Alžbeta PEŤKOVÁ - cesta k titulu majsterky sveta v bodyfitness

Cesta Alžbety PEŤKOVEJ k titulu majsterky sveta, Európy a Slovenska v bodyfitness bola skutočne emotívna a inšpirujúca. Prečítajte si článok Sone KOLCUNOVEJ, v ktorom vám ju priblíži. 

Pôvodne sa chcela súťažne venovať spoločenskému tancu. Jej súťažný partner sa však odsťahoval po prvej súťaži a tak zavítala do posilňovne, ktorá sa jej zapáčila. Práve takejto náhode vďačíme za to, že momentálne máme na Slovensku svetovú špičku v bodyfitness Alžebtu PEŤKOVÚ, čenku prestížneho All-Stars Teamu. V roku 2017 doslova žiarila a jej jarná aj jesenná sezóna sa dá len ťažko nazvať niečím iným, ako žatvou zlatých medailí. Aké výsledky má Betka na konte za uplynulý rok?

 • 1. miesto ... 2017 SAFKST Majstrovstvá Slovenska žien (bodyfitness do 158cm)
 • 1. miesto ... 2017 EFBB Majstrovstvá Európy (bodyfitness do 158cm)
 • 2. miesto ... 2017 Diamond Cup Ostrava (bodyfitness open)
 • 1. miesto ... 2017 Tatranský pohár (bodyfitness open)
 • 1. miesto ... 2017 Veľká cena Detvy (bodyfitness do 163cm)
 • 1. miesto ... 2017 IFBB Majstrovstvá sveta žien (bodyfitness do 158cm)

Alžbeta PEŤKOVÁ – v jari ovládla Santa Susannu

Betka Peťková začala celú svoju cestu na majstrovstvách Slovenska v Žiari nad Hronom, kde po viacerých druhých miestach konečne mohla zdvihnúť nad hlavu trofej za prvenstvo. „Bola to moja prvá súťaž po dlhšej dobe, keďže som opäť vynechala jesennú sezónu. Tešila som sa kedy sa zase postavím na pódium,“ spomína na dlhú objemovku Betka. Práve vďaka dlhšej dobe na prípravu Peťková cítila väčší progress a vychutnávala si každú súťaž. „Doteraz som bola tri roky po sebe druhá, keď sa mi podarilo získať zlato, okrem veľkej radosti som si určite povedala aj „no konečne“,“ smeje sa Betka.

Spolu s víťazstvom mala však pred sebou väčšiu zodpovednosť. „Pokračovala som na majstrovstvá Európy, kde som sa pripravovala rovnako ako na MSR, no pritvrdila som,“ vysvetľuje Betka. V čom pritvrdila? Sprísnila diétu a zintenzívnila tréningy, aby „zosekala“ čo najviac. Oproti ostatným rokom bol rozdiel práve v príprave, ktorú načasovala tak, aby vrcholila smerom k šampionátu. „Uberala som zo sacharidov, z kalórií, aby sa váha nezastavila a šla neustále dole,“ opisuje Betka.

Práve to spôsobuje najväčšiu únavu a tak sa po prílete do dejiska oceňuje práve čo najrýchlejšie vybavenie náležitých „oficialít“, po ktorých môžu pretekári dopriať telu oddych, ktorý si žiada. „Na majstrovstvách som sa cítila od prvého dňa úžasne a práve rýchle ubytovanie a zaregistrovanie bolo skvelou pomocou. Boli sme skvelý tím a od asociácie a realizačného tímu sme sa dočkali veľkej pomoci,“ prezrádza Betka. Aj to bolo vidieť na pódiu. Sama Peťková priznáva, že si túto súťaž vychutnala najviac zo všetkých absolvovaných. Uvoľnená prezentácia, úsmev a sebavedomie prameniace z oddýchnutej psychiky, takmer nulového stresu a veľkej radosti zo súťaženia boli na Betke jednoducho viditeľné. „K tomu všetkému prispelo aj to, že som mala skvelú podporu v zákulisí aj v hľadisku. Najlepší výkrik bol: „večer pôjdeme na zlaté palacinky!“. Hneď bol aj väčší úsmev na tvári,“ spomína so smiechom Betka.

Naopak s formou sama nikdy spokojná nebude, sama to prezradila v rozhovore. „Súperky som si dopredu ani nevšímala, sústredila som sa sama na seba. Poučila som sa, že je zbytočné sa znervózňovať tým, že uvidím dvakrát väčšiu a svalnatejšiu pretekárku, keď na pódiu to môže vyzerať úplne inak,“ konštatuje Peťková. A napokon aj napriek tomu, že v semifinále pózovali veľmi dlho, vďaka „čistej hlave“ bola Alžbeta spokojná a tešila sa z času stráveného na pódiu. Získala zlato. „Bolo to neuveriteľné. To, že som skončila druhá v absolútnom poradí nebolo dôležité. Priala som si získať medailu, samozrejme najviac zlatú a to sa mi splnilo. Všetko ostatné bolo nepodstatné. Práve naopak, bolo to príjemným prekvapením, keď som zistila, že som skončila druhá,“ spomína Peťková.

Alžbeta PEŤKOVÁ – nestratila motiváciu

Po majstrovstvách Európy absolvovala ešte jednu súťaž – Diamond Cup v Ostrave, ktorý sa tešil nemalej účasti Slovákov. V nominácii bodyfitness sme tak mohli znova sledovať skvelú Peťkovú, ktorá získala v Ostrave druhé miesto. Aj keď z pôvodných troch výškových kategórií organizátori spravili jednu a Betka tak musela bojovať aj s o hlavu vyššími pretekárkami, jej spomienky sú dobré. „Vedela som, že bola hneď po majstrovstvách a bolo to blízko, takže som si vybrala práve túto súťaž. Nechcela som ťahať diétu dlho, keďže som v nej bola prakticky od začiatku roka a vedela som, že sa chcem dobre pripraviť na majstrovstvá sveta a potrebujem načerpať sily,“ ozrejmuje svoj výber Betka.

Ako čerstvá majsterka Európy však na sebe necítila väčší tlak okolia. „Úspech ma ešte viac motivoval, tešila som sa na ďalšiu prípravu, dala som si krátku objemovku. Vychutnávala som si každý jeden tréning až takmer do konca,“ hovorí v tom čase novopečená Európska šampiónka. Aké zmeny nastali v jej tréningu s blížiacou sa nominačnou súťažou na majstrovstvá sveta?

„Oproti jari som sa viac zamerala na tréning nôh, oveľa viac som začala cvičiť zadok a hamstringy, v čom ja osobne vidím najväčší progress,“ prezrádza Betka. No zmenil sa aj štýl jej zmýšľania- dopriala si viac regenerácie a spánku, sústredila sa na seba a všetko dávala bokom. „Len strava a tréningy. Ale čo človek nespraví pre to, čo miluje,“ smeje sa Peťková.

Alžbeta PEŤKOVÁ – jeseň ju vyniesla na trón

Prvou súťažou, na ktorej sme mohli Alžbetu vidieť v jeseni bola tá v Prešove. Tridsiaty siedmy ročník Tatranského poháru sa stal pre Peťkovú odrazovým mostíkom, a generálkou pred majstrovstvami sveta. „Sama som dlho uvažovala o tom, či vôbec mám štartovať na tejto súťaži, keďže pre mňa bola prioritou príprava na majstrovstvá sveta. Napokon som išla na súťaž „z tréningu“, žiadne zmeny som nerobila, len som trošku stiahla vodu, aby to ako-tak vyzeralo na pódiu,“ vysvetľuje Betka. Napokon však bola veľmi rada, že sa rozhodla súťaže zúčastniť, keďže si okrem prvenstva odniesla aj mnoho dobrých pocitov a dojmov.

„Bola to veľmi pekná súťaž,“ potvrdzuje Betka kvalitu tradičnej súťaže na východe Slovenska.
„Spomienky na Veľkú cenu Detvy sú tiež veľmi pekné, nakoľko som tam vyhrala aj absolutku, veľmi som si to užila a bola to tiež veľmi pekná súťaž,“ hodnotí súťaž v netradičnej destinácii Peťková, ktorá už na tejto súťaži bola výrazne lepšia, čo svedčilo o blížiacom sa svetovom šampionáte, na ktorom chcela byť Betka čo najlepšia.

Poslednou súťažou v jeseni bol pre Alžbetu svetový šampionát vo Francúzskom meste Biarritz. „Cesta bola trochu zdĺhavá a náročná, ale našťastie sme boli rýchlo odprezentované a mohli sme sa hneď venovať posledným predsúťažným prípravám,“ opisuje Peťková. Keďže práve Betkina kategória súťažila už na ďalší deň, sama priznáva, že sa ani nestihla spamätať a už bolo po súťaži a vyzdvihuje znova veľkú podporu od realizačného tímu a výpravy Slovenska. „Už v zákulisí som videla, že to je väčšia konkurencia ako na ME, no snažila som sa sústrediť sama na seba a aj keď som bola viac vyčerpaná ako na majstrovstvách Európy a robila som v semifinále viac chýb v pózovaní, v hľadisku boli ľudia z nášho realizačného tímu a neustále hovorili, čo mám napraviť a ako zmeniť a tak som sa to snažila zlepšiť až na pódiu,“ spomína na Biarritz Betka.

Ako sama vraví, obávala sa výsledkov, no na druhej strane vedela, že domov berie jedine zlato. „Veľmi som sa tešila, to sa slovami ani nedá opísať. Je to nádherný pocit, v tej chvíli sa mi prehnalo hlavou všetko možné, ale keď si na to spomeniem teraz, stále mám zimomriavky a slzy na krajíčku. Vtedy si človek povie, že akokoľvek bola príprava ťažká, stálo to zato. Za všetku drinu, obetu a odriekanie,“ opisuje svoje pocity z pódia Betka.

No a samozrejme, z veľkého úspechu sa tešila spolu so svojimi blízkymi. „Všetci sa tešili! Rodičia sú samozrejme hrdí, brat so švagrinou tiež a dokonca aj moja malá neter a synovec sa tešia každému poháru a medaile, ktoré donesiem zo súťaže. Sú úžasní, pretože ma veľmi podporujú a chápu. Tiež priatelia, za čo som im veľmi vďačná, keďže ich počas prípravy dosť zanedbávam,“ hovorí s úsmevom Betka, ktorá bez zaváhania menuje toto svoje víťazstvo ako to najväčšie.

Ako trénuje Alžbeta PEŤKOVÁ nohy?

„Moja príprava sa zmenila najmä v tréningu nôh a vrhla som sa aj do kvalitnejšej objemovky. Kedysi som sa toho bála, pretože celý život som bola chudá a povedzme si úprimne, ktorá žena chce dobrovoľne pribrať?“ smeje sa Betka. Napokon sa do toho však vrhla a v diéte potom zintenzívnila tréningy a sprísnila diétu. „V off season užívam aminokyseliny, proteín, kreatín, arginín a BCAA a v diéte BCAA, carnitín, glutamín, spaľovač tukov, multivitamín a minerály, všetko do spoločnosti ALL-STARS,“ prezrádza Betka.

Ako teda vyzerá jej tréning nôh?

 • tréning začína drepmi (4 série po 10 opakovaní)
 • nasleduje legpress (4x 20 opakovaní)
 • ďalším cvikom sú výpady s jednoručkami (4x 10 opakovaní na každú nohu)
 • ďalej to je predkopávanie (4x 10 opakovaní)
 • cvičí aj výpony na lýtka v stoji (rovnako 4x 10 opakovaní)
 • posledným cvikom sú výpony na lýtka v sede (4x 10 opakovaní)

Alžbeta PEŤKOVÁ – čo po zisku titulu majsterky sveta?

„Jarnú sezónu chcem vynechať a pustiť sa do objemovky, aby som všetko skvalitnila. Potrebujem ešte zväčšiť a rozšíriť chrbát. Štartovať by som chcela na jeseň, na medzinárodných súťažiach a zopakovať si majstrovstvá sveta,“ prezrádza Betka. Všetko však závisí od toho, ako sa bude cítiť, keďže momentálne je na prvom mieste oddych a pracovanie na nedostatkoch.
„Aj keď mi bude jarná príprava chýbať, viem, že by to išlo na úkor kvality a ja rozhodne nechcem stagnovať,“ hovorí Peťková, ktorá je momentálne slovenskou jednotkou v bodyfitness, čo potvrdzuje aj bodovanie EastLabs BEST za uplynulý rok. Má však aj hviezda svoje vzory? „Dlho mi bola vzorom Nicole Willkins, ale v súčasnosti je už pretekárok, ktoré ma motivujú viac. Veľmi sa mi páči Tina Nguyen a aj PRO Physique Juliana Malacarne,“ prezradila v našom rozhovore Betka.

„Mnohí sa ma pýtali, čo teraz keď som dosiahla vrchol, ale ja tento šport robím preto, že ma to veľmi baví a chcem na sebe pracovať, zlepšovať sa a zlatom z MS to určite nekončí. Páči sa mi, že to išlo pekne postupne, najskôr zlato z majstrovstiev Slovenska, potom Európy a napokon sveta. Každé jedno víťazstvo si vážim a beriem ho s pokorou. Keď som pred štyrmi rokmi začínala súťažiť, povedala som si, že neskončím, kým nezískam medailu z ME a to zlato, ktoré som vyhrala by sa určite nepodarilo bez ľudí, ktorí stáli okolo mňa,“ premosťuje Betka do mojej poslednej otázky.

Komu teda ďakuje? „Týmto chcem najviac poďakovať kamarátovi Tomášovi Urgemu, trénerke Katke Kardošovej, Ľubošovi Matejičkovi a klubu ŠK All Stars Šurany, že mi umožnil štartovať za jeho klub, za pomoc a suplementy počas celoročnej prípravy, obci Rybník za podporu a sponzorstvo, obrovská vďaka patrí aj SAKFST za dôveru a výber do reprezentačného tímu, celému vedeniu a realizačnému tímu za rady počas prípravy, pomoc na súťažiach aj mimo, za suplementy, reprezentačné zrazy a sústredenia. Ďalej veľká vďaka mojej rodine, priateľom a fanúšikom, Miške Sallut za krásne plavky a taktiež mojim kamarátkam za účesy a make up,“ uzatvára náš rozhovor radom poďakovaní Betka. A tak, kedy uvidíme na pódiu najbližšie Alžbetu Peťkovú je neznáme, no podľa mňa je úplne v poriadku, ak poviem, že všetci veríme v jej skorý návrat na pódiá a tešíme sa na jej formu a súťaže, na ktorých bude znova s víťazným koncom trápiť svoje konkurentky.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!