Ako ovplyvňuje aktuálna geopolitická situácia jarnú súťažnú sezónu?

Hoci na Slovensku či v Česku je situácia pokojná a lídri apelujú na rozvážnosť, súťažiacim z Ukrajiny sa zmenil život v priebehu niekoľkých minút. Ako aktuálna geopolitická situácia ovplyvňuje svet súťažného fitness?

Už o niekoľko týždňov nás čaká jedna zo súťaží, na ktorú čakal celý svet fitness. Siberian Power Show sa každoročne organizuje v ruskom meste Krasnoyarsk. Po veľkom úspechu v minulom roku, keď sa na súťaži predstavil aj slovenský kulturistický gigant Michal Križánek, sa objem peňazí venovaných na ceny ešte navýšil a sám Michal Križánek sa opäť stal tvárou eventu, ktorého sa chcel zúčastniť. Nás samozrejme zaujímala kategória Bikini, kde súťažiť sa chystajú hviezdy ruského bikinifitness  - Galina MASLOVSKAYA a po ohlásenom prestupe do Elite PRO je v príprave aj Anastasiia ZOLOTAIA či Yuliia SHESTAKOVA. To sa však zo sekundy na sekundu zmenilo. Vojna na Ukrajine zjednotila nielen národ Ukrajiny, ale aj celý svet a Rusko za vstup vojsk na územie Ukrajiny potrestali vlády mnohých krajín spôsobom, ktorý jednoducho znemožňuje súťaženie na Siberian Power Show. O čom hovorím?

Ako informovala agentúra Reuters, ruská letecká spoločnosť Aeroflot oznámila, že ruší všetky lety do európskych destinácií po tom, ako šéf zahraničnej politiky EÚ Josep Borrell uviedol, že Európska únia sa rozhodla uzavrieť svoj vzdušný priestor pre ruskú dopravu. Aerolinky rušia lety do aj z Ruska a tak je aktuálne ťažšie než náročné dostať sa do Krasnoyarska, kde sa súťaž realizuje. Aj napriek tomu organizátor súťaže Denis Kiyutsin súťaž chce zorganizovať, aj keď v inom režime, ako pôvodne plánoval. Aj za cenu, že súťažiaci zo zahraničia do Krasnoyarsku nebudú môcť pricestovať. Napriek všetkému, 2. marca na oficiálnom instagramovom profile súťaže Siberian Power Show Krasnoyarska informoval o tom, že „mimoruským“ športovcovm, ktorí chcú súťažiť, pomôžu s optimálnym vybavením víz a leteniek. Je jasné, že sk sa situácia výrazne nezlepší, ani táto pomoc nebude dostatočná.

Navyše, reálne sa objavuje aj odpor športovcov ku všetkému, čo súvisí s Ruskom. Tí aj takto dávajú jasne najavo odpor voči ruskej invázii na Ukrajinu. Niektorí sa tak sami rozhodli súťaž bojkotovať. IFBB však zatiaľ oficiálne nepristúpila k tomu, čo sa rozhodli spraviť už mnohé športové federácie – vylúčeniu ruských športovcov z medzinárodných podujatí. Vzhľadom na aktuálnu situáciu v IFBB, kde ruskí športovci súťažia pod vlajkou IFBB Flag, nakoľko nemôžu kvôli dopingovým škandálom spred niekoľkých rokov reprezentovať svoju krajinu (a videli sme to aj na 2021 IFBB Majstrovstvách sveta), je pravdepodobné, že prídu aj tu reštrikcie.

Oficiálne stanovisko IFBB

IFBB vydalo na Instagrame oficiálne stanovisko ku konfliktu. „Všetkým našim športovcom a funkcionárom, ktorí sú ponorení do tragédie, ktorá izoluje Ukrajinu, našej milovanej IFBB rodine, SME S VAMI. So silnou nádejou, že táto hrozná a neférová situácia skončí tak skoro, ako to bude možné, bez ďalšej bolesti a stratách na životoch, IFBB HOVORÍ NIE VOJNE.“


Zdroj: Instagram.com/ifbb_official

My sa s týmto stanoviskom plne stotožňujeme a sami sme kontaktovali niekoľko ukrajinských športovcov s tým, či nepotrebujú pomoc a či sú v bezpečí. Príprava mnohých reprezentantov na Ukrajine pritom do dňa invázie postupovala normálne a viacero športovcov zdieľalo svoje posledné tréningy predtým, než sa museli ukryť do bezpečia pred vojnou.

Reakcia FBBR 

Na Instagrame už niekoľko hodín po začiatku konfliktu a uvalení prvých sankcií na Ruskú federáciu reagovala aj Ruská federácia bodybuildingu. Športovcov prostredníctvom príspevku poprosili, aby si vzhľadom na situáciu nekupovali lístky na Majstrovstvá Európy alebo medzinárodné súťaže. ,,Vedenie FBBR zisťuje, či bude možný vstup ruských občanov, najmä ruských športovcov, do krajín EÚ. Budeme vás informovať. Dúfame, že to dopadne pozitívne a náš tím sa ako vždy úspešne predstaví na európskom šampionáte!" znel oznam na Instagrame.

Ako sú na tom ostatné podujatia?

Iné IFBB podujatia by sa mali konať v pôvodne plánovaných termínoch. Odhadujeme, že prvým TOP podujatím (na ktoré sa podľa našich informácií chystajú aj dve najlepšie české profesionálne bikinifitnessky Veronika ZemanováMonika Špačková) sa stane Elite PRO Jan Tana Classic. Dátum tohto eventu je naplánovaný na 8-10. apríla. V prípade, že sa napokon predsa len uskutoční Siberian Power PRO, hoci len za účasti ruských profesionálov, o výsledkoch vás budeme informovať. Najbližším IFBB podujatím bude súťaž pre mužov Elite PRO Show Ajman, kde uvidíme profíkov z Men’s Physique a Bodybuildingu. 

Situáciu budeme aj naďalej sledovať a informovať vás.Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!