Melissa SEAFORTH: Rozhovor o súťažení v Elite PRO

Melissa SEAFORTH v jari 2022 zbierala skúsenosti aj v Európe. Ako sa cíti pred prichádzajúcim Arnold Classic Europe 2022?

Melissa SEAFORTH z Antiguy a Barbudy súťaží v IFBB Elite PRO spolu so svojou sestrou – dvojčaťom Michelle. Súťažiť začala skôr a zo sesterského dua je údajne tá odvážnejšia. V jari si skúsila aj súťaženie v Európe, keď víťazne absolvovala Jan Tana Classic a do TOP 5 sa dostala aj na Mr. Universe Prague. Tridsaťdvaročná profesionálna bikinifitnesska sa na rozdiel od svojej sestry minulý rok nezmestila do TOP10 na Arnold Classic Europe a v tomto roku má určite ambíciu svoje minuloročné umiestnenie vylepšiť. Prečítajte si, čo o sebe Melissa prezradila v našom rozhovore.

Športovala si už ako dieťa?

Áno, ale nebola som dobrá v žiadnom športe. Venovala som sa plávaniu, ale to bolo všetko.

Kedy si sa teda začala venovať posilňovaniu? Spomínaš si na prvú návštevu posilňovne?

Päť rokov som žila v USA a počas týchto rokov som pribrala kvôli zlému vyváženiu pracovného života s tým bežným a strave. Prvýkrát som si zaplatila permanentku do posilňovne v roku 2015 v Planet Fitness v San Franciscu v Kalifornii a vtedy som nemala ani tušenie o tom, čo mám robiť. Po štyroch návštevách fitka som si uvedomila, že potrebujem trénera a tak som sa už do posilňovne nevrátila až do roku 2016, keď som sa vrátila žiť do Antiguy a Barbudy. Najlepšia priateľka ma predstavila kulturistovi, ktorý je dodnes mojím trénerom.

Motivovali ťa už vtedy bikini pretekárky?

Áno, hoci si už nepamätám mená, keďže dnes už nesúťažia. Aj dodnes sledujem mnoho pretekárok, keďže ma všetky inšpirujú.

Čo ťa nakoplo, aby si začala prvú prípravu?

Vždy ma to lákalo, ale nevedela som, ako mám začať. Avšak po tom, ako som sledovala svojho trénera Adriana Merricka pripravovať sa na súťaž v kulturistike v roku 2016 a po tom, ako som po prvýkrát videla na vlastné oči národný šampionát Antiguy, som vedela, že to chcem skúsiť. Zmeškala som síce bikini kategóriu, no videla som na pódiu bodyfitness a to mi ako motivácia stačilo. To bola pôvodne kategória, v ktorej som chcela súťažiť.

Pamätáš si svoju prvú súťaž? Aká bola príprava a ako sa ti páčila súťaž?

Prvú súťaž som absolvovala v roku 2017 a skončila som druhá. Príprava však bola extrémne náročná. Naozaj som vtedy podcenila to, koľko úsilia ma bude stáť dostať sa na stage. Mala som tráviace problémy počas celej prípravy, takže strava bola najťažšou časťou. Vtipné je, že Kimberly PERCIVAL, ja a Leanna sme boli na tej súťaži spolu a odniesli sme si prvé, druhé a tretie miesto.

Nedávno si pridala fotku z roku 2017 v žltých bikinách v NPC štýle, aké sa vtedy nosili. Ako sa podľa teba IFBB za tie roky zmenilo?

To bola fotka z mojej prvej súťaže a bola som tam hrozne nervózna. V tom čase som nemala veľký svalový rozvoj a bola som nováčik. Umiestnila som sa síce druhá, no odvtedy som súťažila každý rok s cieľom byť stále lepšia.

Nemyslím si, že NPC štýl bikín sedel k mojej postave a v tom čase som sa dozvedela o európskom trende a rozhodla som sa to vyskúšať. Je v tom mnoho rozdielov od prezentácie na pódiu, póz, úpravy, vlasov a štýlu bikín až po vyžadovanú formu. Požiadavky v IFBB Elite PRO sú podľa mňa najlepšie.

Ktorá súťaž v amatérskom IFBB je pre teba najpamätnejšia?

Určite Šampionát Centrálnej Ameriky a Karibiku (CAC) v roku 2020, kde som vyhrala svoju výškovú kategóriu do 160cm, získala PRO kartu v absolútnom poradí a v ten večer som si skúsila aj svoju prvú Elite PRO show. Bolo to pre mňa špeciálne, pretože pred touto súťažou som nikdy nevyhrala žiadnu súťaž a tak to bolo nielen nečakané ale aj ohromujúce. Pre mňa, ako športovca, to bol zlomový rok.

Rozhodla si sa okamžite prestúpiť do Elite PRO, alebo si nad tým najprv nejaký čas premýšľala?

Bolo to prirodzené. Myslím, že moja forma korešponduje s tým, čo sa vyžaduje a naša amatérska federácia je prepojená s CAC a tiež Elite PRO.

Ktorá súťaž v Elite PRO sa ti zatiaľ páčila najviac?

To je ťažká otázka, no obe súťaže v Európe, kde som tento rok súťažila, boli skvelé. Jan Tana Classic vo Švédsku aj Mr. Universe v Prahe. Aj keď si to vyžadovalo trochu cestovania, stálo to za to, boli to výnimočné súťaže. V Karibiku som nesúťažila, odkedy som prestúpila do Elite PRO a tak to neviem porovnať s Európskymi súťažami, no plánujem absolvovať aj viac súťaží blízko domova.

Tento rok si absolvovala viac súťaží. Prečo si sa tak rozhodla?

Bola pre mňa výzva súťažiť s európskymi pretekárkami. Po 2021 Elite PRO Majstrovstvách sveta, kde moja dvojička získala bronz, som sa rozhodla, že sa kvalifikujem na toto podujatie znova, aby som sa k nej pripojila. Baví nás súťažiť spolu!

Čo hovoríš na jarné súťaže, ktoré si absolvovala v Európe?

Obe súťaže sú moje obľúbené, keďže som ich až tak veľa neabsolvovala. Jan Tana Classic aj Mr. Europe boli dobre zorganizované, v krásnych halách, dobre pripravené aj čo sa týka pódia, čakal nás profesionálny tanning a krásne medaily. Fotografi, súťažiace, organizátori a ich tímy boli na veľmi vysokej úrovni. To dotvorilo celkový zážitok zo súťaže.

Aké máš pocity z prichádzajúceho Arnold Classic Europe v Seville? Myslíš na víťazstvo? Koho vidíš ako najlepšieho z dievčat, ktoré už potvrdili, že na ACE budú súťažiť?

Na víťazstvo áno! Ale v zmysle prekonania formy, ktorú som predviedla skôr tento rok. Myslím na to celý čas. Čo sa týka toho, kto je najlepší, povedala by som, že všetky dievčatá, ktoré tento rok súťažili a majú na konte prestížne tituly. Samozrejme, ešte nevieme ako budú vyzerať všetky dievčatá v line-upe tento rok. Na to si musíme počkať a uvidíme. Každý má šancu – a to na Elite PRO milujem.

Na pódiu budeš na ACE spolu so svojou dvojičkou Michelle. Aké je mať dvojča, ktoré tiež súťaží a obe ste aj v Elite PRO?

Pre niekoho to môže byť zvláštne, ale my to absolútne zbožňujeme. Motivujeme sa navzájom a hociktorá je lepšia, tešíme sa jedna z druhej. Dokonca máme rovnakého trénera Adriana Merricka a nutričného kouča Dylana Honasa. Obe sme nadšené z toho, že uvidíme naše finálne formy, keďže sme mali obe zvolený iný prístup, keďže sme absolvovali pred ACE rôzne súťaže. Ďalším vtipným faktom je, hoci som začala súťažiť skôr ako Michelle, získala PRO kartu skôr ako ja po menej ako roku súťaženia. Jej štvrtou súťažou bolo ACE 2021, kde získala bronz.

Už si vás niekto pomýlil v backstage alebo na pódiu? Zvykli ste si na to?

Určite! Každý! Aj v postoch nás označujú naopak, ale to nás netrápi. Plánujeme na ACE predviesť rozdielne looky, aby sme pomohli najmä rozhodcom. Aspoň sa pokúsime!

Elite PRO bolo dlho viac aktívne v Európe, no v poslednej dobe vidíme aj viac súťaží v Karibiku, USA a Južnej Amerike. Je to pre teba viac motivujúce, že máš PRO súťaže aj blízko domova?

Áno! Určite je to pre nás menej náročné čo sa týka cestovania. Dúfam, že nám to umožní byť aspoň takými aktívnymi súťažiacimi, ako sú iní pretekári.

Ako sa tvoj tréning zmenil počas rokov a ako trénuješ dnes?

Skôr som trénovala 4-5krát do týždňa. Trikrát vrch tela, dvakrát spodok so zameraním na rôzne svalové partie. Aktuálne trénujem 5-6x za týždeň, aby som vybudovala trochu viac svalov. Povedala by som, že ešte stále som v budovacej fáze. To je pravdepodobne najvzrušujúcejšie, keďže viem, že sa ešte stále môžem rozvíjať. Po ACE plánujem spraviť nevyhnutné zmeny v tréningoch po spätnej väzbe od rozhodcov.

Ako vyzerá tvoja strava?

Snažím sa užívať si zdravšie jedlá, ktoré mám rada a sledovať si príjem makroživín. Inak je moja diéta jednoduchá – grécky jogurt, mandle, ryža, kura, ryby a zelenina. Za deň jem počas súťažnej sezóny asi päťkrát. Pijem viac vody – namiesto 1,5 litra až 3,5 litra. Moje obľúbené jedlo je jasmínová ryža s citrónom a cilantrom a pečený losos so zelenou zeleninou. Ó, a tiež cibuľa! Do všetkého dávam cibuľu!

Ako často trénuješ pózing?

Pózingu sa seriózne venujem len posledné dva roky. Za roky súťaženia som si uvedomila dôležitosť skvelej pódiovej prezentácie, takže teraz pózujem pravidelne. Pred súťažou 3-4krát týždenne a počas toho, ako sa moje telo diétou mení robím zmeny.

Ako si volíš celkový look na súťaže? Je niečo, čo si sa o účesoch, make-upe a plavkách za roky naučila?

Roky to bola pre mňa metóda pokus-omyl. Vyberám si plavky, ktoré  v sebe majú aj čierne kamienky, pretože to podľa mňa lichotí aj mojej pleti. Čo sa týka vlasov, volím kučeravý štýl, čo pre mňa v deň súťaže neznamená veľké udržiavanie účesu. Doplnky a ostatné drobnosti ladím k plavkám.

Máš v bikinifitness nejaký idol?

Moju sestru! Jej všímavosť detailov a nadšenie sa nevyrovná ničomu.

Aký odkaz by si odovzdala mladým bikinifitnesskám?

Ver v svoje sny a pracuj pre to po kúskoch každý deň. Obdivuj iné pretekárky a čerpaj z nich motiváciu. Neboj sa pýtať sa otázky. Dávaj si malé ciele a buď realistka. Nechaj si pomôcť od skúsených pretekárov a trénerov. Rob to preto, že to miluješ a potom budeš milovať robiť to!


Melissa SEAFORTH from Antigua and Barbuda is competing in the IFBB Elite PRO together with her twin sister Michelle. She started competing earlier and according to Michelle, she’s the braver one. In spring of 2020 she tried competing in Europe, when she won at the Jan Tana Classic and she placed in TOP5 at the Mr. Universe Prague. 32-years old bikini competitor did not make it to the TOP10 at the last year’s Arnold Classic Europe (unlike her sister), but she has showed ambition to place higher this year. Now you can read the interview, where Melissa told us more about herself.

Did you do any sports as a child?

Yes, but I wasn’t very good at any of them. I did do some swimming but that’s about it.

When and why did you start working out? Do you remember your first time, when you visited gym?

I used to live in the United States for 5 years. During that time, I got out of shape due to a poor work life balance and diet. My first gym membership was back in 2015 at Plant Fitness in San Francisco California, and I was clueless back then. After just 4 visits I realized needed a trainer, so I never returned until 2016 when I moved back to Antigua to live. My best friend introduced me to a bodybuilder who is still my trainer today.

Did you see the motivation in bikini competitors back then?

Yes, I don’t remember their names as they no longer compete. Fast forward to today I literally follow everyone, and they all give me inspiration.

What gave you the impulse to start your first prep?

I always had interest just didn’t know how to start. However, after watching my trainer Adrian Merrick prep for a bodybuilding show in 2016 and also attending my first Nationals in Antigua, I know I wanted to try. While I missed the bikini category, I was lucky to see the Body fitness category and that was enough motivation for me.  Initially that was the category I wanted to compete in.

Do you remember your first competition? What was the prep like and how did you like the competition?

2017 was my first bikini competition where I placed 2nd. The prep was extremely difficult. I really underestimated how much work it was going to take to get me across the stage. I had digestive issues the entire prep. So, the diet was the hardest part. Fun fact, Kimberly, myself and Leanna were also in that completion placing 1st, 2nd and 3rd respectively.

Recently you’ve posted a throwback photo from 2017 in yellow “npc style” bikini. How has the IFBB changed in the last years from your point of view?

That was my first show, and I was so nervous. At the time I didn’t have much development and I was a novice. I placed second in that show and I have competed every year since with the goal of getting better each year. 

I don’t think the NPC Style bikini complemented my shape at the time and after learning about the European style of bikini I decided to give it a try. There’re so many differences in the IFBB from the stage presentation, poses, glam, hair, bikini styles and muscle tone required. The IFBB Elite requirements appeals to me best. 

What is your most memorable competition in the amateur IFBB?

This would have to be CAC, The Central American and Caribbean Championships in 2020 where I won my height class (160 cm), earned my Pro card in the Overall before going on to also win my First PRO Show all in one night. This is special for me as before this competition I never won any show, so it was not only unexpected but overwhelming. It was a break though year for me as an athlete.

Why and when did you choose to switch to Elite PRO? Was it more like one-moment decision or did you think about it for some time?

It was natural. I think my physique aligns with what is required and our amateur federation is also associated with the CAC Championship and as a result the IFBB Elite. 

What is your favorite Elite PRO competition so far?

This is a hard one, however both European shows I competed in this year were amazing.  The Jan Tana Classic in Sweden and Mr. Europe in Prague. While it required quite a bit of travelling it was worth it. They both put on expectational events. I haven’t done any PRO shows in my region since turning PRO so I can only compare the European shows in the Elite PRO. I do plan to do more shows closer to home.

You’ve done more shows this year. Why did you choose to do so?

I wanted to challenge myself more by competing with the European athletes. After 2021 Worlds where my twin sister took home the bronze medal, I decided to aim towards qualifying to join her once again. We enjoy competing together!

What do you think about the Elite PRO shows you’ve competed at in spring?

Both shows I have done this year in Europe are my favorite shows, as I haven’t done many. This was the Jan Tana Classic in Sweden and Mr. Europe in Prague. Both were well organized, amazing venues, functional setup and stage, professional tanning and beautiful medals. The photography, athletes, staff and organizers we all at a high level. This made the experience complete.

How do you feel about the upcoming ACE in Seville? Do you think about winning? Who do you see as the best out of the girls who have already confirmed that they will compete?

Winning, yes! In the sense of beating my package earlier this year. I think about this all the time. In terms of the best, it would be any of the ladies who competed this year and those who have held prestigious titles. Of course, we don’t know how everyone will look in the lineup this year.  This we will have to wait and see; everyone has a chance. This what I love most about Elite Pro.  

You will step on the ACE stage together with your twin Michelle. What is it like to have a twin that also competes, and you are both in the Elite PRO?

To some people it may be the strange, but we absolutely love it. We motivate each other and who ever comes out on ahead we are happy for the other. We even work with the same Trainer [Adrian Merrick] & Nutrition Coach [Dylan Jonas]. Both of us are excited to see our final physique’s as we applied different approach’s after having other competitions this year before the ACE. 

Another Fun Fact: Although I started competing before Michelle, she earned her Pro Card before me in less than a year of competing. Her 4th show was ACE 2021 where she placed 3rd.

Has anyone ever confused the two of you when on stage or in the backstage? Did you get used to it?

Absolutely!!! Everyone!!! We also get tagged incorrectly. It doesn’t bother us at all. We plan to bring different looks to ACE this year to help the judges especially. We will try!

Elite PRO was for a long time more active in the Europe, however, now we can see that they are doing more shows in Caribbean, USA, and South America. Is this more motivating for you that it’s closer for you to come to the PRO competition?

Yes! Definity less traveling for us in the Caribbean. I hope this continues to allow us to be just as active as the other athletes. 

How did your training change during the years? How do you train now?

I have done mostly 4-5 days training in the earlier years. Upper body 3 times and lower body 2 times a week; targeting the various muscle groups. Currently I’m training 5-6 days a week to develop a little more muscle. I would say that I am still in a development phase. This is probably the most exciting part as I know I have a lot of room to evolve. After ACE I will make the necessary adjustments to my workouts based on the feedback from the judges.

How does your meal prep look like? 

I try to enjoy the healthier foods I love and track my macro intake. It’s simple with Greek yogurt, almonds, rice, chicken, fish and vegetables. In one day, I eat about 5 times during the competition season.  Water also increases from 1.5L to 3.5L a day. My favorite meal is Lemon and Cilantro Jasmin rice with baked salmon and green vegetables. Oh, and onions! I put onions on everything!

How often do you train posing?

I only took my posing seriously within the last 2 years. Over time I have realized the importance of great stage presentation, so now I pose weekly. Leading into a show I pose 3-4 times a week. As my body changes, I make adjustments to my posing.

How do you choose your overall look for the competitions? Is there something about hairstyle, makeup or swimsuit that you’ve learned during the years?

This was a trial-and-error process over the years. I do favor suits with a hint of black in it. I think it complements my skin tone also. For my hair style I have been going with curly hair which requires very little maintenance on the day of the show. I match jewelry and everything else to my bikini.

Do you have an idol in bikini fitness?

My sister! Her attention to detail and dedication is unmatched.

What is your message or advice for young bikini competitors?

Believe in your dreams and work towards it a little bit every day. Admire other athletes and pull motivation from them. Don’t be afraid to ask questions. Set small goals and be realistic. Get help from experienced athletes and coaches. Do it because you love it then you will love doing it!Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!