Čo nájdete v kabelkách dopingových hriešnic? 1. časť

Čo nájdete (ojedinele) v kabelkách dopingových hriešnic, aj tých, ktorých cieľom je súťaženie v bikinifitness? Čo zneužívajú bikinifitnessky? Aké špinavé praktiky zneužívajú?

Bikinifitness je jednou z ôsmich - deviatich základných „bodybuilding nominácií“, v ktorých môžete súťažiť nielen v IFBB International, ale aj v ďalších organizáciách. Všetky tieto „bodybuilding“ nominácie (reč je o kulturistike, women´s physique, klasická kulturistika, classic physique, bodyfitness, fitness, športovo-modelingových nomináciách wellness fitness a bikinifitness, aj povedzme o modelingovej nominácii fit model) vyžadujú v rámci prípravy použiť postupy, ktoré s využitím silového tréningu a úpravou stravy, stravovacieho režimu:

  • dokážu zvýrazniť svalovú hmotu (samozrejme v súlade so súťažnými pravidlami - svalová hmota "nad hranicu definovanú pravidlami", je dôvodom pre súťažný neúspech)
  • umožnia dosiahnuť žiadaný úbytok podkožného tuku

Minulosť aj súčasnosť však ukazujú, že v praxi sa používajú na dosiahnutie stanovených cieľov legálne, ale aj tzv. špinavé praktiky – postupy, ktoré sú často v rozpore s antidopingovými pravidlami, postupy, ktoré reálne ohrozujú zdravie a často aj život tých, ktorých cieľom je súťažiť v niektorej z bodybuiding nominácií. Paradoxne, platí to nielen pre nominácie fitness, bodyfitness a women´s physique (ktoré sú v rámci súťažných nominácií považované za "nadstavbové" - tzn. žiadaný je tam už zodpovedajúci svalový rozvoj, muskulatúrnosť spojená s kvalitou svalovej hmoty), ale aj o bikinifitness, kde muskulatúrnosť nie je rozhodujúcim kritériom pre dosiahnutie úspechu.

Na súťažnom pódiu pravidelne vidím bikinifitnessky s jasnými známkami použitia tzv. špinavých praktík, ktoré by rozhodcovia nemali prehliadať. To, akým smerom sa bikinifitness bude vyvíjať, majú v rukách opäť rozhodcovia. Prílišná muskulatúrnosť, Y tvar proporcií (s výrazným svalovým rozvojom hornej časti tela a so subtílnou dolnou časťou) namiesto oceňovanej a žiadanej X proporčnosti, prílišná svalová vydefinovanosť, akýkoľvek prejav virilizačných účinkov (svedčiacich o používaní tzv. špinavých praktík), jasné (rozumej - viditeľné) zneužívanie injekčných látok na olejovom/vodnom základe s cieľom prispieť k väčšej muskulatúrnosti pliec, prípadne "diuretická vycicanosť" v tvári (ktorá spôsobuje nielen strhanosť, ale aj takmer priesvitnosť pokožky) predsa musia byť rozhodcami postihované rovnako, ako deformity v prípade kulturistov. Bez výnimky.
A tie, ktoré sa v "bikinifitness našli", treba upozorňovať na tieto praktiky. A upozorňovať ich, že na ich používanie môžu doplatiť. Prečo? Šampiónkami sa naozaj môžu stať bikinifitnessky aj bez používania týchto praktík - veď ako som už napísal, bikiniftness nie je primárne o muskulatúrnosti, kockách na bruchu, či prúžkoch/žilách na pleciach. Rozhodcovia by na to nemali zabúdať rovnako, ako trénerky/tréneri - tí často nezmyselnými odporúčaniami a tvrdením "daj si, každá niečo berie" spúšťajú kolotoč, ktorí sa ťažko bude zastavovať. A aj my, na projektoch BikiniFitness Camp, od roku 2016 sústavne čelíme otázke: "Dá sa uspieť v bikinifitness bez dopingu?"

V projektoch BikiniFitness Camp Saskie CAKOCI pre rok 2019 jedna z prednášok bude venovaná aj tejto problematike. A ako je zvykom, pýtať sa budete môcť opäť naozaj na čokoľvek.

Aké špinavé praktiky zneužívajú v príprave na súťažné vystúpenia niektoré bikinifitnessky/dopingárky a ich trénerky/tréneri na ceste za pominuteľným úspechom? Za akým účelom ich zneužívajú? Čo nájdete ojedinele v kabelkách dopingových hriešnic (spravidla tých menej talentovaných), aj tých, ktorých cieľom je súťaženie v bikinifitness?

Poďme si to zhrnúť v niekoľkých článkoch venovaným tejto problematike. Ešte predtým, než danú problematiku budeme podrobnejšie riešiť na BikiniFitness Campoch ...

Podpora rastu svalovej hmoty – anabolicko/androgénne steroidy

Hlavnou príčinou, prečo muži majú viac svalovej hmoty (a spravidla menej tukového tkaniva) ako ženy sú 10-20x vyššie hladiny anabolicky/androgénne účinných, prirodzene vylučovaných a v tele sa vyskytujúcich hormónov (testosteon, dyhydrotestosteron, androsteron, androstandiol atď.). Navyše tie sa v telách mužov vo vyššom podiele nachádzajú v aktívnej, neviazanej forme (vďaka nižším hladinám špecifických plazmatických bielkovín schopných tieto hormóny viazať - reč je o SHBG a albumínoch). Tento nedostatok dopingové hriešnice riešia jednoducho – zneužívajú anabolicko/androgénne steroidy (AAS) spravidla s nižším androgénnym pôsobením, spravidla v tabletkovej forme (oxandrolon, stanazolol, methenolon acetat, norethandrolon). Sú aj také, ktoré siahnu po injekčných formách (methenolon enanthat, testosteron propionat, masteron, drostanolon).

To, že anabolicko/androgénne steroidy môžu byť súčasťou „kabeliek bikinifitnessiek“ sa Oksana Artyomova potvrdilo už na historicky prvých IFBB Majstrovstvách sveta v bikinifitness ešte koncom roku 2011 – absolútna Majsterka sveta Oxana ARTYOMOVA bola na súťaži pozitívne testovaná na jeden z dvoch najstarších existujúcich AAS, na methandienon (methandrostenolon; v tom čase sa súťažilo na medzinárodnej scéne v nominácii bikinifitness iba v dvoch výškových kategóriách, v nižšej zvíťazila Artyomova, vo vyššej Slovenka Weiterová).

Dôvod zneužívania: skrátiť čas venovaný tréningovej príprave, ktorá je nutná na zmenu proporcií tela vďaka rastu svalovej hmoty – to je predpokladom pre úspešné súťaženie. AAS podporujú nielen rast svalovej hmoty, ale zrýchľujú regeneráciu, umožňujú tak trénovať tvrdšie a dlhšie, navyše zvyšujú motiváciu k tréningu (to, čo spravidla trvá rádovo v rokoch, sa pri ich zneužívaní dá dosiahnuť za mesiace – platí sa za to však spektrom vedľajších, negatívnych účinkov). AAS sa zneužívajú aj z dôvodu udržania si svalovej hmoty v diétnom režime, ktorý je súčasťou predsúťažnej prípravy, niektoré sa používajú aj na zníženie zadržiavania vody v podkoží v deň súťaže (zmenou pomeru medzi estrogénmi a androgénmi v tele)

Možné negatívne účinky: sú závislé na dávke, dĺžke zneužívania a druhu anabolicko/androgénneho steroidu, ktorý sa zneužíva. Dopingové hriešnice spravidla zaregistrujú virilizačné účinky v podobe problémov s menštruačným cyklom (príčinou je výrazný zásah do hormonálneho systému tela), po prekročení individuálne danej hranice objaviť sa môžu zmeny hlasu (ten sa stáva chrapľavejší, získava „mužský“ nádych), objavuje sa zvýšené ochlpenie (chĺpky pribúdajú na bruchu smerom k pupku, na prsiach, zvyšuje sa ochlpenie predlaktia, prstov, hornej časti chrbta, zarastať začne vnútorná strana stehien, samozrjeme aj tvár - pod nosom, na brade, pri ušiach; chĺpky menia svoju farbu a hrúbku, stávajú sa podstatne výraznejšie, sú neprehliadnuteľné, "dopingové hriešnice" často používajú holiace strojčeky a žiletky). Realitou je vypadávanie vlasov (vlasov je nielen menej, ale vznikajú "kúty" podobne, ako je to u mužov), mení sa štruktúra kože (na dotyk je drsnejšia, drapľavejšia, objavuje sa akné na pleciach a chrbte, často hlavne tvári - líca, brada; koža dopingárok je podstatne mastnejšia, zväčšujú sa na nej viditeľne póry, ukazuje sa, že je náchylnejšia aj na vznik strií), spravidla prichádza aj výrazné zmenšenie pŕs.

Zmeny sa môžu objaviť aj na pohlavných orgánoch (klitoris sa zväčšuje, je výrazne citlivejší, so zneužívaním AAS sa často spája promiskuité správanie dopingových hriešnic - hranice „toho čo je nimi v tomto smere akceptovateľné“ sa často prekračujú).

Vzhľadom na to, že anabolicko/androgénne steroidy (AAS) dopingové hriešnice zneužívajú spravidla iba v terapeutických dávkach, problémy spojené s funkciou pečene, alebo jej výraznejším poškodením sa objavujú iba výnimočne. Zväčša v prípade polypragmazie - vzájomnej kombinácie viacerých druhov AAS, alebo v prípade kombinácie užívania viacerých farmák (aj dostupných bez receptu - napr. pri súčasnej aplikácii paracetamolu).

Rovnako výnimočné sú problémy súvisiace s funkciou obličiek. Pomerne častým (v prípade opakovanej aplikácie) nežiadúcim účinkom pri zneužívaní AAS sú ľahko zaznamenateľné zmeny vzhľadu tváre – črty sú drsnejšie, približujú sa k mužskému vzhľadu, menia sa proporcie tváre (zvýrazňuje sa čeľusť, lícne svaly - najmä v kombinácii s rastovým hormónom, alebo bielkovinovými fragmentmi), vrásky sú podstatne výraznejšie (aj to je jedna z príčin pomerne častých zásahov plastických chirurgov). Nielen ojedinele na menia zvyčajné, zaužívané vzorce správania - "dopingárky" na verejnosti sa správajú "drsnejšie a agresívnejšie", zaznamenané je ich nadmerné sebavedomie, čo ruka v ruke ide s podceňovaním okolia (nielen súperiek) a prílišného preceňovania samej seba (ak nepríde "očakávaný výsledok", na sociálnych sieťach dokážu dopingové hriešnice spôsobiť pohromu väčšiu ako uragán)

Medzi potencionálne možné nežiadúce účinky je možné zaradiť aj „vydutie brucha“ tzn. rozšírenie pásu pri bočnom pohľade, spôsobené buď zväčšením orgánov, alebo zvýšeným ukladaním tuku okolo týchto orgánov. Jednorázové predávkovanie nespôsobuje smrť, pravidelné zneužívanie, resp. zneužívanie v "neterapeutických" dávkach však môže výrazne negatívne ovplyvniť kvalitu života (negatívny vplyv na krvný tlak, činnosť srdca, hormonálny systém; pozor - táto skupina látok negatívne ovplyvňuje možnosť otehotnenia, v prípade, že sa užívajú v rannom štádiu tehotenstva, reálny je nagatívny vplvy na plod). A iba poznámka z praxe (cez objektív fotoaparátu vidím na tvári bikinifitnessiek naozaj každú drobnosť) - AAS vám pridávajú na veku, dievčatá ... a to výrazne!

Podpora rastu svalovej hmoty – rastový hormón, bielkovinové fragmenty

Rastový hormón je hlavným anabolicky účinným hormónom v prípade žien, aj preto silové tréningy nimi využívané by mali obsahovať taký počet sérií, opakovaní, cvikov a také prestávky/záťaže, aby sa po tréningu hladina rastového hormónu zvyšovala. Dopingové hriešnice (za účelom podpory rastu svalovej hmoty) zneužívajú priamo aj rastový hormón, prípadne bielkovinové fragmenty (peptidy), ktoré dokážu vylučovanie rastového hormónu stimulovať. Ako "stimulaty rastu svalovej hmoty" spomínané sú aj peptidy, ktoré podporujú rast svalovej hmoty zvyšovaním hladín anabolicky efektívnych rastových faktorov, obmedzením pôsobenia myostatínu (blokuje rast svalovej hmoty), zvýšením hladín bielkovinovej frakcie folistatínu (ten je antagonistom myostatínu) atď.
Bikinifitness a rastový hormón
Dôvod zneužívania:
skrátiť čas venovaný tréningovej príprave, ktorá je nutná na zmenu proporcií tela vďaka rastu svalovej hmoty – to je predpokladom pre úspešné súťaženie; udržanie veľkosti svalovej hmoty v diétnom režime, úbytok podkožného tuku

Možné negatívne účinky: veľmi častá je retencia (zadržiavanie) vody v podkoží, objavujú sa opuchy členkov, prstov, dlaní, dokonca zaznamenaná je nežiadúca retencia vody v kĺboch aj na stehnách – čo narušuje proporčnosť postavy. S retenciou súvisí zvýšenie krvného tlaku a s tým súvisiace komplikácie. Už spomínané boli zmeny vzhľadu tváre, ktorá získava črty charakteristické pre mužov (aj to je jedna z príčin pomerne častých zásahov plastických chirurgov). Medzi potencionálne možné nežiadúce účinky je možné zaradiť aj „vydutie brucha“ tzn. rozšírenie pásu pri bočnom pohľade, spôsobené buď zväčšením orgánov, alebo zvýšeným ukladaním tuku okolo týchto orgánov. S užívaním rastového hormónu je spojený častý výskyt stŕpnutia končatín, syndróm karpálneho tunela (bolesti v zápästí a v dlani sprevádzané zníženou pohyblivosťou prstov a ruky), spomínajú sa aj hypoglykemické stavy po aplikácii atď. Jednorázové predávkovanie nespôsobuje smrť.

Podpora rastu svalovej hmoty – selektívne beta-2 agonisty

V momente, kedy boli odhalené aj anabolické účinky farmák zo skupiny beta-2 agonistov, začali byť užívané v bodybuildingu ako bezpečnejšia alternatíva (čo sa týka vplyvu na hormonálny systém) k anabolicko/androgénnym steroidom (AAS). Sú to látky, primárne vyvinuté za účelom zlepšenia prejavov astmy a zmiernenie problémov s dýchaním, označované sú aj ako bronchodilatátory. O ktorých látkach hovoríme? Jedná sa o klenbuterol, salbutamol, bambuterol, fenoterol a spol. – za účelom "rastu kvalitného mäsa" sú tieto farmaká (presnejšie klenbuterol) aplikované v niektorých krajinách aj ako prostriedok na výkrm hydiny a hovädzieho dobytka.

Dôvod zneužívania: z dostupných informácií (a z pozitívnych dopingových nálezov u dopingových hriešnic) vyplýva, že klenbuterol a spol. zneužívané sú aj v nominácii bikinifitness – hlavným dôvodom je fakt, že pri ich užívaní absentujú vedľajšie účinky, ktoré súvisia s androgénnym pôsobením AAS (zmeny vzhľadu, virilizačné účinky atď.). Navyše oceňovaným je aj ich vplyv na zvýšenie spaľovania tukov v diétnom režime.
Clenbuterol Klenbuterol a bikinifitness Negatívne vedľajšie účinky: začneme tým, čo by vás malo udržať v strehu pred touto skupinou farmák – ich jednorázové predávkovanie (v prípade, že prekročíte individuálne danú hranicu) môže spôsobiť smrť. Celosvetovo každý rok pribúda počet tých, ktorí sú hospitalizovaní po použití neadekvátnych dávok klenbuterolu nielen v snahe nabrať na svalovej hmote, ale v kombinácii s farmakami využívanými na chudnutie v dávnej minulosti (napr. ako DNP – 2,4 dinitrophenol), alebo v minulosti nedávnej (napr. ako hormóny štítnej žľazy, alebo fetermin, sibutramin, efedrin v kombinácii s kofeínom a spol.) aj ako prostriedok podporujúci úbytok nežiaduceho tuku (prípadne regulujúceho nedôslednosť v stravovaní). Z negatívnych účinkov sa spomína často tras rúk, celého tela, extrémne búšenie srdca, nepravidelný tep atď.
(Poznámka Igor KOPČEK - pokračovanie článku pre vás aktuálne píšem)

Informácie o dopingu, ktorý sa zneužíva aj v bodybuilding nomináciách nájdete v publikáciách Na rovinu o dopingu - 1. a 2. časť. Knihy v PDF formáte si môžete zakúpiť na stránke www.hardbody.sk
Na rovinu o dopingu



Reklama

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!