Andrea Jószayová - cesta z bikinifitness do bodyfitness

Nabrala 7 kilogramov svalovej hmoty a prestúpila z bikín do body. Andrea JÓSZAYOVÁ po úžasnej premene, ktorá neunikla ani nášmu teamu!

Andreu Jószayovú si možno pamätáte z profilového článku pre portál EastLabs.sk z minulého roka. Vtedy sme ju predstavovali ako nádejnú bikinifitnessku. Dnes o nej píšeme článok o premene, pretože Andrea veľmi úspešne odštartovala svoju druhú sezónu medzi bodyfitnesskami, keď ovládla bodyfitness súťaž v Michalovciach na Extrifit Slovakia Cupe. Ako teda došlo k zmene kategórie u 23-ročnej fitnessky študujúcej na UPJŠ v Košiciach?

Andrea JÓSZAYOVÁ – ako došlo k zmene kategórie?

Napriek tomu, že trénuje viac-menej sama, jej pomáha priateľ Dávid Cap (ktorý je taktiež zaradený do reprezentácie na ME) a Andrea hovorí, že je to najmä priateľ, ktorému vďačí za veľký progress, ktorý dosiahla. „Počas prípravy mi radia a pomáhajú reprezentační tréneri a klubový tréner, keďže som v užšom reprezentačnom kádri na ME,“ povedala v rozhovore Andrea.
Hneď sa však púšťame do otázky, ktorá nás zaujíma najviac – čo Andreu priviedlo na myšlienku presedlať z tak atraktívnej a stále sa rozvíjajúcej kategórii bikinifitness na bodyfitness? „Dnes je taký trend, že keď baby začínajú súťažiť, automaticky to je kategória bikini fitness. Vtedy som ešte neštudovala, tak som mala veľa času na celú prípravu,“ vracia sa do začiatkov svojho súťaženia Andrea a spomína, že po tejto príprave sa umiestnila na majstrovstvách Slovenska juniorov na 4. mieste. „Už vtedy som bola výraznejšie osvalená ako ostatné pretekárky v tejto kategórii. Po minuloročnom fiasku počas jarnej sezóny, kde som skončila dosť neúspešne, som sa rozhodla, že zamakám poriadne a ďalšiu prípravu budem robiť od základov úplne odlišne a v inej kategórii-bodyfitness,“ povedala v rozhovore Andrea. Povedala si, že bikinifiness nie je nič pre ňu, keďže jej prioritou bolo naberať svalovú hmotu a „bikinárky“ majú podľa nej prirodzene súmernú postavu a keď dotiahnu nedostatky a zvýraznia prednosti, sú zväčša veľmi úspešné.
„Pre mňa to nebolo ťažké rozhodnutie, po minulom roku som vedela, že kategória bodyfitness je pre mňa a tak som začala objemovú prípravu zameranú na nárast svalovej hmoty,“ vysvetľuje Andrea, ktorá sama už dlhšie sledovala profesionálne aj amatérske bodyfitnessky a tak mala o svojej finálnej postave jasné predstavy.
S Aďou sme otvorili aj tému ignorovanú mnohými mladými dievčatami, ktoré chcú súťažiť – mnohé si neuvedomujú svoj svalový rozvoj a vhodnosť prestupu do bodyfitness a ostávajú v „bikinách“, preto, že sa im to zdá jednoduchšie. „Moja jediná rada by bola, že nech robia to, čo ich baví a kde sa cítia dobre. Ak je to kategória bikini, tak nech sa zdokonaľujú v nej. Ale ak sa im nedarí uspieť v bikini, a to hlavne z dôvodu, že je tam iná proporčnosť a viac svalovej hmoty, tak by som o prestupe určite rozmýšľala, pretože to nie je vôbec zlé,“ hovorí o tejto problematike Andrea.

Andrea JÓSZAYOVÁ – súťaženie v bodyfitness 

„Sama zo svojich vlastných skúseností môžem povedať, že táto príprava bola pre mňa o niečo náročnejšia, no paradoxne mi išlo chudnutie oveľa lepšie,“ spomína Andrea na svoje predošlé prípravy a porovnáva ich s tou terajšou. Sama hovorí, že je možné, že tomu je na príčine veľká motivácia a jasný cieľ, keďže chcela byť na preteky na 100% pripravená. Aj preto začala prípravu o čosi skôr, aby sa postupne dokázala dostať do tvarov, ktoré chcela.
„Uvidíme, ako to dopadne na MSR juniorov, keďže je to nominačná súťaž na ME v Španielsku. Dúfam, že sa ukážem čo v najlepšej forme, urobím pre to maximum,“ uviedla v rozhovore Andrea.
Doteraz absolvovala napríklad majstrovstvá Slovenska juniorov minulý rok, kde sa však nedostala do finále. „Prípravu som začínala dosť neskoro, prihliadnuc k forme, v akej som bola. K tomu sa pridala aj škola, kde som sa dlho oťukávala, keďže som vtedy nastúpila do prvého ročníka. Bolo náročnejšie si zvyknúť na nové veci, a tak mi forma vôbec nevyšla podľa predstáv,“ spomína na svoju prvú súťaž v novej kategórii Andrea, ktorá však túto „prehru“ nebrala ako ukazovateľ toho, že to nezvládne. Naopak, uvedomila si svoje nedostatky a vytýčila si jasné ciele, čo sa týka kategórie bodyfitness. A tými sú čo najlepšie výsledky.
Súťažnú sezónu v tomto roku odštartovala v Michalovciach na Extrifit Slovakia Cupe, kde sa jej podarilo prísť s výraznou formou a poraziť súperky nie len vo svojej kategórii ale vyhrala aj absolútne. „Keďže som ešte juniorka, víťazstvo medzi ženami je pre mňa veľký úspech. O „absolutke“ som ani nevedela, že bude, tak to bol pre mňa ešte väčší pocit zadosťučinenia a radosti. Bola som veľmi šťastná, že to vyšlo,“ povedala v rozhovore Andrea, ktorú na súťaži podporoval aj značne veľký fanclub, keďže pochádza z Veľkých Kapušian, čo je neďaleko od Michaloviec, prišlo ju podporiť veľa známych a priateľov.
„Samozrejme, keďže sú to úplne odlišné kategórie, aj štvrťobraty sú iné, pri jednotlivých pózach v bodyfitness treba dávať pozor správne napínať telo celkovo,“ hovorí Andrea, no zároveň dodáva, že sa medzi pózingom v bikini a body dajú nájsť rovnakosti – napríklad práve tá, že správnym pózingom sa dajú zakryť nedostatky a vyniknú prednosti.

Ako trénuje Andrea JOSZAYOVÁ?

Jej forma bola v skutku impozantná a zaujala aj nás. Osobitne ma však pri tréningu zaujímali nohy, na ktorých Andrea dala jasne záležať. „Neskutočne sa mi páči, keď majú bodyny krásne osvalené a definované nohy- kvadricepsy a aj zadnú časť-hamstringy a zadok,“ potvrdila aj v rozhovore Andrea.
Pýtala som sa jej preto práve na jej tréning nôh ku ktorému pre začiatok uviedla pár skutočností, ktoré by sme mali vedieť. „Môj tréning momentálne pozostáva skôr z izolovaných cvikov a cvikov zameraných na separáciu svalstva, ale každý tréning mám iný, cviky obmieňam, zaraďujem supersety až tzv. giant sety, od 15 niekedy až 30-40 opakovaní, závisí od druhu cviku a precvičovanej partie,“ prezradila Jószayová.
Ako teda vyzerá jej tréning?

 • -najprv je to streching (10-15min)
 • -nasleduje séria na zahriatie predkopávania (20-25 opakovaní s ľahkou váhou)
 • -potom je to predkopávanie (3x15-20 opakovaní + 1x zhadzovacia séria do zlyhania)
 • -ďalej je to giant set: 3 série Legpress (20-25 opakovaní)
 •                                              Opačné hacken drepy (10-12 opakovaní)
 •                                              Výpady vlastnou váhou (15-20 opakovaní)
 • -nasleduje superset: 3 série Čelné drepy na multipresse (20-25 opakovaní)
 •                                               Drepy na jednej nohe s odporovou gumou do zlyhania
 • -cvičí aj superset: 3 série Zakopávanie v sede (12-15 opakovaní)
 •                                           Mŕtvy ťah s jednoručkami a odporovou gumou do zlyhania
 • -ďalej je v jej tréningu zakopávanie jednou nohou na stroji (4 série po 12-15 opakovaní)
 • -nasleduje addukcia a abdukcia v supersete (3 série po 15-20 opakovaní)
 • -Tréning zakončí cvikom na lýtka a nejakým cvikom na zadok.

„Opakovania tiež mením, podľa pocitu a energie, obmieňam aj techniky jednotlivých opakovaní. Rada si mením tréningy, neznášam stereotypné tréningy podľa šablóny,“ hovorí Andrea.

Motivácia, vzory a ciele Andrey JÓSZAYOVEJ

V tomto ju vždy podporoval priateľ, ktorý v Andrei videl potenciál. „Trénoval ma vždy tvrdo, skôr “kulturistický” tréning, nešetril ma ani pri váhach, vždy som prekonávala svoje maximá, čo napomohlo k výraznejšiemu nabratiu svalovej hmoty,“ hovorí Aďa, ktorá za dva roky systematického tréningu nabrala 7kg svalovej hmoty. „Netajím sa priznať, že inšpiráciu čo sa týka tréningov čerpám aj od kulturistov. Rada skúšam nové techniky cvičenia a cvikov. Môžem povedať, že okolie ma podporuje, keďže robím to čo ma baví, a to je pre mňa podstatné,“ priznala Andrea Józsayová, ktorú motivuje hneď niekoľko súťažiacich z IFBB PRO Figure.
Menuje napríklad, aktuálne Mrs. Olympia Lattorya Watts, Candice Lewis, Tinu Nguyen alebo aj Shanique Grant, ktorá momentálne prestúpila z Figure PRO do Physique a je považovaná za genetický megatalent, čo sa týka proporčnosti tela. Samozrejme nevynecháva ani Slovenky- Adelu Ondrejovičovú a Lucku Košeckú, ktoré sú jej tiež veľkou inšpiráciou.
Andreine momentálne ciele sú jasné- chce uspieť na MSR juniorov a nominovať sa na majstrovstvá Európy v Santa Susanne v Španielsku. „Súťažiť by som chcela aj na jeseň, čo s najlepšími výsledkami, keďže je to môj posledný rok medzi juniorkami. Všetko sa uvidí časom,“ vyjadrila sa v rozhovore Andrea.
„Poďakovať by som chcela hlavne svojmu priateľovi, ktorý mi veľmi pomáha a usmerňuje, reprezentačným trénerom, ktorí mi taktiež radia v príprave, mestu Veľké Kapušany za finančnú podporu do prípravy, rodine a priateľom, ktorí ma vo všetkom podporujú a dodávajú veľa pozitívnej energie, čo je veľkým plusom počas náročnej prípravy,“ vypĺňa záver nášho rozhovoru Andrea.
My veríme, že tento jej progres neostane nepovšimnutý a zaujme rovnako ako nás, preto jej bude celý team EastLabs.sk a bikiniFitness.sk držať prsty.Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!