Ste bikinifitnesska? A máte na túto nomináciu predpoklady?

Každá fitness nominácia si vyžaduje určité kritériá. Spĺňate vy tie, ktoré sú rozhodujúce pre úspešné súťaženie v bikinifitness?

"Ty na to máš, choď to do toho" - veta, ktorú ste počuli od svojho trénera, priateľa, najlepšej kamarátky alebo od maminy. Ale je to naozaj tak? Naozaj máte predpoklady stať sa úspešnou bikinárkou, alebo vám hrozí, že skončíte v "hviezdnej rote" slovenského bikinifitnessu? Ak v tom nemáte jasno a ste na pochybách, prečítajte si akými predispozíciami by ste mali disponovať a aké kritériá spĺňať ak chcete dosahovať v bikinifitness aké-také výsledky.

Telesný typ (somatotyp)

Keďže sa zaujímate o fitness predpokladám, že problematiku somatotypov vám vysvetľovať netreba. Najideálnejšie pre všetky kategórie fitness vrátane bikinifitness je byť mezomorf. Ľahko vybudujete svalovú hmotu, z ktorej vám ani v diéte veľa neubudne. Málokto je však čistým a nefalšovaným mezomorfom. Väčšina z nás sú "kríženci" dvoch somatotypov. Pokiaľ ale patríte až priveľmi na stranu ektomorf alebo endomorf, premyslite si, či súťaženie stojí za to. Viem čím si budete musieť prejsť!

Kostrová stavba

Pomer plecia a panva
Ideálne by mali byť kľúčne kosti dostatočne dlhé na to, aby šírka panvy nepresahovala šírku pliec. Výhodou kategórie bikinifitness je to, že ramená nemusia byť výrazne širšie tak, ako je to napríklad v kategórii bodyfitness. Dokonca príliš široké plecia môžu byť v bikinách nevýhodou. Stačí ich totiž trochu nasvaliť a začnete pôsobiť príliš mohutným dojmom - vďaka tomu vás rozhodcovia pri hodnotení "zosunú" na nižšiu priečku.  Riešením v tomto prípade je trénovať ramená len zľahka, pretože jemný tonus je pre vás bohate postačujúci. Ak máte naopak ramená priúzke, v tréningu môžete smelo zabrať a snažiť sa ramená zväčšiť.

Pomer nohy a trup
Pravdepodobne si myslíte, že ideálne sú dlhé, dlhokánske nohy. Nie je to pravda. Extrémne dlhé nohy totiž v zásade znamenajú krátky trup a to nie je ideálne. Ideálna je tzv. rovnomerná proporčnosť. Samozrejme ideálny nie je nikto a dôležitá je sebakritika. Mnoho žien si len veľmi ťažko priznáva nedokonalosti, ale pokiaľ si ich nepriznáte a budete ich ignorovať oberiete sa o možnosť  tieto nedokonalosti zakryť a oklamať rozhodcov. A pritom je to tak jednoduché - na pódiu totiž zohráva veľkú rolu optika. Pokiaľ máte nohy kratšie, siahnite po ruskom (vysokom) štýle nohavičiek. Pokiaľ máte krátky trup, zvoľte pri spodnom diely bikín bedrový strih a voilá ... optimálna proporčnosť je na svete!

Kolená, členky a zápästia
Prekvapenie? Áno ... ich útlosť je rovnako dôležitá ako vaša proporčnosť a šírka pliec. Ruskí tréneri si tieto detaily všímajú už dávno a vedia prečo. Mnoho rozhodcov si ani neuvedomuje, že vzhľad týchto partií má veľký vplyv na ich hodnotenie súťažiacich. Úzke členky, zápästia a útlejšie kolená s pevnou kožou (bez prevísajúcich záhybov) sú totiž znakom ženskosti a dodávajú celkovému vzhľadu vášho tela jemnosť. Jemnosť v kontraste s vyšportovanou postavou akú majú TOP bikinifitnessky. Pozrite sa na najúspešnejšie bikinárky. Má niektorá z nich hrubé členky? Alebo tučné kolená? Myslím že nie...

Schopnosť zvládať náročný tréning

Je veľký rozdiel cvičiť sama pre seba, pre dobrý pocit a peknú postavu a pripravovať sa na súťaž. Nie každý dokáže zvládnuť intenzívny silový tréning a nie každý ho dokáže zvládať päť až šesťkrát do týždňa niekoľko mesiacov. Pokiaľ patríte k uplakaným typom, ktoré majú po každej sérii na jazyku slová "to ešte musím?", kašlite na súťaženie. Bikinifitness v súťažnej podobe nie je športom pre vás.

Psychické predpoklady

Potrebujete schopnosť zvládať fyzickú bolesť, schopnosť vytrvať, sebadisciplínu, sebakontrolu, odvahu, sebavedomie a zároveň schopnosť zvládnuť prípadný neúspech. Príprava na súťaž a samotné súťaženie sú veľkým testom vašej psychickej odolnosti. To, či na to máte, alebo nie zistíte až po prvej príprave. Držím palce - sama som si tým prešla!

Krása tváre

"Hodnotiť smerom od hlavy nadol" - tak znie pravidlo, ktorého by sa pri hodnotení bikinifitnessiek mali držať všetci rozhodcovia. Prečo som teda týmto kritériom nezačala? Pretože krása tváre je niečo, čo dokážete zmeniť, zatiaľ čo svoju kostru nezmeníte nikdy. 
Pre tvár a jej dokonalosť platí to isté, čo platí pre vašu postavu - symetria. Za krásnu tvár je považovaná symetrická tvár. Ak ju ale symetrickú nemáte, nezúfajte. Možno práve črty, ktoré vašu symetriu narúšajú vás robia inými, jedinečnými a to znamená ľahko zapamätateľnými. Dbajte hlavne o správnu úpravu tváre na pódiu a naštudujte si techniku "contouringu" a "bakingu".
Návod nájdete v nasledujúcom článku. Nacvičujte si líčenie už niekoľko mesiacov pred prvým súťažným vystúpením.

Vlasy

...sú korunou krásy a na súťaži to platí trojnásobne. Dlhé rozpustené a lesklé - také by mali byť. Pokiaľ ste nezdedili dokonalú hrivu investujte do nej. Ako na to si môžete prečítať v tomto článku.
Nezabúdajte ani na každodennú starostlivosť o ne a hydratačná maska jedenkrát do týždňa vás tiež nezabije.

Chrup

Áno, ten je veľmi dôležitý. Na pódiu sa usmievate a to po celý čas. Široký úsmev odhaľuje zuby, a ak ich máte krivé, prípadne sa nepýšite ich žiarivo bielou farbou, máte problém. Nechajte si u zubára vyhotoviť strojček na zuby a udržiavajte ich biele. Inej cesty niet.

Modelingová, alebo tanečná minulosť

... nie je podmienkou, to netvrdím, ale  verte mi, že je veľkou výhodou. Schopnosť bikinifitnessky hýbať sa a tváriť sa správne je niečo, čo chcete mať. A ak to nemáte, naučte sa to. Rýchlo!

Ten správny zámer

Opýtajte sa samy seba, prečo ste sa rozhodli súťažiť. Ak je vašou odpoveďou láska k cvičeniu, k pohybu samotnému a určitá dávka exhibicionizmu, ktorá sa vo vás skrýva, tak je všetko v poriadku. Ak vás ale napadla fanpage a s ňou spojené množstvo followerov, premyslite si to odznova. Bikinifitness je o kráse, ale stále je to šport. Nezabúdajte na to. Robte to srdcom, alebo to nerobte vôbec.

Čo pre vás určite nebude obmedzujúce

Výška ... bikinifitness je asi najviac výškovo rozčlenená fitness kategória, a preto sa nemusíte obávať, že by vaša výška bola nejakým hendikepom. Budete bojovať s výškovo seberovnými.

Vek ... pre ženy 35+ je tu kategória MASTERS, teda smelo do prípravy.
 Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!