Päť krokov k motivácii na domáci tréning

Aj ty máš už trénovania doma plné zuby? Rozhodne v tom nie si sama. Toto obdobie je skúškou každej z nás, ale sme v tom spoločne. Prečítaj si tipy, ako sa namotivovať na tréning doma. 

Každá z nás dobre vie, že sme raz hore, inokedy zase dolu. Posledný rok to bolo s otvorenými fitkami ako na rozbúrenom mori. Raz môžeme, o chvíľu opäť nie. Samozrejme, kto na sebe pracovať chce, cestu si nájde. Ale koho má baviť cvičiť doma tak dlho, bez svetielka nádeje s informáciami, ako dlho to ešte potrvá?

Dámy, sme v tom spolu. A aj dlhé odlúčenie od našich posilňovní musíme spoločne zvládnuť a neprestať cvičiť. Práve teraz je pre všetkých pohyb veľmi dôležitý, teraz ho naše telo skutočne potrebuje. A to nie len pre vzhľad potrebný pre bikini kategóriu, ale hlavne pre naše zdravie. A aj keď je úplne prirodzené s tým všetkým na chvíľu ,,hodiť", nikdy nie je neskoro opäť začať. Láska k tomuto športu nás predsa všetky spája a nenecháme si ho vziať.

Ak ste to na chvíľu niektoré vzdali, alebo hľadáte motiváciu ako ďalej pokračovať v domácom cvičení, prinášame vám zopár rád, ako sa pri domácom tréningu úplne nezblázniť. Tu je našich 5 krokov k motivácii na domáci tréning.

1. Stanov si presný čas na cvičenie

Vytvoriť si režim v tomto období je naozaj niečo, čo ťa môže namotivovať. Či už popri škole, alebo popri práci, vytvor si svoj čas na tréning. Ak budeš cvičiť pravidelne v rovnakom čase, tvoje telo si bude pohyb doslova žiadať. S pravidelne nastaveným časom na tréning sa nebudeš musieť presviedčať či začneš o hodinu, dve, alebo to necháš až na zajtra. Stane sa z toho pravidlo, ktoré si si vytvorila, keď si skončila v práci, zbalila tašku a šla vyventilovať do fitka. Je na každej z nás, či sme viac ranné vtáčatá, alebo nočné sovy. Vyhraď si aj ty svoju chvíľku dňa, v ktorej budeš vyplavovať svoje endorfíny pravidelne počas tréningových dní.

2. Priprav si tréningový plán na niekoľko dní dopredu

Bez poriadneho tréningového plánu to samozrejme nepôjde, pokiaľ to myslíš skutočne vážne. Progress môžeme dosiahnuť len pravidelnou tvrdou prácou, a tú si treba premyslieť a naplánovať. Ak si chceš naozaj zlepšiť svoje zdravie a postavu, naplánuj si cvičenie na niekoľko týždňov dopredu. Avšak mysli na to, že tvoj tréning nemusí obsahovať každý cvik, ktorý ti napadne a ktorý poznáš. Posnaž sa zostaviť si ho systematicky, aby si si nenaložila viac, ako je potrebné. To je skôr cesta k demotivácii. Pomaly ďalej zájdeš, preto si na začiatok zvoľ jednoduchší tréning a postupne zvyšuj náročnosť. Je to skvelý pocit, byť po každom tréningu silnejšia. Ak nemáš toľko skúseností na zostavenie tréningu, určite ti nejaký skúsenejší tréner či trénerka s radosťou pomôže. Aj to môže byť krok k tomu, začať to brať seriózne.

3. Prichystaj si veci ako do fitka a obleč sa do športového

Ani vo fitku by si nešla cvičiť v tom v čom si prišla (iba ak to bol zámer a chcela si si skrátiť čas v šatni, alebo si si oblečenie zabudla). Rovnako aj doma sa obleč do legín, ktoré nosíš na tréning do fitka a obuj si tenisky. Naozaj ťa to nakopne na tréning oveľa viac, ako keď ostaneš vo svojom voľnočasovom úbore. A rovnako ako vo fitku je to impulz začať. Domáce prostredie bolo pre nás doteraz miestom na oddych a regeneráciu, preto cvičiť doma je pre každú z nás určite ťažšie. Ale pocit obtiahnutých legín v tebe určite evokuje väčšiu chuť hýbať sa.

4. Odlož sociálne siete a venuj sa len tréningu a tvojej hudbe

Komunikácia s kamoškami prostredníctvom mobilu ťa zbytočne rozptyľuje a predlžuje tvoje prestávky na oddych. Pokús sa plne koncentrovať na každý cvik, veď každé jedno opakovanie je dôležité. Len dobre nastavená myseľ dokáže čokoľvek. Doma máš jedinečnú príležitosť odložiť výhovorky o tom, že sa na teba ostatní vo fitku pozerajú a makať na sebe - kvôli sebe. Výhodou je aj to, že môžeš byť akokoľvek mimo formy a kondičky, nikto sa ti smiať nebude. Po otvorení fitiek nabehneš na pravidelný tréningový režim oveľa jednoduchšie bez zbytočných pocitov, že začínaš odznova.

5. Vytvor si z člena rodiny tvojho sparinga

Pre niektoré z nás je to naozaj ťažké, keďže sme boli zvyknuté cvičiť v kolektíve ľudí s rovnakými záľubami. Istotne aj vás vo fitku motivovalo, vidieť na vedľajšom stroji človeka, ktorý sa prekonal a dvihol to. Aby si sa necítila, že si v tom sama, pozvi do tréningu svoju sestru, mamku, kamošku, alebo kohokoľvek iného. Keď sa budete spoločne podporovať, bude to oveľa zábavnejšie a príjemne spolu strávite čas. Určite prospeje každému odložiť na chvíľu home office, a aspoň motivuješ svoje okolie na zdravší životný štýl. Určite ocenia tvoje skúsenosti a ty môžeš byť rada, že v tom nie si sama.

Je veľa spôsobov ako sa motivovať. Najdôležitejšie ale je chcieť a mať pevnú vôľu. A aj keď ti to niekedy časovo nevychádza, alebo si unavená a jednoducho na tréning nemáš náladu, maj vždy vo vrecku ,,plán B“. Napríklad, ak dnes budem večer po práci už skutočne unavená, zacvičím si hneď ráno po kvalitnom spánku a pridám si k tréningu ešte kardio navyše. Keď vezmeš do úvahy všetky možné scenáre a pripravíš si alternatívne riešenia, nič ťa neprekvapí a nebudeš mať pocit, že si zlyhala. Jediný zlý tréning je len ten, ktorý si z lenivosti neodcvičila.

A čo motivuje cvičiť doma vás? Napíšte nám to do komentárov pod náš instagramový príspevok.



Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!