5 najčastejších mýtov o chudnutí

O chudnutí koluje mnoho mýtov, ktoré sa dajú poľahky vysvetliť. Ktorým zastaraným teóriám by si naozaj nemala veriť? Prečítaj si v článku. 

Karanténu sme využívali rôzne. Niektorí na svojom tele pracovali a využívali všetky dostupné prostriedky na to, aby domáci tréning ozvláštnili a skrátili si čakanie na poriadny tréning v posilke a niektorí zasa jedli viac, ako by mali. Práve preto sa objavuje mnoho hlasov, ktoré tvrdia, že s príchodom otvorenia posilňovní začnú s poriadnym tréningom a chudnutím. Bohužiaľ, stále sa nájde mnoho ľudí, ktorí veria mýtom o chudnutí. A to aj napriek tomu, že tieto mýty sa dajú jednoducho vyvrátiť a so základnými znalosťami o strave týmto vysvetleniam porozumiete bez ťažkostí. Poďme sa teda pozrieť na päť mýtov, ktorým by ste rozhodne nemali veriť.

Po šiestej už nemôžeš jesť

Alebo po siedmej? V tomto prípade je to úplne jedno. Len si to prestav. Na večeru by si si mala dať zeleninu s kuracím mäsom, avšak v práci si bola o čosi dlhšie a tak si domov prišla neskôr ako si zvyknutá. Kým si pripravíš jedlo, je už pol siedmej. Mala by si toto jedlo už vyhodiť? Stal sa presne o šiestej nejaký zázrak, kvôli ktorému je teraz v tomto jedle viac kalórií, ako pred šiestou? Nie, nie, nie.
Prekvapivo, KAŽDÉ jedlo má úplne rovnaké množstvo kalórií ráno, na obed, večer, aj o polnoci. Ak si teda prišla domov neskoro a sleduješ si kalorický príjem, určite nie je dôvod vynechať nejaké jedlo len preto, že je „po šiestej“. Samozrejme by si mala brať do úvahy, kedy pôjdeš spať a riadiť sa podľa toho, koľko kalórií príjmeš. Ak si pripravíš nutrične bohaté jedlo a počas dňa si sa nenapchávala sladkosťami, nie je dôvod, prečo by si mala pribrať, aj keď si toto jedlo zjedla po nejakej „zakázanej“ hodine.

Keď zješ toto jedlo, priberieš

„Toto nemôžem jesť, lebo sa z toho priberá.“ Aj ty si túto vetu už počula? Tak teda ti niečo poviem. Neexistuje žiadne zázračné jedlo, z ktorého sa priberá. Rovnako neexistuje žiadne zázračné jedlo, z ktorého SCHUDNEŠ. Ak chceš schudnúť, všetko sa točí okolo kalorického deficitu. Nemôžeme povedať, že zo šalátu schudneš, pretože to závisí aj od toho, čo iné zješ počas dňa. Ak bude na konci dňa tvoj kalorický výdaj väčší ako príjem, gratulujeme! Chudneš.
A v kalorickom deficite môžeš byť aj keď si dáš mäso s ryžou a nejaký ten zdravý snack alebo dokonca pečivo. Ak budeš mať jedálniček nastavený tak, že sa ti doňho zmestí aj toto a stále budeš v kalorickom deficite, budeš chudnúť. A ak budeš mať príjem väčší ako výdaj, budeš priberať. A priberať môžeš aj z troch porcií ryže s kuraťom a brokolicou denne, ak to budú veľké porcie a nebudeš mať žiaden výdaj.

Zjedz toto, ak chceš schudnúť z brucha!

... alebo zo stehien, rúk a tak podobne. Barbora LABUDOVÁ už o tom písala. Chudnúť zo špecifickej partie je nemožné. A už vôbec na to neexistuje nejaká zázračná potravina. Keď sa telo dostane do kalorického deficitu, nemôžete mu prikázať, aby chudlo len z nejakej špecifickej partie. Rovnako sa nedá neustálym cvičením brucha chudnúť z tejto partie. Pri chudnutí by sa mali dopĺňať správne zvolený tréningový cyklus a kalorický deficit, vďaka ktorému dokážeš vyformovať postavu. Žiadna potravina nepricestuje do tvojej problematickej partie a nepovie tvojim tukovým bunkám, že nastal ich koniec. Celé telo chudne, keď si v kalorickom deficite.

Tuky sú tvoj najväčší nepriateľ!

Žiaden z makronutrientov nie je tvoj nepriateľ. Pokiaľ sa nechystáš na súťaž a nepotrebuješ v príprave znížiť percento tuku na úplné minimum, nie je dôvod znižovať si príjem akéhokoľvek makronutrientu. Samozrejme platí, že každý makronutrient má svoju kalorickú hodnotu. Napríklad u bielkovín je to na jeden gram 4 kcal, rovnako 4kcal má jeden gram sacharidov a 9kcal má jeden gram tukov. Z toho logicky vyplýva, že viac ťa zasýtia a nebudú také kalorické jedlá s vyšším obsahom bielkovín. Naopak, tukov sa ti do jedálnička pravdepodobne zmestí menej. Do vyváženej stravy však určite patria všetky makronutrienty a pokiaľ to nie je nevyhnutné, nemali by ste vynechávať žiaden. Každý totiž prináša nášmu telu isté výhody. Neveríte?

Bielkoviny sú dobre známymi pre nás všetky, ktoré sa zaoberáme cvičením. Vďaka bielkovinám sa naše svalové vlákna po tréningu dokážu zregenerovať, sú tiež dôležité pre naše orgány a hormóny. Sacharidy sú pre telo zdrojom energie, dodávajú telu vlákninu a tým zlepšujú trávenie a tiež sú súčasťou protilátok, ktoré tvoria náš imunitný systém. Tuky sú energetickou zásobou tela, sú z nich vytvárané niektoré hormóny, slúžia pre telo ako zdroj tepelnej „izolácie“ a tiež chránia naše vnútorné orgány. Po prečítaní týchto riadkov sa vám zdá stále rozumné vynechávať niektoré makroživiny a eliminovať ich príjem na nula gramov denne? Nám teda nie.

Jedz celý deň len tieto tyčinky/ pi tento nápoj a schudneš!

Tyčinky, tabletky, nápoje... a všetky zázračné, vďaka ktorým schudnete. Zopakujme si teda ešte raz to podstatné – chudneme na základe kalorického deficitu. Ja, ty, tvoja kamarátka, všetci. Všetky diéty, ktoré fungujú sú postavené na tomto základe, rozdiel je len v tom, do akej miery sú udržateľné. Je jasné, že ak budeš v diéte, ktorej súčasťou sú len nejaké proteínové tyčinky, budeš mať pravdepodobne nízky príjem a ak budeš cvičiť a hýbať sa, budeš chudnúť. Je však otázne, ako dlho na takejto diéte vydržíš, keďže ti určite bude chýbať nutrične bohaté, teplé jedlo a navyše to bude veľká finančná záťaž. Takéto „zázraky“ zväčša nie sú tak úplne lacnou záležitosťou. Pritom spoločným menovateľom týchto diét býva práve faktor peňazí – čím viac ľudí uverí, že za ich chudnutím nestojí kalorický deficit, ale nejaký špecifický produkt (ktorý naozaj nemusí obsahovať všetky potrebné živiny v prijateľnom množstve), tým viac peňazí predajca dostane. Preto dúfame, že si sa na podobné veci nikdy nenechala nachytať a keď si najbližšie tvoja kamarátka bude chváliť nejaké zázračné tyčinky alebo nápoje, poriadne jej to vysvetlíš.

Čo dodať na záver?

Ak chceš chudnúť, rovnica je jednoduchá. Mnoho ľudí sa možno bude snažiť presvedčiť ťa, ale pamätaj, že všetky diéty fungujú na rovnakom princípe a ich udržateľnosť závisí aj od tvojho pocitu. Ak budeš mať neustále pocit, že ťa niekto obmedzuje a zakazuješ si, tvoja diéta pravdepodobne nebude úspešná a udržateľná. Ak chceš chudnúť efektívne a dosahovať výsledky, najlepšie bude vybudovať si zdravé návyky, ktoré sa stanú súčasťou tvojho života a pomôžu ti dostať sa do kalorického deficitu nenásilnou formou. Pamätaj, najlepšia diéta je tá, ktorú dokážeš udržať.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!