Eva BÁNIKOVÁ o svojej fitness ceste: Plánuje zmenu nominácie!

Prečítajte si rozhovor s Evou BÁNIKOVOU, dlhoročnou súťažiacou vo fitness, ktorá plánuje veľkú zmenu. Ako hodnotí svoju doterajšiu kariéru a v akej nominácii ju uvidíme najbližšie? 

Evu BÁNIKOVÚ určite dobre pozná každý, kto počas uplynulých rokov sledoval fitness scénu na Slovensku. Eva patrila medzi našu špičku v kategórii akrobatického fitness a bola vzorom pre mnohé začínajúce dievčatá. Dokonca sa predstavila aj v Elite PRO fitness, no dnes sú jej plány úplne iné. O tom, do akej kategórie sa pripravuje aktuálne a čo ju naučila jej niekoľkoročná cesta sme sa porozprávali v rozhovore pre náš portál.

Hyperaktívna už od mala

Evička začínala so športom v roku 2002. Keďže bola ako dieťa veľmi hyperaktívna, rodičia ju prihlásili na krúžok gymnastiky, ktorý bol spojený s tancom. Ako sedemročná však ešte netušila, že už v tom roku začne súťažiť v detskom fitness. „V detskom fitness som sa cítila skvele, milovala som ten pocit a tú radosť,“ spomína Eva. Ako pamätnú súťaž označuje najmä tú prvú, na ktorej zabudla celú zostavu, no veľmi dobre si spomína aj na poslednú – vtedy sa jej podarilo obhájiť titul majsterky Slovenska.

„Spočiatku som detský fitness brala ako zábavu. Čím som však bolal staršia a čím ma to viac rozvíjalo, tým vážnejšie som k tomu pristupovala,“ rozpráva Eva. Keď mala desať alebo jedenásť rokov, vo fitness sa začala hodnotiť aj postava a tak musela začať tvrdo makať – zatiaľ však len prostredníctvom gymnastiky a tanca. „Bola to jediná príprava, ale tréningy boli tvrdé. Kto robil gymnastiku, ten mi dá zapravdu. Vtedy som trénovala iba s vlastnou váhou.“ Po prvýkrát sa Eva dostala do posilňovne, keď mala 16 či 17 rokov a akosi tomu nevedela prísť na chuť. „Začala som trénovať a pripravovať sa v domácom fitku, v ktorom som absolvovala každú jednu prípravu až po poslednú súťaž,“ hovorí Eva.

Moment, na ktorý nikto nezabudne

„Vtedy sa mi nepáčilo, že sa budem musieť natierať farbou, ale teraz to zbožňujem!“ smeje sa Evka pri spomienke na svoj postup medzi juniorky. A hoci prechod z detského fitness do juniorského a ženského býva náročný, pre Evku bol pamätný aj z iného dôvodu. „Barbora Sečkárová Bunčáková sa ma ujala v roku 2015 a pripravovala ma na juniorské a ženské súťaže do roku 2018. Po vzájomnej komunikácii medzi Baškou a Alexandrom Hlobíkom sme sa zhodli, že po prestupe do Elite PRO ma bude trénovať práve Šani,“ opisuje situáciu Evka. Pod vedením Sečkárovej Bunčákovej však dosiahla fantastické úspechy, medzi ktoré patrí aj výhra na 2016 Majstrovstvách sveta v Poľsku. Išlo len o druhý štart Bánikovej v reprezentačnom tíme a do Poľska cestovala s túžbou dostať sa do TOP6. „Mám pocit, akoby to bolo iba včera, keď sme na pódiu ostali stáť dve – ja a Ruska Yulia Postika. Keď vyhlásili jej meno, akoby som sa nevedela ani nadýchnuť,“ hovorí Eva. Práve tento úžasný pocit sa jej vryl do srdca a navždy pre ňu ostane tou najkrajšou spomienkou.

Po prestupe do Elite PRO Eva čelila ešte silnejšej konkurencii. „Súťaže v profesionálnej divízii sú neskutočné a prajem všetkým pretekárom a pretekárkam, aby to raz zažili. A musím tiež priznať, že pretekárky v Elite PRO boli iné. Vzťahy medzi nami boli a sú veľmi blízke.“

Zodvihla ruku samotnému Arnoldovi

Jednou z Eviných obľúbených súťaží je Arnold Classic v Afrike, kde pôvodne mala štartovať medzi amatérkami, no napokon nastúpila na pódium ako profesionálka a domov si odniesla zlato. To bolo cennejšie aj vďaka tomu, že Eva na tomto podujatí súťažila po nevydarených ME v Španielsku. Pri svojom víťazstve tak dokázala poraziť dve vtedy aktuálne majsterky Európy. „Páčila sa mi celková súťaž, organizácia, stage. Všetko bolo úplne iné ako na amatérskej scéne. Bola to jednoducho show,“ opisuje.  

Pamätná však bola aj Elite PRO Show počas 2018 Arnold Classic Europe v Barcelone. Tam zasa Eva zahodila strach za hlavu a zodvihla ruku samotnému Arnoldovi Schwarzzenegerovi. „Bol to zážitok! Neľutujem, že som to urobila a vďaka Igorovi Kopčekovi a celému EastLabs teamu mám doživotnú videospomienku,“ dodáva. Aj napriek tomu však na posledné súťaže chodilo veľmi málo fitnessiek. A kvôli tomu sa dlho hovorilo o zrušení Elite PRO kategórie fitnessiek. „Vtedy to stále nebolo oficiálne. Viem, že Nikolet SZABÓ a ostatné dievčatá spísali petíciu, aby kategória nebola zrušená,“ spomína Eva. Avšak pri pohľade na nabité súťaže na majstrovstvách sveta či Európy v posledných rokoch (ktoré boli navyše skomplikované pandémiou), to môžeme fitness označiť za stále živý. Problémom však sú Elite PRO súťaže pre fitnessky. Ak by aj teda amatérky mali chuť prestúpiť medzi profesionálky, nedostanú toľko príležitostí súťažiť.

Eva prestupuje k bikinifitnesskám!

Súťaženie Bánikovej prekazila korona. „Vtedy som si povedala, že si aspoň oddýchnem a na jeseň pôjdem súťažiť. Nečakala som však, že plány mi prekazí zdravie,“ hovorí. Eva bola totiž koncom minulého roka hospitalizovaná v nemocnici so silným zápalom obličiek, ktorý prišiel bez predošlých komplikácií. „Môj organizmus bol taký oslabený, že krátko po prepustení z nemocnice som dostala salmonelózu a potom mononukleózu. Moje telo dostávalo doslova šoky a bolo veľmi slabé,“ opisuje. Aktuálne je teda Eva rada, že sa môže konečne venovať tomu, čo ju baví.

Najbližšie sa však ikona slovenského fitness nepredstaví v tejto kategórii. „Vo fitness som strávila sedemnásť rokov a prišiel čas posunúť sa ďalej. Myslím si, že vo fitness som dokázala dosiahnúť všetko, po čom moje srdce túžilo,“ konštatuje. A kam teda povedú jej kroky? „Plánujem súťažiť v Bikini. Chcem sa poriadne pripraviť, aby som sa medzi dievčatami úplne nestratila a dostala sa medzi TOP10. Taký je môj cieľ,“ prezradila Bániková. Hoci sa počas posledných dvoch rokov nepripravovala na žiadnu súťaž, s oboma svojimi bývalými trénermi je v kontakte. A ochotní poradiť Eve na jej novej ceste budú určite obaja. Aktuálne síce neabsolvuje ťažké tréningy, no na prípravu a poriadne tréningy sa teší.

Vo fitness aj Bikini sú veľmi dôležité aj rôzne iné zložky prípravy, nie len samotný tréning. „Čo sa týka výberu plaviek, vždy to riešim s maminou. Otvorene mi povie svoj názor na farbu aj zdobenie,“ hovorí Eva. Veľké zmeny však nastanú v jej makeupe a účese, ktoré museli byť počas súťaženia vo fitness praktické a hodiace sa k hodnoteniu zostavy aj postavy. „Nevyhnutnou súčasťou prípravy každého športovca je aj suplementácia. V prvom rade by sa však dievčatá mali poradiť so svojím trénerom.“ Eva ďalej upozorňuje aj na kúpu doplnkov, o ktorých začínajúce dievčatá nič nevedia a videli ich len u niekoho z influencerov. „Každá z nás je predsa iná,“ dodáva.

Nevdzávajte sa

Eva Bániková rozpráva aj o tom, že dievčatá by sa nikdy nemali vzdávať a musia veriť v krásu svojich snov. „Pamätajte, že to nie je len o zlate na krku, ale aj o tom, že zažijete skutočnú jazdu. Plnú skvelých momentov, priateľstiev a budete mať kopec krásnych zážitkov na celý život,“ tvrdí.

„Veľke ďakujem patrí predovšetkým mojej rodine, ktorá má od malého dieťaťa podporovala a podporuje až dodnes. Ďakujem Baške Sečkárovej, Šanimu Hlobíkovi, Natálke Lenartovej, Milanovi Čižekovi a Igorovi Kopčekovi, pretože za tie roky súťaženia a podpory z ich strany im moja vďaka patrí.“ My budeme Eve držať prsty a tešíme sa na jej premiéru v kategórii bikinifitness!Reklama

Tatiana KOŽUCHOVÁ - urobme si fitnessburger!

Úspešná fitnesska vám ukáže, ako navariť chutné jedlo vhodné aj pre bikinifitnessky. Dnes to bude fitnessburger! Videoklip!

Postup premeny - zo 77kg vážiacej maminy bikinifitnesska

Ukážeme vám, ako sa aj vy môžete zo 77kg vážiacej maminy zmeniť na úspešnú bikinifitnessku!

Poznáte SAKFST pravidlá platné pre bikinifitness?

Chystáte sa súťažiť v nominácii bikinifitness? A poznáte pravidlá? Popis - úvodná informácia!