Barbora Macánková - schudla tridsať kíl, jej cesta začala presne pred dvoma rokmi

Barbora Macánková bojovala s nadváhou už od detstva. Keď mala devätdesiat kíl, rozhodla sa svoj život rázne zmeniť. Dnes pomýšľa aj na súťaženie vo fitness. 

Dvadsaťdeväť ročná Barbora Macánková bojovala s nadváhou od detstva. Nepomáhal jej ani dostatok pohybu, no v poslednej dobe sa zamilovala do posilňovania a vďaka správnej životospráve a tréningu sa jej podarilo schudnúť 30 kíl. Ako? Čo bude teraz „nová“ Barbora robiť? Dočítaš sa v článku.

Barbora MACÁNKOVÁ – kilá navyše napriek pohybu

Narodila sa v Gbeloch, no od strednej školy pôsobí v Bratislave, kde dnes pracuje ako pedagogička a grafička výtvarného oddelenia na Základnej umeleckej škole v Rači. „K láske k maľovaniu sa postupne pridal aj tento druh športu, ktorý mi zmenil život,“ vysvetľuje Barbora.
Jej celá cesta začala už v detstve. „Spomínam si, že už na základnej škole som bojovala s tým, ako vyzerám. Boli obdobia, kedy sa mi podarilo schudnúť zopár kíl, ale časom som ich nabrala naspäť,“ vysvetľuje Barbora. Zlomovým pre ňu bol moment, keď ochorela a musela podstúpiť operáciu štítnej žľazy. Vtedy vedela, že jej život sa musí zmeniť. „Isté obdobie po operácii som ešte hľadala tú správnu cestu, ako vyriešiť to, ako vyzerám a tak som sa rozhodla vyskúšať osobného trénera,“ hovorí Macánková.
Jej problém s nadváhou pretrvával aj napriek tomu, že za dieťaťa mala dostatok pohybu. „Rodičia ma viedli k športu od útleho veku. Predovšetkým otec, ktorý bol vášnivý futbalista a túto lásku odovzdal bratovi. Ako dieťa som začala tancovať a postupne som vyskúšala rôzne druhy športu,“ objasňuje Barbora a dodáva, že vďaka rodičom získala za dieťaťa akúsi lásku k športu, ktorá je pre aktívny život veľmi dôležitá.

Barbora MACÁNKOVÁ – 90 a dosť!

Bojujúc roky s nespokojnosťou so svojím výzorom bolo pre Barborku kľúčové nájsť moment, ktorý jej jasne ukázal, že toto nie je cesta, ktorou chce ísť ďalej. „Hovorí sa, že číslo na váhe nezohráva žiadnu úlohu, že predovšetkým je dôležité to, ako vyzeráme. Avšak pre mňa to bol signál, že to takto ďalej nemôže ísť. Moja váha sa dostala až na číslo 90kg, keď som si povedala „ A dosť!“,“ spomína Barbora.
Celá cesta k schudnutiu začala pre Macánkovú ešte pred dvoma rokmi, v októbri 2017. „Ten deň, keď som začala si pamätám dodnes, keď som prišla do Národného Krav Maga Centra, ktoré je mojím druhým domovom aj vďaka super kolektívu, ktorý tam pracuje. Môj prvý deň začal slovami: „Potrebujem niekoho, kto mi pomôže schudnúť, aby som sa cítila lepšie“. A tým dňom to všetko začalo. Začali sme s trénerom cvičiť 3x do týždňa, zaradili sme k silovému tréningu kardio a upravili stravu,“ opisuje Barbora.
Odvtedy jej išlo chudnutie „od ruky“ a každým mesiacom ju celý proces bavil viac a viac. Postupne sa stalo cvičenie jej súčasťou, vášňou a terapiou. „Schudnúť 30kg a dostať sa na váhu 60kg sa nám podarilo v priebehu jedného roka a rok 2019 bol len ďalší hnací motor vpred, smerom k tomu vyzerať ešte lepšie,“ vysvetlila Barborka.
Jedálniček bol pre Barboru tiež čímsi, čo si prestavovala asi úplne inak. Prekvapením pre mnohých, ktorí sa chystajú chudnúť je najmä fakt, že diéta neznamená odopierať si akékoľvek jedlo, ale premýšľať nad tým, kedy, aké jedlo a v akom množstve ho prijímame. „To množstvo jedla bol asi môj najväčší problém. Preto sa mi dovtedy nedarilo schudnúť. Spomínam si, že do začiatku mojej premeny som si na jedlo spomenula, len keď som pociťovala hlad a vtedy som siahla práve po niečom nezdravom, čo bolo po ruke. Postupne som sa však naučila ku jedlu pristupovať zodpovedne a poctivo,“ opísala Macánková. Odvtedy sa súčasťou jej jedálnička stalo veľa ovocia a zeleniny a jedlo si začala pripravovať vždy na celý deň, aby si vedela regulovať čas, kedy bude jedlo prijímať.

Barbora MACÁNKOVÁ – To, čím ste si prešli vás robí výnimočnými

Zaujímavé je, že Barborke nikdy nechýbala motivácia. Cieľ zmeniť to, ako vyzerá a vyzerať dobre bol po celý čas tou správnou motiváciou. „Tak asi ako každý človek, aj ja som občas mala aj zlý deň, ale vtedy som sa pozrela do zrkadla a povedala si, že som prešla veľký kus cesty a späť sa vrátiť už nikdy nechcem. Skôr naopak chcem ísť vpred a byť ešte lepšia,“ dodala Barbora.
Podobná je aj jej rada k chudnutiu pre ďalšie ženy, ktoré by chceli zhodiť kilá. „Treba ísť za svojím cieľom a nevzdávať sa, pretože kde je vôľa, tam je cesta. Ak o niečom dokážeme snívať, dokážeme si to aj splniť,“ dodáva.
Barbora Macánková aktuálne cvičí 4x do týždňa a pridáva aj kardio- najčastejšie beh a bicykel. „Mojím cieľom je ukázať ženám, že nadváha nie je prekážkou. Práve naopak, v tom je tá sila a to „iné“, čo takúto ženu odlišuje od ostatných. Mojím cieľom je sa raz postaviť na pódium a ukázať celému svetu, že všetko ide, keď sa chce,“ vysvetľuje Barbora.
Práve s týmto jej cieľom je zviazaná aj skutočnosť, že sa Barbora zúčastnila BikiniFitness Campu- o bikinifitness sa totiž chcela dozvedieť viac a túžila spoznať nových ľudí, ktorí sa pohybujú vo svete fitness. „Camp bol pre mňa neopísateľným zážitkom a nadobudla som nespočetne veľa informácií a skúseností. Páčil sa mi program, prezentácia, darčeky a vlastne úplne všetko,“ spomína na Camp Barborka.
Prečo ju zaujala práve bikinifitness sféra? Po úspešnej ceste plnej tvrdej práce sa spolu s trénerom rozhodovali, kam budú ich kroky ďalej smerovať. Nakoľko Barborka sledovala dievčatá, ktoré súťažia v kategórii bikinifitness, rozhodli sa ísť s trénerom touto cestou. „Avšak moje proporcie spodnej časti by mohli smerovať skôr ku kategórii wellness fitness a preto možno pôjdeme tou cestou,“ hovorí Barbora. Súťaženie teda pre ňu nie je nemožné- ak bude na sebe pracovať rovnako tvrdo ako doteraz, nič podľa nej nie je nemožné.

Barbora MACÁNKOVÁ – Nikdy nie je neskoro zmeniť svoj život k lepšiemu

Kto je teda pre mladú, nádejnú fitnessku vzorom? „Musím sa priznať, že je veľa našich dievčat, ktoré ma sprevádzali a boli mojím vzorom počas mojej cesty. Asi prvým mojím vzorom bola Nikol Klimová a postupne sa môj obzor a okruh rozšíril. Na campe som mala možnosť spoznať Simonu Babicovú, ktorá ma tiež veľmi inšpirovala svojou fitness cestou,“ odpovedá Barborka.
Cesta, na ktorej zhodila vďaka svojmu odhodlaniu vyše 30 kíl je inšpiráciou pre mnohé ženy, no ako vždy, aj v tomto prípade bola dôležitá podpora od najbližších, ktorí pri Barbore Macánkovej stáli po celý čas. „V prvom rade ďakujem rodine, ktorú si nesmierne vážim a milujem. Taktiež ďakujem môjmu bratovi, ktorý mi fandil od začiatku mojej premeny, pretože on sám je športovec a zástanca zdravého životného štýlu. Avšak boli dni a situácie, ktoré mi neumožňovali byť s najbližšími, preto sa mojou najväčšou oporou stal môj tréner, ktorému vďačím za veľa. Ľubomír Kišš je nie len výborný tréner, ale predovšetkým super človek, v ktorom som našla dôveru a priateľstvo. Od začiatku videl moje odhodlanie a túžbu zmeniť to, ako vyzerám a za to mu patrí moja veľká vďaka. Tento šport ma naučil veľa, správne a pravidelne sa stravovať, udržať si disciplínu, motiváciu, sústredenie a v neposlednom rade to najdôležitejšie, že nikdy nie je neskoro zmeniť svoj život k lepšiemu!“ dodáva na záver Barbora. Tak teda- zapamätajte si meno Barbora Macánková. Som si istá, že o nej budeme ešte neraz počuť!Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!