Saskia CAKOCI, šéfredaktorka stránky BikiniFitness.SK, spoločne s partnermi zrealizovala 7. pokračovanie kempu.
365 Gym BikiniFitness Camp, ktorý sa konal uplynulý víkend v Trnave, bol v poradí už siedmym kempom organizovaným pod hlavičkou spoločnosti FitnessŠkola s.r.o. - tento kemp je špecificky určený pre nominácie bikinifitness a wellnessfitness. Ako to už na našich kempoch býva, aj ten v Trnave bol nabitý prednáškami, výukovými blokmi a praktickým nácvikom od skorého rána až do neskorého večera. A bol veľmi, veľmi náročný pre každú z 13. účastníčok!
Ešte predtým, ako sa pustím do zhodnotenia kempu, chcela by som venovať pár slov jeho filozofii. Pamätám si veľmi dobre svoje súťažné začiatky v rokoch 2009 a aj 2015 - tu som súťažila ako bikinifitnesska. Príprava bikinifitnessky v tejto dobe spočívala len v diéte a tréningu, ktoré výrazne pripomínali prípravné obdobie akejkoľvek inej súťažnej "bodybuilding" nominácie (tzn. tých nominácií, ktorých princípom je prezentovať na pódiu vzhľad tela získaného vďaka silovým tréningom a úpravou stravy). Boli to ťažké silové tréningy a diétne postupy plné dávno vyvrátených a (pre proporčnosť bikinifitnessiek) často škodlivých stereotypov.
Na nomináciu a pohlavie pretekára sa vtedy ohľad nebral, o nejakom nacvičovaní pózingu v pravom zmysle slova nemohla byť reč. „Nauč sa pózovať z videí“ ... bolo mi povedané.
Dalo by sa povedať, že z dnešného pohľadu bol takýto nekomplexný a netaktický prístup k príprave bikinifitnessky doslova smiešny. Zatiaľ, čo Rusko a Ukrajina neustále napredovali v zlepšovaní a vytváraní celkového "bikinárskeho" vzhľadu a prezentácie, Slovensko akoby zostalo stáť na jednom bode (ak trpíte averziou voči Rusku, prípadne tomu, čo aj vo svete je známe ako "ruská škola bikinifitness", asi by ste mali prestať čítať - v ďalších riadkoch sa budem venovať práve tejto problematike).
Verte mi, alebo nie, ale najlepšie bikinárky zo Slovenska museli v minulosti venovať nemalé úsilie samoštúdiu tréningových metód a princípov, prípravy znamenali, že sme sa nevyhli ani systému "pokus-omyl", pózovaniu sme museli venovať dvoj až trojnásobne viac času, ako dnešné absolventky našich kempov. Pretože nám to nemal kto vysvetliť.
To všetko sme absolvovali, aby sme mohli nastúpiť na medzinárodné pódiá, kde na nás čakali najlepšie ruské bikinifitnessky. A ak sa nám podarilo ich porážať (aj napriek tomu, že Rusko je nepopierateľne veľmocou v tomto športe), bolo to len a len preto, že sme sa z ich školy vedeli priučiť.
Rusi majú nomináciu bikinifitness naštudovanú a pochopenú tak dokonale, že (či sa to niekomu páči/nepáči) stali sa tou krajinou, ktorá udáva trend. Doslova rozhodujú o tom, ako bude kategória vyzerať na ďalšiu sezónu, či rok. Koľko kategórií má aktuálne nominácia bikinifitness? Osem. A koľko Majsteriek sveta sveta má Rusko z posledného IFBB Svetového šampionátu? Sedem plus titul absolútnej víťazky ... a Natalia LUGVSKIKH sa navyše stala víťazkou nominácie bikinifitness v 2017 World Ranking-u. Pochybuje ešte niekto o efektívnosti ruskej školy bikinifitness?
Najúspešnejšie trénerky v Rusku vytvorili pre svoje bikinárky tímy a školy, v ktorých ich zhromažďujú a učia všetko od základu. Bez ohľadu, či sa pozriete do Petrohradu (tu je nr. 1 škola Anastasie Gončarovej), do Moskvy (tu je nr. 1 škola Ivety Stacenko), do Ekaterinburgu (tu je nr. 1 škola Elizavety Mukminovej - práve ona bola hosťom 2018 365GYM BikiniFitness Camp-u Trnava), alebo do Krasnoyarska, každá z týchto škôl má pod svojou hlavičkou skupinu odborníkov - od tréneriek a nutričných poradkýň počnúc, cez lektorky chôdze a pózingu, odborníčky na líčenie, plavky, či doplnky, až po lekárov - endokrinológov, ktorí sa starajú o hormonálne zdravie a balans pretekárok (áno, čítate správne). Samozrejme, byť členkou/absolventkou takejto je vecou prestíže, samozrejme, že za účasť na programe (ten trvá rádovo 6 mesiacov) takejto školy sa platí. A nie sú to malé sumy!
Až po absolvovaní takejto prípravy (alebo, ak sú to začiatočníčky, niekoľkých príprav) napokon nastupujú niektoré z ruských dievčat na domáce súťaže. Prečo iba niektoré a nie všetky?
Motiváciou, prečo Rusky sa zapájajú do progarmov bikinifitness škôl nebýva vždy len a len súťaženie, ale primárne dobre známa snaha "urobť niečo so svojou postavou, zmeniť ju". Znalosti ktoré získajú, vedenie krok za krokom počas celého procesu zmeny a predovšetkým možnosť konzultácií akéhokoľvek problému s lektormi - to je motivácia, prečo sa do jedného kurzu zapisujú desiatky a desiatky dievčat. A iba tie s vysokou motiváciu (a najlepšími predpokladmi), nastupujú na súťažné pódiá, kde súťažia (v porovnaní so Slovenskom) podľa modifikovaných pravidiel. V čom?
Každá súťaž v bikinifitness sa skladá z tich častí:
V Rusku je to však iné. Po eliminácii už semifinále začína individuálnou prezentáciou tzn. ruské bikinifitnessky ak chcú uspieť doma, aj na v podstate bezvýznamnej súťaži, musia na pódium prichádzať pripravené s komplexným balíkom znalostí. Optimálna forma je samozrejmosťou, k tomu treba pripočítať vhodné zvolené plavky (strih + farba + zdobenie), líčenie a predovšetkým bezchybnú chôdzu, nacvičené postoje (aby eliminovali svoje nedostatky), pripočítajte k tomu "ruskú elegantnosť", ktorá je zrejmá pri prechode z jedného povinného postoja do druhého, alebo pri individuálnej przentácii.
Už počas prvej súťažnej sezóny absolvuje aj priemerná súťažiaca v Rusku 2-5 súťaží, na ktorých získa znalosti a skúsenosti, na ktoré u nás sú potrebné cca 2 roky (vďaka nízkemu počtu súťaží a modelu, ktorý používame). Navyše, ruské bikinifitnessky sú vedené v tímoch, kde pôsobia Svetové a Európske šampiónky - nielenže "vzhliadajú! k svojim vzorom, ale zároveň sa učia od nich. A to je aj hlavná úloha kempov - dať účastníčkam znalosti, ktoré inde získajú iba problematicky, navyše z prvej ruky od tých, ktoré s danou nomináciou majú reálne skúsenosti podložené výsledkami na domácej, ale aj medzinárodnej scéne.
Ženy by mali byť vedené ženami - žiaden muž nemá reálnu skúsenosť so súťažením v nominácii bikinifitness, takže jeho miesto je iba v pozícii poradcu. V Rusku to vedia všetci - aj preto na čele v Rusku pôsobiacich škôl stoje ženy (muži majú jednoducho sekundárnu, poradnú úlohu).
Nie, nie, úspech Rusiek v bikinifitness nespočíva primárne v často spomínanej tzv. "ruskej kráse" (tá je ešte výraznejšia, ak proti Ruskám nastupujú bikinifitnessky, ktoré "podľahli čaru" dopingových látok - tie im bez mihnutia oka v rozhodujúcej miere dokážu podsúvať práve muži/tréneri s kutluristickou minulosťou). Je to len a len o cielenom výbere talentov a komplexnej príprave, ktorá nezanedbáva ani jeden jediný faktor úspechu.
A v tomto smere Slovensko zaostáva. Krásne a geneticky talentované dievčatá máme aj my. A nie je ich málo! Samozrejme, tak početný tím ako má na medzinárodných súťažiach Rusko nikdy mať nebudeme, pretože naša krajina je neporovnateľne menšia (rozdiel je vyberať z populácie 145 miliónov a 5 miliónov obyvateľov). To však neznamená, že nedokážeme vychovať konkurencieschopné bikinárky! Slováci radi hovoria o tom, aká je kategória bikinifitness ľahká a "vytvoriť úspešnú bikinu je malina". Áno?
Hm ... niečo mi vraví, páni tréneri a trénerky, že je za tým obyčajná ješitnosť (kto ma tu čo chce učiť? mňa, trénera?), neochota akceptovať niečo nové (navyše od "tých" druhých, mimo skupiny "vyvolených"), plus kadejaké nezmysly - dvojmesačné sacharidové nuly, ťažké drepy/mŕtve ťahy a nulová pozornosť, ktorú venujete ich pódiovej prezentácii a (bohužiaľ) aj vizáži.
Faktom je, že mnohí, keď sa aj o niečo snažia, tak nemajú dostatočné vedomosti a skúsenosti, nemajú nomináciu "bikinifitness" načítanú/pochopenú - na našich BikiniFitness Camp-och väčšinu týchto znalostí získate a môžete z nich profitovať pri príprave svojich zverenkýň. Edukácia trénerov (nielen bikinifitnessiek) - to je ďalší dôvod, prečo vznikol BikiniFitness Camp projekt.
Jednoducho preto, aby sme aj trénerkám, trénerom a hlavne dievčatám so záujmom o bikifitness ukázali, "ako sa to robí". Cieľom je poskytnúť trénerkám/trénerom, dievčatám aj ženám komplexné znalosti, vedomosti a návyky, využiteľné pri príprave dievčat a následne aj na súťaženie v kategórii bikinifitness (dnes už aj wellnessfitness). Bikinifitness a welleness fitness sú totiž nominácie, ktoré sú svojou špecifickosťou a nárokmi na tzv. "totalpackage" výrazne odlišné od ostatných "bodybuilding" nominácií.
A ak to pochopia trénerky/tréneri, ak to pochopia rozhodcovia (tí ovplyvňujú trendy v bikinifitness každým správnym, ale aj nesprávnym rozhodnutím) a samozrejme aj bikiniftnessky, môže sa slovenské bikinfitness na medzinárodnom poli vrátiť na pozície, na ktorých sme boli pred dvoma či troma rokmi.
A teraz si povieme, čo cieľom projektu BikiniFitness Camp-u nie je. Cieľom nie je, aby všetky naše dievčatá pózovali rovnako ako to robia Rusky (vypichovanie očí vedľa stojacích pretekárok, alebo "nacistické pozdravy" dievčat na pódiu, ktoré sú práve nepodarenou snahou o napodobňovanie ruskej školy bez akýchkoľvek znalostí - nie sú ani mojou prácou, ani prácou inej lektorky kempu). V rámci pózingu sa venujeme výlučne povinným postojom (podľa aktuálnych pravidiel platných v IFBB International) a individuálnej prezentácii, ktorá je každej účastníčke vlastná, ktorú dokáže po technickej stránke (vzhľadom na individuálne možnosti) zvládnuť tak, aby zvýraznila jej osobnostné črty, eleganciu a šarm. Navyše, rozsiahlu časť v teoretickej príprave venujeme analýze chýb (v roku 2017 ich Slovenky nakopili množstvo - máme rozsiahly výukový materiál), na ktoré využívame (vďaka EastLabs Team-u) najčerstvejšie videomateriály z domácich, ale predovšetkým medzinárodných súťaží.
Ale dosť bolo vysvetľovania - prejdime konečne k nášmu poslednému kempu. V prvom rade sa chcem v mene celého nášho tímu poďakovať hlavnému partnerovi kempu, fitnesscentru 365GYM - Trnava za podporu a poskytnutie vynikajúcich priestorov na pózing a na ukážkový tréning. Spoločnosti DG Nutrition za darče ypre účastíčky kempu a naplnenie fitness bufetu, spoločnosti Fitness Food Menu za stravu pre naše účastníčky, ďalej chlapcom z Fitclan.sk za naozaj veľmi komplexnú prednášku o stravovaní (ktorá dúfam pomohla dievčatám čo-to pochopiť a vyvarovať sa nezdravým a zbytočným stereotypom), spoločnosti Butt Commando za krásne oblečenie pre dievčatá.
Opäť veľká vďaka Miške Sallut (Sallut Design), ktorá je s nami od úplného začiatku a dievčatám na každom kempe okrem darčekov venuje aj kúsok svojho času na prednáške v pozícii lektorky. Ďakujeme lektorom, ktorí neváhali prísť do Trnavy a podelili sa s účastníčkami kempu o svoje znalosti:
Na tomto kempe sme mali nielen zaujímavých, ale musím povedať, že aj výnimočne krásnych hostí. Samozrejme, aj im patrí poďakovanie za čas, ktorý s nami strávili.
Doslova pár dní po ukončení 365GYM BikiniFitness Camp - Trnava sme začali intenzívne pracovať na ďalších pokračovaniach tohto projektu. Vďaka pôsobeniu nášho teamu na západnom Slovensku získali sme nové kontakty, absolvovali sme opakované stretnutie s Mariánom ČAMBALOM (spolumajiteľ Činkárne Čambal Petržalka), výsledkom ktorého je predbežná dohoda o vytvorení školiaceho strediska v priestoroch Činkárne Čambal - tie by mohla spoločnosť FitnessŠkola s.r.o. využívaj na realizáciu bikinifitness campov (tento projekt mám na starosti ja), tréningových kurzov (tento projekt má na starosti Milan Čížek), prípadne celodenných seminárov (tie budú viesť naši lektori, prípadne hostia).
Činkáreň Čambal totiž má k dispozícii unikátne priestory, zrkadlami vybavenú rozsiahlu prednáškovú sálu, kde vie výuku absolvovať súčasne (a bez problémov) aj 20 dievčat (doposiaľ maximálny počet účastníčok kempov bol limitovaný číslom 14). Samozrejme, ďalej budeme hľadať aj možnosti spolupráce s osvedčenými partnermi, medzi ktorých patrí určite aj sieť fitness centier 365GYM. Máte sa na čo tešiť, priatelia!
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!