Úprava nosa: Všetko čo si chcela vedieť o zákroku

Michala Šormanová absolvovala estetickú úpravu nosa. Prečítaj si o všetkom, čo by si mala pred absolvovaním zákroku vedieť.

V rozhovore s Michalou Šormanovou sme ti pred časom priniesli všetky podrobnosti o zväčšení pŕs. Keďže Miška vďaka súťaži získala možnosť absolvovať na klinike Chirkoz aj rhinoplastiku, neváhali sme a pýtali sme sa jej na všetko, čo súvisí s operáciou nosa. Sama Miška tento zákrok zvažovala už aj pred výhrou. Estetické úpravy vníma pozitívne, ako osobné rozhodnutie jednotlivca, ktorý na sebe chce urobiť zmenu. „Samozrejme, vždy sa nájdu experti na náš život, ktorí majú tendenciu nás odhovárať, rozprávať svoje pravdy, prípadne závidieť nám „aj nos medzi očami“ – pri rhinoplastike to platí doslova,“ smeje sa Miška. Podľa jej názoru sa nad tým netreba pozastavovať a splniť si svoj prípadný sen.

Ak som to z tvojcih príbehov na Instagrame správne pochopila, zásah môže byť v prípade rhinplastiky do mäkkej časti a tiež do kosti. V čom sa zákrok líši a aký si podstúpila ty?

Pri rhinoplastike záleží na tom, ktorú časť nosa si chceme dať upraviť. Ak ide o nerovnosť, teda hrbolček pri koreni nosa, je to zásah do kosti, z ktorej sa musí ubrať. Je to väčší zásah, vtedy bývajú na tvári aj výrazné modriny v okolí nosa a očí, vyžaduje si to aj dlhšie hojenie. Ja som podstúpila úpravu špičky nosa – mäkkej časti, kde je chrupavka. Na konzultácii s pánom doktorom Dziubanom sme sa dohodli, že mi špičku nosa trošku zmenší a nadvihne. Pri takejto úprave je hojenie kratšie a pri zákroku sa vytvorí len cca 5% modrín v porovnaní so sekaním kosti. Ja osobne som na sebe modriny dokonca ani nemala.

Leukoplasty, ktoré máš na nose po operácii v čase nášho rozhovoru, vyzerajú dosť desivo. Videla si predtým aj vizualizáciu?

Chápem, že pri pohľade na leukoplasty na tvári môže mať človek zmiešané pocity (úsmev). Keď som sa prvýkrát uvidela, skôr som sa na sebe smiala. Horizontálne prelepený nos s prekrížením leukoplastov na čele upevňuje na nose prvé dni po operácii dlahu. Po operácii je doporučený domáci kľud a navyše sa nosia rúška, takže sa s tým dalo bez problémov fungovať. Pred zákrokom som však vizualizáciu nevidela. Mala som svoju predstavu, čo by som chcela upraviť a tú som na konzultácii povedala MUDr. Dziubanovi. Pán doktor mi prehliadol nos, rozprávali sme sa o sklone špičky nosa a vysvetlil mi postup ako operácia prebieha. V porovnaní s augmentáciou pŕs to bola kratšia konzultácia, aj z mojej strany bolo menej otázok, pretože už som mala jednu operáciu na tejto klinike za sebou.


Zdroj: archív Michaly Šormanovej

Môžeš nám opísať, ako prebieha samotný zákrok?

V deň operácie som po príchode na kliniku odovzdala na recepcii vyplnené dotazníky o zdravotnom stave a súhlas s operáciou. Predoperačné vyšetrenia (krv, moč, EKG, zhodnotenie stavu lekárom) som na kliniku zaslala dopredu mailom. Obliekla som sa do košieľky so zaväzovaním na chrbte a pani sestrička ma odviedla k môjmu lôžku. Pred operáciou sa kvôli anestézii nemôže 6 hodín jesť a 4 hodiny piť. Obliekla som si kompresné podkolienky, ktoré som dostala pri príchode. Po chvíli som prešla do miestnosti, kde prebiehajú operácie, ľahla som si. Po podaní anestézie som cítila príjemné teplo, moje posledné slová pánovi anesteziológovi boli so smiechom ,,počkajte, ja vám tu nezaspím!" Ale zobudila som sa už naspäť na svojom lôžku zoperovaná (smiech).

Ako prebieha rekonvalescencia po takomto zákroku? Budeš mať aj nejaké viditeľné rany, ktoré sa musia zahojiť?

Pri úprave mäkkej časti špičky nosa v mojom prípade nikde viditeľnú ranu mať nebudem. Rez prebieha vnútri nosa, kde sú aj dva stehy, takže zvonku nie je absolútne nič vidieť. Po operácii som mala v nose zavedené tamponády, ktoré som si doma po 48 hodinách sama vytiahla. Počas týchto hodín som musela dýchať ústami, ale dá sa to vydržať, rýchlo som si zvykla. Počas prvého týždňa som mala nos prelepený viacerými leukoplastami a mala som na nose dlahu. Po týždni nasledovala kontrola, kde mi pán doktor Dziuban dlahu dal dole a nos mi spevnil – oblepil menšími leukoplastami vo viacerých smeroch. Po týždni opäť nasleduje kontrola, kde sa už aj vyberú z nosa stehy.

Pociťovala si bezprostredne po zákroku nejaké bolesti? Objavili sa prípadne nejaké neskôr? 

Po zobudení z anestézie som bola veľmi prekvapená, že necítim absolútne žiadnu bolesť. Stále som čakala, že sa bolesť dostaví, pre prípad som mala nachystané tabletky proti bolesti, ale skutočne som nič necítila. A to som už dopredu bola pripravená aj na bolesť, keďže som už mala skúsenosti z augmentácie pŕs, ale žiadna sa nedostavila. Nos som mala citlivý jedine pri dotyku, čo je normálne.

Kedy svoj „nový“ nos uvidíš?

Prvýkrát som si nos videla po týždni na kontrole pár sekúnd, kým mi ho pán doktor znova neprelepil. Z toho pohľadu som nadšená a teším sa, na finálny výsledok, bude to super. Na druhej kontrole – po dvoch týždňoch - mi už dajú leukoplasty dole.

Existuje nejaká tienistá stránka tohto zákroku? Môže sa niečo „pokaziť“?

Tak ako pri každej operácii sú v malom percente riziká, predsa už len samotná anestézia je istý zásah do bežného chodu organizmu. Môže to byť v minimálnom percente napríklad infekcia, ale keď pacient dodržiava pokyny lekára, malo by všetko prebiehať úplne hladko a bez problémov. Osobne som na takéto veci nastavená úplne pozitívne a myslím, že už ten samotný prístup pacienta veľmi ovplyvní hojenie aj celkový výsledok.


Zdroj: Archív Michaly Šormanovej

Uvidíš finálny výsledok hneď, ako si dáš dole leukoplasty? Môžeš si ich v prípade potreby vymeniť aj sama?

Kontroly na klinike Chirkoz u pána doktora Dziubana sú po prvom, druhom a treťom týždni, potom po pol roku a po roku od zákroku. Finálny výsledok by mal byť viditeľný po dvoch až 6 mesiach od zákroku. Leukoplasty mi mení pán doktor, ale len v prípade, že by sa mi odliepali si to môžem prelepiť aj sama.

Sú nejaké obmedzenia, ktoré aktuálne musíš strpieť?

Prvé dva týždne si nemôžem pri fúkaní nosa stláčať nos a nejako s ním manipulovať. Odporúča sa čistiť si nos vatovými tyčinkami a vytierať si ho sprejmi do nosa proti nádche. Momentálne som po operácii 1,5 týždňa a cítim, že sa mi nos veľmi rýchlo hojí a čoskoro bude zahojený úplne. Dva týždne po operácii sa nemôže cvičiť.

Odporúčala by si zákrok dievčatám, ktoré o ňom uvažujú? Je sa čoho báť?

Určite zákrok odporúčam. Treba sa na to nastaviť s radosťou, nevytvárať si v hlave zbytočné strachy, ktoré ľudí blokujú. Ja túto operáciu vnímam tak, že človek zaspí a zobudí sa s novým nosom, žiadna veda. Keď niekto takýto zákrok chce, určite má pre to svoje dôvody a išla by som do toho. Žijeme len raz, čas preletí, radšej žiť so spokojnosťou, ako celý život s premýšľaním, že by sme niečo chceli ale nemáme na to odvahu.


Zdroj: Archív Michaly Šormanovej

Už sme spolu robili rozhovor o augmentácii pŕs. Ako sa vyvíja tento zákrok? Videla si už výsledok? 

Po augmentácii pŕs sa dávajú posledné leukoplasty dole po 2 týždňoch a hneď si ten výsledok vidím, len ešte nie je finálny. Tak isto ako aj pri operácii nosa, aj tu sa tvar pŕs časom mení a finálny výsledok je po pol roku až jednom roku. Sama vidím ako sa mi od operácie tvar pŕs už zmenil, vyzerajú stále prirodzenejšie, som už teraz veľmi spokojná a to neubehol od operácie ešte ani pol rok.

Absolvuješ ešte nejaké zákroky?

S klinikou Chirkoz máme ešte nejaké zákroky v pláne, ale zatiaľ nechcem prezrádzať, o čo pôjde. Nechajme sa prekvapiť.

Ako si spokojná s prácou odborníkov v Chirkoze?

Som rada, že si použila presne slovo „odborníci“, lebo musím povedať, že od vstupu na kliniku hneď od recepcie sa stretávame skutočne s odborníkmi na pravom mieste. Spokojná som naozaj nad očakávania. Aj preto sa na kliniku Chirkoz veľmi rada vraciam a zverujem sa do rúk odborníkov s plnou dôverou, nech sa to týka akéhokoľvek zákroku alebo estetickej úpravy. Týmto ďakujem celému teamu Chirkoz a hlavne pani majiteľke s pánom majiteľom za uskutočnenie tejto mojej premeny. Ďakujem!

Ak budeš mať akékoľvek ďalšie otázky týkajúce sa rhinoplastiky, Mišku môžeš kontaktovať na jej instagrame, kde ti rada dá podrobnejšie informácie, prípadne sa obráť na nás a my ti sprostredkujeme jej odpoveď. Veríme, že sme ti prostredníctvom tohto rozhovoru priniesli dostatok informácií a zodpovedali sme najčastejšie otázky týkajúce sa tohto zákroku.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!