Čo spôsobuje zadržiavanie vody v podkoží? Barbora LABUDOVÁ to zisťovala za tie z vás, ktoré tento pocit poznajú.
Pozná to každá jedna z nás. Nepríjemný pocit zo seba samej, opuchnuté nohy, otlačené gumičky od spodného prádla, pocit plnosti, nafúknuté brucho či nadmerné potenie. Dni, sprevádzané týmito príznakmi, sú pre ženu jednoducho neznesiteľné. Necítime sa dobre vo svojej koži, čo sa prirodzene odráža aj na našej nálade – nevieme, čo na seba, máme pocit, že sme za noc pribrali minimálne 5 kíl a nevieme prísť na to prečo a ako to ovplyvniť. Čo v skutočnosti ovplyvňuje nadmerné zadržiavanie vody v tele?
Prečo a kedy si telo podrží viac vody? Ľudské telo vo všeobecnosti tvoria bunky, ktoré z 80% tvorí voda. Úlohou krvi je rozvádzanie živín bunkám po celom tele, takisto obsahuje nadpolovičný podiel vody – 60%. Voda je skrátka základom každého organizmu a nemôžeme bez nej žiť. Hladinu vody v tele ovplyvňuje nespočetné množstvo faktorov.
Vieme, že situácia ohľadom hormónov je v ženskom tele tisícnásobne komplikovanejšia ako v mužskom. Nadmerné zadržovanie vody môžeme pozorovať najmä v období PMS (predmenštruačný syndróm) cca týždeň pred začiatkom menštruácie, niektoré ženy počas menštruácie a počas ovulácie, kedy je pomer hormónov v najväčšej nerovnováhe (lutenizačný hormón a estradiol veľmi vysoko, progesterón a folikulostimulačný hormón zasa veľmi nízko). Prirodzené telesné prejavy bohužiaľ, ovplyvniť nevieme, zadržanie vody sa však dá zmierniť.
Tieto dva faktory uvádzam spolu zámerne. Prečo? Vieme, že vysporiadať sa so stresom je pre telo náročné. Baby si však často neuvedomujú, ako veľa ovplyvňuje spánok. Jeho nedostatok je pre telo stresový faktor, aj keď ho navonok možno priamo nepociťujeme. Preto by ste mali považovať spánok za veľmi dôležitý, nezanedbávať ho a dopriať telu oddych, ktorý potrebuje – nielen na regeneráciu svalov, ale tiež na normálne fungovanie bez akýchkoľvek ťažkostí (medzi ktoré zadržiavanie vody istotne patrí).
Mnoho z nás robí chybu práve v tomto bode. Častokrát sa stáva, že pijeme málo vody s domnienkou, že v takom prípade telo žiadnu zadržiavať nebude. Pravdou je však presný opak – čím menej vody budete prijímať, tým viac si jej telo zadrží.
Zlé stravovacie návyky, fajčenie, pitie alkoholu, nedostatok pohybu. To všetko vplýva na naše telo, bohužiaľ, veľmi negatívne. Pozor, za zlé stravovacie návyky sa považuje aj nadmerné solenie, nadmerné užívanie dochucovadiel, sladidiel, cukru. Samozrejme, nevravím, že všetko uvedené je zakázané, nezabúdajte však na staré dobré porekadlo Všetkého veľa škodí.
aj na začínajúcu chrípku či nádchu môže telo reagovať zadržaním väčšieho množstva vody. Je to niečo ako obranný mechanizmus a zároveň signál pre vás, že s telom nie je niečo v poriadku.
Telesné procesy ani priebeh menštruačného cyklu priamo ovplyvniť nevieme. Prejavy nadmerného zadržiavania vody však vieme zmierniť. Ako?
V prípade, že je zadržiavanie vody vo vašom tele oveľa intenzívnejšie a sú s nim spojene aj iné nepríjemnosti, navštívte svojho lekára. Dlhodobo to môže ovplyvňovať aj zlý výber hormonálnej antikoncepcie. Ako sme už spomenuli vyššie, zadržiavanie vody môže byt tiež jeden z mnohých príznakov, že s vaším telom niečo nie je v poriadku. V takom prípade treba riešiť konkrétny vnútorný problém.
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!