Report - Bikinifitness na Arnold Classic Amateur 2017 Columbus

Subjektívny pohľad šéfredaktorky BikiniFitness.sk Saskie Cakoci na súťaž v kategórii bikinifitness na jednej z najprestížnejších amatérskych súťaží IFBB na svete.

Na Arnold Sports Festival v americkom Columbuse dorazil početný tím EastLabs v zložení Kopček, Csontos, Hricko, Várszegi, Timoshenko a ja s menším oneskorením - kvôli meškajúcim letom. Nepriaznivé počasie teda zabránilo nášmu pôvodne plánovanému včasnejšiemu príchodu a aspoň provizórnej aklimatizácii. No musím povedať, že napriek tomu bol po celých päť dní trvania tohto veľkoplepého podujatia náš tím supervýkonný a podarilo sa nám nazbierať až neuveriteľné množstvo materiálu, ktoré umožnilo všetkým priaznivcom kulturistiky a fitness čo najdetailnejší pohľad nielen na súťažné pódia Greater Convention Center, ale vďaka usilovnosti trojice Csontos, Hricko a Várszegi aj jedinečný pohľad do backstage-u.

Súťaže sa začínali vo štvrtok práve amatérskou divíziou a vo večerných hodinách sme si odskočili na "Meet and Greet" (privítanie s PRO súťažiacimi). Meet and Greet je už tradične jedinečná možnosť stretnúť sa s profíkmi "zoči voči" a potriasť si s nimi rukou. Napriek badateľnej predsúťažnej únave na ich tvárach sa s úsmevom s každým svojim fanúšikom zvítali a prehodili zopár slov.

Piatok patril súťažiam profíkov kategórií figure, 212 lb a women´s physique. V sobotu doobeda sa odohrali finálové kolá súťaží amatérskych bikín a men´s physique, v poobedňajších hodinách semifinále PRO kategórií kulturistika OPEN, bikini a men´s physique. Vyvrcholením podujatia bolo sobotňajšie večerné finále práve posledných troch spomínaných PRO kategórií a musím uznať, že atmosféra predčila aj finále Olympie v Las Vegas. Publikum bolo nadšené rovnako ako ja, čo dávali najavo hlavne pri súťaži strongmanov, ktorá je tradične súčasťou večerného finále. 
Mojou prioritou bola súťaž amatérskych bikín na  Arnold Classic Amateur, ktorá sa každoročne koná v rámci festivalu, a na ktorej zaznamenali v minulosti úspech aj bikinifitnessky zo Slovenska - Nikola WEITEROVÁ - Sabina PLEVÁKOVÁ (v USA) a Olívia POHÁNKOVÁ (v Španielsku), ktoré sa už v tejto chvíli pripravujú na svoje prvé súťaže v PRO divízii. Úspech na americkej pôde je dodnes považovaný za jedinečný hlavne kvôli veľkej konkurencii, ktorou bola táto súťaž po minulé roky známa, pýšila sa totiž účasťou veľkého počtu kvalitných pretekárok z celého sveta. Nikto mi preto nemôže vytknúť, že moje očakávania boli veľké. Ak by som to však mala zhodnotiť v skratke - čakala som viac. Podstatne viac.  

Oproti minulým rokom bola účasť súťažiacich výrazne slabšia. Pre predstavu - v roku 2015, keď Sabina PLEVÁKOVÁ vyhrala svoju kategóriu do 163 cm (len v tejto kategórii pretekalo 37 žien; pripomeniem, že absolútne víťazstvo jej ušlo len o chlp - bola druhá v absolútnom poradí za víťazkou Anyou Ellis) súťažilo v Greater Convention Center v kategórii bikini až 195 súťažiacich z celého sveta vo všetkých výškových kategóriách. Minulý týždeň však na pódium nastúpilo len 118 pretekárok v šiestich kategóriách. Mal nízky počet súťažiacich vplyv na to, že sme nemali možnosť vidieť toľko kvality ako sme očakávali? Ťažko povedať.
Každopádne, ak by som v tej chvíli nebola len reportér, ale rozhodca, mala by som veľký problém vyberať finálové šestice.  Dôvodom pre takéto váhanie je väčšinou fakt, že je ťažké vyberať spomedzi toľkej krásy.  Tentokrát bol ale dôvod iný.  Mnohé súťažiace, ktoré sa vo štvrtok na semifinále (a bohužiaľ aj v sobotu na finále) odprezentovali na pódiu, majú pred sebou ešte veľa práce a na mieste niektorých by som pouvažovala, či vôbec má pre nich zmysel v tejto športovo-modelingovej kategórii súťažiť. Je zbytočné rozpisovať sa do detailov. Fotografie sú prístupné v pecízne spracovaných fotogalériách.
Práve nedostatok kvalitných súťažiacich otvoril brány k finále aj bikinárkam, ktoré by sa za normálnych okolností prebojovali maximálne len do semifinále (na niektorej z rozhodujúcich súťaží, ako napríklad Majstrovstvá sveta, by neprešli cez elimináciu). Neostáva mi iné, ako vyzdvihnúť súťažiace z Ruska. S čistým svedomím môžem povedať, že ak by to bolo na mne (áno, celý tento report je naozaj len mojim subjektívnym názorom a nebijem sa za svoju pravdu) každú kategóriu okrem najnižšej tzn. do 155 cm by vyhrala niektorá z nich. Nestalo sa tak a zlato si odniesli len dve Rusky, ale potešujúcim je fakt, že absolútne víťazstvo putovalo do rúk práve jednej z nich - Ekateriny Laptevy. Dosť bolo úvodných rečí, prejdime k hodnoteniu jednotlivých kategórií.

Bikinifitness ženy kategória A - do 155cm
Víťazkou sa stala domáca pretekárka z Columbusu Ana Kyle, ktorá na pódiu síce nepútala tak, ako to bolo v prípade súťažiacej z Kuby Jessicy Suarez Marticoreny, ktorá doslova priťahovala pohľady, no deficit v proporčnosti (nedostatočná šírka chrbta) a nie príliš vhodná úprava vlasov ju posunuli na výrazne nižšiu priečku (skončila na 5. mieste). Proporčne vyvážená , subtílna Kyle s krásnou tvárou teda vzala zlato a ja nemám žiadne námietky. Joy Zoggia, brazílska bikinifitnesska obsadila druhú priečku veľmi tesne za víťazkou. Proporčne sa mi pozdávala viac, robila jej však problém zadná póza, v ktorej pôsobila strnulo a jej celkovému prejavu chýbala istota. Tretie miesto obsadila blondínka z Poľska Malgorzata Flis (v semifinále, ktoré na Arnold Classic Amateur v USA určuje aj konečné celkové poradie a finálové kolá už na umiestnenie nemajú žiaden vplyv bola Malgorzata vyrovnaná so Zoggiou). Chválim jej celkovú úpravu, pózovanie aj proporčnosť. Vytýkam vytŕčajúce bruško v bočnej póze. Malgorzata mohla smelo vyhrať svoju kategóriu, ale to čo si rozhodcovia v bočnej póze všímajú najviac je práve útlosť pásu, ktorú táto pretekárka zanedbala.

Bikinifitness ženy kategória B - do 159cm
Aj druhú najnižšiu výškovú kategóriu vyhrala súťažiaca z USA. Víťaznú priečku obsadila Natalie Sena. Natalie ma nijak výrazne neoslovila. Od semifinále bola pre mňa jednoznačnou víťazkou Anastasia Zolotaia z Ruska. Až na jednu jedinú chybičku (krčenie pravej nohy v prednom postoji) bola dokonalá proporčne, úpravou aj prezentáciou a nikto by nepovedal, že by ju mohla hocktorá zo žien v tejto kategórii poraziť.  Stalo sa a Anastasia si odniesla domov striebro. Tretiu priečku obsadila na bikinifitness neprimerane tvrdá a osvalená argentínčanka Josela Bottarelli. Zaujala ma poľka Maria Solawa, ktorá sa v danej konkurencii kľudne mohla prebojovať do TOP 3. Skončila na piatom mieste.

Bikinifitness ženy kategória C - do 163cm
163- ka vyzerala ako súboj Yulie Len z Ruska a Olesye Volkovej z USA (ruska žijúca v Spojených štátoch) a bol to veľmi vyrovnaný súboj. Olesya chvíľami strácala pri Yulii z dôvodu nesprávne zvoleného, nízkeho strihu spodného dielu bikín, Yulia zas mala o čosi užší chrbát ako by sa žiadalo a jej prejavu chýbala istota. Obe však výrazne vynikali a bolo len na vkuse rozhodcov, ktorú si vyberú a odnesie si domov zlato. Naše prekvapenie, keď prvú priečku nakoniec obsadila Karina Gavrikova z Maďarska bolo takmer neopísateľné...

Bikinifitness ženy kategória D - do 167cm
Na prvej priečke skončila Tamara Shemetun, prvá z dvoch rusiek, ktorým sa na "Arnoldovi" podarilo ukoristiť zlato. Vo svojej kategórii bola výrazne najlepšia. Nemám jej čo vytknúť. Proporčnosť, úprava, prezentácia, vhodne zvolený strih plaviek, pekná úprava pokožky a ruská škola pózovania. Krása.  Druhé miesto patrilo muskulatúrnejšej Edel Keenehan z Írska - výrazný typ. Na tretiu priečku dosiahla Kateryna Vasinkina z USA. Nedá mi nespomenúť súťažiacu so štartovným číslom 255 Lyubov Pogribnyak, ktorá v tejto kategórii priťahovala asi všetky pohľady. Prekrásna pretekárka, ktorej by však viac pristala kategória wellness fitness (predsa len, bola masívnejšia ako jej súperky), skončila nakoniec na ôsmom mieste. Pevne verím, že do budúcna zváži svoj potenciál a v spomínanej kategórii ju uvidíme na niektorej z medzinárodných súťaží. 

Bikinifitness ženy kategória E - do 170cm
Jasná víťazka Ekaterina LAPTEVA ukázala na Arnold Classic Amateur svoju životnú formu a vyplatilo sa. Nielenže vyhrala svoju výškovú kategóriu, ale skúsená pretekárka nedala ostatným šancu ani v boji o absolútny titul. Ťažko povedať,ako by tento súboj dopadol v prípade, ak by sa do superfinále dostali aj niektoré jej iné kolegyne z Ruska ( po semifinále som si bola istá, že PRO kartu vyhrá Natalia Lugovskigh, Igor Kopček videl favoritku na jej zisk v Yulii Len a v Ekaterine Lapteve) nakoniec sa šťastie usmialo na Ekaterinu a tá neskrývala svoju radosť. A my sme sa tešili s ňou.  Na druhej priečke v tejto kategórii sa umiestnila Bermuďanka Nicole Tovey a na tretej  Olesea Damian z Moldavska. Veľmi ma prekvapilo, že do prvej trojky sa nedostala Jenna de Leon z Trinidad a Tobaga.  Pútala exotickou krásou a aj proporciami.

Bikinifitness ženy kategória F - nad 170 cm
Kategória, v ktorej súťažila Natalia LUGOVSKIGH. Po semifinále som si nevedela predstaviť, čo by sa muselo stať, aby nevyhrala kategóriu a bojovala o absolútny titul. Zo všetkých pretekárok z Ruska bola asi najpútavejšia a doslova dych berúca. Natalia mala mnohokrát v minulosti problém pripraviť sa na 100%, no minulý víkend to tak nebolo. Dlhonohá očarujúca blondínka, s prekrásnymi črtami tváre, proporciami a prezentáciou bola však nakoniec nepochopiteľne odsunutá na štvrtú priečku.  Prvú obsadila Nikoleta Perinova z Honolulu, sympatická pretekárka so širokými pleciami a tvrdším vzhľadom (je to prekvapivé, ale napriek trendu, ktorý v USA dlhodobo panuje na tejto súťaži boli mnohokrát práve tvrdé pretekárky posúvané pred mäkšie typy). Druhá za ňou skončila prekrásna brazilka Ctila Santiago Santos a tretie miesto obsadila Sophie Guidolin z ďalekej Austrálie.

Čo na záver? Napriek môjmu sklamaniu z amatérskych bikín si myslím, že Arnold Sports Festival sa naďalej zaslúžene môže pýšiť svojim renomé z minulosti. Chýry o jeho veľkoleposti sú pravdivé a ak náhodou zvažujete, že Columbus o rok navštívite, aby ste aj vy boli súčasťou tejto udalosti, tak smelo do toho. Určite neoľutujete!

Bikinifitness ženy kategória OVERALL


Bikinifitness ženy kategória AWARDSReklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!