Hyperextenziu označujú mnohí za jeden z najlepších cvikov na driekovú časť chrbta. Čo všetko môžeme rozličným prevedením tohto cviku posilniť? Prezradí nám Barbora LABUDOVÁ v tomto článku.
Hyperextenzia (z anglického hyperextension) je cvik, vykonávaný na špeciálnej lavičke, ktorá je súčasťou každej posilňovne. Mnoho ľudí ho zaraďuje do tréningu chrbta, tento cvik vám však môže pomôcť aj s posilnením iných partií.
Lavičky určené na vykonávanie hyperextenzie sa môžu rôzniť – v posilňovni nájdete buď lavičku so sklonom 45 stupňov, bez sklonu alebo rímsku lavičku. Ešte pred začiatkom cvičenia je potrebné nastaviť si lavičku tak, aby zodpovedala vašej výške. Nastavenie opierky môže spôsobiť aj zacielenie iných svalových skupín, k tomu sa však ešte vrátime neskôr.
Po nastavení lavičky uchopíme držadlá rukami, ľahneme si na podložku a nohy umiestnime pod valce. Po zapretí nôh viac nie je potrebné držať sa lavičky rukami. Ruky zložíme za hlavu alebo na hrudi. Rovnakým spôsobom možno uchopiť aj kotúč alebo iné závažie. S nádychom sa spustíme dole a s výdychom zdvíhame trup smerom hore v čo najväčšom rozsahu a opakujeme.
Ako sme si už uvideli vyššie, tento cvik je často označovaný ako cvik, zameraný na spodný chrbát – vzpriamovače chrbtice. Najmä v poslednom čase sa však čoraz viac zdôrazňuje, že pri vykonávaní tohto cviku môžete zacieliť aj iné partie. Ide najmä o sedacie svaly a zadné stehná. Obe svalové skupiny zapájame pri klasickom prevedení hyperextenzie sekundárne, pričom drieková časť chrbtových svalov pracuje primárne. Hyperextenziu však možno cvičiť tak, aby spomenuté svalové skupiny pracovali presne naopak – sedacie svaly a zadné stehná primárne, spodný chrbát sekundárne. Všetko závisí od konkrétneho prevedenia tohto cviku.
Klasické prevedenie s rovným chrbtom
Klasické prevedenie hyperextenzie je zamerané na precvičenie spodného chrbta. Počas celej doby vykonávania tohto cviku je chrbát narovnaný, ramená zatiahnuté dozadu a hlava v predĺžení chrbtice. Nohy sú pevne umiestnené pod valcami, stehná sú opreté o opierku. Lavička by mala byť nastavená tak, aby bola panva umiestnená na opierke.
Variácia so zameraním na zadok
Základný rozdiel medzi touto a klasickou variáciou je zakrivenie chrbtice. Pri precvičovaní zadku sa treba počas celého cvičenia hrbiť, čím sa minimalizuje zapojenie spodného chrbta. Bradu pri cvičení tejto variácie hyperextenzie tlačíme dole. Táto variácia primárne zapája sedacie svaly, sekundárne zadné stehná a spodný chrbát. Pri tejto variácii môže panva mierne pretŕčať cez opierku.
Variácia so zameraním na zadné stehná
Zadné stehná sa pri cvičení hyperextenzie zapájajú pri každej variácii. Jedno z najlepších na zadné stehná je prevedenie s jednou nohou – jedna noha sa nachádza pod valcom, druhá nad valcom, čo znamená, že oporná je len jedna noha. Každý, kto to skúšal vie, že pri tomto prevedení je hamstringy naozaj cítiť. Pri tejto variácii môže taktiež panva pretŕčať cez opierku.
Hyperextenzia v ľahu na zemi
Toto prevedenie vám umožní precvičiť hyperextenziu bez lavičky na to určenej. Ľahnete si na brucho na rovnú podložku. Ruky dvihneme zo zeme hore a vykonávame záklony trupu čo najvyššie sa dá a opakujeme.
Reverzná hyperextenzia
Pri tejto variácii nevykonáva pohyb horná časť tela ale presne naopak – spodná časť. Na vykonanie tohto cviku existujú špeciálne stroje, môžete ho však vykonávať úplne jednoducho na rovnej lavičke. Bruchom dolu si ľahneme na opierkovú časť rovnej lavice tak, aby bola panva na konci opierky. Vystreté nohy následne dvíhame s výdychom hore v čo najväčšom rozsahu a opakujeme. Pri tomto prevedení precvičujeme primárne sedacie svaly.
Po predstavení variácií zaiste viete, že týmto cvikom možno precvičiť 3 partie. Spodný chrbát precvičíte najlepšie v tréningu chrbta, zadok a hamstringy zasa pri tréningu spodnej časti. Najčastejšie sa hyperextenzia cvičí buď na začiatku ako aktivačný cvik alebo naopak, na konci tréningu ako vypaľovací cvik. Záleží už len od toho, čo vyhovuje vám.
Ak ste hyperextenziu ešte nevyskúšali, rozhodne by ste tak mali urobiť. Ak vás naopak tento cvik už omrzel, vyskúšajte niektoré z iných prevedení, ktoré budú určite oživením vášho tréningu.
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!