V Púchove odštartovala jarná súťažná sezóna: Kto sa vrátil na pódiá?

Súťažná sezóna na Slovensku odštartovala súťažou Fitness Cup v Púchove. Na pódium sa vrátili zaujímavé mená a videli sme nové tváre.

Vďaka Anete TICHEJ sa na jeseň vrátil po desiatich rokoch titul overall majsterky sveta v bikinifitness na Slovensko a mnohí preto kvôli dlhej sezóne, ktorá sa v jej prípade natiahla až do decembra predpokladali, že Aneta si dá v jari po veľkom úspechu prestávku. Motivovaná úspechom sa však Anetka na súťažné pódiá vrátila už v apríli a je vidieť, že súťaženie jej „chutí“. Predviedla zmenený look a zelené plavky jej skutočne pristali. Navyše bola už teraz vo veľmi dobrej forme, jedinou očividnou chybičkou bolo mierne dvíhanie ramien dohora pri pózovaní. Aneta však má ako úradujúca majsterka sveta určite tie najvyššie ciele spojené aj s Majstrovstvami Európy. Z Púchova si Tichá odniesla dve prvé miesta – z juniorskej OPEN kategórie a tiež z kategórie žien nad 166cm.

Ďalšou reprezentantkou z kórejských Majstrovstiev sveta 2022, ktorá bude v jari súťažiť je Rebeka DUDUSOVÁ. Tá získala dve strieborné medaily v rovnakých kategóriách ako Aneta TICHÁ. Tretie miesto v týchto kategóriách získala Diana WILDOVÁ. Verím, že formu sa jej podarí ešte skvalitniť, no proporčne bola v zadnej póze jednou z najkrajších pretekárok celej súťaže.


Zdroj: instagram.com/aneta.ticha_ifbb

V juniorskej kategórii (kde sa pôvodne v eliminácii predstavilo viac ako 30 pretekárok, mená mnohých by ste vo výsledkových listinách hľdali márne) zaujala aj dobre pripravená Magdaléna Žitňáková, či Patrícia Hamalová, ktorá sa pravdepodobne rozhodla definitívne pre kategóriu bikinifitness. Jej trénerkou je aktuálne hviezda Elite PRO Bikini Monika Špačková a Patríciu budeme určite na pódiách pozorne sledovať. Svoj súťažný debut si užila aj Zuzana ONUFRÁKOVÁ. Jej trénerkou je zasa Zuzana KARDOŠOVÁ, ktorá by určite rada stvorila podobný príbeh, ako sama prežila a získala so zverenkyňou vysoké umiestnenia aj na medzinárodných súťažiach. Onufráková síce prišla v dobrej forme, no bude musieť popracovať najmä na pózingu a na tom, aby medzi ostatnými pretekárkami nezanikala. Uvidíme, v akej forme sa bude prezentovať aj minuloročná reprezentantka z Majstrovstiev Európy Natália Kornutová.


Zdroj: instagram.com/zuzanaonufrakova

Bikini do 166cm

Víťazkou sa stala Janka STACHOVÁ, ktorá sa vrátila na pódiá po roku. Pre Janku bolo v minulom roku sklamaním desiate miesto z Majstrovstiev Európy (v kategórii bolo 13 pretekárok) a hoci reparátom pre ňu bolo 3. miesto z Mr. Universe v Prahe, Janka patrí po návrate na súťažné pódiá stále medzi osvalenejšie bikinifitnessky – navyše, svalstvo nôh pôsobilo objemnejšie a som sama zvedavá, či sa Janka v tomto roku (v prípade, že sa nominuje na Majstrovstvá Európy v Santa Susanne) prebojuje medzi tie najlepšie pretekárky.

Na súťažné pódiá sa vrátila po niekoľkoročnej dlhej pauze pre mnohých pomerne nečakane aj Sofia KOŘÍNKOVÁ. Sofia nabrala nemalé množstvo svalovej hmoty a preto bude potrebovať dlhšiu prípravu. S tým sa spája aj umenie dosiahnuť formu, ktorá je dostatočne tvrdá, no nie žilnatá, čo je v nominácii bikini nežiadúce. Na Sofiu sa však na pódiu dobre pozeralo a ak popracuje na pózingu, môže byť zaujímavé ju sledovať v konkurencii najlepších Európaniek.

Zaujala aj Viktória ĎURICOVÁ, ktorá si domov odniesla bronz. Ak sa jej podarí zoštíhliť nohy a byť sebaistejšia pri pózingu (čo sa dá ľahko docieliť napríklad tým, že bude stáť na vystretých kolenách), Viktória bude patriť medzi veľmi perspektívne pretekárky.

Z tejto kategórie musíme spomenúť aj Vanessu GERŠIOVÚ, ktorá prišla omnoho viac osvalená, než si ju pamätáme napríklad z 2021 Majstrovstiev sveta. Som zvedavá, či Vanessa dokáže ešte zlepšiť formu a príde o čosi útlejšia, čo by určite prospelo jej X-shapeu.

Zdroj: instagram.com/sophia_korinkova

Bikini nad 166cm

Okrem TOP3 pretekárok, ktoré sme spomínali už vyššie (a išlo prakticky o zopakovanie TOP3 z juniorskej OPEN kategórie), sme na pódiu vo vyššej bikini kategórii videli aj Natáliu VALENT (predtým REMIÁŠOVÚ). Natália stihla počas súťažnej pauzy porodiť dcérku a vydať sa za gólmana hokejového MHK Liptovský Mikuláš Michala Valenta a do súťažného kolotoča sa vrátila už na jeseň. Stále si stojím za tvrdením, že Natália patrí medzi najkrajšie bikinifitnessky, aké sme na Slovensku kedy mali. Tentokrát je vidieť, že tehotenstvo jej o čosi zmenilo postavu, no verím, že jej forma ešte vygraduje a zabojuje aj o miestenku na Majstrovstvá Európy.

Ostrieľanou účastníčkou medzinárodných súťaží je aj Natália LUKAČKA. Natália zmenila look a obsadila piate miesto. TOP6 uzavrela Klaudia KRČMÁRIKOVÁ.

Potrebujeme kategórie pre nováčikov?

Súťaže v Púchove sa zúčastnila aj trénerka a úspešná Elite PRO pretekárka Monika ŠPAČKOVÁ, ktorá začala slovenské pretekárky koučovať po dlhých rokoch pôsobenia na českej fitness scéne. Roky sa tak stretávala s rozdielnym systémom súťaží – v Česku totiž fungujú tzv. kondičné preteky, na ktorých štartujú menej skúsení pretekári a tí tak majú priestor „vysúťažiť“ sa.

Vo svete IFBB sa v posledných rokoch objavilo niekoľko pokusov o zavedenie tzv. „novice“ kategórií. Tie sa síce na medzinárodnej scéne nevyhli kritike (najsilnejším argumentom bolo to najzrejmejšie – ak ste už na Majstrovstvách Európy, musíte patriť minimálne medzi najlepších vo svojej krajine, prečo sa teda označovať ako nováčik?), no na národnej úrovni ich zaradenie jednoducho má svoje miesto. Ak ste začínajúca bikinifitnesska, ktorá príde na súťaž a v jednej OPEN kategórii má 32 súperiek, na bežnej slovenskej súťaži strávi na pódiu 5 minút. Nedostane tak priestor na predvedenie I-walku a často neprejde ani elimináciou.

Svoje pocity z absencie kategórie pre nováčikov opísala pre partnerský portál EastLabs.SK aj Monika: „S touto otázkou přichází největší kamen úrazu, který jsem na soutěži zaznamenala. Za mě je jednoznačně potřeba organizovat soutěže, kde by svoje síly mohli mezi sebou poměřovat kvalitativně stejné závodnice. Vidim hned několik důvodu, proč je to potřeba. Když to vezmu od začátku a vezmu to opět v porovnání s českými závody, u nás existují kategorie soutěží - kondiční závody, pohárové, mistrovské a pak až jsou mezinárodní.

Kondiční závody jsou pro úplné nováčky nebo závodníky, kteří si ani po první, druhém roce necítí na to, se postavit na pohárové soutěže, kterých se zúčastňují již zkušení závodníci. Závodníci, kteří nemají dostateční svalový základ nebo závodníci, kterým se nedaří sotěžit na Diamond Cupech (s vysokým startovným), aby si mohli atmosféru závodu užit, účastní se právě pohárových závodů. Není možné, že by se u nás na podiu sešel na nižších soutěžích IFBB Mistr světa se závodníkem, který se začal připravovat na soutěžní premiéru před půl rokem. Samozřejmě, je vždy na tom začátečníkovi, zda se rozhodne jít do nováčkovských kategorií nebo už se cití na to poměřovat síly se zkušenějšímu závodníky. Co je ale důležité, MÁ TU MOŽNOST VOLBY.


Zdroj: Archív M.Š.

To, co jsem viděla v Púchove, je za mě absolutně nepřípustná “krvavá řež”, kdy se musí úplný nováček postavit na podium s mistryní světa. Chápu, že ani tyto závodnice (ty zkušené, ty mistryně světa) nemají jinou možnost, protože jsou jasně nastavená pravidla nominačních soutěží a na klasické pohárové soutěži se chce rozzávodit, než půjde bojovat o nominaci na Mistrostvi republiky. Jenže si představte, jaký to má vliv právě na ty začínající závodníky, kteří už teď vědí, že ani na dalších závodech se nedostanou dál, než do semifinále. Prvních 6 míst ve finále vyberou právě ty zkušené. Za mě, jako pro začínajícího závodníka, by to byla obrovská demotivace.

Někdo by mohl namítnout, že má tedy přijít závodnice lépe připravená, ale formy, které předvádí ty zkušené závodnice, jsou vydřené několika lety intenzivní práce. A já zcela rozumím tomu, že některé holky, které se závoděním začínají, chtějí zavodit dříve než za 5 let a třeba ani nechtějí dojít do fáze, kdy už budou takto hodně osvalené. Dalším problémem z mého pohledu bylo to, že jsem nikde na žádné soutěži neviděla, aby kategorie, u které organizátoři dopředu vědí, že bude mít +30 závodnic, nebyla rozdělena do více výškových kategorií. V Púchove u juniorů jen do jedné a u žen do dvou kategorií. Rozdělit závodnice do více výškových kategorií by také určitě pomohlo tomu, že by se mnohem více novych zavodnic podívalo do semifinále, ne-li finále. A získali by skušenosti.“Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!