Po tukoch tu máme ďalší strašiak - sacharidy a s nimi spojený nástup zimomriavok, prípadne strach z priberania. Opäť veľmi známe mnohým ženám, ale aj trénerom.
Počas cvičenia potrebujú svaly trvalý prísun energie zo sacharidov, ale aj tukov, ktoré sa dostávajú zo stravy, cez tráviacu sústavu do svalov, pečene a do krvi. To, ktorá makroživina je „spaľovaná“, resp. premieňaná na energiu svalových kontrakcií, určuje intenzita, dĺžka a ďalšie parametre svalovej záťaže ako sú tepová frekvencia, stupeň okysličenia organizmu a pod.
LEN VEĽMI VÝNIMOČNE sa na energiu menia bielkoviny, čo je samozrejme nežiadúce a stáva sa tak pri diétach zameraných na extrémnu redukciu podkožného tuku. Sacharidy sú teda základným zdrojom energie pre náš organizmus.
Sú jediným zdrojom energie pre mozog a centrálny nervový systém. Odhady vedcov poukazujú, že len mozog a CNS spotrebujú okolo 130g glukózy – jednoduchý sacharid – denne. To je dôvod, prečo dievčatá/ženy v extrémnych diétach, kde vylučujú všetko okrem nadmerného príjmu bielkoviny, majú pocit „otupelosti“. Neviem ako inak to nazvať, ale je to stav, ktorý sa jednoducho dostaví, chtiac – nechtiac, určite.
Monosacharidy a disacharidy radíme medzi jednoduché a polysacharidy medzi komplexné sacharidy.
Či ideš posilňovať, behať alebo hrať futbal, hlavným zdrojom energie pre tvoje svaly budú sacharidy. Tie by mali dodávať okolo 60% z celkového denného príjmu energie, pri náročnejších športoch ako je maratón to môže byť až 70%. Netreba zabúdať, že čím väčšou svalovou hmotou disponujeme, tým si môžeme dovoliť príjmať väčšie množstvo sacharidov a naopak.
Nedostatok energie, tým pádom neefektívny tréning, a tým nedostatočné výsledky. Veľa z vás inklinuje k redukovaniu sacharidov a tukov a pridávate si na bielkovinách – do bežného života a fungovania je to absurdné. Prečo? Lebo telo toľko bielkovín nie je schopné spracovať.
Vďaka sacharidom neprebieha devastácia bielkovín, ktoré využíva telo ako zdroj energie pri nedostatku sacharidov. S klientmi sa čím ďalej tým viac snažím pracovať tak, aby sa sacharidov nebáli, ich dostatok spôsobí krásne „naplnenie“ svalov, zdravý a pevný výzor. Takže ryža, bulgur, kuskus, quinoa, ovocie, zelenina, celozrnné cestoviny/pečivo by malo byť súčasťou vášho denné jedálnička.
Je leto, sezónne ovocie nám dodá energiu a vitamíny, za čo sa vám organizmus len poďakuje.
Zdroj: MACH, I., BORKOVEC, J. Výživa pro fitness a kulturistiku. Praha: Garda, 2013.
Foto: Instagram
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!