Arnold Classic Africa- Elite PRO Bikinifitness

Už počas nasledujúceho víkendu sa uskutoční ďalšia Elite PRO súťaž, kde budeme môcť sledovať tie najlepšie bikinifitnessky. Aká však bola súťaž v Juhoafrickej republike? 

Minulý víkend sa v Južnej Afrike uskutočnil športový festival Arnold Classic, ktorý prilákal okrem stoviek amatérskych súťažiacich aj tých najlepších z kategórie Elite PRO. Pozrime sa bližšie na pre nás najzaujímavejšiu kategóriu – Elite PRO Bikini.

Z 18 súťažiacich sa do semifinále dostalo 11, ktoré tým získali ďalšiu možnosť ukázať sa a zaujať rozhodcovský panel. Už pri pohľade na súťažne listiny po registrácii malo zrejme veľa fanúšikov (tých, ktorí sa o túto kategóriu už nejaký čas zaujímajú) svoj rebríček v hlave jasný. Medzi súťažiacimi bolo niekoľko neznámych bikín, niekoľko hviezd z amatérskej scény ale aj ostrieľané hviezdy z Elite PRO ako Yana Kuznetsova.

Víťazkou kategórie sa stala domáca bikini hviezda Shelby Neves (704) so skóre 11 bodov, s ktorým vyhrala ako prvé, tak aj v druhé kolo. O tejto bikine sme pred tým veľa nepočuli, ja osobne som ju videla prvýkrát práve na tejto súťaži. Po tejto súťaži možno v kruhoch Elite PRO diskutovať o zmene trendu v Bikini kategórii. Forma Shelby Neves bola totiž tvrdá, definovaná.
Namiesto subtílnej formy ruských top bikín pripomínala skôr bikini z NPC. Okrem svalovej definície vynikala aj veľkosťou svalových partií – bola jednou z najsvalnatejších bikín na pódiu. Osobne si myslím, že nebola najlepšou pretekárkou na pódiu – ak by bola úvaha, že rozhodcovia začínajú preferovať tvrdšie formy správna, aj v takom prípade by sme na pódiu našli pretekárky, ktoré nad Shelby vynikali (či už celkovým vzhľadom, či prezentáciou).
Možno je odvážne tvrdiť, že Shelby pomohol fakt, že súťažila v domácom prostredí... napriek tomu verím, že nie som jediná, ktorej táto skutočnosť v hlave zarezonovala.

Na striebornej priečke sa umiestnila Poľka Renata Nowak (696), ktorá po semifinále figurovala až na 4. mieste. Sympatická blondínka predviedla nádhernú symetriu, na akú sme v jej prípade zvyknutí. Ak by so si mala vybrať víťazku z dvoch spomínaných bikín, bola by ňou rozhodne Renata.
V jednotlivých postojoch vyzerala krajšie, plnšie, elegantnejšie – najviac vynikala v čelnom a zadnom postoji, kde nádherne vynikol jej X- shape : krásne delty, štíhly pás, svalnaté stehná a plný, guľatý zadok. Renata bola najvyššou pretekárkou vo finále a tak môžeme len polemizovať, či jej výška pomohla alebo ju obrala o pár chýbajúcich bodov v konečnom výsledku.

Tretia priečka v Elite PRO Bikini bola asi najväčším prekvapením spomedzi všetkých výsledkov tohto večera. Bronz získala, kedysi neporaziteľná ruská hviezda Yana Kuznetsova (713). Tento výsledok bol pre mňa osobne sklamaním. Fotky a videá z tejto súťaže mi však konečné výsledky objasnili.
Musím, bohužiaľ, konštatovať, že si Yana tretie miesto „zaslúžila“. Na pódiu v Južnej Afrike nebola tá Kuznetsova, na ktorú sme všetci zvyknutí. Nebola to Kuznetsova, ktorá formou, prezentáciou a celkovým vzhľadom ako takým berie dych každému z divákov aj rozhodcov.
Dôvodov prečo nevyhrala bolo podľa mňa niekoľko. Jej forma bola štandardne dobrá, o tom niet pochýb. Ak ste však jednou z najlepších bikini fitnesiek na svete, ľudia majú na každé vaše vystúpenie veľmi vysoké očakávania.
Yana vystúpila v Johannesburgu o niečo subtílnejšia, ako sme u nej boli zvyknutí. Sama sa na svojom Instagrame zmienila, že na AC v Afrike nesúťažila v úplne najlepšej forme.
Čo bolo však pre mňa sklamaním nebola samotná forma ale vzhľad a prezentácia, ktoré mala Yana vždy na špičkovej úrovni. Svojim zjavom vedela doslova strhnúť pozornosť každého, kto sa v jej prítomnosti nachádzal. Súťažný look podstatne zmenila. Vlasy boli v jej prípade vždy ozajstnou korunou krásy. Myslím si však, že účes, ktorý tvoril jej súťažný look v Afrike nebol správnou voľbou. Rovné, uhladené vlasy vymenila za veľké vlny. Čo sa týka líčenia, krvavočervený rúž vymenila sa cukríkovo ružový. Niekomu sa môže táto skutočnosť javiť ako maličkosť, niektoré elementy sú však od jej súťažného looku neoddeliteľné a v konečnom dôsledku mohli práve tieto maličkosti rozhodnúť o jej konečnom umiestnení.
Prezentácia bola taktiež iná ako na predošlých súťažiach. Yana nebola uvoľnená, pripadala mi celý čas v kŕči. Ruku v bok mala v každom postoji zbytočne vysoko pod prsiami. Navyše, počas finálového I- walku predviedla otočku o 360 stupňov. Verím, že účel tohto prídavku bol upútať pozornosť, napriek tomu to pokazilo celkový dojem z prezentácie.
Veľmi ma mrzí, že nemôžem na jej vystúpenie na tejto súťaži napísať ódu tak, ako mám vo zvyku.. Dúfam však, že si Yana z tejto súťaže vezme ponaučenie a pri budúcom vystúpení sa vyhne chybám, ktoré ju v Afrike obrali o víťazstvo.
Koniec koncov, byť najlepším z najlepších má svoj údel a sú nim práve spomínané očakávania – nie je ťažké prísť, ukázať sa a zvíťaziť. Naozaj náročné je zvíťaziť niekoľkokrát a následne obhájiť, že ste prvej priečky stále hodní. Budeme Yane veľmi držať palce a čakať, s čím príde na ďalšiu súťaž.

Finálovú šestku doplnili 3 pretekárky: na štvrtom mieste skončila Ramona Žiauberyté (711), ktorú si pamätám od Majstrovstiev Európy 2018 v Santa Susane, kde vyhrala svoju kategóriu a bojovala o víťazstvo v absolútke. Piate miesto obsadila Ivanna Escandar Fernández zo Španielska a na šiestej priečke skončila maďarská hviezda amatérskej bikini scény Karina Gavrikova (708).
Tú môžeme na súťažných pódiách sledovať už niekoľko rokov – pamätám si ju z amatérskych súťaží po boku napr. Sabiny Plevákovej.

Rada by som upriamila pozornosť na bikinu, ktorá skončila tesne za bránami finále - Virág Kiss (699) z Maďarska, ktorá súťažila po veľmi dlhej odmlke. Na pódiu vyzerala veľmi sviežo, subtílne, mala by si však dať pozor na jednotlivé postoje – v čelnom a zadnom krčila kolená, čo ju podľa môjho názoru obralo o miesto v TOP 6 (patrí k najnižším pretekárkam, jej zámerom by malo byť nohy čo najviac opticky predĺžiť – pokrčené kolená ich naopak skracujú).

Ďalšia Elite PRO súťaž sa uskutoční 8-10. júna na Diamond Cupe v Ostrave. Sama som veľmi zvedavá kto z bikini hviezd sa rozhodne v Ostrave súťažiť. Myslím si však, že na štartových listinách budú dominovať európske a ruské pretekárky. Stay tuned!Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!