Arnold Classic Europe 2021: V takejto forme súťažili amatérske bikinifitnessky

Arnold Classic Europe je charakteristický aj vždy nabitou súťažou bikinifitnessiek. Kto nás oslovil v kategóriách do 160cm, do 162cm a do 164cm?

Po súťažnom piatku a mimoriadne dlhej sobote, kedy sa na ACE 2021 prestavili najprv amatéri a do neskorej noci (súťaž skončila až okolo jednej v noci) bojovali o dobré umiestnenia Elite PRO pretekári, bola nedeľa na Arnold Classic Europe 2021 veľmi náročným dňom. Rozhodcovia, pretekári a aj my – predstavitelia médií a samotného IFBB sme boli unavení, no plní odhodlania sme sa zahryzli do posledného súťažného dňa, ktorý sľuboval krásnu súťaž amatérskych bikinifitnessiek a fit modeliek. Ako vyzerali jednotlivé kategórie?

Bikini do 160cm

V tomto prípade išlo o zlúčenú kategóriu, pretože napríklad na Majstrovstvách sveta by sme videli kategóriu do 168cm a do 160cm. Kvôli zlúčeniu dvoch kategórií sme však videli kategóriu s 33 pretekárkami, spomedzi ktorých bolo veľmi náročné si vybrať, keďže boli mimoriadne dobre pripravené. Napokon sa však do finále dostali všetky najväčšie favoritky. Spomeniem ale aj niekoľko pretekárok, ktoré sa do TOP10 neprebojovali. Alena BAHDANETS ma zaujala výberom bikín aj dobrými proporciami, nabudúce však bude musieť predviesť aj o čosi tvrdšiu formu. Osobne som verila aj v to, že do semifinále postúpi Amelie TRISSON, no pravdepodobne na seba nedokázala dostatočne strhnúť pozornosť rozhodcov. Nič to však nemení na tom, že mala skvelú formu. Medzi zaujímavé pretekárky patrili aj Anna ALAYUTDINOVA a Ksenia GUNDJAJEVA.

V semifinále svoju súťaž ukončili Ekaterina SALINA, Aurelie PELATAN, Maria SAVA a Mirka HOTTI. Salinu poznáme z ruských súťaží a hoci predviedla krásnu prezentáciu a look, na úspech na medzinárodnej scéne bude potrebovať o čosi stiahnutejšiu formu. V prípade francúzsky Pelatan bude potrebné popracovať na proporčnosti a zvýraznení X-shapeu. Neuveriteľný proges však dosiahla Maria SAVA. Kto si ju pamätá z roku 2020, ten vie – Maria prišla tento rok oveľa lepšie pripravená, proporcie boli lepšie, aj keď geneticky daný širší hrudný kôš a široký chrbát nie niečím, čo Maria nezmení. Napriek tomu jej patrí gratulácia – na pódiu bola neprehliadnuteľná.

Vo finále sme sledovali hneď tri Rusky. Fínky však potvrdili zvyšujúcu sa kvalitu športovcov, ktorých vysielajú na medzinárodné súťaže a zároveň sme mohli vidieť Mariiu BURLAKU z Ukrajiny a Magdalenu ORZECH z Poľska, ktorá skončila na šiestom mieste. Daria BORODAENKO bola pre mňa prekvapením tejto kategórie a som veľmi rada, že na vrcholných podujatiach sa dokážu presadiť aj nové tváre. Daria predviedla krásnu formu, no pri pózingu jej kvôli ťahaniu ramien dohora opticky zanikal krk. Napokon obsadila piate miesto. Štvrtá skončila Elvi-Victoria ALEKSEEVA z Fínska, ktorá predviedla mimoriadne pekné proporcie, prezentáciu aj look. Ak by skončila o priečku vyššie, vôbec by som sa nečudovala!

Skutočný boj sa však odohral medzi pretekárkami na prvom, druhom a treťom mieste. Bronz brala napokon domov Tatiana KONONOVA, víťazka z nižšej kategórie juniorských bikinifitnessiek. Práve Tatianu som videla o priečku nižšie. Jej svalstvo je o čosi menej prepracované, no na progress má dosť času – aktuálne má totiž len dvasať rokov! Charizma a prezentácia na pódiu sú však jej silnými stránkami. Striebro putovalo taktiež do Ruska, získala ho Anastasiia ZOLOTAIA, aktuálna majsterka Európy v tejto kategórii. Je toho len málo, čo môžeme Anastasii vyčítať. Prišla dobre pripravená, pózovala podľa kritérií a strhávala na seba zrak všetkých v hale. Prekonať ju dokázala len jedna pretekárka, o čosi stiahnutejšia a medzinárodným rozhodcom známejšia Mariia BURLAKA! Mariia vyzerala skvelo už na registrácii a preto som vôbec nebola prekvapená, keď prišla na pódium v dokonalej, dotiahnutej forme so skvelým pózingom a doladenou vizážou. Mariia pôsobila od prvého kroku na pódium ako pravá šampiónka a vôbec by mi nevadilo, keby vyhrala aj OVERALL. A podobne reagovalo aj množstvo fanúšikov na instagrame @bikinifitness.sk. Mariia, gratulujeme!

Bikinifitness do 162cm

Spomedzi trinástich pretekárok museli rozhodcovia v tejto kategórii vybrať najlepšiu šesticu. Hoci viacero dievčat má veľký potenciál, na mnohých drobnostiach musia ešte popracovať a preto s výberom súťažiacich do finále plne súhlasím. Na šiestom mieste skončila Julia DRU z Francúzska, ktorá bude musieť popracovať najmä na prezentácii na pódiu. Pravdepodobne u nej zaúradovala tréma a pohyb na pódiu bol neistý. To však nič nemení na tom, že Julia je veľmi perspektívna pretekárka. Piata skončila Miroslava ROMANOVA. Ruska súťažiaca vo farbách Talianska, kde aktuálne žije, pôsobila na pódiu veľmi mladistvo a som zvedavá na jej ďalší progress. Štvrté miesto získala Kseniia ZAVODOVSKAYA z Lotyšska. Skúsená a pekná pretekárka prekvapila príjemným vystupovaním a osobne by mi nevadilo, keby jej patrila bronzová priečka. Tú však získala Ieva KETURAKYTE z Litvy. V jej prípade mi trochu prekážalo prílišné predkláňanie v pózach a privítala by som o čosi zlepšené proporcie. Ieva však bola na pódiu tiež výrazná.

Druhé miesto si domov odniesla Španielka Keila VIERA, pri ktorej si dovolím spomenúť dôležitú vec – tetovania. Často diskutovaná téma, na ktorú však nenájdete presnú odpoveď. Myslím, že umiestnenie Keily vyvrátilo dlhotrvajúci mýtus o tom, že ženy s tetovaniami nemôžu uspieť. Hovorili sme o tom aj počas livestreamu na IFBBstreaming.com – rozsiahle tetovania zakrývajúce množstvo svalov môžu byť problémom, no menšie tetovanie nemusia rozhodcovia považovať za nevýhodu. Sama však odporúčam zakrývať tieto rozsiahlejšie tetovania špeciálnym hrubým make-upom.

Víťazkou v kategórii do 162cm sa stala bezkonkurenčná Elena RASPOPINA, ruská pretekárka s mimoriadne úzkym pásom a neprehliadnuteľnou prezentáciou. Elena pôsobila mimoriadne suverénne a víťazstvo si skutočne zaslúžila.

Bikinifitness do 164cm

Opäť sme videli početnejšiu kategóriu a spomedzi 19 pretekárok museli rozhodcovia vybrať najprv najlepších desať a potom najlepších 6 bikinifitnessiek. Spomedzi dievčat, ktoré vypadli v eliminácii chcem spomenúť hlavne Martinu KRAJČÍKOVÚ, Slovenku žijúcu vo Švajčiarsku. Tina súťažila aj vo fitmodelkách a to je podľa mňa práve kategória, na ktorú by sa mala orientovať. Na bikinifitness ešte stráca kúsok definovanosti a svalového objemu, čo práve vo fit model nie je nevýhodou. Ak bude chcieť uspieť na medzinárodnom pódiu aj v bikini, bude náročné skĺbiť obe kategórie. Tina však predvádza krásny look, ktorým dokáže zaujať. Zaujala ma aj Krzysztofa BOZUCHOWSKA, no v bikini je potrebný o čosi jemnejší look. Ako perspektívna pretekárka sa ukazuje aj Iryna ROGOVA z Ukrajiny.

Spomedzi dievčat, ktoré skončili v semifinále musím spomenúť Viktoriju SADOVSKUJU. Po Majstrovstvách Európy, kde doslova žiarila, som očakávala o čosi ostrejší look, no Viktorija bola doslova neprehliadnuteľná a očkávam od nej skvelé výsledky na ďalšej súťaži.

Pri pohľade do výsledkových listín môžeme vidieť, že ani rozhodcovia v tom nemali celkom jasno – o všetky miesta okrem toho prvého zviedli náročný boj. Bulharka Vera MALINSKA napokon obsadila šieste miesto, piata skončila Mayya LEONENKO z Ruska. Musím povedať, že Mayya u mňa bodovala najmä prezetáciou a lookom. Štvrtá sa umiestnila Ella MARD z Fínska. Ďalšie potvrdenie toho, že Fínsko v oblasti fitness a kulturistiky napreduje míľovými krokmi.  

Bronz napokon putoval do Ruska zásluhou Poliny EMELINY, skúsenej pretekárky, ktorá však podľa mňa prehrala boj o striebro kvôli väčšiemu svalovému objemu na nohách, no aj napriek tomu musím povedať, že tesný súboj u mňa Polina vyhrala a pokojne mohla získať striebro, ktoré však napokon uchmatla o čosi svalnatejšia a vyrysovanejšia Poľka Wiktoria BRYNICZKA. V jej prípade je potrebné dávať si pozor na ťahanie ramien do hora pri pózingu a tiež na pripravenosť svalstva a objem. Wiktoria každopádne pútala pozornosť.

Zlato putovalo do rúk pretekárky menom Katarzyna OLESKIEWICZ-SZUBA. Katarzyna bola neprehliadnuteľná, na pódiu ukázala dobrú formu a u rozhodcov získala jednoznačné prvé miesto. Som zvedavá, aké výsledky dosiahne Katarzyna na ďalších súťažiach.

O tom, ako vyzerali pretekárky v ostatných kategóriách si budete môcť prečítať už onedlho v druhej časti reportu. A nezabudnite sledovať náš instagram @bikinifitness.sk, kde každý deň prinášame najviac noviniek zo sveta bikinifitness! Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!