Čo ovplyvňuje kolísanie hmotnosti?

Aj vy patríte medzi ženy, ktorým dokáže číslo na váhe zlepšiť alebo zničiť deň? Barbora LABUDOVÁ vám povie, čo ovplyvňuje zmeny čísiel na váhe a prečo nie sú až tak dôveryhodné. 

Mnoho ženám dokáže ranné váženie spríjemniť, ale aj pokaziť celý deň. Samozrejme, je perfektné, že môžeme prostredníctvom nej kontrolovať priebeh svojho chudnutia. Čo sa však stane, ak ukazuje o 1kg viac ako včera?
Nie, nie je to dôvod zjesť večer veľkú čokoládu, vypiť fľašu vína a plakať kamarátke do telefónu, že: ,,...cvičenie a diéta boli úplne zbytočné a už navždy budem tučná!“ Číslo na váhe totiž nestúpa len vtedy, keď si vaše telo odloží nejaký ten tuk navyše. Ale ako to teda je?
V prvom rade si treba uvedomiť, že váha ako taká je len obyčajne číslo. Mnoho z nás sa o nuž opiera a pokladá ju za najdôležitejší faktor v procese svojho chudnutia. Áno, je dôležitá pri sledovaní progresu, no nie je však nič, kvôli čomu treba zúfať. Naopak, treba počúvať, pozorovať svoje telo a prísť na to, prečo to tak je. Existuje mnoho faktorov, ktoré ovplyvňujú telesnú hmotnosť, najmä ak sa bavíme o ženskom tele.
Áno, aj v tomto to majú muži jednoduchšie (nie som zarytá feministka, ale bolo by hlúpe nestáť na svojej strane ). Údaj o hmotnosti sa môže meniť každé ráno, niekoľkokrát do týždňa a dokonca aj cez deň sa váha párkrát zmení. Prečo to tak je? Čo to môže ovplyvniť?

Faktory, ktoré ovplyvňujú kolísanie hmotnosti:

  • 1. Dodržiavanie jedálnička: základom akejkoľvek diéty je kalorický deficit. Rovnicu príjem < výdaj jednoducho neoklameš. Ak ste porušili svoj jedálniček/ prekročili kalorický príjem, váha vám to určite spočíta.
  • 2. Množstvo vody: mnoho žien má problém so zadržiavaním vody v podkoží. Telo sa totiž snaží pre svoje správne fungovanie udržať hladinu vody v rovnováhe. Znamená to, že každý výkyv vo vašom pitnom režime môže spôsobiť nadmerné zadržiavanie vody. Preto sa snažte každý deň vypiť minimálne 2,5 l tekutín (pozor, nie Fanty, Nestea ani iných lepidiel z obrovským množstvom cukru). Tento faktor naviac ovplyvňuje aj množstvo soli, sladidiel v potrave a i.
  • 3. Spánok a stres: mnoho ľudí kvalitný spánok a regeneráciu podceňuje, či už chce schudnúť tuk alebo nabrať svalovú hmotu. Samozrejme, je to zásadná chyba! Kortizol je hormón, ktorý sa vyplavuje na základe stresových podnetov a taktiež viaže vodu. Jedným z nich je pre telo aj nedostatok spánku.
  • 4. Menštruácia: menštruačný cyklus, ako taký, je pre ženské telo záťažový faktor navyše. Okrem toho, že telo zadržiava vodu, každá z nás vie aký stresový vie byť týždeň pred samotnou menštruáciou. Ak sa teda chcete vážiť aj počas PMS, umiestnite si k váhe papierik s pripomienkou: ,,Nezúfaj, máš PMS!“.
  • 5. Glykogén: glykogén je polysacharid, ktorý si ukladajú bunky ako zásobu z prijatých sacharidov. Prioritne sa nachádza vo svaloch. S každým gramom sacharidov sa v tele zadržujú 3 gramy vody. Glykogén tiež ovplyvňuje kvalitu fyzického výkonu a následnú regeneráciu. Preto ho nezabudnite doplňovať konzumáciou kvalitných zdrojov sacharidov.

Ako získať kontrolu nad kolísaním váhy?

Treba si uvedomiť, že krátkodobé zmeny váhy smerom nahor aj nadol nie sú také podstatné. Dôležitý je dlhodobý progres. Vážte sa každé ráno, zásadne na lačno. Je logické, že bude váha ukazovať po zjedení raňajok, desiaty, obeda a vypití litra tekutín vyššie číslo ako ráno, krátko po zobudení pred akoukoľvek konzumáciou.
Týždenný priemer váhy bude číslo, ktoré sa pravdepodobne najviac priblíži vašej skutočnej hmotnosti. Progres však možno určovať aj meraním: každý týždeň si odmerajte obvod cez hrudník, pás a cez boky. Tieto údaje si zapisujte a na základe nich sledujte svoj týždenný progres (samozrejme, aj centimetre môžu kolísať na základe uvedených faktorov).
Najviac sa však uistíte dodržaním jedálnička. Ak ste svoj príjem dodržali na 100%, môžete byt úplne pokojné aj pri stúpnutí hmotnosti. Buďte však úprimné k sebe aj k svojmu trénerovi, o každom kroku vedľa ho treba informovať. To, že mu budete tvrdiť, že nič nejete a zo vzduchu žijete na situácii nič nezmení. Nielen, že budete priberať, navyše vás bude mať tréner za klamárku.Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!