Aké výsledky dosiahli bikiniftnessky na Majstrovstvách sveta vo fitness?

Tento víkend sa v Bratislave uskutočnil vrchol jesennej súťažnej sezóny 2019. Majstrovstvá sveta privítali vyše 300 športovkýň a športovcov z rôznych kútov sveta. Posvieťme si na nomináciu Bikini Fitness spolu s Barborou LABUDOVOU. 

Vedenie slovenskej reprezentácie nominovalo na svetový šampionát celkom 15 bikinifitnessiek, rozdelených do 8 výškových kategórii. Ako sa im darilo?

  • do 158cm ... Zuzana Kardošová 3. miesto; Beáta Graňáková 6. miesto
  • do 160cm ... Katarína Klimasová 1. miesto; Michaela Kanuščáková (Vagaši) neprešla elimináciou
  • do 162cm ... Dominika Slušná 11. miesto

  • do 164cm ... Simona Hostačná 9. miesto; Alexandra Sutobič a Veronika Vieriková neprešli elimináciou
  • do 166cm ... Jana Stachová 2. miesto; Klaudia Medžová 6. miesto; Juliána Melišová (Zaukolec) neprešla elimináciou

  • do 169cm - Klaudia Fujaszová neprešla elimináciou
  • do 172cm - Natália Remiášová 5. miesto, Paulína Melišková neprešla elimináciou
  • nad 172cm - Michaela Pančušková 5. miesto

V prvom rade treba poďakovať celému vedeniu SAFKST na čele s pánom prezidentom Borisom MLSNOM a jeho manželkou Gabikou MLSNOVOU za výborne zvládnutý šampionát v Bratislave. Stage, veľkoplošná obrazovka, hľadisko boli zvládnuté bez problémov. Vytkla by som backstage, ktorý nemal ideálne podmienky - v celej hale bolo pomerne chladno, v backstagi obzvlášť. Súťažiace sa sťažovali na veľkú zimu, v ktorej museli na svoje vystúpenie čakať aj niekoľko hodín. Až na malé časové sklzy (ktoré v porovnaním so zahraničím boli minimálne) pred otvorením súťažných dní však nikto nemôže mať k organizácii žiadne výhrady. Naše reprezentantky nastúpili na šampionát v obrovskej konkurencii - najmenší počet bikinifitness pretekárok bol v kategórii nad 172cm - 14.

Vzhľadom na fakt, že semifinále tvorilo len TOP 10, bol boj na majstrovstvách naozaj ťažký. V eliminácii sa každá pretekárka ukáže vo štvrťobratoch len 1x, rozhodcovia majú na rozhodnutie veľmi málo času. Každé zaváhanie sa skutočne nevypláca. Je veľmi dôležité podotknúť, že rozhodcovský panel bol značne ovplyvnený atmosférou v Eurovia aréne. K slovenských pretekárkam bol naozaj veľmi ústretový a privrel očko tam, kde sa dalo. Viaceré pretekárky totiž do semifinále/ finále postúpiť vôbec nemuseli.

Bikini Fitness do 158cm

Najpočetnejšia kategória na celom šampionáte. Na predbežnej štartovke bolo v kategórii 27 dievčat, napokon však nastúpilo 26. Už pred začiatkom eliminácie sme vedeli, že naše dievčatá to budú mať mimoriadne ťažké. Najväčšie nádeje boli vkladané po minulotýždňovom úspechu do Zuzky Kardošovej (204), ktorá na juniorskom šampionáte získala titul vicemajsterky sveta. O Zuzke zaznelo počas celej sezóny veľa pochybností, sama som jej v reportoch zo slovenských súťaží niekoľkokrát vytýkala objem stehien. Kardošová svojou vôľou a disciplínou všetkým vytrela zrak a v Bratislave vyšla na stage v životnej forme. Takúto Kardošovú sme ešte nevideli a právom získala umiestnenie v TOP 3. Po minuloročnom 4. mieste v Bialystoku poskočila o priečku vyššie a pre Slovensko získala bronzovú medailu. Zaujímavé je, že po semifinále figurovala na 2. mieste.

Kto ju napokon porazil? Irina Pimenova (182) bola pre mňa víťazkou už počas eliminácie. Nad svojimi súperkami dominovala symetriou a objemom zadku. Na stage-i vyzerala maximálne uvoľnene, prirodzene a bola naozaj nádherná. Dovolila si dokonca stáť väčšinu času navážená na oboch nohách napriek tomu, že hlavný rozhodca dievčatá napomínal a kládol veľký dôraz na dodržiavanie predpísaného základného postoja (váha na jednej nohe). Pimenova zaslúžene získala zlato a napriek vyššiemu počtu bodov (8) nikto nemôže namietať, že jej víťazstvo bolo jednoznačné.

Striebro získala ďalšia ruská hviezda Anastasiia Zolotaia (188), ktorá zažiarila už na World Cup-e v Tarragone. Po semifinále síce figurovala na treťom mieste, po finálovom I-walku sa však bodové rozdiely zväčšili a napokon získala striebo. Anastasiia je krásna ako obrázok a zároveň veľmi stabilná pretekárka, verím, že ju budúcu sezónu uvidiíme na viacerých medzinárodných súťažiach.
Na 4. mieste skončila Mariia Burlaka (203) z Ukrajiny a na 5. mieste Miliausha Zalialova (181) z Ruska.

Posledné finálové miesto sa ušlo našej Beátke Graňákovej (180). Beátka prišla do Bratislavy v značne lepšej forme, v akej sme ju videli v Piešťanoch. Musím však povedať, že to stále nebolo to pravé orechové, na ktoré sme u nej zvyknutí. Beátka je veľmi pekná žena, na pódiu však vyzerala oproti svojim súperkám neisto. Do TOP 6 ju rozhodcovský panel vybral z druhého porovnávania spomedzi Rusiek Valentiny Voliny (192), Anastasii Mizgirievy (198) a Nóriek. Najväčšou súperkou o TOP 6 bola pre ňu jednoznačne Valentina Volina, ktorá pred pár týždňami v Tarragone získala absolútne prvenstvo na podujatí World Cup. Valentina aj Anastasiia sú veľmi ťažké súperky pre kohokoľvek, Beátka tak môže byť so svojim umiestnením spokojná s pocitom, že porazila jedny z najlepších.

Bikini Fitness do 160cm

Keď sa ma Honza KAVALÍR pred začiatkom súťaže pýtal na šance našich bikinifitnessiek, povedala som, že to budú mať veľmi ťažké. Spomenula som Katarínu Klimasovú (215), o ktorej písala profilový článok pár dní pred Majstrovstvami sveta naša šéfredaktorka Soňa KOLCUNOVÁ. Povedala som, že Katarína vyzerala počas sezóny veľmi dobre (sám Honza si ju všimol už na jej prvej súťaži vo Vranove nad Topľou, kde vyhrala kategóriu Bikini Fitness ZAČIATOČNÍK) a mohla by prekvapiť. To, ako veľmi prekvapí, som však naozaj netušila.

Katarína napriek čiernym plavkám, ktoré naozaj nie sú najšťastnejšou voľbou, vynikala už v eliminácii. Naša druhá reprezentantka v tejto kategórii Miška Vagaši-Kanuščáková (220) skončila v eliminácii. Prečo? Hlavný rozhodca Pawel Filleborn podal na majstrovstvách jasný pokyn už pri nominácii bodyfitness - príliš svalnaté pretekárky pôjdu von. Rovnaký pokyn zaznel aj v nominácii bikinifitness a musím povedať, že to kvitujem. Som naozaj rada, že časy, kedy vrcholné súťaže vyhrávali "bikini" s žilnatými ramenami, sú preč. Miška disponuje výrazne väčším objemom ako väčšina pretekárok v tejto kategórii. Navyše mi prišla tak, ako na predošlých súťažiach tejto sezóny úplne nesvoja - zlý výraz, neistota v každom jednom postoji.

Do TOP 10 postúpilo viacero známych mien ako Bejarano Real (210), Yenko (211), Gekova (214), Slaby (217) atď. a medzi nimi naša Klimasová. Bolo vidno, že sa po postupe do TOP 10 trošku uvoľnila.
Katka bola spolu s Patriciou Slaby a Skaiste Danileviciute (bronzová a strieborná medailistka z juniorských Majstrovstiev sveta) vyvolaná do prvého porovnávania. Vtedy už bolo všetkým jasné, že ak Klimasová vo finále nič nepokazí, ujde sa jej medailové umiestnenie. Katarína Klimasová napokon porazila výrazne skúsenejšie súperky a získala titul Majsterky sveta. Je to jasný signál, že na Slovensku stále máme veľké talenty, ktorým sa však nevenuje dostatok pozornosti.

Katarína sa úplne prvýkrát postavila na súťažné pódium túto sezónu v kategórii ZAČIATOČNÍK na Amix Patriot Fitness Weekend-e. Túto kategóriu SAFKST otvorilo v tomto roku práve na základe návrhu organizátorskej trojice  Horváth - Tabaka - Kopček. Dúfam, že je to dostatočný podnet na to, aby sa začiatočníkom dalo čo najviac príležitostí súťažiť, zbierať skúsenosti, a napokon tým najlepším aj reprezentovať našu krajinu. Katarína rozhodne má čo zlepšovať, ak bude na sebe pracovať, bude trvalo patriť k tým najlepším na Slovensku.

V tesnom závese za ňou skončila poľská juniorka Patricija Slaby (217). Tá rozhodne doplatila na "nešťastnú" stavbu tela - dlhý driek, kratšie nohy. Katka ju porazila o jediný bod.

Bronz získala reprezentantka Litvy Skaiste Danileviciuite (207), ktorá minulý víkend v Budapešti Patriciju porazila.

Na 4. mieste skončila Ruska Anastasiia Gekova (214). Anastasiia mala v Bratislave o niečo masívnejšiu spodnú časť tela. Lina Bejarano Real (210), aktuálne víťazka World Rankingu skončila AŽ na 5.mieste. Treba však povedať, že ju porazili výrazne subtílnejšie pretekárky. TOP 6 uzavrela Liliya Terletskaia (227) z Ruska.

Bikini Fitness do 162cm

Naša jediná reprezentantka v tejto kategórii Dominika Slušná (245) sa prebojovala do semifinále a získala 11.miesto. Rozhodcovia boli naozaj ústretoví k slovenských reprezentantkám. Dominika bola totiž v eliminácii porovnávaná s viacerými pretekárkami, ktoré do semifinále postúpiť pokojne mohli.

Víťazkou tejto kategórie sa stala úradujúca absolútna majsterka sveta juniorov Natalia Czajkowska (229). Na Natalii sa podpísala dlhá súťažná sezóna a v Bratislave nenastúpila v najlepšej forme, v akej sme ju túto sezónu videli. Napriek tomu však získala prvenstvo takmer bez problémov.

Striebro získala Ukrajinka Inna Sochynska (243), bronz zasa Elena Pugacheva (241) z Ruska. Obidve pretekárky mali rovnaký počet bodov, Inna zvíťazila napriek tomu, že ju v semifinále Ruska porazila. Myslím, že práve Elena mala byť tá, ktorá napokon získa striebro.

Na 4. mieste skončila bronzová pretekárka z juniorských majstrovstiev Laura Stalinkeviciute (240). Piate miesto obsadila Ukrajinka Natalia Tertyshina (233) a šieste miesto Fínka Emmi Nenonen (249).

Bikini Fitness do 164cm

Medzi 18 pretekárkami v tejto kategórii nastúpili na pódium 3 Slovenky - Vieriková (257), Hostačná (260) a Subotič (267). Do semifinále sa podarilo postúpiť iba Simone Hostačnej. Veroniku Vierikovú, bohužiaľ, nemôžem pochváliť. Bolo veľmi viditeľné, že je na pódiu pod veľkým stresom, robila zbytočné chyby v prezentácii. Verím, že to pre ňu bola obohacujúca skúsenosť a že ju o rok uvidiíme v nominácii wellness fitness.

Saška Subotič (267) napravila chyby z Budapešti a zapracovala na výraze. Myslím, že do semifinále postúpiť pokojne mohla. Dúfam, že ju tento výsledok neodradí a že ju uvidíme aj ďalšie sezóny.

Simona Hostačná (260) sa ukázala v rovnako dobrej forme ako na ostatných súťažiach. V čom bol problém? Niečo, čo nedokáže ovplyvniť - dlhý driek, krátke nohy. Oproti svojim dlhonohým súperkám zaostávala.

Spomedzi dievčat z eliminácie by som rada upriamila pozornosť na Ekaterinu Rykovu (270). Ruská šampiónka, ktorá na poslednej súťaži dokonca získala Elite PRO kartu, neprešla elimináciou ani do TOP 10.

Víťazkou kategórie sa stala Iuliia Shestakova (264) z Ruska. V semifinále mala rovnaký počet bodov ako strieborná Ulpan Nurbekova (265) z Kazachstanu. Iuliia sa ukázala v ostrejšej forme, čo jej nakoniec pomohlo zvíťaziť. Bronz získala poľská pretekárka Anna Wozniakowska (256).

Na 4. mieste sme videli Maďarku Evelin Szalai, ktorá minulý týždeň súťažila v nominácuu Fit Model. Myslím, že toto je problém, s ktorým by IFBB mala urobiť poriadok - pretekár by mal jednu sezónu/súťažný rok prislúchať len pod jednu nomináciu. Ako môže byť takmer rovnako úspešný v dvoch odlišných nomináciách?

Piata skončila Ruska Mariya Barkhudarova (254), ktorá je na stage-i jednoducho neprehliadnuteľná. Problém vidím v jednotlivých postojoch, najmä však v prednom postoji - stála príliš na úzko, čím si poškodila. TOP 6 uzatvorila Viktorija Sadovskaja (268) z Litvy. Veľmi pekná pretekárka, škoda vzorovaných plaviek.

Druhá časť reportu bude na webe už onedlho, stay tuned! :-)Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!