Wiktoria Gasior: Poľská bikinifitnesska so silným príbehom

Skvelé bikinifitnessky nie sú len v Rusku. Medzi krajinami, ktoré pravidelne dokazujú, že vedia vychovať veľké talenty, je určite aj Poľsko. Svoj príbeh sa rozhodla vyrozprávať aj Wiktoria Gasior, dvadsaťdvaročná poľská hviezda, ktorej slová ťa určite inšpirujú.

Bikinifitness Wiktorii zachránilo život

Wiktoriu Gasior si si určite na medzinárodných pódiách už všimla. Dobrou formou zaujala rozhodcov aj na vrcholných súťažiach v roku 2019. „Mojím trénerom je Norbert Tymczak, ktorý taktiež založil FenixTeam Poland,“ hovorí Wiktoria. Sama ešte študuje televíznu produkciu, no popri tom pracuje. „Naša rodina netrávila prádzniny na pláži. Vždy sme trávili náš voľný čas veľmi aktívne. Keď som mala tri roky a ešte som len začínala chodiť, rodičia ma naučili lyžovať,“ spomína Wiktoria na svoje aktívne detstvo. Ako sama dodáva, každý rok chodila s rodinou do hôr. „Postrčili ma tiež k windsurfingu a kitesurfingu a keď som bola na základnej škole, hrala som v hádzanárskom tíme, ktorý trénoval môj otec,“ opisuje Wiktoria.

Do posilňovne zavítala po prvýkrát ako trinásťročná po boku svojho otca, ktorý cvičil v posilňovni svojho kamaráta. „Samozrejme, otec po čase prestal chodiť do posilňovne, no ja som ostala a práve preto som dnes tam, kde som,“ opisuje poľská bikinifitnesska. Najväčšou motiváciou začať s bikinifitness bola pre Wiktoriu choroba, z ktorej sa pomaly dostávala. „Nechcela som vyzerať ako vrece kostí. Môžem teda povedať, že bikinifitness mi zachránilo život,“ hovorí Wiktoria, ktorá sa následne púšťa do vysvetľovania. „Keď som bola naozaj mladá a mala som okolo 11 rokov, bola som chorá. Mala som anorexiu. S týmto ochorením som žila šesť rokov. Po tomto hroznom období som sa rozhodla vyhľadať pomoc a na liečení som bola 3 mesiace. Keď som odišla z nemocnice, začala som pracovať ako recepčná v posilňovni a zbadala som tam jedno dievča, ktoré sa pripravovalo na svoju prvú súťaž,“ rozpráva Wiktoria. Vtedy vedela, že by tiež chcela mať vyšportovanú postavu. „Zistila som, že moje telo nebolo také perfektné, ako som si myslela. Nechcela som byť taká chudá a mať vytŕčajúce kosti. Vtedy som sa rozhodla zmeniť svoj život,“ hovorí Wiktoria.

Silný moment v zákulisí majstrovstiev sveta

Na svoje prvé vystúpenie si samozrejme dobre pamätá a s úsmevom spomína, že nevedela, ako súťaž bude prebiehať. „Na súťaži nebolo veľa súťažiacich a všetko išlo veľmi rýchlo. Nemala som čas byť vystresovaná,“ rozpráva Wiktoria. Až vtedy si podľa jej slov uvedomila, že je na pódiu. A ten pocit sa podľa nej nedá ani opísať. „Môžem ale povedať, že som na seba hrdá. Pred rokom som bola s anorexiou v nemocnici a v ten deň som bola súťažiaca na súťaži v bikinifitness,“ spomína Wiktoria Gasior.

Postupom času sa vypracovala na rešpektovanú pretekárku a v silnej konkurencii kvalitných poľských dievčat sa stala súčasťou reprezentácie. V roku 2019 vycestovala aj na dve vrcholné súťaže – majstrovstvá sveta juniorov a žien. Na súťaži v Budapešti sa dostala do finále a odniesla si z nej aj mnoho pekných spomienok. „Najviac si pamätám pózovanie s mojou kamarátkou Patrycjou Slaby. Nacvičovali sme si pózing na najvyššom poschodí v hoteli o jedenástej večer. Jednoducho sme vzali reprák na bluetooth, pustili si hudbu naozaj hlasno a pózovali sme. Nevedeli sme však, že väčšina rozhodcov tam mala izby,“ spomína s úsmevom Wiktoria.

Najpamätnejšou súťažou je však pre poľskú hviezdu tá v Bratislave. Tam sa v tvrdej konkurencii medzi bikinifitnesskami dokázala na majstrovstvách sveta dostať na šiestu priečku. A Wiktoria reprezentovala svoju krajinu skutočne hrdo. „Na pódiu som sa cítila úžasne. Pre mňa to nebol pózing, ale tanec,“ vracia sa v spomienkach do Bratislavy Wiktoria. Pred nástupom na stage však zažila ďalší silný zážitok, ktorý si na dlho zapamätá a neváhala ho opísať aj v našom rozhovore. „Kým som stála v zákulisí a čakala som na svoju kategóriu, rozprávala som sa so svojou mamou. A obe sme plakali. Prečo? Pretože sme si uvedomili, že pred troma rokmi som bola skoro mŕtva. A teraz reprezentujem svoju krajinu na majstrovstvách sveta,“ opisuje Wiktoria moment, z ktorého naskakuje husia koža. A so súťažením Wiktoria ani zďaleka nekončí. Súťažiť ju podľa jej slov uvidíme už čoskoro. „V tomto roku sa zúčastním mnohých Diamond Cupov,“ prezrádza Wiktoria.

S trénerom musíte komunikovať

Svoju prípravu však Wiktoria hodnotí ako typickú, keďže zaradzuje veľa kardia (6x do týždňa po 45minút),  päťkrát do týždňa cvičí v posilňovni a diétuje 24/7. „Môžem však povedať, že táto príprava je iná. Cítim sa veľmi dobre, viem presne, čo chcem, kde sa chcem dostať a kým chcem byť. Teraz sa cítim ako súťažiaca v bikinifitness na sto percent,“ dodáva Wiktoria. Od jej prvej súťaže sa však veľa zmenilo. Wiktoria mala vo svojich začiatkoch totiž iného trénera, ktorý jej nevyhovoval a rozhodla sa ho zmeniť. „Mala som tréning nôh každý druhý deň, čo pre mňa bolo príliš veľa a robila som veľmi veľa kardia, bolo to okolo dvoch hodín v jeden deň. Nemala som na nič energiu a bolo to strašné,“ spomína, vyzdvihujúc potrebu komunikácie s trénerom.

Práve to našla aj pri novej spolupráci. „Môžem povedať, pri ktorých cvikoch sa cítim najlepšie, ktoré mám rada, čo chcem jesť a tak ďalej. Takže je to teraz určite lepšie, pretože sme aj dobrí priatelia,“ hovorí Wiktoria. Sama preferuje viac tréning vrchu tela a jej najobľúbenejším je tréning ramien. „Neviem si vybrať len jeden obľúbený cvik, pretože pri každej partii mám najradšej iný. Na ramená je to cable lateral raise, na chrbát zhyb naširoko a na nohy je to hip thrust alebo stiff leg deadlift na lavičke,“ vymenúva Wiktoria Gasior, pre ktorú sú vzorom v bikinifitness Allison Testu a Elisa Pecini.

Dobré vzťahy v národnom tíme

V bikinifitness sa však z roka na rok objavuje viac pretekáriek a preto je prirodzené, že medzi dievčatami vzniká aj väčšia rivalita. Ak by ste ju však hľadali v poľskej reprezentácii, nenašli by ste ju. „V národnom tíme máme dobré vzťahy. Niekedy sa spolu všetky stretávame a tiež mám niekoľko kamarátok bikinifitnessiek z iných krajín. Píšeme si, rozprávame sa o súťažiach a navzájom sa podporujeme,“ hovorí Wiktoria. Jej najväčší sen je zúčastniť sa majstrovstiev sveta. Hovoríte si, že to sa jej už splnilo? „Áno, ale mojím snom je byť na majstrovstvách sveta v profesionálnej divízii,“ dodáva Wiktoria.

Rada pre mladých

Príbeh mladej Poľky nás naozaj chytil za srdce. Zo skúseností, ktoré má mladá fitnesska naskakujú zimomriavky. Práve preto som ju poprosila, aby niečo odkázala mladým pretekárkam, ktoré by chceli byť úspešné. „Ak chceš byť najlepšia, musíš robiť všetko na viac ako 100%. Musíš robiť viac. Nemôžeš byť najlepšia, ak sa nebudeš na tento šport sústrediť. Je to ako práca na plný úväzok. Keď chceš vyhrať, musíš byť dôsledná v diéte, tvrdo trénovať a byť trpezlivá,“ dodáva Wiktoria.

Jej príbeh je pre nás jednoznačne inšpiráciou a mal by byť aj pre mnoho dievčat, ktoré tieto riadky prečítali. My budeme Wiktorii držať prsty aj naďalej.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!