Nie je to len pozlátko. Barbora LABUDOVÁ vám ukáže, ako vyzerá súťažný deň a čo všetko musíte stihnúť ešte pred nástupom na pódium v deň súťaže.
Na instagrame a iných sociálnych sieťach vidíme takmer každý víkend fotky nádherných bikini fitnessiek s výrazným make-upom a nádhernou hnedou pokožkou v ligotavých plavkách. Každý divák vidí len pozlátko, čo sa však naozaj odohráva v súťažný deň?
Veľa pretekárok, najmä tie ostrieľané, sú zvyknuté na nástrek súťažnej farby už deň vopred. Súťažné farby sú voľne dostupné v športových obchodoch či online. Existuje niekoľko známych značiek, medzi najznámejšie patrí JanTana a ProTan.
Najlacnejší a najistejší spôsob je takúto farbu kúpiť a poprosiť trénerku/ mamu / kamarátku, aby ti s nástrekom pomohla. Menované značky totiž zvyknú mať na súťažiach svoje stany, kde pretekárov farbia profesionáli.
Nástrek v takomto stane je najrýchlejší spôsob, nevýhod je však viac ako pozitívov – nielen, že jeden nástrek stojí viac ako celá fľaštička farby, takéto farbenie mnohokrát sprevádzajú nervy a stres. Nástrek sa totiž realizuje tesne pred súťažou. Každý, kto si ho vopred objednal má daný čas, kedy sa má k stanu dostaviť. Mnohokrát zlá organizácia spôsobí časovú tieseň a doslovné naháňačky – nie raz sa stalo, že bikini utekali priamo zo stanu na semifinálové porovnávania na pódium.
Pozor na zakázane farby – IFBB pravidlá zakazujú používať farbu DreamTan, ktorá bola v minulosti veľmi obľúbená najmä u kulturistov. Príznačná bola hustým trblietaním a zeleným podtónom. Táto farba má krémovú konzistenciu – súťažiaci ňou často znečisťovali priestory súťaže.
Čoraz viac pretekárok si pred súťažou dohodne súťažné líčenie u profesionálky. V minulosti sa na súťažný make-up nekládol taký dôraz, ako dnes. Najlepšie bikini fitnessky vedia, že im dobrý make-up môže výrazne pomôcť k dokonalému vzhľadu.
Treba myslieť na niekoľko dôležitých detailov: pleť musí ladiť s nafarbenou pokožkou, veľmi dôležité je kontúrovanie pleti – pod výrazným osvetlením kontúrovanie podtrhne črty pretekárky a naviac, dobrý vizážista vie, ako vykontúrovať pleť tak, aby zvýraznil prednosti a potlačil nedostatky.
Vizážistky často chodia priamo na súťaže. Pretekárky líčia počas čakania na semifinále jednotlivých kategórií. Ak sa rozhodneš líčiť sama, osobne odporúčam líčiť sa ešte doma pred prezentáciou. V backstagi make-up len dotiahneš, prepudruješ si nos a si ready to go.
Odkladanie si vecí na poslednú chvíľu sa v súťažný deň naozaj nevyplatí. Ak nemáš potuchy, čo všetko ti k súťažnému make-upu treba, prečítaj si článok od Saskie Cakoci alebo Radky Szombathovej na našom webe.
Každej súťaži predchádza prezentácia pretekárov. Táto prezentácia znamená registráciu súťažiacich, ktorí prišli na konkrétnu udalosť súťažiť. Ako takáto prezentácia vyzerá? Rozhodcovia volajú súťažiacich po jednotlivých kategóriách.
Pretekárka musí mať na prezentácii oblečené súťažné plavky, ktoré musia spĺňať isté normy – u bikini fitnessiek musia plavky zakrývať aspoň 1/3 zadku, predná časť musí zakrývať všetko, čo je treba. Takisto prinesie „na kontrolu“ súťažnú obuv, ktorá musí byť bez platformy.
Pretekári musia mať platný preukaz - na Slovensku sa platí ročná známka, ktorá im umožňuje štartovať na akejkoľvek slovenskej súťaži. V krátkosti vysvetlené – každý pretekár musí byť zapísaný pod akýmsi klubom. Veľké fitká s tradíciou, ktoré vychovali niekoľko pretekárov (či už kulturistov alebo fitnessky), takúto licenciu majú. Stačí prísť do príslušného fitka v tvojom meste, o ktorom vieš, že členom SAKFST je alebo ich kontaktovať s prosbou súťaženia pod ich „strechou“ (zoznam týchto klubov nájdeš aj na oficiálnej stránke SAKFST).
Ak nenájdeš podobný klub, môžeš ísť súťažiť sama za seba – vytvoriť si klub na svoje meno. Tento poplatok je však zbytočne drahý. Ročná známka a preukaz sa vybavuje na sekretariáte SAKFST, kde sa zasiela členský poplatok a registrácia. Všetky bližšie informácie nájdeš na oficiálnej webovej stránke SAFST.
Podľa nových pravidiel tiež treba priniesť potvrdenie od lekára (športového či obvodného) o zdravotnej spôsobilosti. Keďže sú bikini rozdelené podľa výšky, rozhodcovia im na prezentácii merajú výšku a podľa počtu pretekárok utvárajú výškové kategórie. Každá pretekárka si taktiež na prezentácii vylosuje číslo, s ktorým bude vo svojej kategórii súťažiť.
V zákulisí (backstagi) sú zhromaždení všetci pretekári, ktorí sa pripravujú na semifinálové a finálové porovnávania. Väčšinou sa toto čakanie pretiahne na 3-4 hodiny, v prípade bikini fitnessiek niekedy aj viac. Nie je to síce pravidlo, väčšinou je však kategória bikini úplne na konci semifinálových porovnávaní (o semifinálových, finálových kolách a tiež eliminácii si napíšeme v ďalšom článku).
Každá ostrieľaná pretekárka si so sebou prinesie karimatku, deku a teplé papučky, aby čakanie na súťaž prečkala v zdraví. V backtagi si treba jednoducho nájsť miesto, kde sa na zemi zlozíš (lavičky/ stoly a stoličky sú zvyčajne veľký luxus, s ktorým radšej netreba rátať). Na tomto mieste sa pretekár prezlieka, natiera/ upravuje farbu, bikinky sa líčia a češú.
V tom lepšom prípade niečo papajú, to však záleží od konkrétnej pretekárky, od jej plánu a peekweaku. Krátko pred nástupom na pódium sa pretekári v backstagi aj rozcvičujú – každý si musí priniesť vlastné expandre/ činky.
Nespoliehajte sa na to, že vám niekto niečo požičia a už vôbec nie, že tieto veci budú voľne k dispozícii – na takéto detaily myslia len naozaj skúsení organizátori na veľkých súťažiach, určite nie na pohárovke v Dolnom Kubíne..
Pred tým, ako tvoja kategória nastúpi na stage si organizátori zoradia všetky pretekárky podľa súťažných čísel, ktoré sa losujú na prezentácii. Rad pretekárok čaká pod pódiom, vchádza naň z jednej strany za sebou. Po semifinálovom kole sa pretekárky vrátia do backstagu.
Väčšinou im organizátori nariadia nevzďaľovať sa od pódia, keďže v krátkej chvíli obdržia lístok od rozhodcov, ktorý obsahuje čísla pretekárok, ktoré postúpili do finálového kola. Tie sú opäť zoradené a čakajú na finále.
Po finále nasleduje vyhodnotenie kategórie. Na väčšine súťaži sa robia aj overall kategorie – vyberá sa víťazka spomedzi všetkých víťaziek v jednotlivých kategóriách. Napr. bikini fitness víťazka z každej výškovej kategórie sa zúčastní overall. Po vyhodnotení si každá prirodzene pobalí svoje veci do tašky/ kufra a odchádza spapať niečo dobré.
Samozrejme, každá pretekárka má podľa skúseností a počtu súťaží, ktoré absolvovala, rôzne vychytávky, ktorými dotiahnu svoje know-how do dokonalosti.
Napíšeme si aspoň základný list vecí, ktoré potrebuješ alebo tie, ktoré ti uľahčia tvoj súťažný deň.
Pre úplne dokonalú predstavu odporúčam popozerať súťažné fotografie z prezentácii a backstagu na stránke eastlabs.sk.Už o nedlho očakávaj článok o bodovaní súťaží podľa pravidiel IFBB.
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!