Agáta HLAVAČKOVÁ: Bude mať slovenská scéna ďalšiu svetovú bodyfitnessku?

Prečítajte si rozhovor s Agátou HLAVČKOVOU, ktorá sa môže stať po Adele Ondrejovičovej ďalšou našou bodyfitnesskou svetovej triedy. Čo o sebe prezradila? 

Stačil jeden rok bez reálnych súťaží a nominácia bodyfitness je na vyhynutie. O čom hovorím? Reč je o roku 2020, kedy vedenie SAFKST nezorganizovalo ani jednu, jedinú reálnu pódiovú súťaž, v auguste prijalo rozhodnutie o zákaze súťaženia na medzinárodnej scéne (to našťastie po niekoľkých týždňoch zrušilo) a je tu výsledok, ktorý si môžete overiť v SAFKST výsledkových listinách – v nominácii bodyfitnes počas celej jarnej súťažnej sezóny súťažili iba 4 bodyfitnessky!

 • 2021 SAFKST Majstrovstvá Slovenska junioriek ... 2 účastníčky
 • 2021 SAFKST Majstrovstvá Slovenska žien ... 0 účastníčok

Zarážajúce je, že podstatne, podstatne viac účastníčok mala premiérová nominácia Fit Model (na Slovenskom šampionáte súťažilo 5 dievčat), alebo nominácia wellnessfitness, ktorá je (v porovnaní s bodyfitness) doslova v plienkach – na Slovenskom šampionáte žien 8 účastníčok, na Slovenskom šampionáte junioriek 6 účastníčok. Stačí, ak si pozriete článok z roku 2019 a zistíte ďalší zaujímavý fakt – v tom čase som zrealizovala rozhovor s Agátou Hlavačkovou prostredníctvom EastLabs Rádia. Spolu s naším fotografom Stanislavom HRICKOM sme si Agi všimli na súťaži 2019 Veľká Cena Levoče a okamžite sme vedeli, že ide o veľmi perspektívnu pretekárku. Agáta sa vtedy pripravovala na 2019 Slovenský šampionát žien, kde sa malo predstaviť 17 bodyfitnessiek.

Dnes je talentovaná súťažiaca v príprave na jesennú časť súťažnej sezóny, ktorú začne už koncom augusta na súťaži 2021 IFBB Diamond Cup Malta.


Zdroj: instagram.com/agihlavackova

Aké výsledky má na konte Agáta HLAVAČKOVÁ?

Do kolotoča SAFKST súťaží a následne organizácie IFBB vstúpila v roku 2019 po tom, ako si vyskúšala súťaženie v rôznych alternatívnych federáciách. A že na nich nebola do počtu vám potvrdia tieto výsledky:

 •     2013 ... 1. miesto - Victoria Naturla Cup, fitness model
 •     2013 ... 7. miesto - INBA European Championships, fitness model
 •     2014 ... 4. miesto - Medzinárodné Majstrovstvá Slovenska v naturálnej kulturistike, fitness figura
 •     2014 ... 5. miesto - Medzinárodné Majstrovstvá Čiech v naturálnej kulturistike, fitness figura
 •     2014 ... 4. miesto - Majstrovstvá sveta v naturálnej kulturistike, šport model
 •     2016 ... 2. miesto - Iron Gym Cup 2, fitness figura
 •     2016 ... 4. miesto - Medzinárodné Majstrovstvá Slovenska v naturálnej kulturistike, fitness figura
 •     2016 ... 17. miesto - INBA World Championships, figure amateur
 •     2017 ... 3. miesto - Majstrovstvá Slovenska v naturálnej kulturistike, zmiešané páry
 •     2017 ... 7. miesto - Majstrovstvá Slovenska v naturálnej kulturistike, fitness figura

S prestupom do SAFKST začala spolupracovať s trénerom Alexandrom HLOBÍKOM a hneď v prvej súťažnej sezóne dosiahla viacero pozoruhodných výsledkov, vďaka ktorým som je zaradil do kategórie – bodyfitness talent. Pripomeňme si výsledky, o ktorých sme informovali aj na stránkach portálu EastLabs.SK

 • 2019 ... 1. miesto - SAFKST Veľká cena Levoče, bodyfitness
 • 2019 ... 1. miesto – SAFKST Majstrovstvá Slovenska, bodyfitness
 • 2019 ... 5. miesto – IFBB/EBFF Majstrovstvá Európy, bodyfitness
 • 2019 ... 3. miesto – IFBB Diamond Cup Ostrava, bodyfitness

Kto je Agáta HLAVAČKOVÁ?

Už od začiatku ju mnohí fanúšikovia a známi poznajú pod prezývkou Agi. Aktuálne 28-ročná, 165 centimetrov vysoká Hlavačková sa cvičeniu venuje od mala. Trénovanie vo fitness centre, spočiatku v starej činkárni, sa jej zapáčilo približne pred desiatimi rokmi. „Momentálne pôsobím aj ako osobná trénerka v mojom rodnom meste, Partizánskom. Tiež som začala pracovať v 365 Gym-e v Topoľčanoch,“ objasňuje Agáta. Hoci zvyčajne úspešná bodyfitnesska trénuje vo fitness centrách, v ktorých aj pracuje, v Topoľčanoch pôsobí aj tréner, ktorý ju pripravuje. „V príprave sa snažím moje tréningy prevažne sústrediť tam.“ Okrem toho sa zaoberá aj výživovým poradenstvom a po novom je Agáta aj kozmetičkou, keďže sa chce neustále rozvíjať a fitness sa prirodzene spája aj so ženskou krásou.

Jej cesta na IFBB súťažné pódium v kategórii bodyfitness však viedla cez odlišnú, naturálnu federáciu. Najprv Agáta súťažila v nominácii fitness model, neskôr fitness figure. „Rozhodla som sa prejsť do inej federácie, kde sa mi podarilo získať titul majsterky Slovenska, štvrté miesto na majstrovstvách Európy a medailové priečky na IFBB Diamond Cup-och. Mojimi fanúšikmi sú členovia mojej rodiny, za čo som veľmi vďačná,“ opisuje Agi. Najväčšou oporou a podporou je však jej otec.

Agáta Hlavačková dokonca dávnejšie skúšala aj silový trojboj. „Hoci na amatérskych súťažiach som dosiahla slušné výsledky, doplatila som na viacero zranení. Znovu som sa vrátila k technickejšiemu cvičeniu s dôrazom na estetiku tela.“ Agi zodvihla 142,5kg na drep, jej najlepší mŕtvy ťah má hodnotu 145kg a na bench press zvládla 65kg.


Zdroj: instagram.com/agihlavackova

Ako trénuje?

„Rozdiel pri tréningoch v diéte a v objeme sa u mňa týka predovšetkým intenzity tréningov. V diéte dávame s trénerom väčší dôraz na detaily a v objemovej príprave viac-menej „trpím“ nízkym počtom tréningových jednotiek,“ opisuje svoj tréning Hlavačková. Partie má v tréningu rozložené obvykle podľa toho, čo treba zlepšiť. Rieši sa otázka, kde treba pribrať a kde ubrať na svalovom objeme.

V príprave to teda môže vyzerať aj takto:

 • Kvadricepsy, zadok, lýtka
 • Šírka chrbta, biceps
 • Hrudník, triceps
 • Ramená a brucho
 • Hrúbka chrbta, hamstringy, zadok

„Čo sa týka stravy, počas roka je to dosť tvrdé. Buď mám udržiavaciu fázu, alebo som v príprave, kde naozaj znižujem objem jedla čo najviac a to je jediné, čo na mňa platí – byť veľmi hladná. Alebo mám jednoducho oddych, na ktorý doplatím vyššou váhou,“ opisuje Agáta. Náročnou témou je pre túto bodyfitnessku však rehabilitácia a regenerácia. Aktuálne Hlavačková spolupracuje so skvelými masérkami, no priznáva, že jej chýba kvalitný fyzioterapeut.

Ako volí pódiový look?

Pódiový look je dôležitou súčasťou všetkých ženských kategórii a čoraz väčší dôraz sa na vizáž dáva aj v nominácii bodyfitness. „S plavkami to je tak, že sa mi jednoducho zrodia v hlave a chcem ich mať. Ďalej mi ich pomôže vyladiť Michaela Sallut,“ opisuje výber plaviek Agáta. Riešenie make-upu závisí oda toho, kde sa koná súťaž. „Pokiaľ ide o slovenskú súťaž, mám tu skvelé vizážistky. Pokiaľ sme v zahraničí, snažím sa postarať o make-up sama.“

Okrem krásnej tváre však každá súťažiaca potrebuje aj vyšperkovaný pózing. Agáta sama priznáva, že táto súčasť súťaženia je jej slabou stránkou. „Zverila som sa do rúk tej najlepšej bodyfitnessky – Adely Ondrejovičovej a spoločným úsilím sa snažíme dosiahnuť to, čo je na pódiu potrebné.“

Finančne náročný šport

„Čo sa týka sponzoringu, je to veľmi ťažká téma,“ začína Agáta. Oficiálneho sponzora nemá a všetko sa snaží utiahnuť z vlastného. „V naozaj ťažkých chvíľach a pri väčšom množstve zahraničných súťaží mi už viackrát pomohli blízki, za čo im veľmi ďakujem.“ Finančnú situáciu trénerov však ovplyvnila aj pandémia. Fitness centrá boli dlhé mesiace zatvorené a mnohí tréneri, recepční a aj samotní majitelia fitness centier ostali bez pravidelnej výplaty. „A ja jednoducho medzi online trénerov nepatrím,“ dopĺňa na záver Agáta Hlavačková.

Napriek všetkým komplikáciám veríme, že počas najbližšieho víkendu na pódiu uvidíme skvelú formu, pózing a bezchybnú vizáž, ktorá dokáže Agáte priniesť tie najvyššie umiestnenia.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!