Barbora VOSÁTKOVÁ - nemala by uniknúť vašej pozornosti

Na pódiách v jeseni uvidíme po pauze aj Barboru VOSÁTKOVÚ, ktorá bola v roku 2018 veľmi úspešná. Ani ona by nemala ujsť vašej pozornosti! 

Svetový šampionát, ktorý sa koná na Slovensku je veľkou inšpiráciou pre mnohé bikinifitnessky, ktoré plánujú návrat na súťažné pódiá alebo sa pokúsia po úspešnej jari zabojovať o miestenku v reprezentácii. O toto miesto bude bojovať aj zverenkyňa Juliány Melišovej, v roku 2018 úspešná Barbora VOSÁTKOVÁ.

Barbora VOSÁTKOVÁ- od basketbalu k bikinifitness

Dvadsaťročná Barbora hrávala od svojich piatich rokov basketbal, ktorému sa venovala dlhé roky- až do roku 2016, keď sa počas svojho ročného pobytu v Amerike rozhodla s aktívnou basketbalovou kariérou skončiť. „Hrávala som asi 4 alebo 5 rokov v Bratislave za klub Slovan a posledné dva roky som bola ako hosťujúca hráčka aj v tíme Levíc, kde sme s tímom dosiahli aj titul majsteriek Slovenska,“ vysvetľuje Barbora, ktorú však brzdili zdravotné problémy a nedokázala sa zlepšovať natoľko, aby so sebou bola spokojná.
„Boli to nádherné časy, ale potrebovala som sa už posunúť. Prvý stimul prišiel, keď som v Amerike mala prípravu v posilňovni, vtedy ma cvičenie začalo baviť viac,“ spomína rodáčka z Malaciek. Keď sa VOSÁTKOVÁ vrátila v lete 2016 späť na Slovensko, chcela schudnúť a v jari 2017 skúsiť súťaženie v bikinifitness.

„Začala som cvičiť v Bratislave na Cvičisku a neskôr som cvičila len doma v posilňovni na záhrade, kde som dokázala spraviť celú prípravu,“ hovorí Barborka. Doma dokázala odcvičiť základné cviky ako drepy, výpady alebo tlaky na ramená a v izbe mala hrazdu, takže tréning chrbta začínala v izbe sériami zhybov a neskôr sa presunula vonku do záhrady. „Keď sa na to pozerám spätne je to veľmi milé, bola som ochotná urobiť všetko preto, aby som to stihla do apríla. Schudla som za 5-6 mesiacov cca 12 kíl bez kardia, cvičila som základné cviky a dodržiavala kalorický príjem,“ hovorí Barbora.

Dnes študuje na Vysokej škole ekonomickej na fakulte medzinárodných vzťahov a pracuje ako osobná trénerka vo Form Factory na Václavskom námestí v Prahe, kde aj žije. „V čase keď som si vyberala kategóriu som ani iné kategórie nepoznala. Nevedela som, kde mám hľadať informácie, jednoducho som sa pripravila na základe toho, čo som sa dočítala v knihách a na internete,“ spomína Barbora. Až na mieste zistila, aké kategórie vlastne existujú, no aj dnes vie, prečo si vybrala práve bikinifitness.
„Bikinifitness sa mi páči najmä kvôli tomu, že je to najzdravšie a dá sa to robiť naturálne bez dopingových látok,“ odpovedá. Impulz vyskúšať niečo nové a sympatie voči bikinifitnesskám teda tvorili jasný faktor, vďaka ktorému sa VOSÁTKOVÁ postavila na súťažné pódiá a neovplyvňoval to ani fakt, že niektorí Barborke neverili a smiali sa jej nápadu postaviť sa na súťažné pódiá.
„Rodina ma podporovala, sestra a tatko išli so mnou na moju prvú súťaž a pomáhajú mi doteraz a to so všetkým. Neskôr, keď to už boli 3 alebo 4 sezóny po sebe, všetci si na to zvykli a nejako to prestali riešiť. Nepotrebujem aby ma niekto podporoval, robím to pre seba,“ dodáva Barbora.

Barbora VOSÁTKOVÁ- Arnold Classic je veľkým zážitkom

Po roku 2017, kde sa Barborke darilo umiestňovať sa vo finále, no do top3 sa nikdy neprepracovala sa jej v roku 2018 podarilo prelomiť smolu a počas jarnej aj jesennej sezóny na mňa vplývala ako veľmi výrazný článok našej scény. „Jarná sezóna 2018 bola moja prvá sezóna, keď som sa dostala do top3. Bol to neopísateľný pocit. Cítila som sa, akoby som vyhrala, aj keď som bola druhá a tretia,“ spomína VOSÁTKOVÁ svoje umiestnenia na Majstrovstvách Slovenska junioriek a žien. „Vtedy sa mi potvrdilo, že chcem pokračovať a zlepšovať sa,“ dodáva.

Po úspešnej jari nasledovala ešte úspešnejšia jeseň, keď dosiahla Barbora top umiestnenie aj na súťaži Arnold Classic Europe- na svojej prvej veľkej medzinárodnej súťaži. Hoci v ženskej kategórii obsadila 9. miesto, „chuť“ jej napravila juniorská kategória, kde skončila vo finále na 5. mieste.
„Nešla som tam so žiadnymi očakávaniami, nevedela som ani, ako taká súťaž prebieha, ale bola to najkrajšia súťaž zo všetkých, na ktorých som doteraz bola,“ spomína na fantastickú atmosféru v Barcelone Barbora a dodáva, že ak jej vedenie SAFKST dovolí štartovať, plánuje sa na tejto súťaži objaviť aj v roku 2019.
Barboru sme však videli aj na súťaži Diamond Cup v Poľsku, kde v jeseni 2018 získala tretie miesto. „Zase to bolo niečo nové a iné. Súťaž bola chaotická, mali sme nastúpiť rozcvičené a minútu predtým zmenili poradie kategórií. V ženskej kategórii som však skončila na treťom mieste, o čom som ani nesnívala a boli to krásne emócie,“ vracia sa v spomienkach na súťaž v Poľsku Barbora.
Ako sama vraví, každé finále je pre ňu výhrou a na medzinárodných súťažiach si to váži o to viac, že rozhodcovia sú viac objektívni.

Okrem zahraničných súťaží sme ju však videli aj na Slovensku. „Užila som si aj slovenské súťaže, bola som vždy vo finále, niekde forma vyšla lepšie, niekde horšie, ale bola som pomerne spokojná,“ opisuje Barbora.
Práve pre množstvo faktorov je pre VOSÁTKOVÚ ťažké vybrať jednu súťaž, ktorá by bola najlepšia- na jednej bola výborná podpora od najlepších priateľov, na inej zasa pódium zdieľala s kamarátkami a niektoré súťaže boli v zahraničí v krásnom prostredí.
„Každopádne najradšej asi spomínam na Arnold Classic Europe, bola tam skvelá atmosféra,“ spomína Barborka. A najväčší úspech? Pre Barboru určite to, že dokáže skĺbiť všetko do bežného života.
„Cvičím niekedy aj dvakrát do dňa, škola, kamaráti, priateľ, rodina, cestovanie, práca...“ vymenúva VOSÁTKOVÁ, ktorá bola v príprave dokonca aj počas maturity a skúškového obdobia a nerobilo jej to veľké problémy. „Mojim najväčším úspechom je dodržovanie disciplíny v príprave a to, že vždy prídem na súťaž lepšie pripravená,“ dodáva Barbora.

Barbora VOSÁTKOVÁ – dá sa to aj bez množstva suplementov

Príprava do kategórie bikinifitness nebýva med lízať- pripravujete sa totiž na pódiá, rovnako ako iné kategórie a aj bikinifitnessky musia byť pripravené na 100%. A aj keď Barbora s trénerkou tréning nijak zásadne nemenili, aktuálne v príprave pridali viac jedla. „Poriadne sme to teraz „rozjedli“, pretože štyri sezóny po sebe dali telu zabrať,“ hovorí o aktuálnej príprave Barborka.
Mladá talentovaná bikinifitnesska je dôsledná aj v strave- sú preferuje pestrú a preto nesuplementuje veľa a rozdiel v off-season a príprave je len v počte kalórií. „Suplementujem pravidelne len určité vitamíny, napríklad multivitamín, vitamín C, B-komplex, Omega 3 a podobne. Zaraďujem kreatín monohydrát a občas proteín, ale ten si dám tak raz alebo dvakrát za týždeň,“ vysvetľuje Barbora.
VOSÁTKOVÁ sa však dôkladne venuje aj pózingu. Momentálne ho síce trénuje len, keď jej „zvýši“ čas, no s blížiacou sa súťažou ho bude trénovať tak ako v minulosti – hodinu každý deň. „Trénujem štvrťobraty, prechody, výdrž v póze a I-walky. Najlepšie je pre mňa, keď sa natáčam a následne sa na to môžem pozrieť a viem, na čom musím viac zapracovať,“ hovorí Barbora, pre ktorú by mala byť ideálna bikinifitnesska ženská, prirodzená a upravená.

Ako teda zvládať diétu v bikinifitness? „Prípravu sa snažím príliš neprežívať, každopádne ak mám veľkú chuť na niečo, čo v príprave nemôžem, vždy mi pomôže Cola zero. Pre mňa je najlepšie, keď si dám veľké raňajky, potom pracujem alebo som v škole, následne si dám tréning, veľký obed a potom večer veľkú večeru. Väčšie porcie ma zasýtia a vydržím dlhšie s pocitom plného brucha,“ vysvetľuje Barborka.
V prípade plaviek, ktorých výber je skôr oddychom v príprave sa VOSÁTKOVÁ obracia na odborníkov- plavky vyberá s Michaelou Sallut, ktorá jej vždy pomôže a spolu vymyslia celkový look.
K tomu patrí nepochybne aj make-up, ktorý je neraz veľkou skúškou aj pre skúsenejšie pretekárky. „S make-upom mi pomáha trénerka, dievčatá z tímu a raz som bola aj u kamarátky, ktorá je vizážistka, no na medzinárodných súťažiach zvládam make-up aj sama,“ hovorí Barbora. Ako však sama tvrdí, pracovať na tejto stránke celkového looku na pódiu treba stále.

Barbora VOSÁTKOVÁ – tešíme sa na ňu na pódiách!

Vzorom je pre ňu Sabina Pleváková a odreagovaním mimo práce a posilňovne dobré jedlo, šport ako taký, cestovanie a rodina či priatelia. Uvidíme však túto energickú talentovanú bikinifitnessku na pódiu aj v jeseni 2019? „Ciele ohľadom súťaženia sú dostať sa do TOP3 na Arnold Classic Europe a nominácia na Majstrovstvá sveta, no uvidíme, či bude moja forma postačujúca,“ hovorí Barbora.
„Tak ako vždy odkazujem, aby každý robil prirodzene to, čo ho baví a nerobil nasilu niečo len kvôli instagramu a followerom. A ak niečo naozaj chcete, choďte si za tým, aj keď vás nebudú všetci práve v danej chvíli podporovať a obetujte tomu niečo, pretože nič nie je zadarmo,“ odkazuje v závere nášho rozhovoru Barbora VOSÁTKOVÁ.

Ja verím, že o nej ešte budeme počuť a možno ju uvidíme aj v Bratislave na pódiu majstrovstiev sveta. Držíme prsty!Reklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!