Hana Rehorčíková - aké je súťaženie vo wellness fitness?

Prvá slovenská šampiónka vo wellness fitness Hana REHORČÍKOVÁ poskytla reportérke BikiniFitness.sk Soni KOLCUNOVEJ interview o jej prvej sezóne vo wellness. Aká bola? 

Hana Rehorčíková sa stala prvou slovenskou šampiónkou v kategórii wellness fitness, keď na M-SR žien v Žiari nad Hronom dokázala v novej kategórii zaujať a získať titul. Ako hodnotí len sedemnásťročný talent svoje účinkovanie na súťažných pódiách?

Prvé súťaže vo wellness kategórii – Hana REHORČÍKOVÁ sa ich zúčastnila

Hanka sa hneď na úvod púšťa do opisu obdobia tesne pred súťažou, ktoré bolo perné a ona musela zvládať tréningy a strednú školu, v ktorej nemá žiaden individuálny plán. Nakoniec však všetko dobehla a posledné dni pred súťažou jej bolo dopriate domáce prostredie, aby sa mohla na svoje súťaže zodpovedne pripraviť. „Moja príprava netrvala veľmi dlho a určite by bolo lepšie mať viac času, no dala som do toho veľa a som presvedčená, že súťaženie v tejto kategórií je pre mňa to pravé,“ zhodnotila Hanka a rozhodnutie o prestupe, ktoré spravili s trénerkou Evou Kvasničkovou hodnotí ako pozitívum. „Proporčne do tejto kategórie zapadám lepšie ako do kategórie bodyfitness , takže sa cítim aj sebavedomejšie a na pódiu som si to naozaj užila,“ hovorí Hanka.
Jej prvou súťažou boli už práve spomínané majstrovstvá SR žien, kde mala kategória wellness svoju slovenskú premiéru. „Chcela som si prvýkrát vyskúšať pózing, oťukať sa a pokúsiť sa zabojovať o titul,“ spomína Hanka, ktorej deň pred súťažou doniesla trénerka Kvasničková ukázať pohár, ktorý získala vďaka svojej výhre na súťaži v Srbsku. „Spolu sme sa smiali, že na ďalší deň prinesiem ja ten svoj, no popravde som tomu až do poslednej chvíle neverila,“ opisuje súťaž, na ktorej jej však napokon vyšlo všetko podľa plánov a Hanka získala cenný titul. „Boli to neoveriteľné pocity, keď ocenili všetky dievčatá a ja som tam zostala posledná. V tej chvíli som si bola istá, že svoju budúcnosť vidím v kategórií wellness. Na súťaži som spoznala veľa perfektných ľudí,“ vracia sa Rehorčíková v mysli do Žiaru.
Napriek jej výhre však na pódiu spravila niekoľko chýb a práve z tých sa snažila poučiť, pretože pred ňou bola ešte jedna súťaž – Amix Patriot Cup vo Vranove nad Topľou. „Snažila som sa tak trochu obmieňať pózing, na pódium nás však nastúpilo viac a každá sme prišli so svojou „wellness verziou“, s čím bol pri hodnotení trochu problém. Bolo určite ťažké nás porovnávať a ku konečnému poradiu mám výhrady,“ hovorí Hanka, no zároveň objasňuje že sa nejedná o jej umiestnenie.
„Získala som tretie miesto a s výsledkom som teda bola relatívne spokojná. Viem, na čom zapracovať a ako to urobiť, takže sa tým nezaoberám. Každá súťaž je veľká skúsenosť do života a Amix sa mi veľmi páčil, či už promptnosťou, ochotou, účasťou, ale aj priestormi v zákulisí. Hodnotím túto súťaž ako najlepšie zorganizovanú,“ povedala v našom rozhovore o Vranovskej súťaži Hanka.

Príprava do kategórie wellness fitness – Hanka REHORČÍKOVÁ

Keďže v poslednej dobre pracovala najmä na spodnej časti tela, s formou nôh a zadku bola na súťažiach spokojná, i keď to podľa nej ešte nie je to, čo vyžaduje táto nová kategória. „Vrch tela by som mohla vylepšiť, tak isto aj brucho. Na všetko je potrebný čas a ten si chcem dopriať, aby sme nič nemuseli uponáhľať,“ hodnotí Hanka. Tiež vidí progress od minulej sezóny napriek tomu, že za sebou nemá žiadnu objemovú prípravu. Nakoľko s trénerkou Kvasničkovou už vedia, čo na ňu „zaberá“, určite to využijú aj v ďalšej príprave.
„Pózing je dôležitá súčasť celku, bez ktorej nejde nastúpiť na pódium. Nepatrím medzi hanblivé baby, no obrovské publikum a stres spraví svoje. Na pódiu je to iné, ako doma osamote pred zrkadlom,“ opisuje pózovanie Hanka, ktorá tak sama tvrdí, že nemá problém sa po tréningu obliecť to súťažných plaviek a prejsť si v posilňovni celý pózing. „S Evou si raz do mesiaca osobne prejdeme pózovanie, kedy mi odovzdáva svoje skúsenosti,“ opisuje Hanka.
Po súťaži začala postupne zvyšovať kalórie, aby sa vyhla výraznému prírastku tuku. Momentálne je už na celkom príjemných číslach a darí sa jej zvládať ťažké tréningy aj všetky povinnosti. „Mám vyšší príjem bielkovín, ktoré mám tradične z mäsa, bielkov, cottage, tvarohu a proteínov. Sacharidy čerpám hlavne z celozrnných produktov, ryže, kukuričných výrobkov, ovocia a zeleniny. Tuky sú u mňa klasicky olivový olej, žĺtka, oriešky, semienka, avokádo. Takáto strava ma nielenže drží ďalej od tukových vankúšikov, ale zabezpečuje mi aj správny chod organizmu,“ opisuje Hanka, ktorej teda nič nechýba, no napriek tomu dopĺňa svoju stravu o komplexné vitamíny a vitamín C. „Raz do týždňa mám povolené jedno nezdravé jedlo, čiže cheat meal, ktoré využívam na relax s priateľmi,“ objasňuje Rehorčíková.

Wellness fitness preniká do Európy – čo na to Hana REHORČÍKOVÁ?

Sústavnou činnosťou v tomto odvetví športu (koniec koncov, funguje to tak vo viacerých) je učenie sa. Médiá napomáhajú a môžeme sa ľahšie dostať k potrebným materiálom. Ani Hanka tak nepopiera, že sa inšpiruje a motivuje najlepšími „wellnesskami“. „Neustále si s Evou posielame fotky a videá úspešných wellnessiek, čo ma inšpiruje a snažím sa vzhľadom i pózovaním priblížiť k nim. Je to dlhá cesta, no ak má človek po boku takú motiváciu, ako mám ja, je to jednoduchšie,“ hovorí Hanka, ktorá však uznáva že na Slovensku je wellness kategóriou, ktorá sa ešte nestihla dostať do povedomia. Naopak v iných je už ostrieľanou a tak sa snaží naberať inšpiráciu aj odtiaľ.
Hankinej pozornosti neušli ani majstrovstvá Európy. „V našej kategórií dopadli určite spravodlivo a výsledok sa mi páčil. Napriek tomu, že vyhrala pôvodná bodyfitnesska, som tam nevidela nejaké nezhody. Proporčne vyhovovala najviac zo všetkých dievčat. Bola to premiéra tejto kategórie, takže priebeh bol asi podobný, ako u nás vo Vranove. Takmer každé z dievčat prišlo inak pripravené a porovnávanie bolo zložité,“ hodnotí Rehorčíková zo svojho pohľadu majstrovstvá Európy.
Zároveň sa však púšťa do dôležitého vysvetľovania: „Podľa môjho názoru sa tam nachádzali hlavne bikinifitnessky, čo je kategória, s ktorou nás zamieňajú. Ľudia si musia uvedomiť, že rozdiel medzi wellness fitness a bikinifitness je v disproporčnosti v prospech spodnej časti tela. Čo ale neznamená, že wellnessky sú nepripravené bodyfitnessky, alebo bikiny. Vrch tela nemá dosahovať osvalenie typu physique a spodok tela má byť väčší, ako u bodyfitness. Toto je základná norma,“ objasňuje nám Hanka, ktorú na tejto súťaži zaujala pôvodom Brazílčanka Juliana Mota, ktorej osvalenie nôh bolo podľa jej mienky najlepšie aké na ME videla. Rehorčíková v rozhovore tiež spomenula, že u nej vidí perfektnú genetiku a tvrdú disciplínu, no pravdepodobne nevyhrala pre nedostatočne rozvinuté svalstvo vrchných partií oproti zvyšku.

Ciele a poďakovania Hany REHORČÍKOVEJ

Budúcnosť tejto kategórie je na Slovensku neistá a tak nemôžeme s určitosťou tvrdiť, aký počet jesenných súťaží bude zahŕňať aj wellness fitness. No ak sa uskutočnia, uvidíme na nich aj Hanu Rehorčíkovú, to je isté. „Prispôsobili sme stravu i tréning a momentálne mám čistú objemovú prípravu, ktorej cieľom je nabrať potrebné svalstvo, aby som sa na pódium postavila v lepšej forme,“ hovorí Hanka, ktorá sa kvôli rodinným záležitostiam nebude môcť zúčastniť pôvodne plánovaných súťaží v Maďarsku, no o to viac vloží do prípravy na jeseň.
„Na záver by som sa chcela poďakovať môjmu teamu a sponzorovi All Stars Šurany a pánovi Matejíčkovi, ktorý si ma vzal pod krídla a zabezpečil mi všetko potrebné pre úspešný štart na wellness scéne,“ ďakuje na záver Hanka, ktorej budeme aj v jesennej časti držať prsty.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!