Cheat day – a čo po ňom?

Zopár tipov, ako sa po cheat day-i vrátiť na tú správnu cestu a pokračovať v napĺňaní svojich cieľov.

Keď sa po dlhšom čase na ,,diéte,, či čistej strave rozhodnete, že už je ten správny čas na tzv. cheat day ( buďme úprimný, skôr cheat weekend), môže byť skutočne ťažké vrátiť sa po čase opäť do normálu, a to aj mentálne. Tu je zopár tipov ako sa potom vrátiť na tu správnu cestu a pokračovať v napĺňaní svojich cieľov.

Pojem cheat day rezonuje medzi športovcami a ľuďmi dodržiavajúcimi nejaké stravovanie už nejaký ten piatok. Deň, kedy doprajete svojim chuťovým bunkám všetko, na čo si len dokážete spomenúť. Výsledkom je často nafúknuté brucho, preplnený žalúdok a zmiznuté akékoľvek rysy na bruchu. Koniec koncov , do svojho tela ste hodili tony prázdnych kalórií, preto sa cítite aj vy tak trochu nechutne, a to nemusí zruinovať len úzky pás ale aj vašu motiváciu. Po takomto dni (či pár dňoch) sa v hlave začnú objavovať negatívne myšlienky o neúspechu a akomsi zlyhaní plánu. Človek sa začne pýtať, prečo sa vlastne snaží, keď to vlastne opäť porušil. Ak sa celá vaša identita a diéta točí iba okolo týchto dní, ste na nesprávnej ceste, a možno ešte na horšej ako niekto, kto žiadny plán nedrží.
Či je to plánovane alebo nie, po cheat day-i sa určite nevzdávajte svojho plánu. Tu je zopár tipov ako sa potom vrátiť na tu správnu cestu a naopak využiť všetko vo váš prospech:

 

  • Všetky tie ,,zakázané“ jedlá urobia oveľa viac ako to, že naplnia váš žalúdok a pohladia chuťové poháriky. Zmenia vašu náladu, hormóny či energiu. Preto je ten nasledujúci deň tak ťažký, vaše telo a myseľ dostali totiž poriadny zásah. Pravidlo číslo jeden je piť vodu. Veľa vody. Tá je pre trávenie nenahraditeľná, pretože každý gram sacharidu ( o ktoré nie je počas cheat day-u núdza) udržiava 3 gramy vody. Tiež vás hydratuje, dodá energiu a pomôže opäť sa naštartovať na správny režim. Ak zjete príliš veľa jedla na jedno posedenie, nechajte žalúdku dostatok času na pretrávenie, kým nebudete opäť pociťovať hlad.
     
  • Vráťte sa spať do režimu. Po cheatových kalóriách z sladkostí, pizze, zmrzliny a koláčikov budete mať dostatok energie na ťažší tréning, upratovanie či akúkoľvek fyzickú aktivitu, ktorá vás zamestná. Jednoducho sa rozhýbte, buďte produktívni a pozitívni. To pomôže vášmu telu a mysli zotaviť sa oveľa rýchlejšie. Doprajte si kvalitné zdravé jedlo, s dostatkom vlákniny. Všetky pozostatky podarujte alebo vyhoďte. Nie je treba sa extrémne obmedzovať, či trestať. Stačí ak sa opäť vrátite k štýlu stravovania, ktoré vám vyhovuje a cítite sa pri ňom komfortne.
     
  • Dajte si prestávku. Fitness štýl a kariéru nepostavíte za jeden deň. K dokonalej postave nevedie jeden tréning ale veľa tréningov, a hlavne ich pravidelné opakovanie. Prečo to takto neberiete aj s jedlom? Je to iba jeden deň, kedy ste zjedli všetko čo bolo nablízku, no ak ste väčšinu dní so svojím jedálničkom spokojní, vaše úsilie to nezmarí. Ak cítite, že sa po všetkom cítite vyčerpaní, je normálne dať si plánovanú pauzu od cvičenia. Niekedy si človek po víkende plnom tučných, mastných sladkých a kalorických jedlách uvedomí , prečo začal s cvičením a racionálnym stravovaním. Preto aj deň voľna od tréningu môže pomôcť vášmu fyzickému a mentálnemu odpočinku.

 

Podstata cheatovania nie je len o mentálnom uvoľnení a povolení chúťkam. Využíva sa hlavne pre športovcov ako doplnenie svalového glykogénu, ktorý vyčerpali pri intenzívnych tréningoch. Dôležitú úlohu hrá aj v normalizovaní hormónov (leptínu, ghrelínu, inzulínu, peptidu YY atď). Lepším, rozumnejším a hlavne kontrolovateľnejším spôsobom by bolo radšej zaradiť tzv. refeed day. Podstatou takého dňa je navyšovanie sacharidov( 2až 3 násobne) s nižšími hodnotami tuku, no nejaká ta sladkosť či ,,junk“ sa tam pokojne môže vyskytnúť.

Nesprávny prístup k takýmto dňom, je scenár so začiatkom o 6:00 aby nám to jedlo náhodou neutieklo, nonstop napchávanie sa do poslednej minúty pred polnocou všetkým tým jedlom, ktoré ste si nakúpili. Konzumovať len to najkalorickejšie a liať do seba všetky nápoje, ktoré nie sú práve diétne, iba preto že ,,dnes môžem“,  je smiešny a úplne nepochopený zmysel takého dňa.  Cheat day, čiže podvádzací deň má byť o uvoľnení tela a mysle, vychutnaní si obľúbeného jedla v dobrej spoločnosti či  príležitosti.

Pamätajte, to čo ste zjedli už nevrátite, no môžete urobiť kroky, aby ste sa telesne aj psychicky cítili v pohode. Je to predsa iba jedlo.

 

Zdroj:

https://www.bodybuilding.com/content/3-ways-to-bounce-back-strong-after-a-cheat-day.html

https://fitcult.refresher.sk/288/Oblubene-prezieracie-cheat-dni-ich-vyznam-a-pochopenie

Foto: InstagramReklama

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!