Počuli ste už o diastáze? Viete, čo tento termín označuje? Čo tento jav spôsobuje, u koho sa najčastejšie vyskytuje a ako ho treba riešiť? Všetko sa dozvieš v tomto článku.
Termín diastáza označuje rozídenie priamych brušných svalov. Tento jav vzniká v prípade oslabenia centrálneho stabilizačného systému (core) a pôsobenia tlaku z vnútornej strany brušnej steny. O čom hovoríme v praxi? Najčastejšie sa s diastázou pasujú ženy po pôrode. Keďže v ich bruchu rastie plod, brušná dutina sa rozťahuje a tlak na priame brušné svaly je čoraz väčší. V dôsledku toho sa brušné svaly rozchádzajú, najmä vo vrchnej časti od hrudníka, v mnohých prípadoch po celej dĺžke. Priame brušné svaly spája spojovacie tkanivo (linea alba), ktoré postupne povoľuje, naťahuje sa až nakoniec dochádza k jej roztrhnutiu.
Uviedli sme už, že sa diastáza považuje za najčastejší problém tehotných žien/ mamičiek po pôrode. Diastáza sa totiž naplno prejaví až po pôrode, kedy sa brušné svalstvo sťahuje naspäť. Ako súvisí diastáza so športovcami? Mnoho žien týmto problémom trpí už pred pôrodom. V takomto prípade spôsobuje roztrhnutie spojovacieho tkaniva oslabenie stabilizačného systému, a teda stredu tela- core. Stred tela oslabuje sedavé zamestnanie či nesprávne cvičenie – nedodržiavanie techniky, zlá práca s dychom pri cvičení brucha.
Na silný stabilizačný systém totiž nepotrebujete len kocky na bruchu, ale najmä silné šľachy a dobré držanie tela. So zlým postojom sa stretávame u veľmi veľa ľudí – takmer každý má istý problém s disbalanciou, čo sa doráža na držaní tela. Najčastejšie dochádza ku diastáze v prípade, že dotyčná chodí v miernom predklone s tendenciou ťahať ramená dopredu – v takomto prípade je brušné svalstvo počas chôdze úplne voľné – vôbec ho nezapájame napriek tomu, že by sme mali.
Mnohokrát sa v dnešnej dobe stretávame s diastázou aj u detí, najmä v školskom a pubertálnom veku. Príčinou rozídenia brušných svalov u týchto detí je zväčša časté sedenie, nesprávny postoj, nedostatočný pohyb či práve naopak, príliš veľká fyzická záťaž a jej nesprávne prevádzanie.
U mužov sa stretávame s diastázou oveľa zriedkavejšie. Prečo? Ich svalstvo je, prirodzene, väčšie a silnejšie a teda oveľa odolnejšie na tlak či akúkoľvek záťaž. Ak je u muža diagnostikovaná, najčastejšie ide o spôsobenie neprimeranou záťažou či nesprávnou technikou silových komplexných cvikov. Čoraz viac však máme možnosť vidieť diastázu na kulturistoch. Samozrejme, mohla byť spôsobená veľkou záťažou, u vrcholových kulturistov však diastáza vzniká najmä kvôli užívaniu dopingu – anabolických steroidov.
Steroidy, ktoré priamo zvyšujú testosterón totiž okrem veľkého nárastu kostrových svalov spôsobujú tiež rast hladkých svalov. Čo to znamená? Okrem veľkej svalovej hmoty, ktorá pribúda zo dňa na deň sa im tiež zväčšujú vnútorné orgány a teda obsah brušnej dutiny. Práve toto je dôvod, prečo kulturisti už dávno nevyzerajú esteticky a na pódium nastupujú napriek ostrej forme s bruchom ako korytnačka.
Diastáza, najmä v počiatočných fázach, nemusí byt viditeľná, častokrát nie je viditeľná ani u ľudí, ktorí majú priemerné % podkožného tuku v tele. Najčastejšie diastázu diagnostikuje lekár či fyzioterapeut, jednoduchú diagnostiku však dokážete uskutočniť aj sami. Mali by ste si ľahnúť na chrbát, pokrčiť nohy a dvihnúť hlavu. Bradu sa snažte tlačiť smerom k hrudníku. Prsty priložte mierne nad pupok – ak sa zmestia medzi priame brušné svalstvo, s veľkou pravdepodobnosťou môže ísť o diastázu. Priamy a overený verdikt nechajte však na odborníka.
Napriek tomu, že diastáza nie je bolestivá a ide najmä o estetický problém, nie je to pre telo stav prirodzený. Ak máte podozrenie, či už overenú diagnózu diastázy, treba ju bezpochyby riešiť. Ak sa venujete / naďalej plánujete venovať aktívnemu športu, nehovoriac o fitness, diastázu treba riešiť okamžite a veľmi intenzívne. Zväčšovaním záťaže na centrálny stabilizačný systém totiž stav len zhoršujete. Dôsledkom diastázy môže byť pretrhnutie brušnej steny – vážny pruh, ktorý vám znemožní vykonávať akýkoľvek pohyb. Navyše, zotavovanie z prietrže brušnej steny je oveľa dlhšie a náročnejšie ako riešenie diastázy.
Aktívni športovci, kulturisti a fitnessky väčšinou riešia tento zákrok formou, ktorá je časovo najmenej náročná – chirurgicky. Abdominoplastika je zošitie priamych brušných svalov. Nevýhoda tohto riešenia je vysoká cena a veľké bolesti počas rekonvalescencie. Po nej však môžu pokračovať v tréningu bez veľkých komplikácii. Dlhšie trvajúci, no pre telo oveľa lepší a efektívnejší proces, je cvičenie, ktorým dokážete nielen odstrániť diastázu ale taktiež odstrániť jej príčinu – posilniť priame brušné svalstvo vnútorne - ,,od podlahy“.
Mnoho fyzioterapeutov sa v dnešnej dobe špecializuje na tento konkrétny problém. Ide o kompenzačne cvičenia, ktorými vás fyzioterapeut naučí pracovať so stredom tela, správnu techniku cvikov, využívanie vnútorných brušných svalov nielen pri cvičení ale tiež pri postoji a držaní tela. Na internete určite nájdete množstvo cvikov, ktoré by vám s diastázou mali pomôcť. Pri takomto probléme však bude najvhodnejšie obrátiť sa na odborníka.
Ak diastáza nie je vašim problémom, neznamená to , že nemôžete robiť nič pre to, aby ste jej predišli. Treba dbať na správne držanie tela, posilňovanie core, dostatok pohybu a dodržiavanie správnej techniky každého cvičenia. Ak máte problém s držaním tela kvôli ťažkostiam s chrbticou (skolióza, vysunuté platničky a pod.), odporúčam vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý vám pomôže s týmto problémom bojovať kompenzačnými cvičeniami.
Celý proces je zdĺhavý a náročný, ale naozaj funguje. Starajte sa o svoje telo, ono vám to zaručene vráti.
Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!
Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!
Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!