Čo musíš ako bikinifitnesska zvládnuť dokonalo pred nástupom na pódium a čo ti zaručí úspech? Dočítaš sa v článku od Andrey FEDOROVEJ.
Všetky máme jednu spoločnú záľubu. Milujeme cvičenie. Tréningy a plánovanie jedla sú neoddeliteľnou súčasťou našich dní - posilovňa je už našim druhým domovom. Ten úžasný pocit po prekonaní svojich limitov nás deň čo deň poháňa ďalej. Vznikla z toho cesta za lepším, krajším a zdravším ja. Niektoré to robíme pre to, že sa takto cítime naozaj lepšie, no mnohým z nás, žien, to dokonca ,,zachutilo" natoľko, že nám napadla aj myšlienka vyskúšať to súťažne.
Ak ste začali sledovať scénu bikinifitnessiek, či wellnessiek, a tento ich životný štýl sa vám zapáčil tak, že aj vy ste sa rozhodli vytvoriť si svoj vlastný súťažný cieľ, možno sú nasledujúce informácie práve pre vás. Snáď vám pomôžu viac spresniť vašu predstavu, čo pred cestou na stage potrebujete zvládnuť.
Stačí nám dokonalo vyformovaná postava na to, aby sme boli úspešné? Je súťaženie len o tréningoch a diéte? Niektorí, čo sledujú súťaže len okrajovo si myslia, že fitnesske stačí len schudnúť zopár kíl a nastúpiť v súťažný deň medzi konkurentky v štýle ,,tu ma máte". Majú pravdu?
Vo svete fitness to nie je len o nízkom percente tuku. Symetrická postava tvorí len polovicu úspechu na javisku, dokonca sa dá povedať, že dobre zvládnutá prezentácia je viac ako forma. Bikinifitnessky možno nazvať aj športovými modelkami. Každá sme rozdielna (typom postavy, výzorom, prejavom, štýlom či výškou) a to nás robí výnimočné.
Ženy vždy boli a budú chytré, vďaka čomu vieme zakryť naše nedokonalosti práve pózingom. Chce to prax zamaskovať svoje chyby a ponúknuť rozhodcom v prvom rade to, v čom sme najlepšie. Každá máme v sebe svoj jedinečný kus ženskosti a na pódiu je čas ukázať ho.
Tvrdo sme makali na našich telách, a tu je chvíľa, ukázať ho v tom najlepšom svetle - doslova. A keďže naše pôsobenie na javisku trvá naozaj len pár minút, rozhodcovia si pretekárky všímajú už od úplne prvých krkov.
Snáď ani nemusím spomínať, že topánky v ktorých na javisko vyjdeme, nie sú úplne najpohodlnejšie. Pokiaľ nie si prirodzený talent na chodenie v opätkoch, 12 cm bez platformy dá zo začiatku každej súťažiacej celkom zabrať. Preto kúpu topánok pred prvou súťažou neodkladaj na poslednú chvíľu - čím skôr začneš trénovať, tým lepšie.
Chôdza vo vysokých topánkach je v podstate chôdza po špičkách, na to musíš mať dostatočnú stabilitu v nohách aj bez topánok. Základ je byť flexibilná a vystrečingovaná! Platí, že pomaly ďalej zájdeš, uč sa a trénuj pomalé, maličké krôčiky, ktoré vyzerajú elegantne.
Nenechávaj ho na neskôr. Skúšaj ho stále, keď máš chvíľu času pred zrkadlom. Aby to vyzeralo isto, potrebuješ mať premyslený a naučený každý jeden krok (tak ako v štyroch základných postojoch, tak aj v prechodoch do nich). Nezabúdaj aj na I-walk, teda individuálnu prezentáciu. Je to priestor ukázať sa čo najlepšie tak, ako si to pripravíš ty.
Nezabúdaj na prirodzený úsmev a očný kontakt na rozhodcov - tí rozhodujú o tvojom umiestnení, nie kamaráti z publika, preto očami komunikuj len s rozhodcami. Hlavu drž celý čas nahor, v osi tela. Tvoja prezentácia by mala byť prirodzená, svaly napnuté sprevádzané elegantne uvoľnenými pohybmi. A ako aj pri chôdzi, tu je tiež dôležitým faktorom flexibilita - ako na ňu? Jednoducho strečinguj.
V strečingu sa zameraj na svaly chrbta (nech ho zvládneš dobre roztiahnuť a taktiež zvládneš maximálnu hyperlordózu v zadnej póze). Bedrové kĺby, zadné, predné a vnútorné stehná sú prepojené a súhra ich pohybu závisí od seba. Fitnessky pri pózovaní pracujú bokmi, a ich nohy majú pôsobiť čo najdlhšie. Snaž sa ich mať vystreté takmer v každom momente, čo nepôjde bez poriadne ohybných svalov na stehnách a dostatočne pouvoľňovaných kĺbnych štruktúr v bedrách.
Tak ešte raz - svaly na nohách musia byť pri pózingu dostatočne ohybné. Ak nemáš od prírody danú hypermobilitu (čo zo zdravotného hľadiska až tak super nie je, vo všetkom treba hľadať prirodzenú mieru), alebo si sa v minulosti nevenovala tancu či gymnastike, potrebuješ statický strečing. Nemusíš ho robiť po tréningu, ale aj inokedy počas dňa, avšak, ak chceš výsledok, musíš ho robiť pravidelne.
Princíp statického strečingu je dostať jednotlivé svaly do maximálneho rozsahu a v uvoľnení udržať ich postavenie niekoľko sekúnd. V neposlednom rade je potrebné mať ohybné aj svaly na predkolení (lýtka a predné svaly predkolenia). Chodidlo musí byť taktiež prispôsobené na na to, že celú váhu prenášame len na špičky.
V blížiacej sa jesennej sezóne sa otvárajú nové možnosti aj dievčatám, ktoré ešte nesúťažili a boja sa postaviť vedľa dievčat, ktoré sledujú a ktoré už súťažné skúsenosti majú. To, či spadáš pod štatút ZAČIATOČNÍK sa dočítaš v samostatnom článku. Ak si teda rozhodnutá skúsiť to, dúfam, že tento vstupný balík informácií ti priniesol niečo nové.
A tie ktoré sa v súťažení vidíte o čosi neskôr, a chcete byť múdrejšie, určite sa prihláste na projekt Saskie CAKOCI BikiniFitness Camp, kde vás čaká oveľa viac cenných informácií. Verím, že pre každú z nás, ktoré sme si zamilovali cvičenie a rozhodli sa pre stage, je súťaž len ako sa vraví, čerešničkou na torte. Netreba zabúdať, že život ide ďalej aj po súťaži.
Nech sa z toho nestane naháňanie sa za úspechom cez extrémy, ale ostaňme pri pomalej a vytrvalej ceste za lepším ja. Aby sme boli lepšie ako včera a zároveň horšie ako zajtra - tak vo fitku ako aj na pódiu. Veľa šťastia.
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!