Alexandra SUBOTIĆ - Nemala by uniknúť vašej pozornosti

Alexandra SUBOTIĆ je bikinifitnesskou, ktorá si zaslúži vašu pozornosť. Prečítajte si rozhovor s ňou v najnovšom článku, ktorý vám prináša Soňa KOLCUNOVÁ. 

Alexandra Subotić je jednou z postáv, ktoré rezonovali najmä vďaka úspešnej jesennej sezóne. Ja sama som bola prekvapená tým, aký dojem na mňa Alexandra spravila a akou výnimočnou pretekárkou sa stala. Po skvelej jesennej sezóne sme všetci očakávali, že potvrdí svoju formu aj na jarných súťažiach. Avšak tie sú, bohužiaľ, zrušené a tak sme sa s Alexandrou porozprávali o jej doterajších úspechoch.

Kedysi mala chlapčenskú postavu

Alexandra Subotić sa športu venuje takmer celý svoj život. Od piatich rokov tancovala ľudové tance v súbore a vďaka tomu sa dostala na pódium už ako malé dieťa. Neskôr Alexandra nastúpila na osemročné tanečné konzervatórium, kde bol hlavným predmetom balet. „Venovali sme sa aj ľudovému a modernému tancu. Po ukončení piateho ročníka som ale zo školy odišla, pretože som bola skôr chlapčenský typ a jemný, nežný balet naozaj nebol moja šálka kávy,“ prezrádza Subotić. K športu teda inklinovala celý život. No dvadsaťtri ročná Alexandra sa po prvýkrát o fitness svete dozvedela pred siedmimi rokmi, keď vyšiel videoklip, v ktorom účinkovala Nikola Weiterová.
„V tej dobe som mala šestnásť rokov a veľmi „príťažlivú“ chlapčenskú postavu. Pozerala som na ňu ako na svätý obrázok a povedala som si, že takúto postavu chcem,“ spomína Alexandra. O Weiterovej si začala hľadať viac informácii a touto cestou sa dozvedela aj o nominácii bikinifitness, ktorá sa vtedy ešte len začínala formovať. „Videla som, že takúto formu dosahuje vďaka cvičeniu a tak som splašila jednu kamarátku a začala som cvičiť aj ja,“ hovorí Alexandra. Práve Nikola bola pre mladú bikinifitnessku aj najväčšou inšpiráciou a impulzom do súťaženia.
„Myšlienka súťaženia tu so mnou bola od prvého kroku do fitness centra,“ dodáva Alexandra, ktorá na Masarykovej univerzite vyštudovala srbský jazyk a literatúru a dva roky študovala aj nórsky jazyk a literatúru. „Mama si myslela, že je to len ďalší môj výmysel, ktorý ma čoskoro omrzí a nebola tým nadšená. Avšak iróniou je, že po pár mesiacoch začala so mnou chodiť cvičiť aj ona,“ hovorí s úsmevom o reakciách z okolia na tento nový koníček. „Môj tato ma zas podporil. Čo sa týka súťaženia, obaja videli, že ma samotné cvičenie baví, preto ma v tejto myšlienke podporili a podporujú dodnes,“ hovorí Alexandra.

Neúspech ako najväčšia motivácia

Keďže podľa Alexandry neprichádzali do úvahy iné kategórie, výber bol jasný – bikinifitness. „Horko-ťažko budujem svalovú hmotu, takže budem rada, ak sa mi raz podarí mať plnohodnotnú formu na bikini,“ hovorí Saška. Trénerkou mladej talentovanej pretekárky je Saskia Cakoci, pričom spolupracujú už od samého začiatku. „Moja prvá príprava bola zároveň mojou najťažšou prípravou vôbec. Nepoznala som svoje telo a nepoznala ho ani Saskia. Predtým som počúvala, že prvá príprava bude super, telo bude hneď reagovať a chudnúť budem rýchlo, no nebolo to vôbec tak,“ hovorí Alexandra. Jej telo nespolupracovalo a sama rýchlosť chudnutia prirovnáva k starému známemu „ako v lete na saniach“. „Chvalabohu sa moje telo naučilo, že ako mu beriem, tak mu aj neskôr dám a chudnutie už nie je moja nočná mora,“ vysvetľuje Subotić.
Jej prvá súťaž sa sa odohrala v Dubnici nad Váhom a išlo o tradičnú Veľkú Cenu Dubnice. A Saškine spomienky? „Asi také, ako na moju prvú prípravu. Bola som maličká, nohy sa mi rozklepali a zistila som, že v tmavom dymovom líčení vyzerám o desať rokov staršie a škaredšie,“ smeje sa Alexandra. Napokon sa jej ušlo desiate miesto z desiatich dievčat, čo môže na prvý pohľad pôsobiť neuveriteľne demotivujúco. Avšak v Saškinom prípade to tak vôbec nedopadlo.
„Bola to v tú sezónu moja prvá a posledná súťaž. Ani tá príprava, ani ten výsledok ma neodradili od súťaženia. Stal sa presný opak a nakoplo ma to ešte viac,“ spomína Subotić. V roku 2019 sa jej však veľmi darilo. Skvelý úspech dosiahla na Majstrovstvách Slovenska juniorov, keď získala striebro a výsledky boli dobré aj v jesennej sezóne, ktorú Saška zakončila na 2019 Majstrovstvách sveta junioriek a neskôr žien.

Aj zlá skúsenosť je skúsenosť

Jeseň pre ňu však začínala súťažou Diamond Cup v Skopje, ktorá neskončila najšťastnejšie. „Začalo sa to vo štvrtok nadránom. Chytila ma žalúdočná viróza a celý štvrtok sa niesol v znamení suchárov a čierneho čaju. K večeru nastúpili teploty a začala som sa „dopovať“ ibalginmi. V piatok som takto prežila cestu na Slovensko z Brna. Pred odchodom na letisko ma síce chytila zimnica a teplota, ale asi piaty ibalgin v ten deň to vyriešil,“ rozpráva Alexandra. Prílet do Skopje bol okolo polnoci, keď sa Saška ubytovala a vyspala. V sobotu nasledovala registrácia, ktorá môže byť pre nováčikov stresujúca a chaotická, no šťastím pre Alexandru bolo, že organizátori aj súťažiaci boli milí a ochotní vo všetkom poradiť. „V ten deň som sa snažila zjesť nejaké mäso s ryžou a zdravotný stav bol viac-menej ok. Večer nám poslali rozpis kategórií a ja som si vypočítala, kedy približne mám byť v hale, aby som mala ešte čas sa v pokoji pripraviť. Toto ale NIKDY nerobte,“ apeluje Alexandra.
Ak ste aj na konci zoznamu a súťaž začína o desiatej ráno, najneskôr do jedenástej by ste sa mali do haly dopraviť, čo potvrdzuje aj Saška. „V nedeľu, čo bol deň súťaže, sa dostavili tráviace problémy. Áno, ibalgin je skvelá vec, ale len v rozumnej miere,“ pripomína Subotić. V spojení s time managementom, ktorý Alexandra zvolila to však vyústilo do stresu a dokončovania svojej úpravy v hale, kde zistila, že už o dvadsať minút nastupuje na pódium. „Ale aj zlá skúsenosť je skúsenosť a človek sa učí na vlastných chybách. Čo sa však týka pódia, osvetlenia a celkovej organizácie, nemám čo vytknúť, no priznám sa, že som v hale pobudla len veľmi krátko na to, aby som si všetko do detailu všimla,“ hovorí Alexandra.

Domáca atmosféra je tá najlepšia

Výrazné úspechy však dosahovala aj na slovenských súťažiach a neraz sme sa spolu s Barborou LABUDOVOU pri písaní reportov nebáli označiť Alexandru ako neprehliadnuteľnú. Jednoznačne skvelá bola Subotić hlavne na súťaži 2019 Grand Prix Slovakia, kde skončila na striebornej priečke, ktorou sa nominovala na 2019 Majstrovstvá sveta junioriek aj žien. „Na slovenských súťažiach milujem tú atmosféru. Nebola som na súťaži prvýkrát, takže s mnohými dievčatami sa už poznám. V zákulisí je to vždy sranda, na pódiu sa podporíme a dobrý výsledok je čerešnička na torte,“ hovorí Subotić. Súťaže na jeseň sa jej organizačne páčili a každá súťaž bola novou skúsenosťou. „Najviac mi však utkvel v pamäti Tatranský pohár. Po „spackanom“ Skopje a navyše v ženskej kategórii som o tom finále ani nesnívala,“ prezrádza Alexandra.
Po sérii slovenských súťaží nasledovali Majstrovstvá sveta juniorov v Budapešti, ktoré boli pre Alexandru debutom v slovenskej reprezentácii. „Ako celok som si to naozaj užila. Pódium ani osvetlenie neboli práve najlepšie, pretože celkový dojem priveľmi ovplyvňovalo denné svetlo, ale so samotnou formou som bola v rámci možností spokojná,“ uznáva Saška. Sama sebe vytýka zlý prejav v podobe strnulého úsmevu. Tvrdí však, že celú vinu neúspechu na tento element hádzať nechce. „Viem, čo moje súperky mali a ja nie a kde sa zdokonaľovať,“ vysvetľuje Alexandra. Súťažnú sezónu zakončila na Majstrovstvách sveta žien v Bratislave, kde podľa slov nádejnej pretekárky všetko išlo bez výrazného časového sklzu. „Musím však vytknúť príšernú zimu, ktorá bola v celej hale a na jednej z najdôležitejších súťaží celého roka by sa to nemalo stať,“ dodáva Alexandra.
Táto súťaž pre ňu už z pohľadu výsledku až taká dôležitá nebola a keďže absolvovala naozaj dlhú sezónu, svalstva bolo tiež pomenej. Majstrovstvá sveta boli teda ďalšou skúsenosťou, ktorú mohla Subotić získať. Najobľúbenejšou súťažou a zároveň najväčším úspechom mladej bikinifitnessky je však spomínané striebro z Majstrovstiev Slovenska juniorov v Hnúšti. „Tieto majstrovstvá sú mojou srdcovkou. Bol to taký milý, tragikomický deň, ktorý mi veľmi veľa dal,“ spomína Saška.

Aká je spolupráca so Saskiou Cakoci?

Čo sa týka vizáže, tá je v bikinifitness veľmi dôležitá a vie to Saška a tiež jej trénerka Saskia Cakoci. Ako teda vyberá plavky a celkový look na súťaže Alexandra Subotić? „Mám pocit, že najvaic vyberá Saskia,“ smeje sa Saška, „no aby som nebola zlá, sama sa jej vždy pýtam na názor. Plavky si vždy dávam šiť u Karnabel, ktorá dokáže moju predstavu zdokonaliť a zhmotniť tak, aby som bola maximálne spokojná,“ dodáva Alexandra. Bodom prípravy, ktorý tak trochu zanedbáva je ale pózing a sama nemá problém to priznať. „Ak sa k pózovaniu dokopem dvakrát za týždeň, je to môj strop, ale snažím sa na tom pracovať. Momentálne sa snažím vymýšľať nové prechody, aby som v nich zbytočne nezvýrazňovala svoje nedostatky,“ vysvetľuje Subotić.

So Saskiou Cakoci spolupracuje Alexandra už od začiatku a spolu si prešli aj viacerými zmenami v tréningu. „Príprava sa zmenila hlavne v strave a v mojej hlave. Viac počúvam svoje telo, viem, ktoré potraviny áno a ktoré nie a prečo to tak robiť. A kardia je tiež trošku menej,“ priznáva Subotić. A pre všetkých, ktorí sa niekedy zamýšľali nad tým, aká je Saskia Cakoci trénerka má Alexandra jednoduchý opis ich spolupráce. „Saskia je prísna a starostlivá. Má v hlave predstavu o tom, ako chce, aby som vyzerala a ja síce môžem frflať a písať jej, že za tie tréningy skončí v pekle (čo je vždy v dobrom), no viem, čo robí a od začiatku som jej na sto percent dôverovala,“ vysvetľuje Saška. Dôvera medzi trénerom a zverencom je aj podľa nej veľmi dôležitá, najmä keď sú od seba títo ľudia vzdialení niekoľko stoviek kilometrov. „Saskia vám nikdy nebude mazať med okolo pusy, nebude vám dávať nádej, ktorá neexistuje. A nebude vás dokonca ani chváliť každý týždeň či mesiac, ale keď tá pochvala príde, cítite sa, akoby ste vyhrali všetky súťaže sveta,“ dodáva Saška.

Včera si mohla vyhrať, ale zajtra si na teba nemusí nikto spomenúť

Kategória bikinifitness je jednoznačne najpopulárnejšou ženskou kategóriou a svedčí o tom aj počet prihlásených dievčat na mnohé súťaže. „Dievčatá sú stále lepšie a lepšie, bikinifitness stále priťahuje kopu nových súťažiacich a preto netreba zaspať na vavrínoch. Včera si mohla vyhrať, no zajtra si na teba už nikto nemusí spomenúť,“ komentuje aktuálnu situáciu v bikinifitness Alexandra. V bikinifitness sa však stále stretávame aj s mnohými chybami a to si všimla aj Saška, pričom to dievčatá podľa nej stále najviac „flákajú“ v pózingu a celkovej úprave.Stretávam sa ale aj so zlou formou, či dokonca so zlým pochopením toho, ako má bikinifitnesska vyzerať. To je ale aj chybou samotných trénerov,“ vysvetľuje. Mnoho trénerov si stále myslí, že bikinifitnessky nemusia cvičiť tak veľa alebo je dokonca príprava jednoduchá, čo však určite nie je pravda. Dievčatá venujúce sa bikinifitness cvičia a pohyb jednoducho milujú. A práve vrámci cvičenia Alexandra Subotić najradšej trénuje ramená. „Nevyzerajú na to, ale naozaj ich cvičím najradšej,“ hovorí. Druhou obľúbenou partiou pre tréning je zadok a jednoznačne najobľúbenejší cvik Saška síce nemá, ale podobne ako si mnoho dievčat robí osobné rekordy v drepe či legpresse, pre ňu je takýmto cvikom tlak na ramená v sede s jednoručkami.

Rešpekt voči súperom je dôležitý

Ako pretekárka aj ako osobnosť sa chce Alexandra Subotić v najbližšej dobe zlepšovať. „Mojím vzorom v živote sú moji rodičia. V bikinifitness mám pár obľúbených dievčat, ale tie pre mňa nie sú vyslovene vzormi,“ vysvetľuje Alexandra. „Moje poďakovanie patrí spoločnosti Niké s.r.o, ktorá mi po jesennej sezóne prejavila dôveru a stala sa mojim generálnym reklamným partnerom. Ďakujem tiež môjmu klubu ŠK SPC ČastáVďaka patrí aj mojim rodičom, sestre a priateľovi za podporu, ktorú mi prejavujú každý deň. Tiež ďakujem Saskii za jej trpezlivosť a cenné rady. Ďakujem celému tímu stojacemu za Bikinifitness.sk a Eastlabs, za ich všetky fotky, reporty a za ich propagáciu nie len nášho športu ale aj nás športovcov. Vďaka patrí aj SAFKST za možnosť reprezentovať našu krajinu a ďakujem vám všetkým, ktorí ste toto dočítali až do konca,“ hovorí na záver nášho rozhovoru Alexandra Subotić. A čo jej odkaz pre všetkých športovcov, ktorí tieto riadky čítajú? „Buďte pokorní a rešpektujte svojich súperov,“ dodáva.

Ako som už niekoľkokrát spomenula – pozorovať Subotić na pódiu ma proste baví a preto už netrpezlivo očakávam návrat nás všetkých do súťažného kolotoča. A keď sa tak stane- Alexandre budeme aj s tímom držať prsty!Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!