Celulitída – najväčší strašiak žien

Celulitída trápi drvivé množstvo žien, bez ohľadu na ich vek, váhu či životosprávu. Prečo pomarančová koža vzniká a ako ju odstrániť? Prečítajte si nový článok od Barbory LABUDOVEJ.

Celulitída (medicínsky lipohypertrofia) predstavuje progresívne degeneratívne zmeny podkožného tukového väziva určitých telesných partií. U žien ide najčastejšie o stehná, zadok, brucho a paže. Môžu sa nahmatať v tvare uzlíkov, hrčiek a preliačín na koži. Celulitída je následkom nesprávnej výmeny látok v tkanive a spomalenému zbavovaniu škodlivých látok z medzibunkových priestorov.

Ako celulitída vzniká?

Za jej vznik môžu tukové bunky v podkožnom tkanive – vo fascii -  ktoré vytvárajú komôrky. V priebehu času sa tukové bunky v komôrkach zväčšujú akumuláciou vody a toxínov. Spojovacie septá okolo nich vytvárajú nepružné vlákna, medzi ktorými zostávajú zablokované tukové bunky. Funkcia týchto buniek klesá a omyl mizne, pretože je v tejto oblasti zúžený prietok krvi. Tým pádom k nim neprenikajú enzýmy a hormóny, potrebné pre ich správny metabolizmus. Toto „zajaté“ tukové tkanivo je náchylné k degeneratívnym zmenám a ako proces pokračuje, vyskytujú sa viditeľné prejavy v rôznych tvaroch. Najznámejšie sú pomarančová kôra, „jazdecké nohavice“ alebo celulitídové vankúšiky.

Vznik celulitídy priamo súvisí s lymfatickým systémom. Celulitída sa častokrát nazýva aj lymfatický opuch. Lymfatický systém má za úlohu rozvádzať po tele lymfu a imunitnú reakciu na akúkoľvek nežiaducu látku v ľudskom organizme. Tok lymfy pôsobí jednosmerne proti gravitácii. Mohli by sme ho tiež prirovnať k odpadovému odtoku v dome – ak sa tento odtok upchá, spôsobí problém, napr. sa odpad z odtoku vyplaví v inej miestnosti bytu. Riešenie situácie by bolo túto miestnosť upratať a odtok vyčistiť. Rovnako to funguje aj v ľudskom tele. Ak je cirkulácia lymfy v tele nedostatočná, vznikajú problémy. Jedným z nich môže byť práve celulitída. Nesprávna cirkulácia lymfy spôsobí to, že telo nedostatočne vyplavuje z tela toxíny. Práve tieto priamo ovplyvňujú vznik celulitídy. Ďalšou z príčin môžu byť nedostatočný pitný režim, výkyvy váhy, nesprávna životospráva a iné. Všetky tieto príčiny však priamo súvisia s lymfatickým systémom.

Celulitídou trpí v priemere 85% žien vo veku nad 18 rokov. Samozrejme, nájdu sa aj dievčatá, ktoré s celulitídou bojujú aj v nižšom veku. Nemusia ňou trpieť len ženy s nadváhou, vyskytuje sa čoraz viac aj u štíhlych žien. Nejde totiž o problém tuku, ale kožného tkaniva.

Druhy a typy celulitídy

Existuje niekoľko typov celulitídy:
1. Kompaktná: najčastejšie sa vyskytuje u mladých ľudí a kyprých žien, ktoré zvyčajne nie sú obézne (samozrejme sa však môže vyskytnúť u kohokoľvek). V prípade tohto typu celulitídy je koža kompaktná, suchá a tvrdá.
2. Mäkká: vyskytuje sa kvôli oslabenému tonusu kože a kolísaniu hmotnosti, najmä u osôb, ktoré športovali a prestali vykonávať telesnú aktivitu alebo u žien, ktoré majú pohybu len veľmi málo.
3. Edematózna: nazývame ju aj celulitída s mikrouzlíkmi. Tvorí sa nahromadením tekutiny v podkožnom tkanive, ktorá spôsobuje sťaženú cirkuláciu, výskyt lymfatických ciest a opuch nôh. Býva na dotyk bolestivá.

Ako sa zbaviť celulitídy?

Najprv je potrebné si uvedomiť, že odstránenie celulitídy nie je hodinová ani trvalá záležitosť. Na to, aby vaša pokožka vyzerala dobre je potrebné splniť viacero kritérií. Predovšetkým je potrebné sa o svoje telo patrične starať a dopriať mu všetko, čo na správne fungovanie potrebuje. Najúčinnejší spôsob odstránenia celulitídy je kombinácia tohto prístupu a niektorého z mechanických spôsobov jej odstránenia. Správna životospráva – znie to už ako klišé. Je však pravda, že naše telo je odrazom toho, čo konzumujeme. Starajte sa o svoje telo a ono vám to vráti zdravím a pekným vzhľadom. Ďalšie faktory priamo ovplyvňujúce výskyt a vzhľad celulitídy:

  • Dodržiavanie pitného režimu – pre správne naštartovanie lymfatického systému je najlepšie piť čistú vodu. Každá zmena vody v podkoží sa odrazí aj na vzhľade vašich problémových partií.
  • Šport – to najúčinnejšie, čo pôsobí na celulitídu je prekrvovanie problémových partií. Zvýšený prietok krvi na týchto miestach posilňuje spojivové tkanivo práve tam, kde sa celulitída nachádza.
  • Masáž problémových partiíje síce pravda, že žiaden krém, určený na pomarančovú kožu, celulitídu neodstraňuje. Nie je však pravda, že ju neodstraňuje masáž. Masáž pokožky spôsobuje prekrvenie danej partie, čo znamená, že taktiež posilňuje tkanivo, ktoré je oslabené a celulitídu vytvára. Krém, ktorý si na masáž vyberiete, záleží len od vašich preferencií, neoplatí sa však doňho investovať veľké sumy. Na masáž môžete používať rôzne masážne pomôcky, ale len do takej miery, aby vám to nebolo nepríjemné. Problémové partie sa odporúča masírovať každý deň niekoľko minút.
  • Lymfatická masáž – ak u vás celulitídu spôsobuje zdravotné hľadisko a to konkrétne nesprávne fungovanie lymfatického systému, na jeho naštartovanie existujú rôzne typy masáží. Väčšina z nich vám nezaručí odstránenie celulitídy, môžu však pomôcť s inými zdravotnými problémami, ktoré priamo súvisia s prúdením lymfy.
  • Maderoterapia – nový typ masáže drevenými valčekmi. Valčeky sú vyrobené z dubového dreva. Technika masírovania je vyvinutá tak, aby mala priamy účinok na lymfatický systém. Naviac sa masírujú aj problémové partie. Z vlastnej skúsenosti viem, že je maderoterapia naozaj účinná metóda na odstránenie celulitídy a zároveň môže slúžiť aj ako regeneračná masáž. Jediná nevýhoda je vyššia cena procedúry.

Čo teda robiť? Hlavne sa nezblázniť! Celulitída je súčasťou tela takmer každej ženy. Neodstránia ju žiadne tabletky na chudnutie, zadržiavanie vody, dokonca ani liposukcia. Ak sa však o svoje telo budete starať a dodržíte základné faktory, ktoré priamo súvisia s jej odstránením (správne stravovanie, pohyb a masáž), celulitída bude postupne miznúť. Vyskúšajte si to aspoň na pár týždňov a uvidíte, že starať sa o seba naozaj nie je márne.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!