvieme.

Osobne je pre mňa najväčším sklamaním umiestnenie Moniky ŠPAČKOVEJ. Nerozumiem rozhodnutiu „zostreliť“ pretekárku z prvého miesta v Round 1 na finálové piate miesto, pričom ju dokáže poraziť aj „sedemnásťbodová“ Součková. Monika nebola dokonalá a dobre to vie. V zadnej póze jej chýba tvrdosť a oproti minulej jari jej chýba ešte pár kíl do formy, v ktorej mala úzky pás, pôsobila štíhlym dojmom a predviedla dokonalý X-shape. Korunku za niektoré z prvých troch miest však dostať mala. Prečo? Špačková priniesla neprehliadnuteľný „barbie“ look a ak rozhodcovia hľadali dobre pripravenú, ale nie úplne mäkkú pretekárku, Špačková ich musela zaujať. A hoci by sme jej znova mohli vyčítať miestami zamyslený výraz, jej umiestnenie je jednoznačne sklamaním.

Štvrté miesto obsadila Renata SOUČKOVÁ. Mala som pocit, že Renča sa chcela o máličko mäkším lookom priblížiť ideálom, ktoré by podľa signálov medzinárodnej federácie mali rozhodcovia hľadať. Pripravenosť v jej prípade problémom nebola, ide skôr o objem svalstva (najmä v spodnej časti tela). Medzi ostatnými pretekárkami pôsobí stále mohutne, no vzhľadom na štýl rozhodovania môže byť s výsledkom spokojná. Napokon dosiahla rovnaký počet bodov ako Špačková.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Špačková na pomedzí, svalnatá Součková a na treťom mieste Tichá. Anetka ako absolútna víťazka medzi amatérkami nastúpila medzi profesionálky v iných plavkách a po zisku titulu absolútnej majsterky sveta aj Európy ide jednoznačne o jej najväčší úspech. Anetka je krásna pretekárka, ktorá dokáže zaujať práve štíhlymi svalmi, no oproti ostatným pretekárkam výrazne zaostávala tvrdosťou a svalovým rozvojom. Na Tichej sa podpísala aj dlhá sezóna a so svojím výsledkom môže byť určite spokojná.

Otázkou zostáva už len to, ako mohla byť so svojou pripravenosťou pre rozhodcov rovnako ideálna, ako Julie SVITÁKOVÁ, ktorá odišla s druhým miestom. Keď porovnáme Juliino vystúpenie na 2022 Elite PRO Grand Prix Pepa Opava a jej aktuálnu formu, je jasné, že Julia pracovala na svalovom objeme (a podarilo sa jej to), no nie som si istá, či to potrebovala. Svalstvo nabrala najmä v oblasti nôh a chrbta. Až nasledujúce súťaže ukážu, či Julii povestná štíhlosť, ktorá jej priniesla PRO kartu, nebude chýbať.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Víťazkou sa v Prahe stala Melissa SEAFORTH. Hoci podľa nás by Melisse vôbec neuškodilo, ak by priniesla ešte o čosi tvrdšiu formu a v zadnej póze nemusí zbytočne vychyľovať bok na stranu, ak hľadajú rozhodcovia mäkšie pretekárky s adekvátnym osvalením, výrazným X-shapeom a elegentnou prezentáciou, Melissa pre nich pravdepodobne bola dobrou voľbou. Medzi ostatnými pretekárkami je výrazná a pôsobí veľmi prirodzene.


Zdroj: eastlabsphoto.com

Problémom je hlavne nejednoznačnosť v tvorbe prvej pätice - na Melissu sa za jej prvenstvo nikto hnevať nemôže. Uspela už na niekoľkých súťažiach. Zazlievať môžeme rozhodcom len to, že s ňou v prvom vyvolávaní nestáli typovo podobné pretekárky, z ktorých by sa dali jasne určiť preferencie. Trend nižšej úrovne pripravenosti môže viesť k eliminácii užívania zakázaných látok, po ktorých niektoré pretekárky siahajú v zúfalej snahe priniesť čo najostrejšiu a najvysušenejšiu formu a sám o sebe tento ,,signál subtílnosti" nemusí byť vôbec zlý. Ak sa však vytvorí pätica pretekárok, z ktorých je každá úplne iná, kvôli nevyspytateľnosti trendov začnú pretekárky z federácie odchádzať. Vabank prípravy, na konci ktorých sú stále meniace sa ideály, ich totiž prestanú baviť.  Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!