Aký typ kardia je najlepší?

Existuje už toľko druhov aeróbnych aktivít, až to vytvára zmätok pri výbere tej najlepšej. Alica HEVEROVÁ vám povie o druhoch kardia. 

Sú tu 2 základné rozdiely keď príde na kardio. Vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT – high-intensity interval training) a nízko intenzívny tréning (LIT- lower-intesity training). Obe majú svoje pre aj proti.
Nízko intenzívny tréning (LIT) má menší dopad na kĺby, čo ho robí ideálnym pre začiatočníkov, či ľudí s nadváhou. Ďalším plusom je to, že nízko intenzívny tréning dokážeme vykonávať dlhšie. Veľmi často sa taktiež využíva na zotavenie sa po náročnom/intenzívnom tréningu.
Vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT) dokáže v konečnom dôsledku spáliť oveľa viac kalórií a tuku ako nízko intenzívny tréning. HIIT zrýchľuje metabolizmus 24 hodín po tréningu, nakoľko sa počas tréningu cca každú minútu mení intenzita cvičenia.

Avšak kľúčom k výberu najlepšej aeróbnej aktivity je nájdenie tej, ktorá je pre teba zábavná a zároveň efektívna.

Necítiš sa ešte na poriadne cvičenie?

Tak sa prejdi! Kráčanie dokáže spáliť od 300 do 400 kalórií za jednu hodinu. Samozrejme, že chôdza nie je jeden z najlepších cvičení na spaľovanie tuku, no veľa ľudí ju podceňuje a neprikladá jej veľký význam. Zájsť si na rezkú prechádzku je výbornou voľbou predovšetkým pre začiatočníkov, obéznych, či ľudí so zraneniami. Taktiež je chôdza vynikajúca na regeneráciu o náročnom tréningu.

Si viac skúsená?

Vyskúšaj beh. Ním dokážeš spáliť okolo 600 kalórií za hodinu. Samozrejme záleží od intenzity, ktorú si zvolíš. Beh je úžasný spôsob ako posilniť svalové vlákna v nohách, ktoré dokážu vytvoriť krásnu definíciu svalov. Ak odhliadneme od vizuálnej stránky, behom si posilňujeme srdiečko, zlepšujeme krvný obeh a môžeme predísť osteoporóze.
Ak chceš skúsiť spomínaný HIIT, môžeš počas behu striedať tempo. To sa dá robiť mnohými spôsobmi, napríklad: Minútu beháš miernym tempom, ďalšiu minútu zdvojnásobíš intenzitu a následne opakuješ. Táto metóda dokáže zrýchliť metabolizmus nie len počas tréningu, ale i na ďalších 24 hodín po.
Bicyklovaním dokážeš spáliť cca 600 kalórií za hodinu. Tento druh kardia sedí takmer každému človeku, nakoľko beh považuje mnoho ľudí za nudný. Bicyklovanie je taktiež ideálne ako vysoko intenzívny intervalový tréning (HIIT), pretože záťaž sa dá na bicykli bez problémov meniť. Týmto typom aeróbnej aktivity sa na kvadricepsoch vytvára krásna definícia a separácia svalov, čo nesmierne ocenia ľudia z tzv. „fitness industry“.

Máš radšej vodu?

Tak si choď zaplávať. Intenzívnym plávaním dokážeme spáliť približne 600 kalórií. Okrem toho, že takýmto tréningom spálime vysoký počet kalórií, precvičíme si celé telo. Veľkým plusom je to, že plávanie je veľmi šetrné na kĺby, nakoľko sa pohybujeme vo vode, čiže v beztiažovom prostredí. Nehrozí nám takmer žiadne riziko zranenia, žiadny zlý dopad na kĺby, šľachy, či svaly. Plávania sa taktiež zaraďuje medzi výborné tréningy na regeneráciu a zvýšenie výdrže a kondičky.

Skúsený až až?

Tak vyskúšaj švihadlo, vďaka ktorému dokážeš spáliť až neuveriteľných 1000 kalórií za hodinu. Avšak nie je to len tak. Skákanie cez švihadlo vyžaduje veľkú zručnosť, šikovnosť, silu, sústredenie a taktiež i trpezlivosť. Tento druh kardia môže byť vykonávaný s nízkou intenzitou ale i s vysokou. Je to len a len na tebe. Každopádne je to aktivita s vysokým dopadom na kĺby, preto musíš byť opatrná. Nie je vhodné využívať švihadlo ako jediný typ kardio tréningu, ale treba ho striedať s inými druhmi aeróbnych aktivít. Veľkým plusom avšak je, že nie len že spaľuješ neskutočné množstvo kalórií, ale taktiež formuješ svaly na lýtkach a ramenách.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!